Skocz do zawartości


Zdjęcie

mam problem, szukam pomocy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
130 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Szanowny Panie Pięć Kresek Pionowych i Jedna Pozioma,
Po wielu godzinach wpatrywania się w Twój nick nareszcie wiem, z czym mi się on kojarzy! :D :D :D :D :D
Najpierw myślałem, że to grzebień, no ale kto widział grzebień z pięcioma zębami??? Aż wreszcie mnie olśniło - to są leżace GRABIE. Kiedyś, jak byłem mały, zobaczyłem coś takiego na wsi u Dziadków. Leżało w trawie. Też nie wiedziałem co to, dopóki nie nadepnąłem. I wszystko stało się jasne!!! :D :D :D :D

P.S. Powyższe rozważania skutecznie odciągnęły mnie od kwestii skuteczności aikido w morderczym starciu. :roll:
  • 0

budo_;]
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
chcesz powiedzieć że sie nie zgadzasz z moim podejsciem na ten temat?

wiem ze też cwiczysz tą piekną sztukę dlatego chcialbym poznać twoją opinie.

moj nick jest wynikiem braku jakich kolwiek pomysłow a szukałem czegoś prostego do zapamietania w zamierzeniu było to |||||, ale niestety kazdy nick jest podkreslany i wyszły grabie :D
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

Ale zmądrzałem. I trenowanie aikido czy chociazby bjj, mma, judo, boksu, zapasów jedynie pod samoobrone to strata czasu i głupota...

... pozdrawiam.


Jedynie w przypadku pierwszej wymienionej SW :D
I też pozdrawiam!

ps. patrzcie skąd są grabie... znienacka :D hehe! Uwaga na nosy!
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

kilka technik dało sie z powodzeniem stosować ( ba dwie dźwignie sie pokrywały)
ale wymagało to niewielkich zmian, poznanie sposobów ataku i zmiana metod treningowych.
.


Czyli już nie aikido? :D


Absolutnie wierzę w obronny potencjał aikido. W końcu "Dziadek" był szpec i różnym zawodowcom to udowadniał.

Tyle że wymaga to zmian w podejściu do treningu, a jak czytam, nie każdy ich szuka.

I to też jest chyba dobre. Taka szczera postawa typu:

tak, szukam harmonii ruchu
tak, podoba mi atmosfera i ceremonia
tak, skuteczność nie jest moim najważniejszym priorytetem

Ja cały czas wolę nóż i szukam max pragmatyzmu , ale rozumiem Waszą postawę.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

"
Same dźwignie sa naprawde dobre, problem jest dojscie do nich w czasie sparingów z prfesjonalistami.

Ale zmądrzałem. I trenowanie aikido czy chociazby bjj, mma, judo, boksu, zapasów jedynie pod samoobrone to strata czasu i głupota bo jakoś dziwnym trafem w zyciu miałem tylko jedną stresową sytuacje i dalo sie ją załagodzić bez siły.
jesli kogoś to nie fascynuje to nie ma czego szukać i tyle.

pozdrawiam.

grabie dobrze gada
  • 0

budo_;]
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
sebol nie zrozumiałeś za bardzo mojego przesłania,
chodziło mi o to ze jesli ktoś trenuje sztuki walki przez powiedzmy 5 lat płacąc 100 zł na mies i poswiecając na macie po 10-20 h miesiecznie tylko i wyłacznie po to by maksymalnie pare razy w zyciu uchronić swój niemal pusty portfel to głupota i brak logiki.

a jesli dla Ciebie wazne jest być najsilniejszym i najwiekszym zabijaką wsród znajomych ( wsród których najwiecej przebywamy) to nie bardzo wiem o czym z tobą gadać.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

chcesz powiedzieć że sie nie zgadzasz z moim podejsciem na ten temat?

Na temat skuteczności/nieskuteczności aikido napisałem znaczną część z moich 621 postów. Jeżeli naprawdę interesuje Cię moje zdanie użyj opcji "szukaj" umieszczonej na górze strony.
W skrócie jednak sprawa wygląda następująco. Skuteczność jest jedną z postaci sprawnego działania i nie należy jej wiązać tylko z samoobroną. W tym znaczeniu skuteczne powinno być każde ludzkie działanie nastawione na realizację określonego celu. Skuteczne jest więc sumo i szermierka mimo, że nie mają ulicznego ukierunkowania. Istotą sztuk walki na poziomie metodycznym jest doskonalenie techniki a więc kształtowanie nawyków czuciowo-ruchowych, ich utrwalanie i doskonalenie. Bez określenia kryteriów poprawności tych ruchów robi się burdel, traci sens utrzymywanie systemu stopni wtajemniczenia ( szczególnie mistrzowskich ), poszukiwanie nauczycieli, itp.
Co do Twojego wniosku, że nie warto płacić kasy za lekcje "walki ulicznej" to niestety jest to tak dalekie i nieuprawnione uogólnienie, że szkoda z nim polemizować. Ciekawe, czy to samo powiedziałbyś ludziom pracującym na bramkach, w ochronie osobistej, policji, straży więziennej i tym podobnych formacjach, dla których umiejętność walki wręcz jest jak umiejętność pisania i parzenia kawy dla sekretarki.
Pozdrawiam :-)

P.S. Sebol, a gdzie uczą BJJ pod kątem samoobrony? Bo ja się jeszcze nie spotkałem... :cry: :wink:
  • 0

budo_;]
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
pisałem o przecietnym człowieku którego stopien zagrozenia takimi akcjami jest zblizony do sredniej całej populacji który przypuszczam ze jest szalenie niski.

osoby które wymieniłeś sa to szczególne przypadki które nalezy rozpatrzeć w innych kryteriach.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

Ps. koledzy aikidocy.

Jak to jest w końcu z waszą bronią ? Traktujecie ją jak broń czy środek do nauki ruchu?

Tak pytam z ciekawości bo to chyba "skomplikowany środek wyrazu" i co przekazujecie w ten sposób?


Czesc Kriss,
Jak ci jest z pewnoscia wiadome cwiczenie aikido opiera sie na dwoch podstawach - rozwoju fizycznym poprzez techniki 'wojenne' i rozwoju duchowym. Rozwoj duchowy jest osiagany poprzez cwiczenia owych technik 'wojennych'. Dzieje sie tak gdyz aikido to tzw nowe Budo(w przeciwienstwie do szkol Koryu). Co oznacza ze stawia sobie zupelnie inne cele niz sporty walki. Naturalnie, przecietny zjadacz chleba nie zna kompletnie genezy powstania aikido, jego istotnych celow i swoje wyobrazenie opiera wylacznie na zewnetrzej formie technik 'wojennych'. Z tego powodu natychmiast utozsamia aikido albo ze sportami walki
albo z cwiczeniami technik w celu 'samoobrony'.

Dodatkowo, w momencie sprowadzenia aikido z Japonii do Europy i Am.Pn, slowo 'Budo' zostalo prostacko przetlumaczone jako "sztuka walki" co wzmocnilo calkowite nieporozumienie o co tak wlasciwie w aikido chodzi. Role noza w aikido nalezy rozumiec wlasnie w takim kontekscie. Usilowanie tlumaczenia poszczegolnych fragmentow z danego systemu poza kontekstem z jakiego sie wywodzi stanowi kolejne zrodlo nieporozumien.


W japonskich systemach wywodzacych sie z pola walki, gdzie kazdy byl uzbrojony w bron miotajaca i bron dluga( i gdzie nawet miecz odgrywal role trzeciorzedna!) szermierka na noze nie byla powaznie brana pod uwage. Noza uzywano w niezwykle zadkich okazjach kiedy samuraj byl zupelnie pozbawiony innej broni(cos podobnego jak na wspolczesym polu walki), albo w momencie kiedy unieruchomil chwilowo przeciwnika za pomoca dzwigni i wykonywal pchniecie, albo podrzynal gardlo/odcinal glowe .Jak widac, zadna wyrafinowana taktyka walki na noze w Japonii nie powstala bo nie byla wymuszona strategia walki.

Dlatego tez, z punktu widzenia zasad wojennych, obrona przed nozem w aikido wyrazana jest w dosc postych technikach, jako odpowiedz na w/w prostackie ataki nozem.

Jak pozostale techniki z Daito ryu, Dziadek przeksztalcil rowniez techniki przeciwko atakom noza tak, aby przyczynialy sie do rozwoju duchowego takiego, jaki zyczyl sobie wyksztalcic Dziadek. Stanowia one nieodlaczna czesc systemu aikido, i uwzgledniaja zasady wojenne w granicach tego systemu..
Ma te wyjasnienie sens, jak myslisz?
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

P.S. Sebol, a gdzie uczą BJJ pod kątem samoobrony? Bo ja się jeszcze nie spotkałem... :cry: :wink:


Chyba racja :oops:
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Dzięki Szczepan,
teraz mam jasność.

Chodzi o rozwój duchowy poprzez techniki wojenne. Ciężki temat, ja mam dużo prościej :D

A jak sądzisz, te sekcje które ogłaszają się jako nauka skutecznej samoobrony, to niezrozumienie generalnego przekazu aikido czy marketing?

Z drugiej strony domyślam się, że po w sumie niewielkich przeróbkach, ta osławiona skuteczność spokojnie zaistnieje. Tyle, że nie o to Dziadkowi chodziło?
  • 0

budo_kiwi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

próbowałem boksu, krav magi i zapasów i oczywiscie na początku byly problemy z technikami ale po niedługim czasie gdy pozna sie sposób ataku bez problemu mozna uzyć wiekszości technik co niejednokrotnie robiłem
[/i]

No chłopie, chyba trochę przesadziłeś. Nim postanowiłem zmienić styl trenowałem Aikido wiele lat . Nigdy (poza nielicznymi przypadkami) nie udało mi się przechwycić sierpowego czy szybkiego prostego. To nie są klepnięcia typu yokomen uchi. Ci, którzy trenowali boks itp. wiedzą o czy pisze.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

Nigdy (poza nielicznymi przypadkami) nie udało mi się przechwycić sierpowego czy szybkiego prostego. To nie są klepnięcia typu yokomen uchi. Ci, którzy trenowali boks itp. wiedzą o czy pisze.


A żeby było ciekawiej, to naprawdę silne uderzenie nie zawsze będzie wykonane w pierwszym tempie i nie zawsze w ogóle jako pierwsze uderzenie (raczej jako któreś z kolejnych)

To poważnie utrudnia obronę.

No i faktycznie szybkość uderzenia i sam moment jego wykonania.

Obrona wymaga zmiany metod treningowych ad techniki, powiększenia możliwości ruchowych i szybkości reakcji. Jest to oczywiście do zrobienia, na gruncie aikido również, ale trzeba włożyć pracę. I to dużo.
  • 0

budo_kiwi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Kris aby przechwycić rękę należy uprzedzić ruch przeciwnika. Twój ruch następuje w momencie gdy napastnik postanawia uderzyć i jest za późno by zmienił zamiar (coś jak złapanie bramkarza piłki nożnek na wykroku). Broniący się musiałby albo czytać w myślach albo posiadać szybkość Kapitana Amerytki.
Łatwo przechwycić uderzenie w aikido bo ono nie zakłada cofnięcia ręki po uderzeniu

pozdrawiam
  • 0

budo_;]
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
nic nie pisałem o przechwytywaniu reki, wiekszość technik wychodziło z klinczu (np chwyt reki jak sumi otoshi i sciagniecie na glebe albo irimi nage po uniku) w krav madze wystepuje ta sama dźwignia która nazywa sie chyba hijime osae i zdazało sie ją wykonywać gdy ktoś chwytał za ubranie na wysokości barku, koshi nage też wchodziło z klinczu.

później opisałem co jest problemem w aikido ale juz nie doczytałeś i nie wiem czy jest sens tłumaczyć jesli czytasz tylko fragmentami moje wypowiedzi.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Wiem Kiwi jak są wykonywane uderzenia w aikido.

I właśnie dlatego są możliwe przechwyty i przekierowania.

kiedyś miałem przygodę z aikido, ale poszukałem szybszych metod (tym niemniej wymagających włożenia ciężkiej i obszernej w czasie pracy! :D )
  • 0

budo_kiwi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

w krav madze wystepuje ta sama dźwignia która nazywa sie chyba hijime osae.

Kolego Kreseczko :lol:
krav maga wywodzi się z izraela więc jej techniki nie mogą nosić japońskich nazw. Z tą nazwą spotkałem się w stylu Yoshinkan Aikido (z wykonaniem tysz :wink: ).

Wykonanie dźwigni w zwarciu jest jak najbardziej... tyle że może się bardzo źle skończyć dla przeciwnika. Jednak aikido trenujemy bez nadmiernego spięcia a uke wie jak i kiedy powinien wykonać lot
  • 0

budo_kiwi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

później opisałem co jest problemem w aikido ale juz nie doczytałeś i nie wiem czy jest sens tłumaczyć jesli czytasz tylko fragmentami moje wypowiedzi.

Bardzo cię Kreseczko przepraszam. Możliwe że coś uciekło mej uwadze. Oczywiście że jest sens tłumoczyć. Cierpliwość jest cnotą :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

Dzięki Szczepan,
teraz mam jasność.

Chodzi o rozwój duchowy poprzez techniki wojenne. Ciężki temat, ja mam dużo prościej :D

A jak sądzisz, te sekcje które ogłaszają się jako nauka skutecznej samoobrony, to niezrozumienie generalnego przekazu aikido czy marketing?

Wiem ze pytales jeszcze o to ale nie mam za bardzo czasu pisac teraz...
W skrocie:
Czesto niezrozumienie generalnego przekazu aikido, czasem marketing, czasem dostosowanie sie do poziomu wiedzy szarego obywatela(ktory nie rozroznia nawet pomiedzy aikido i karate)

Z drugiej strony domyślam się, że po w sumie niewielkich przeróbkach, ta osławiona skuteczność spokojnie zaistnieje. Tyle, że nie o to Dziadkowi chodziło?

Zastanow sie KIEDY Dziadek stworzyl swoj system? Juz w tamtych czasach bron palna na polach bitwy miala role wiodaca, wiec jako system walki aikido byloby calkowicie przestarzale.

Z drugiej strony, nikt sie tez juz nie pojedynkowal, bo to bylo prawnie zakazane. Z trzeciej strony Dziadek regularnie bywal w Kodokanie, i to w celu cwiczenia z judokami. wiec nie mozna powiedziec ze nie widzial nowoczesnej technologii treningowej przygotowujacej do walki. A mimo to nie wprowadzil sparringow czy cwiczenia przeciw aktywnemu i kontratakujacemu przeciwnikowi...

Po czwarte - poprzerabial techniki z Daito ryu tak ze maja duzo dziur z punktu widzenia zasad 'wojennych'.

Jakie z tego plyna wnioski? - nie nalezy na sile robic z aikido czegos do czego nie zostalo stworzone.
  • 0

budo_;]
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
"krav maga wywodzi się z izraela więc jej techniki nie mogą nosić japońskich nazw. Z tą nazwą spotkałem się w stylu Yoshinkan Aikido (z wykonaniem tysz )."

napisałem nazwe z aikido zeby było wiadomo o którą technikę chodzi a napisałem chyba hijime osae bo u mnie na treningach uzywa sie nazwy gokyo.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024