Skocz do zawartości


Zdjęcie

W imię zasad...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: W imię zasad...
Pan Lungold zgrabnie te sprawy [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Myślę, że warto dotrwać do końca tego przydługiego wykładu.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: W imię zasad...

Ale to, przyznam, ładnie opisałeś.

Dzięki Voivod! :D
No to idźmy dalej. Chcę zaznaczyć, że istnieje duża różnica pomiędzy kihonem opisanym przeze mnie ( tzn. opartym na prostej reakcji ruchowo-czuciowej) a tym, co widzimy często na treningach, albo - jeszcze lepiej - na pokazach i egzaminach. Otóź, istotą egzaminu jest zademonstrowanie znajomości technik, a nie umiejętności ich stosowania w walce. Dlatego do egzaminu bierzemy sobie "dobrego uke", tj. takiego, który mi będzie dobrze chodził, a więc współpracował tak, abym mógł te techniki zaprezentować według wymaganego przez egzaminatora wzorca.
Tymczasem kihon oparty na prostej reakcji ruchowo-czuciowej powinien zawierać istotny element każdej walki - atak. Atak, to nie tylko forma ( np. shomen uchi ) ale przede wszystkim "działanie zmierzające do zmiany zastanego toku zdarzeń w kierunku własnego celu walki". Uke chce uderzyć tori w głowę atakiem shomen uchi, a uke chce temu przeciwdziałać robiąc ikkyo omote. Przy takim kihonie nie ma już współpracy, ponieważ uke wybiera właściwy dla siebie moment i szybkość ataku olewając to, czy tori zdąży wejść, czy nie. Efektem takiego treningu jest - czego zapewne doświadczyliście - że na dziesięć prób wejścia z ikkyo omote osiem kończy się twardym blokiem. Zbyt długie skupianie się na kihonie prowadzi więc w pewnym momencie do zupełnego zaniku postępów, o spadku motywacji do treningu i takich tam nie wspominając. Dlatego konieczne jest wejście na wyższy poziom praktyki - kształtowania reakcji złożonej. :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024