Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niepotrzebny fizolski power


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Niepotrzebny fizolski power

Ale dziadostwo!
Kolejny magik z rodzaju "złap mnie za rękę, staraj się, a ja ci dopieprzę ile fabryka dała i jeszcze za kimono wytargam..." :evil: :evil: :evil:


Pmasz, Szczepan. Przykro to mówić, ale reakcja rzeczywiście niewspółmierna do siły "ataku". Wiem żem ciemny kiep, profan i niewtajemniczony, ale nie widzę tu wykorzystania siły ataku - nawet w realiach pokazu - za to dużo niepotrzebnego fizolskiego powera. :oops: :cry:

Pytanie tylko czy to cecha stylu czy atrybut charakterologiczny tego shihana :?:
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

...reakcja rzeczywiście niewspółmierna do siły "ataku"....


.ee tam, to jest sztuka walki, a nie taniec towarzyski :D Odpowiedni power być musi :)

Jedyne co mu się tu nie podoba, to takie trochę chaotyczne (no wiem, że shihan :wink: ), ale jednak mało czyste i płynne to jego aikido. No i uke w postaci tej pani "ciekawie" siada na d..ę podczas padów. :)
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

Przykro to mówić, ale reakcja rzeczywiście niewspółmierna do siły "ataku"


A ten siłowy czy nie :?: :twisted:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



No ten jest niezły, jeden z lepszych japońców jakich widziałem 8)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power
ma calkiem fajne aikido :P :P (ja to sie zawsze wcisne :P :oops: )

Dołączona grafika
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

Pmasz, Szczepan. Przykro to mówić, ale reakcja rzeczywiście niewspółmierna do siły "ataku". Wiem żem ciemny kiep, profan i niewtajemniczony, ale nie widzę tu wykorzystania siły ataku - nawet w realiach pokazu - za to dużo niepotrzebnego fizolskiego powera. :oops: :cry:

Pytanie tylko czy to cecha stylu czy atrybut charakterologiczny tego shihana :?:

Szanowny Labedziu,
Po pierwsze, Miyamoto sensei w porownaniu z Chiba sensei czy Shibata sensei to jest calkowity 'luzik'.
Twoje pytania sa dosc standardowe dla ludzi ogladajacych wideo, ale nie cwiczacych z tymi shihananmi. Mam nieodparte wrazenie ze Pmasz stracil calkowicie nadzieje ze to mozna wyjasnic pisemnie. Mam teraz nieco wiecej czasu wiec podejme taka rozpaczliwa probe, w imie naszej starej znajomosci, choc mam swiadomosc ze nie zmobilizuje cie to do powrotu na treningi :P

Zeby cos powaznie cwiczyc potrzebne jest powazne zaangazowanie. Te zaangazownie moze przejawiac sie na rozne sposoby. W podanym przez ciebie przykladzie, istnieje zaangazowanie ze strony atakujacego, ktory zamiast gadac z nage, niezwykle mocno pracuje nad soba, aby atakowac bez przerwy centrum przeciwnika, samemu pozostajac calkowicie wyluzowany.To nie wystarcza, poniewaz jest to tylko praca nad 'polaczeniem' fizycznym.Drugi wazny aspekt to niezwykle wyostrzona uwaga, gdzie zaangazowane sa wszystkie zmysly, zeby wyczuc moment kiedy technika staje sie niebezpieczna i odebrac ja z jak najmniejszymi obrazeniami.
Mamy tu polaczenie aspektu fizycznego aikido z jego aspektem duchowym. Uke musi byc przygotowany doslownie 'na wszystko', doslownie jakby szedl na prawdziwa bitwe na wojnie.
Troche to moze smiesznie brzmi w dzisiejszej sytuacji, ale jaka jest inna alternatywa? Zobacz co robia uke w zastraszajacej wiekszosci dojo? - zachowuja sie jak na sympatycznej imprezie z kumplami, a punktu widzenia fizycznego ogrywaja role manekinow do rzucania.Nie tylko zero zaangazowania w cwiczenie ale co gorsza, calkowite lekcewazenie wojennego i duchowego aspektu aikido.

Teraz co do nage - poniewaz atak jest robiony z zaangazowaniem i presja jest utrzymywana ciagle w kierunku jego centrum, nage rowniez caly czas z zaangazowaniem atakuje centrum uke. W ten sposob powstaje swego rodzaju rownowaga dynamiczna, gdzie najdrobniejsza zmiana kierunku czy sily nacisku jest mozliwe to wyczucia i to wlasnie sie wykorzystuje do wykonania techniki. Tu masz odpowedz na swoje pytanie dotyczace wykorzystania sily ataku. Oczywiscie bez fizycznego doswiadczenia tej rownowagi dynamicznej sama teoria jest bezuzyteczna - polecam oboz letni Birankai. Przy szczerym zaangazowaniu w cwiczenie, stracisz 10 kg przez tydzien, zona i dzieci beda ci wdzieczne do konca zycia ;)

Ale to oczywiscie nie wszystko. Nage ma za zadanie wytworzyc sytuacje 'niebezpieczna' dla uke - moze wlasciwsze okreslenie byloby sytuacje w ktorej uke balansuje na swoim limicie odbioru techniki. Pozwala to nie tylko zbadac ta magiczna granice (o ktorej 99.99% aikidokow nawet nie moze snic) ale nawet ja nienerwowo rozszerzac. W ten sposob, i nage i uke moga systematycznie rozszerzac swoje umiejetnosci w nieskonczonosc, nigdy nie popadajac w rutyne, zgorzknienie, nude czy iluzje 'mistrzostwa w biciu sie'. Praca w kazdej sekundzie jest skierowana 'do wewnatrz'. Jest duze prawdopodobienstwo ze przy takim nastawieniu ego nie urosnie zbyt mocno. Zbiega sie to takze z buddyjskim podejsciem pracy nad soba(zamiast np.obwiniac partnera za zwoje niepowodzenia...).

Tak to w skrocie widze, moze Pmasz mnie poprawi jak cos zle zrozumialem.

Teraz porownaj to z tym, co oferuje 'luzackie' cwiczenie, jakich ludzi (w znaczeniu ego) ono wytwarza.Cwiczac caly czas 'luzik' NIC nie zmusza cwiczacych do pracy nad soba. Zamiast tego, buduja oni sobie olbrzymie iluzje jakimi to sa wielkimi wojownikami, cialo wiotczeje i duch marnieje. A jak cos nie dziala to zawsze wina uke LOL
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

No i uke w postaci tej pani "ciekawie" siada na d..ę podczas padów. :)


Jest kilka powodow do takiego odbierania techniki: kontakt wzrokowy z nage jest ciagle zachowany, uke nie odwraca sie placami do nage(jak to sie dzieje podczas rolki do tylu) oraz w przypadku tlumu ludzi wokol, minimalizuje sie mozliwosc wpadniecia na kogos(robiac rolke do tylu nie kontrolujesz miejsca gdzie konczy sie rolka i mozesz latwiej na kogos upasc) oraz pad zajmuje duzo mniej miejsca.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

Przy szczerym zaangazowaniu w cwiczenie, stracisz 10 kg przez tydzien, zona i dzieci beda ci wdzieczne do konca zycia

I to jest właśnie to. Ideał dzisiejszego aikido (?!). Czy aby Mistrz Ueshiba miał to na myśli? Tresowanie uke z pełnym wojennym zaangażowaniem? Nie rozwijam tematu, bo zaraz odezwie się Akahige. To wszystko woła o pomstę do nieba, bo nie ma w tym żadnego sensu. Odnośnie cytowane fragmentu, to każdy fachowiec przyzna, że są bardziej skuteczne formy osiągnięcia zamierzonego celu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

Przy szczerym zaangazowaniu w cwiczenie, stracisz 10 kg przez tydzien, zona i dzieci beda ci wdzieczne do konca zycia

I to jest właśnie to. Ideał dzisiejszego aikido (?!). Czy aby Mistrz Ueshiba miał to na myśli? Tresowanie uke z pełnym wojennym zaangażowaniem? Nie rozwijam tematu, bo zaraz odezwie się Akahige. To wszystko woła o pomstę do nieba, bo nie ma w tym żadnego sensu. Odnośnie cytowane fragmentu, to każdy fachowiec przyzna, że są bardziej skuteczne formy osiągnięcia zamierzonego celu.

Drogi Gosciu,
Nie czuj sie specjalnie adresatem mojego postu, pisalem go specjalnie do Labedzia. Wiec trudno ci zrozumiec wszystkie subtelnosci w nim zawarte - my sie z Labedziem znamy dluzej niz ty zyjesz :wink: :lol: Tak ze nie wyrywaj moje wypowiedzi z kontekstu w ktorym sa pisane.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

Przy szczerym zaangazowaniu w cwiczenie, stracisz 10 kg przez tydzien, zona i dzieci beda ci wdzieczne do konca zycia

I to jest właśnie to. Ideał dzisiejszego aikido (?!). Czy aby Mistrz Ueshiba miał to na myśli? Tresowanie uke z pełnym wojennym zaangażowaniem? Nie rozwijam tematu, bo zaraz odezwie się Akahige. To wszystko woła o pomstę do nieba, bo nie ma w tym żadnego sensu. Odnośnie cytowane fragmentu, to każdy fachowiec przyzna, że są bardziej skuteczne formy osiągnięcia zamierzonego celu.


No nie wiem, czy w kontekscie tego filmiku nie jest to temat na oddzielny topik, Panie nasz Szczepanie moderatorze :?: :wink:
  • 0

budo_nikyolas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power
...czasem odnoszę wrażenie , że każdy ma coś do powiedzenia w temacie " co chciał Ueshiba " ..tych interpretatorów coraz więcej .. haha ..dajcie pokój mistrzowi ..koledzy ..uszanujcie spuściznę jaką nam zostawił ... :) ..a co "chciał czy nie chciał" ..tego i tak nie pojmiemy ..znalazł własną drogę ..a przekazanie tego co własne jest zawsze trudne .. wskazał jak iść ..no i cel ..a to już nasza droga : )..jedni dojdą ..inni nie ..ot ..taka proza życia ..że tak banalnie na koniec.. :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

No nie wiem, czy w kontekscie tego filmiku nie jest to temat na oddzielny topik, Panie nasz Szczepanie moderatorze :?: :wink:

Mod on
Done
mod off

  • 0

budo_nikyolas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power
... a nie przesadzacie ..? chłop po sześciesiątce i "power" ..? ..haha ;) )
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

...czasem odnoszę wrażenie , że każdy ma coś do powiedzenia w temacie " co chciał Ueshiba " ..

Proszę kieruj swoje spostrzeżenia do rozmówców. Czuję się wywołany do tablicy i to jest tak. Osobiście nie uważam Mistrza Ueshiby za idiotę. To co się jednak dzieje dzisiaj w aikido nie trzyma się kupy. Ni pies, ni wydra. Dla jednych to jakaś droga, dla drugich rekreacja, dla jeszcze innych iluzja na rzecz własnych kompleksów. Porównuje się aikido z bjj, mma, bez sensu i nikt nie zadaje sobie pytania właśnie o ten sens. Kiedyś nieopatrznie rzuciłem wyzwanie panu Stanleyowi Praninowi, jednemu z tych, co nieźle sobie z aikido dzisiaj żyją. Chodziło właśnie o to, że aikido to wytwór jego "uczniów" a nie jego samego. Mój punkt widzenia argumentowałem Teorią Względności Einsteina, którą wykłada mnóstwo ludzi, wogóle jej nie rozumiejąc. W żadnym razie, nie uzurpują sobie praw własności (do samej teorii), pomimo takiej, czy nie innej jej interpretacji. Stąd konkluzja. Można, a nawet trzeba, dyskutować o tym, co poeta miał na myśli, bo bez tego, wyrażamy do niego brak szacunku.
  • 0

budo_nikyolas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power
..to dobrze Gościu , że poczułeś się wywołany .. :D ..choć post nie był ukierunkowany ..a nie przeczę też , że twój stał się powodem dla którego napisałem do ogółu forumowiczów ..chodziło mi o pojawiające się czasem wypowiedzi od których bije 'jedynie słuszną prawdą' ..co uważam za głupie ..podyskutować owszem można ..ale irytujący jest nimb nieomylności co do tego 'co chciał Ueshiba' ..co mistrz to jego wykładnia Aikido ..i masz rację 'dziadek' nie był idiotą ..i napewno też wiedział , że otwierając Aikido na świat będzie się ono zmieniać ..patrząc na swych uczniów też pewnie to widział ..mamy więc korzenie ..solidny pień ..i gałęzie ..jedne mocniejsze ze zdrowymi owocami ..inne słabsze z płonkami ..ale gałęzie nigdy nie będą korzeniem mimo , że płynie w nich ten sam sok ..i do tego zmierzałem ..dlatego pisanie 'Ueshiba chciał' moim zdaniem to już tylko interpretacje ..mamy wykładnie naszych mistrzów ..i własne drogi ..za bardziej zasadne uważam dyskutowanie czy to co robimy ma sens ..i ty pewnie też każdy swój znajdzie ..i tak jak pisałeś Gościu i porównujący ..i 'tańczący' ..i idący 'jedynie słuszną' drogą ten sens też ci wskażą ..a niech sobie robią co chcą ..i tak tego nie zmienisz ..ja też nie będę próbował ..mam wykładnię mojego mistrza ..widzę w tym sens ..i tego się trzymam ..a tak naprawdę tn mało mnię interesuje co chciał Ueshiba ..to już moja droga którą prowadzi mnie mój mistrz ..i uważam to za słuszne ..a jak ktoś mi próbuje '..to nie jest Aikido ..tak nie chciał Ueshiba..' ..to pozostaje mi machnąć ręką ..a niech sobie mówi ..pewnie znał 'dziadka' ..a teraz robi za jego 'proroka' ..niech sobie dalej gada ..ja będę ćwiczył :D ..z pozdrowieniem na wakacje Piotr :D
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power
Zawsze mnie zadziwialo jak doriabana jest filozofia do dania w morde :) .

Aikido nigdy nie cwiczylem, ale po lekturze forum mozna wywnioskowac, ze dziadek umial dawac w morde i nie byl zainteresowany zadna filozfia ... nie lubil ludzi i byl paskudnym nauczycielem :D ... generalnie "wisialo" mu czy uczniowie umieja czy nie :) .

Cos jak z chrzesciajanstwem :D Jezus umarl 2000 lat temu a do tej pory ludzie mowia co on mial na mysli pomimo ze nie zyje :D

Pozdrawiam
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

dziadek umial dawac w morde i nie byl zainteresowany zadna filozfia ...


Prawdopodobnie jest jednak troszkę inaczej, to znaczy dziadek umiał dawać w mordę i to z tak dużą łatwością, że zaczął się zastanawiać - "umiem dać w mordę, no i co w tym wielkiego???" :twisted:

Ale, ale tu mamy znowu temat na oddzielny topik, przypominam, że w tym temacie poruszamy się w zakresie poniższego filmiku



i co za tym idzie, czy potrzebny nam, "nie potrzebny fizolski power" :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

-może się zdenerwował, że w 40 i 42 sekundzie coś poszło nie tak ( a tu tyle ludzi patrzy :) )???
Generalnie bardzo pozytywne wrażenie (lubie takie "skondensowane" treningi :) )
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

ale tu mamy znowu temat na oddzielny topik, przypominam, że w tym temacie poruszamy się w zakresie poniższego filmiku



i co za tym idzie, czy potrzebny nam, "nie potrzebny fizolski power" :twisted: :twisted: :twisted:


Napiszę co mi się podoba w tym filmiku. Uke starają sie utrzymać pozycje, trzeba ich zaprosic na matę. Czyli nie ma sytuacje gdzie przez wzgląd na autorytet nage i znajomość techniki lecą na glebę. Pewnie dlatego trzeba trochę szarpnąć trochę pociągnąć.
Osobiście preferuje mniejszy dystans w pracy z uke, kontrole uzyskując poprzez zagarnięcie najbliżej mojego centrum.
Co do rolek do tyłu sensei "Marines" na stażu u Pmasza tłumaczył mi że nie robi się tego bo nie można szybko wstać.... no bo to trzeba umieć..... 8)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepotrzebny fizolski power

dziadek umial dawac w morde i nie byl zainteresowany zadna filozfia ...


Prawdopodobnie jest jednak troszkę inaczej, to znaczy dziadek umiał dawać w mordę i to z tak dużą łatwością, że zaczął się zastanawiać - "umiem dać w mordę, no i co w tym wielkiego???" :twisted:

Ale, ale tu mamy znowu temat na oddzielny topik, przypominam, że w tym temacie poruszamy się w zakresie poniższego filmiku



i co za tym idzie, czy potrzebny nam, "nie potrzebny fizolski power" :twisted: :twisted: :twisted:

a obiecywałem sobie że sie tu juz nie odezwę. Poza uściśleniem że załaczony film nie jest fizolskim powerem (to jakis 20 procent tego co potrafi on i ci uke):
Ten tu zdefiniowany power jest nam potrzebny bo:
- mocne i zdecydowane rzucanie testuje pozycje tori, wzmacnia go fizycznie i sprawdza silę ciała i techniki.
- dla uke jest wyzwaniem kondycyjnym - nieschematyzuje i ubezpiecza techniki. jest niebezpieczne i trudne w odbiorze - co jest konieczne do rozwoju.
harmonizowanie miłośc i proporcje atak i odpowiedz to bzdura i macdonaldowe traktowanie czegoś o wiele bardziej kompleksowego i powaznego. nie ma w tym krzty logiki ani nawiązania do korzeni tego co robimy - jest jedynie ułuda i zjawa.
mozna o tym godzinami ale nie widze sensu - jedynie praca na macie jest odpowiedzia na te pytania. i tylko na niej przynajmniej ja potrafe moje zrozumienie wyjasnic
pozdrowienia

znikam na obozy
pmasz
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024