Skocz do zawartości


Zdjęcie

--- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

--- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---
No właśnie, w czym aikido jest "lepsze" od aiki-jitsu?

Skoro tak ważne jest mocne ćwiczenie, "na krawędzi", umiejętność zdawania solidnego atemi, mocnych dźwigni, dobrych pozycji, umiejętność ataku? To jaki sens ma ćwiczenie aikido, a nie aiki-jitsu :?:

Znamy przecież filozofię dziadka i możemy lub nie sobie ją wyznawać podczas ćwiczenia aiki-jitsu dokładnie tak jak ma to miejsce teraz? A korzyści znakomite, wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego rozwoju technicznego zapewnione, no i nie ma zagrożenie, że zbyt łatwo dopadnie nas "luzik"...
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

Skoro tak ważne jest mocne ćwiczenie, "na krawędzi", umiejętność zdawania solidnego atemi, mocnych dźwigni, dobrych pozycji, umiejętność ataku? To jaki sens ma ćwiczenie aikido, a nie aiki-jitsu :?:

no, albo jiu-jitsu
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

no, albo jiu-jitsu


Bardziej myślałem o Aiki-jitsu ponieważ pozostajemy w konwencji największej bliskości technicznej.
  • 0

budo_sheepman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1419 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

Skoro tak ważne jest mocne ćwiczenie, "na krawędzi", umiejętność zdawania solidnego atemi, mocnych dźwigni, dobrych pozycji, umiejętność ataku? To jaki sens ma ćwiczenie aikido, a nie aiki-jitsu :?:

no, albo jiu-jitsu

albo bjj :)
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

albo bjj :)

Jasne, z punktu widzenia tzw. "filozofii miłości", która to w aikido obowiązuje, bjj wydaje się wydawać znacznie bardziej pasujące do kanonów aikido.
Mamy tu bardzo skuteczną SW, która pozwala łagodnie (jeżeli nie przesadzamy oczywiście) obronić się przed dużo silniejszym przeciwnikiem nie wyrządzając mu przy tym krzywdy.
Stosunkowo szybko można się jej nauczyć i nie wymaga zbytniego pakowania lecz głównie umiejętności technicznych.
Nikt też raczej nie powie, ze bjj jest nieskuteczne :lol:

Nie widzę słabych punktów :twisted:
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

...bjj...
Nie widzę słabych punktów :twisted:

Dla mnie odrażająca jest już sama myśl o przytulaniu się do spoconego faceta i wspólnym turlaniu się w miłosnych uściskach. Bleee... :? :)
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

...bjj...
Nie widzę słabych punktów :twisted:

Dla mnie odrażająca jest już sama myśl o przytulaniu się do spoconego faceta i wspólnym turlaniu się w miłosnych uściskach. Bleee... :? :)


Ale kobiety też ćwiczą... :twisted:
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---
Statystycznie jednak jest niewielka szansa trafić na takim treningu na Monicę Bellucci. Prędzej dostanę jako partnera mikro Pudziana lekko dzierganego.
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

...bjj...
Nie widzę słabych punktów :twisted:

Dla mnie odrażająca jest już sama myśl o przytulaniu się do spoconego faceta i wspólnym turlaniu się w miłosnych uściskach. Bleee... :? :)


A co z filozofią miłości?
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---
Miłość jak wiadomo oblicza różne ma...
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

...bjj...
Nie widzę słabych punktów :twisted:

Dla mnie odrażająca jest już sama myśl o przytulaniu się do spoconego faceta i wspólnym turlaniu się w miłosnych uściskach. Bleee... :? :)


Ja tam ekspertem od Aikido nie jestem .. ale na pokazach widze dwoch facetow w spodnicach ;) ktorzy przyklejaja sie, ocieraja, turlaja w stojce :D
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

...Ja tam ekspertem od Aikido nie jestem .. ale na pokazach widze dwoch facetow w spodnicach ;) ktorzy przyklejaja sie, ocieraja, turlaja w stojce :D

Każdy widzi co chce :wink:
Spódniczki: tak (niektórzy po treningu zakładają do tego szpileczki i kabaretki :) .
Ocieranie się i myzianie: nie. Co do turlania, to chyba jedyna rzeczą którą można turlać w stójce jest... Oj, nie powiem. :)
W ciekawym kierunku zmierza dyskusja...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

albo bjj :)

Jasne, z punktu widzenia tzw. "filozofii miłości", która to w aikido obowiązuje, bjj wydaje się wydawać znacznie bardziej pasujące do kanonów aikido.
Mamy tu bardzo skuteczną SW, która pozwala łagodnie (jeżeli nie przesadzamy oczywiście) obronić się przed dużo silniejszym przeciwnikiem nie wyrządzając mu przy tym krzywdy.

Nie widzę słabych punktów :twisted:

but where's the fun? :twisted:
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

but where's the fun? :twisted:

To właśnie ten fun. W nim cała trudność.
  • 0

budo_niok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z księżyca

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---
Aikido jest najlepsze bo:
1. Jest dla wszystkich bez względu na wiek, płeć i warunki fizyczne.
2. Nie trzeba się męczyć w czasie rozgrzewki i treningu.
3. Można szybko zdawać egzaminy i zostać mistrzem.
4. A potem chwalić się kolegom, że się ćwiczy SW, błyszczeć paskiem i spódniczką.
5. Można spotkać fajne dziewczyny.
6. Można poznać fajnych gości uwielbiających teoretyzować o walce.
7. Można pomachać fajowym kijem a czasami nawet iaito.
8. Aikido świetnie wpływa na zdrowie - szczególnie na kolana.
9. Można ćwiczyć na krawędzi i się nigdy nie spadnie!
10. Na aikido często pokazują "jak by to było na ulicy" - sam widziałem.
11. Aikido uczy świetnych uników. Po latach ćwiczenia mogę policzyć na palcach jednej ręki ile razy mnie trafiono.
12. Aikidoka nigdy nie przegrywa. Niestety nie poznaje również smaku zwycięstwa.
13. Można bez wysiłku rzucić kogoś dużo cięższego od siebie.
14. Można ćwiczyć w okularach i wyjść z tego bez szwanku!
15. Aikido jest świetną odskocznią od szarej codzienności w świat nieco... bajkowy.


fajny Topik :D
Pozdrowienia z Księżyca.
  • 0

budo_nikyolas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---
..ciekawy temat Jeżyk ..myślę ,że wybór Aikido na początku jest tak różnoraki iż zabrakło by miejsca na tym forum na poszczególne wypowiedzi .. ;) ..bardziej istotne jest dlaczego ćwiczymy dalej ..a nie wybieramy np. sztuki na 'krawędzi' jak to fajnie ująłeś :D ..w moim odczuciu Aikido daje mi większą możliwość wyboru ..jeśli bym ćwiczył sztuki nastawione na 'power' w technikach ..to pewnie było by to w jakiś sposób powiązane z moim charakterem ..pewnie stałbym się bardziej 'destrukcyjny' ..chęć rywalizacji ..pragnienie wygranej ..i trening siłowy pewnie zrobiły by ze mnie małego 'abadona' ..a ja nie tego oczekuję ..i jakoś nie bardzo mi to potrzebne w życiu :D ..a gdzie ten wybór w Aikido ? ..a w nim samym ..jest tak przemyślnie opracowane , że uke będący 'pod naszą kontrolą' praktycznie jest zdany na łaskę lub niełaskę ..od nas zależy jak zakończymy technikę ..mięciutko pozwalając uke na ładny przewrót i odrobinę masarzu na tatami ..bardziej zdecydowanie robiąc dźwignię i dając uke możliwość potrenowania panowania nad sobą i pojawiającym się bólem ..możemy też zakończyć technikę 'mocniejszym' akcentem np. zdrowe 'łup' o matę dając do zrozumienia , że w technice nie ma dyskusji , a uke musi być gotowy na wszystko ..albo ostateczny wybór 'zniszczenie' ..łamańce itp. ...i jak dla mnie ten wybór między innymi decyduje , że to właśnie Aikido ..przy sztuce 'krawędziowej' tych wyborów miałbym mniej .. ;) ..ot tak to widzę .. Piotr ze Szczecina ..(ps. ..ładna pogoda ..a ja całe wakacje w pracy ..masakra )
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---
Kiedy byłem w klasie maturalnej zacząłem chodzić na siłownię. Całkiem solidnie, po dwie godziny, 4x w tygodniu trenowałem. 16 października 2000 roku znalazłem się przez zupełny przypadek w dojo aikido. Obejrzałem cały trening. Na drugi dzień byłem już na macie. Na siłownię nie wróciłem. Rzuciłem ją z dnia na dzień po 11 latach treningu... Aikido... ma to COŚ.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

Kiedy byłem w klasie maturalnej zacząłem chodzić na siłownię. Całkiem solidnie, po dwie godziny, 4x w tygodniu trenowałem. 16 października 2000 roku znalazłem się przez zupełny przypadek w dojo aikido. Obejrzałem cały trening. Na drugi dzień byłem już na macie. Na siłownię nie wróciłem. Rzuciłem ją z dnia na dzień po 11 latach treningu... Aikido... ma to COŚ.

ile brales na przysiad i martwy? :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---

No właśnie, w czym aikido jest "lepsze" od aiki-jitsu?

Wlasciwie twoj tytul jest calkowicie zly, bo nie ma czegos takiego jak 'aiki-jitsu'. Nowoczesne systemy nazywaja sie jujutsu/jujitsu, klasyczny system to Daito ryu aiki jujutsu.To rozroznienie jest bardzo wazne, poniewaz nie nauczaja one tego samego, oraz metodologia treningowa jest calkowicie inna.

Nowoczesne systemy nie maja/ nie cwicza elemntu 'aiki'. Wiec wlasciwie nalezy je wykluczyc z naszej dyskusji.
Daito ryu posiada element 'aiki' wiec mozna go uzyc w naszej dyskusji. Jest systemem NIEZWYKLE sformalizowanym. Jego cwiczenie polega na nauczeniu sie a potem przekazaniu tego co nauczal S.Takeda, wiec nie ma mowy o jakimkolwiek dostosowywaniu technik do wlasnych warunkow fizycznych czy mentalnosci - po prostu Copy/Paste. Rowniez powiela sie dokladnie ducha zawartego w technikach.

'Lepszosc' aikido polega na tym, ze Dziadek zerwal nie tylko z formalizmem treningowo-pedagogicznym, ale przede wszystkim zmienil calkowicie podejscie duchowe podczas cwiczenia. Mowiac wprost, zerwal calkowicie z duchem treningowym jaki propaguja tradycyjne szkoly JJ, zachowujac jednak element 'aiki'ale uzywajac go do calkowicie innych celow.

Skoro tak ważne jest mocne ćwiczenie, "na krawędzi", umiejętność zdawania solidnego atemi, mocnych dźwigni, dobrych pozycji, umiejętność ataku? To jaki sens ma ćwiczenie aikido, a nie aiki-jitsu :?:

Znamy przecież filozofię dziadka i możemy lub nie sobie ją wyznawać podczas ćwiczenia aiki-jitsu dokładnie tak jak ma to miejsce teraz? A korzyści znakomite, wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego rozwoju technicznego zapewnione, no i nie ma zagrożenie, że zbyt łatwo dopadnie nas "luzik"...

Te wszystkie atrybuty ktore wymieniles sa cwiczone wylacznie na podstawowym poziomie w Daito ryu, trening jest typu 'jutsu' i nie ma w nim elementow 'aiki'. Dopiero na wyzszych poziomach, do technik typu 'jutsu' wprowadza sie element 'aiki'.

Jedna z wielu zmian wprowadzonych przez Dziadka jest naucznanie wszystkich technik od razu z elementem 'aiki'. To jest zasadnicza roznica. Z jednej strony daje to nam mozliwosc dotkniecia najbardziej finezyjnego poziomu cwiczenia natychmiast, od pierwszego treningu(na ktory, cwiczac inne SW jak judo nalezaloby czekac jakies 30 lat).Stwarza jednoczesnie szereg trudnosci,ktore mozemy podyskutowac pozniej.

Te cwiczenie elementu 'aiki' od pierwszego treningu stwarza wielka pokuse skupienia sie natychmiast WYLACZNIE na tym elemencie, cwiczenie jego jest niezwykle przyjemne, fizycznie nie obciazajace i przy wspolpracy uke daje wrazenie wykonywania technik z lekkoscia i z niezwykla latwoscia - tzw 'luzik'. Naturalnie, jest to tylko zludzenie, podobnie jak wiele zjawisk ktore pojawiaja sie w umysle podczas pierwszych lat medytacji.

Stad m.inn. wynika moje podejscie faworyzujace harmonijny rozwoj ciala( poprzez cwiczenie elementow 'jutsu') oraz umyslu (poprzez jednoczesne cwiczenie elementow 'aiki').
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: --- Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu? ---
czyli majac pilota do TV powinnismy cwiczyc jutsu poprzez codzienne podchodzenie do telewizora i wlaczanie go paluszkiem oraz aiki poprzez pomyslenie o rezygnacji z tej formy obslugi TV na rzecz uzywania pilota?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024