jak dla mnie to z posta wynika ze budo jakos szczegolnie rozwija umysł... mogłbys rozwinac?
W Budo ciało i umysł to jedność. Praktykując Budo dążysz do jedności ciała i umysłu.
Według mnie prawdziwym celem sztuki walki jest osięgnięcie punktu, w którym ciało pokornie poddaje się władzy umysłu. ...
W pełni zgadzam się z Andriej111
Budo (w tym oczywiście Aikido) jest jak najbardziej ciągłym dążeniem do jedności ciała i umysłu.
I tym razem nie jest to wyssana z palca karma dla inwentarza (czyli wymysł jakiegoś tam Sensei w odpowiedzi na trudne pytania.)
Dążenie do.. i kształtowanie po przez uprwaianie Budo jedności ciała i umysłu jest już dawno udowodnione naukowo.
Postaram się po ktrótce przybliżyć wam jak się to dzieje w oparciu o opracownie niejakiej Urszuli Paszkowskiej.
Kiedy nasze mięśnie współpracują z sobą, dzięki czemu ruszamy się i działamy efektywnie, mówimy, że mamy dobrą jedność ciała i umysłu*1. Ludzie szczycą się tą cechą, jak na przykład sportowcy, sprawiają wrażenie, że płynne wykonywanie wszystkich czynności przychodzi im bez wysiłku. Jednak jedność ciała i umysłu*1 nie jest potrzebna wyłącznie podczas treningu i pokazu. Musi towarzyszyć każdemu nawet najmniejszemu, ruchowi ciała.
Weźmy na przykład pod uwagę takie czynności, jak podciąganie rękawa lub picie z filiżanki. Kiedy opanujemy te umiejętności, nie musimy już o nich pamiętać w trakcie ich wykonywania. Jednakże, chcąc zrobić ruch powinniśmy zdawać sobie sprawę z usytuowania poszczególnych części ciała w przestrzeni. Informacje potrzebne do narysowania takich "mentalnych map" uzyskujemy z oczu, mechanizmu równowagi mieszczącego się w górnym uchu i ze skóry. Dodatkowo narządy czuciowe w mięśniach i stawach informują nas o swojej pozycji i stanie.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w wykonywanie Aikidockich technik czy choćby tenkanów, zaangażowane są dwa rodzaje aktywności: fizyczna i umysłowa. Jednak przed zrobieniem jakiegokolwiek ruchu musi pojawić się wola akcji i informacji o położeniu.
Bla bla bla.....bla....bla bla....
BIBLIOGRAFIA:
1. FIELUS K. : „Zarys biomechaniki ćwiczeń fizycznych" 2. internet
2. CZASOPISMO: „Świat wiedzy"
3. GOŁĄB B., TARCZAK Z. W.: „Anatomia i fizjologia człowieka"
*1 Jedność ciała i umysłu - koordynacja ruchowa
Ps koledze Andriej111 chodzi najwyraźniej o uznanie, że Aikido poprawia koordynacje ruchową.
-Tylko w duchu charakterystycznego dla Adeptów Aikido ubierania w mistycyzm wszytkliego co z Aikido związane( jak napisał Randall... zamiana banalnej namacalnej pragmatyki w filozofie. ) Zrobił z tego Jedność ciała i umysłu... 8)
Ps Podobnie jak Szczepan zamiast po prostu napisac, że ćwiczenie polega na złapaniu gościa z ręke wtedy on nią macha robia Kokyu nage i sygnalizujac kierunek w jakim Uke ma się przewrócić.
Ciag dalszy tej techniki to rzut przy pomocy ‘polaczenia’ ktore mozna wytworzyc dzieki mocnemu kontaktowi. Ten rzut jest dosc specjalny, bo nie ma w nim popularnie rozumianej dzwigni, ktora by zmuszala uke do upadku.
Nage wykorzystujac mocny kontakt, wytwarza nie tylko polaczenie z uke(ktore pozwala mu go przesunac), ale takze oddzialywuje na strukture miesniowo-kostna uke i dzieki temu moze go pokierowac tak, zeby upadl. Sztucznosc tego cwiczenia polega na tym, ze uke ze swojej strony stara sie utrzymac kontakt.
Podsumowując:
Andriej111 wobec powyższych faktów naukowych potwierdzam
![:!:](http://forum-kulturystyka.pl/public/style_emoticons/default/excl.png)
Budo to głównie rozwijanie koordynacji ruchowej. W niektórym Budo rozwija się jeszcze inne "mistycyzmy"
ale w Aikido głównie to pierwsze :wink: