Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido - realnosc prawdziwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
204 odpowiedzi w tym temacie

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

oki - co chcesz powiedzieć - że dzięki temu, ze ćwiczysz np zawodniczo judo, albo bjj zniesiesz lepiej cios kuflem w głowę??

Nie, ale już ćwicząc uderzane sztuki walki lepiej zniesiesz taki cios, co naturalnie wypływa z obicia. Odnosiłem się do twojej wzmianki o MMA bardziej niż o sztukach chwytanych. Kiedy ja dostaję niechcący w nos, od razu zalewam się łazami i nie widzę, co się dzieje, a doświadczony zawodnik wie, jak sobie radzić w takiej sytuacji. Zwłaszcza cwiczący uderzaną stójkę.

Analogii jest więcej. Judokę czy zapaśnika bardzo trudno przewrócić, a i ze wspomnianym chwytem za ubranie lepiej sobie poradzi zawodnik judo czy bjj. W bójce nie ma oczywiście żadnych gwarancji, ale nie przyrównuj kontaktowych sztuk czy sportów walki do "miziania się". Koncepcję sportową może i trafia szlag, ale nie trafia już wypływających z niej korzyści fizycznych i psychicznych, np. obicia, siły, wytrzymałości czy wreszcie pewnych cech psychicznych, takich jak zdecydowanie albo niepoddawanie się presji przeciwnika i sytuacji.

Otóż cały sęk w tym, że w aikido nie ma tych "efektów ubocznych," bo nie ma zjawisk walki i rywalizacji, z której one wynikają. Nikomu nie jest dane się przekonać, jak rzadko technika wchodzi czysto, a jak często należy w rozmaite sposoby kompensować. Również - o, zgrozo - używając siły! :twisted: Zbyt wiele jest zmiennych nawet w uczciwym starciu jeden na jednego, a co dopiero w większych rozróbach.

Niestety, większość aikidoków nie chce się o tym przekonać, zazwyczaj racjonalizując ("a po co mi to," "kupię sobie nóż albo pistolet," "i tak nie będę się z nikim nigdy bić"), wierząc przy tym uparcie, że jednak po iluśtam latach nagle zaczną wymiatać w sytuacji zagrożenia. No, ale o tym był już temat. W każdym razie szkoda, że tak jest, bo wystarczy jeden sparring, kulanie czy judowe randori, nawet ze stosunkowo początkującym adeptem, żeby sobie kilka ważnych rzeczy uzmysłowić. Co nie jest równoznaczne z porzuceniem aikido jako nic nie wartego - chodzi tylko o świadomość pewnych faktów.

Wszak uświadomiona niewiedza jest lepsza niż nieuświadomiona wiedza. ;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Piotrek - co Ci sie stalo?
Chory jestes, czy ktos inny za Ciebie pisze....
Nie dosc ze wdajesz sie w rozmowy o tak niepolitycznym temacie,
to jeszcze nie przytakujesz wszystkim....

bez sensu :-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Otóż cały sęk w tym, że w aikido nie ma tych "efektów ubocznych," bo nie ma zjawisk walki i rywalizacji, z której one wynikają. Nikomu nie jest dane się przekonać, jak rzadko technika wchodzi czysto, a jak często należy w rozmaite sposoby kompensować. Również - o, zgrozo - używając siły! :twisted: Zbyt wiele jest zmiennych nawet w uczciwym starciu jeden na jednego, a co dopiero w większych rozróbach.

Nie ma efektów ubocznych, powiadasz? A po czym wnosisz?
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
@voivod:
A po czym wnosisz, że profesjonalny wędkarz spławikowy nie będzie miał tych cech? Wędkujesz? Podsumowując- głupie pytanie.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
chłopaki dajcie spokój ... przecież taką dyskusją do niczego nie dojdziecie i nikogo do niczego nie przekonacie

Wallace
(ćwiczący zapamiętale aikido i kenjutsu, mimo że nie nadają w żadnym wypadku do ulicznej walki) 8)
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

A po czym wnosisz?

Shabu zdaje się trenował aikido, więc wnosić może.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Nie ma efektów ubocznych, powiadasz? A po czym wnosisz?

Przeczytaj zdanie przed cytowanym fragmentem. Może powiesz, że nauka aikdio wyrabia którąkolwiek z wymienionych cech? Patrz post satoriana.

Shabu zdaje się trenował aikido, więc wnosić może.

Według aikidoków na tym forum - nie mogę. Bo rok nauki to nawet jeszcze nie raczkowanie. W przypadku aikido jestem z resztą skłonny się zgodzić, dlatego obecnie uczę się już chodzić zupełnie gdzie indziej. ;)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
heheheheheheehe :) :) :)
oczywiście ćwicze aikido wiec nigdy się z nikim nie biłem - nikt mnei nie zaczepiał ani nie wiem co to jest walka sportowa i zadymiony bar. za to ty w momencie zapisania sie na judo i opłacenia składek członkowskich natychmiast stałeś się celem napaści i zaczepek.
logika tycio pełzająca.... mój przeciętny dzień wypełnia szereg walk i utarczek. otaczam, oblegam i napastuję....
żonglujesz stereotypami i argumentujesz komiksowo - pan zdzich jest pijakiem w twojej wersji bo ci tak pasuje do kontrastu ze śnieżnobiałozębnym judoką o harmonijnie umięśnionymboskim ciele...
w mojej wersji Zdzichu ma 40 lat i pracuje przy układaniu bruku - wali młotkiem cały dzień. nie lubi swojej pracy, nie ma przedniego zęba, na 5 wyrazowe zdanie złożone używa 6 "ku...wa" i 3 "pie...lić". jego kobieta zaszła w 4 ciąże i na tą okazje walną 3 browca. strzyka śliną przez dziure w zębach i szuka okazji coby komuś ciulnąć. aaa zdzichu ma 100 kilo i waciak...
i tu wchodzi przystojny Bogumił - wice mistrz polski młodzików.
dalej uważasz ze se to wymyśliłem? znaczy nie m takich zdzichów - czy ci po prostu nie pasują do opowieści. obawiam sie, ze takich Zdzichów jest nieco więcej w barach nich zapaśników i judoków i mormonów razem z kominiarzami.
ponadto argument o judoce z kuflem jest absolutnie absurdalny - w momencie kiesy zaczyna go używac nie używa już swojej dyscypliny i nie ma to nic wspólnego z jego wyszkoleniem....
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Piotrek - co Ci sie stalo?
Chory jestes, czy ktos inny za Ciebie pisze....
Nie dosc ze wdajesz sie w rozmowy o tak niepolitycznym temacie,
to jeszcze nie przytakujesz wszystkim....

bez sensu :-)

:) :) :) :) :)
smailu - ja sie super bawie. oczywiście ZGADZAM SIE z kolegami - to co robimy jest oderwane od realiów i ja osobiscie nigdy nie twierdziłem inaczej!!!
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

o co robimy jest oderwane od realiów

A z tym co robicie juz nie da się nic zrobić, więc kombinujesz z realiami? Nieładnie.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
:) :) :)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
znaczy rozumiem ty byś zalatwił mojego zdzicha.... szacuneczek... :) :) :) :) :)
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
może właśnie chodzi o to, żeby takiego zdzicha w razie potrzeby uwalić.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Prawdziwa realność Aikido polega na zrozumieniu jego nierealnosci, co więcej na nierealności SW jako takich.

Efektywność mierzona jako nakład pracy w stosunku do osiągnietego efektu dyskfalifikuje SW. SW są nieefektywne i nieprzydatne z praktycznego punktu widzenia, chyba że traktujemy je jako zajęcie zawodowe - sport, wojsko, praca w ochronie etc.

Przeciętnie inteligentny człowiek jest w stanie zapewnić sobie 10 razy wieksze bezpieczeństwo przy pomocy swojego rozumu niż dzieki setkom godzinom sparingów w klatce.

Głębka wiara w potencjalną NIESKUTECZNOŚĆ swoich umiejętności zdobytych na trenigach SW jest jednym najlepszych narzedzi samoobrony.

Kiedy Mike Tason otrzymał propozycję prezentacjię wykonania kilku technik od Gozo Shiody na własnej osobie, odmówił grzecznie tłumacząc sie, że musi uważać na nadgarstki. Bał sie, czy pomyślał :?: :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
tak apropos realnosci i sprawdzania sztuk walki sobie dowcip skojarzylem.....

"Zespół naukowców badał kameleona.
Postawili zatem zwierze na czerwonym kawałku materiału - w mgnieniu oka kameleon stał sie czerwony.
Następnie, naukowcy postawili kameleona na żółtym kawałku materiału - kameleon stał sie żółty.
Podobne testy przeprowadzono dla materiałów o różnych kolorach
- zielonym, niebieskim, brązowym.
Na koniec eksperymentu naukowcy rozsypali kolorowe konfetti i postawili na nim kameleona.
Ku zdziwieniu naukowców kameleon westchnął ciężko, odwrócił łeb w ich stronę i powiedział:
- Weźcie wy sie, kurwa, odpierdolcie"

milego wieczoru :D
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
voivod to satorian & Shabu:

Nie ma efektów ubocznych, powiadasz? A po czym wnosisz?

Przeczytaj zdanie przed cytowanym fragmentem. Może powiesz, że nauka aikdio wyrabia którąkolwiek z wymienionych cech? Patrz post satoriana...

Satorian - chyba za bardzo nie wiesz, o czym piszesz... Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi...

Shabu - wbrew pozorom czytam wszystko i zawsze bardzo uważnie. I pytam raz jeszcze: PO CZYM WNOSISZ, że trening aikido NIE WYRABIA niczego? Po sobie i swoich doświadczeniach? Czy z opowiadań Bogumiła...?

Znowu uogólniasz, niestety. To, że 99% ćwiczących aikido (z reguły totalnie bezrefleksyjnie !!!) niewiele bojowych wartosci z tego treningu wynosi, nie znaczy, że samo aikido sucks... (?)

PS. pmasz - dziwię Ci się, że Ci się chce, przecież nie masz szans z takim np. lootem... :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Głębka wiara w potencjalną NIESKUTECZNOŚĆ swoich umiejętności zdobytych na trenigach SW jest jednym najlepszych narzedzi samoobrony.


Mądre słowa, mądre..., ale nie wiem, czy zostaną zrozumiane, przez osoby, które
są przekonane o tym, że to właśnie oni ćwiczą realną i skuteczną SW, zaraz zaczną
właczać im się racjonalizacje i inne ciekawe mechanizmy obronne, które obronią ich
punkt widzenia i tak się kręci ten świat, bo moje jest mojsze niż twojsze :wink:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
no pewnie że mi się chce bo ja jestem złośliwy... i poza tym nieźle się bawię.
powtórze jeszcze raz - nie znam systemu który nauczał by efektywnie walki z kilkoma uzbrojonymi przeciwnikami. a niby co to za realność skoro ustalamy, ze ich będzie 1 sztuka. powiem więcej - jak ja dostane takim kuflem to sie ładniej przewróce :) :)
wszyscy wiedzą, że z dobrym nożownikiem szans nie ma właściwie nikt... więc czym jest cała ta dyskusja o skuteczności...
prawda jest taka, że w zderzeniu z "tamtym światem " najbardziej skuteczny jest sprint mieszany z parktourem. w myśl zasady - po 100 metrach już nie gonią..."
w takim świetle oszukani jesteśmy teoriami wszyscy... ale zamiast się przyznać lepiej poskakać po aikidokach bo są oszukani bardziej.
moze i jestem brzydki ale ty jesteś jeszcze brzydszy.. hahaaha
pozdro
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
no wiec w temacie pmasz'a:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i to jeszcze w wydaniu rosyjskim....:D
coby nie gadac milo sie oglada
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Ostatnio zastanawialem sie nad wypowiedzia Sugano sensei, o tym, zeby zbytnio nie intelektualizowac, zamiast tego pozwolic zeby techniki fizycznie uksztaltowaly rozumienie tego co cwiczymy. Mysle ze faktycznie jest to jedyna droga, bagaz intelektualny jest tu glowna przeszkoda w dojsciu do sedna aikido.

nie mogłem się powstrzymać - to jest genialne!
na żadnym innym forum stylowym czy ogólnym, jak np u mnie, nie znalazłem tyle bicia piany na najdrobniejszy temat. czy wy, aikidowcy macie to we krwi...?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024