Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido - realnosc prawdziwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
204 odpowiedzi w tym temacie

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
nie.... jesteś drobnom blondynkom w windzie ze śmierdzącym 100 kg pijusem który ma w głowie tylko bara bara ze tobą... inna by się darła , zemdlała, obsikała albo co. ale ty ćwiczysz "aikido" więc spokojnie wsadzasz mu palucha w oko.
jesli byś ćwiczyła boks to byś musiała wykonać serie uderzeń , spocić sie a i torebka by sie zsunła. a jeśli ćwiczysz aikido - masz łokieć luźny, barki do tyłu i w dół.
no i możesz jeszcze skumulować nieco kosmicznej energii i w czasie , kiedy oponent jest pozbawiony przytomności strumieniem ki możesz mu skorygować zez lewego oka na ten przykład....
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Czytam sobie co pisze pmasz, randall i satorian i wydaje mi się, że zwykli z Was ignoranci. Najmądrzejsi na całym świecie. Teraz wiem skąd ten TEMAT i mam odpowiedź.

Rozumiem, że jak pchnę kogoś nożem kuchennym albo wałkiem to będzie styl Pascala, jak włożę palec w oko to Krav Maga itd.

Starszawy napisał, że ważne są zasady i ma racje. Można ćwiczyć Krav Magę, Karatę, Aikido, Judo i będzie to do kitu. Nie dlatego, że styl jest be tylko ćwiczący coś pomija.
To jest tak jak z bjj. Wszyscy piszą jakie to nie jest super - a czym się różni od innych sztuk. Zewnętrzną powłoką bo rdzeń nadal jest ten sam co w każdej innej. Przecież sztuki walki i systemy nie powstają z niczego, nikt ich nie tworzy od tak. Powstawały na bazie doświadczeń własnych, a także doświadczeń innych.
To tak jak z językiem niby różny ale pewne rzeczy występują w każdym.

Pmasz - czy drobna blondynka ćwicząca np. bjj poradzi sobie lepiej jak cejdzie do parteru i założy dźwignie na stopę.

Mr. Smail - myślę, że do nauki miłości lepsza będzie lokalna parafia. Bo sorry ale miłości to aikido chyba nikogo nie nauczyło, najwyżej tolerancji, akceptacji i szacunku do innych.
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Widzisz Cypis,

chyba nie kumasz , bo ta twoja dedukcja cos nie tego. To, ze ktos wklada palec w oko, nie oznacza dokladnie nic. Moze byc wedkarzem, gornikiem, kravmagowcem, komandosem, starsza pania, aikidoka, czy mam jeszcze wymieniac? To o co mi chodzi, to wyjasnienie, ze aikido nie jest zestawem technik, ktore wolno aplikowac, a jesli to nie jest nikyo, to juz nie jest aikido. Jeszcze widze nie doszedles do poziomu aplikacji, ale mam nadzieje, ze to przed toba. Wkurza mnie jesli ktos mowi, ze w aikido np. nie wolno kopnac, niby to dlaczego, bo bedzie mniej estetycznie?

To bylo na tyle ode mnie i mysle ze juz wystarczy.

Pozdrawiam
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Jeszcze do Cypisa,

widze, ze cwiczysz bjj i masz suklcesy. Gratuluje (i to jest szczere). w ramach samego bjj chyba tez sie uczy wkladania tego juz chyba przyslowiowego palucha w oko, ale sam wiesz doskonale, ze jesli by to mialo uratowac byc moze zycie, to chyba bys sie nie zastanawial. Nie ma to wiec kompletnie nic wspolnego z jakakolwiek sw, czy soprtem. Zapasnicy wala z banki, choc sie tego na treningach nie ucza. To tyle, bo nasze toki myslenia sie zdaje sie mijaly.

Pozdrawiam
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Podpisuję się pod całością Twojej ostatniej wypowiedzi. :-)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
A ja widzę że znowu z konkretu wyjechaliście na górnolotne analizy projektu osobowości. To najgorszy shit w środowisku aikido. Przerost treści nad formą :lol: Coś tak prostego jak zakładanie dźwigni na łokieć próbuje się wynieść do rangi panaceum na życiowe problemy.
Życie to walka w której liczy się wygrywanie. Bez litości, harmonii i innych bzdur. Czysty zdrowy egoizm.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Życie to walka w której liczy się wygrywanie. Bez litości, harmonii i innych bzdur. Czysty zdrowy egoizm.

Widzisz Randall, aikido to taka dosc specyficzna rzecz, ktora wlasnie rozwija 'wspolczucie' - nie wiem jakie jest na to lepsze slowo po polsku.

Tym sie byc moze rozni od innych SW. Co nie oznacza, ze usiluje wtorzyc z ludzi pacyfistow. Tak przy okazji Martius - O sensei nigdy nie byl pacyfista. :roll:

Byc moze, w rzeczywistosci polskiego aikido nie ma ludzi ktorzy byliby w stanie to przekazac fizycznie. Stad takie prostackie myslenie na twoim poziomie, Randall. Dlatego kiedys ci pisalem, ze powinienec cwiczyc (jak zreszta kazdy kto ten poziom osiagnal ) z uczniem Dziadka.

Ostatnio zastanawialem sie nad wypowiedzia Sugano sensei, o tym, zeby zbytnio nie intelektualizowac, zamiast tego pozwolic zeby techniki fizycznie uksztaltowaly rozumienie tego co cwiczymy. Mysle ze faktycznie jest to jedyna droga, bagaz intelektualny jest tu glowna przeszkoda w dojsciu do sedna aikido.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Szczepan, w zakresie filozofii, etyki i innych takich to ja więcej zapomniałem niż kiedykolwiek wiedział będziesz. Moje myślenie nie jest prostackie ani proste. To odpowiedzi są proste, możliwe, namacalnie rzeczywiste. Etyka nazywana jest filozofią praktyczną. Praktyka jest taka, że jest tu i teraz, i trzeba mieć sprawnie działające odpowiedzi od zaraz, bo życie w miejscu nie stoi. "Co by było gdyby" + wywody o uczniach szamana.
Ty chcesz wbić gwoździa ruszając ziemią, ja tłukę młotkiem. Przez całe życie go nie wbijesz.
Współczucie, po co mi ono w walce? dla wroga/napastnika/rywala? Oko za oko.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Randall, jesli chodzi o aikido, to filozofia, etyka i takie inne to po prostu slepy zaulek :P
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Coś tak prostego jak zakładanie dźwigni na łokieć próbuje się wynieść do rangi panaceum na życiowe problemy.

Czymże Aikido by było nie bez tego? Zrozum ich trochę. Oni naprawdę nie mają za dużego wyboru. Byt (niestety) nadal kształtuje świadomość
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Randall, jesli chodzi o aikido, to filozofia, etyka i takie inne to po prostu slepy zaulek :P

Taa, to po cholere całe gadanie o przekazach, wychowaniu, celach i innych duperelach? O harmoniach miłości pokoju i hgw co jesio?
Odwracasz kota ogonem i tyle.
  • 0

budo_omasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

(...)w zakresie filozofii, etyki i innych takich to ja więcej zapomniałem niż kiedykolwiek wiedział będziesz. (...)


zaiste wypowiedz godna filozofa.
respect ;-)
  • 0

budo_omasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Ostatnio zastanawialem sie nad wypowiedzia Sugano sensei, o tym, zeby zbytnio nie intelektualizowac, zamiast tego pozwolic zeby techniki fizycznie uksztaltowaly rozumienie tego co cwiczymy.


a ja od wielu juz miesiecy rozpamietuje to co sugano sensei wielokrotnie powtarza ze aikido mozna postrzegac i cwiczyc na wielu roznych poziomach...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Randall, jesli chodzi o aikido, to filozofia, etyka i takie inne to po prostu slepy zaulek :P

Taa, to po cholere całe gadanie o przekazach, wychowaniu, celach i innych duperelach? O harmoniach miłości pokoju i hgw co jesio?
Odwracasz kota ogonem i tyle.

Chyba sie nie rozumiemy....
Normalne ze na poczatku uzywasz umyslu krytycznego przy wyborze instruktora u ktorego cwiczysz. Ale potem, musisz w pewnym momencie sobie powiedziec: cwicze co i jak on mi kaze. I nie zastanawiasz sie ile aniolow moze sie zmiescic na szubku igly za kazdym razem jak napotykasz na jakis problem. Na tym polega zaufanie. Jesli masz do niego zaufanie, to zadna intelektualizacja nie jest ci potrzebna, a przeciwnie, bedzie tylko przeszkoda zeby taki przekaz otrzymac. Nie mozesz poddawac krytycznej analizie wszystkiego co pochodzi od twojego instruktora - to bedzie parodia a nie cwiczenie aikido.

Jako instruktor, czesto musisz stawiac ludzi przed roznego rodzaju paradoksami, gdzie uzywanie kartezjanskiego umyslu jest szkodliwe i nie prowadzi do niczego.
Te paradoksy rozwiazuje sie fizycznie, inaczej nie ma mowy o cwiczeniu Prawdziwej Realnosci Aikido.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
@Randall:
Ależ nie doceniasz Szczepana. Jego wywody są PONAD etyką i filozofią. Jedyny termin który jest tutaj właściwy to... METAFIZYKA :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Coś z tematu zjechałeś.
Znów o przekazie i zaufaniu. Zaufanie prowadzi do dogmatyzacji i przyjęcia, krytycyzm do odrzucenia. Ja ufam tylko sobie, i to też nie za często. Wolę określenie kalkulacja, bilans możliwych zysków i strat zawiera wszystko. Zaufanie jest dla tych co nie chcą ryzykować.

Na treningu wcale nie trzeba stawiać ludzi przed paradoksami, w których używanie rozumu jest szkodliwe. Chyba że się pokazuje i wciska gnioty które się same nie bronią przy głębszym nad nimi zastanowieniu.
Jak ktoś mówi "nie używajcie rozumu, zaufajcie, otwórzcie serca itp." to od razu wiadomo że to szaman, klecha albo inny guru. Rozum jest największą przeszkodą dla każdej ciemnoty.

Skłamałbym mówiąc, że współczuję ludziom, którzy poddają się woli takich "guru" zamiast samodzielnie myśleć. Raczej gardzę jako tymi lichymi, drugiej kategorii, słabymi którzy polegać muszą na słowach i opiniach innych, "przekazach", samemu będąc niezdolnymi do podjęcia ryzyka i odpowiedzialności autonomicznego myślenia. Trochę jak dziecko nakrywające się kołdrą by uciec przed ciemnością.

Może czas wreszcie zdecydować się na wyjście z zawinionej niepełnoletności.

Im więcej tej ciemnoty się wciska, tym mniej realne jest aikido.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

@Randall:
Ależ nie doceniasz Szczepana. Jego wywody są PONAD etyką i filozofią. Jedyny termin który jest tutaj właściwy to... METAFIZYKA :)

Szczepan nic o bycie nie pisze. Metafizyka to część nauk filozoficznych. Jedna z podstawowych.

Oczywiście użyłeś tu sformułowania metafizyka, jako konotującego coś nierealnego, bajkowego, oderwanego od życia. Muszę Cię wyprowadzić z błędu, każda teoria mówiąca coś o bycie będzie metafizyczna. Kwestią jest jaką podstawową teorię bytu przyjmiemy. Gdy zaczniesz zadawać trudne pytania, dojdziesz poprzez epistemologię do ontologii albo odwrotnie.
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Skłamałbym mówiąc, że współczuję ludziom, którzy poddają się woli takich "guru" zamiast samodzielnie myśleć. Raczej gardzę jako tymi lichymi, drugiej kategorii, słabymi którzy polegać muszą na słowach i opiniach innych, "przekazach", samemu będąc niezdolnymi do podjęcia ryzyka i odpowiedzialności autonomicznego myślenia. Trochę jak dziecko nakrywające się kołdrą by uciec przed ciemnością.


Dobre Randal.
Ale szczególnie trudno jest się wyrwać z iluzji w której dużo się osiągnęło i może się okazać, że całe lata ćwiczeń i autorytet który się wypracowało nie dały zamierzonego efektu. To chyba tak działa, że im dłużej w tym tkwimy tym mocniej rypniemy potem w mur który postawi przed nami "realność" ;-)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
@Randall
Jednak więcej zapomniałeś... Filozofia nie zajmuje się epirią, a metafizyka tak. Nie mieszaj tych dwóch dziedzin. Metafizyka i mistyka to dyscypliny z których filozofia się wywodzi, lecz nie należy jej z nimi mylić. No a już nazwanie wszystkich tych trzech "dziedzinami nauki" świadczy o tym że powinieneś przeczytać choćby wstęp dowolnej książki traktującej o metodologii nauk, zanim weźmiesz się za jakąkolwiek klasyfikacje. Ot, taki malusi offtop
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Ale szczególnie trudno jest się wyrwać z iluzji w której dużo się osiągnęło i może się okazać, że całe lata ćwiczeń i autorytet który się wypracowało nie dały zamierzonego efektu. To chyba tak działa, że im dłużej w tym tkwimy tym mocniej rypniemy potem w mur który postawi przed nami "realność" ;-)


... co więcej, w ogóle dobrze jest się wyrwać z iluzji skutecznosci sztuk walki.

SW i skuteczność, po latach ćwiczenia, w XXI w, totalna bzdura i strata czasu :twisted:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024