Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido - realnosc prawdziwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
204 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Aikido - realnosc prawdziwa
No to prosze bardzo

wypowiadaja sie tylko aikidocy i to tacy ktorzy maja cos do powiedzenia
powiedzmy min 10 lat treningu zeby za bardzo nie zawezyc grona piszacych:-)

na czym polega i czy wogole istnieje prawdziwa realnosc aikido?

sami napiszcie jaka, w czym i wogole....

temat ciekawie zaczal sie w watku o seitei akido - tu mozemy kontynuowac - tam piszmy o tym o czym mielismy pisac

prosze o powazne podejscie do tematu i ni episanie jakis bzdur b Moderator zamknie temat

JAKA jest i czy WOGOLE jest wedlug Was realnosc aikido??
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
realnosc to przede wszystkim pozbawienie danej metody treningowej bezsensownych zalozen. usuniecie iluzji timing-atemi- czyli przeswiadczenia, ze bezsensowna z natury technika/atak, dzialalaby, gdyby byla zrobiona w idealnym timingu albo gdyby zawierala atemi. tak jak to czesto tlumaczy jw shihan. wystarczy, ze aikido z natury jest konwencjonalne, a co dopiero jesli nauczyciel ma glupie pomysly...
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Tak sobie czytam i wydaje mi sie, ze sporo osob traktuje aikido jako skodyfikowany zestaw zachowan (patrz technik). A czy wsadzenie palca w oko, czy kop w jaja, czy kopniecie w kolano i chwyta za krtan to juz nie jest aikido? Uwazam, ze owszem tak. Aikido ma na celu oczywiscie wychowac kogos, kto unika walki i bedzie uciekal, jesli bedzie w stanie, ale jesli znajdzie sie w sytuacji bez wyjscia, to ma mu dac takie narzedzia do reki, zeby byl w stanie choc probowac z tego wyjsc. I nie bedzie sytuacji, kiedy ow aikidoka powie, wiesz co zaatakuj mnie jeszcze raz, bo zle chwyciles za reke. To jakas paranoja. A czy wolno aikidoce napluc napastnikowi w oko, jesli pomoze mu to w jakikolwiek sposob? Uwazam, ze oczywiscie tak. Aikido to nie jest zestaw technik / seitei aikido - ale system, w ktorym powinno sie zrozumiec pewne zasady. Jakos dziwnie karatecy obserwujacy naszego sensei twierdza, ze to przeciez to samo. Owszem tylko troche inaczej. Tu chodzi o zasady a nie formy.

POzdrawiam
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Aikido ma na celu oczywiscie wychowac kogos, kto unika walki i bedzie uciekal, jesli bedzie w stanie, ale jesli znajdzie sie w sytuacji bez wyjscia, to ma mu dac takie narzedzia do reki, zeby byl w stanie choc probowac z tego wyjsc.

A ja tylko czekam, az Smail - niezmozony tworca nowych arcyciekawych tematow na forum Aikido, stworzy nowy temat pt. "Co aikido oczywiscie ma na celu - cele aikida!" :wink:

Jakos dziwnie karatecy obserwujacy naszego sensei twierdza, ze to przeciez to samo. Owszem tylko troche inaczej.

Warto zaprosic tych karatekow na nasze forum.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

realnosc to przede wszystkim pozbawienie danej metody treningowej bezsensownych zalozen. usuniecie iluzji timing-atemi- czyli przeswiadczenia, ze bezsensowna z natury technika/atak, dzialalaby, gdyby byla zrobiona w idealnym timingu albo gdyby zawierala atemi. tak jak to czesto tlumaczy jw shihan. wystarczy, ze aikido z natury jest konwencjonalne, a co dopiero jesli nauczyciel ma glupie pomysly...

Podpisuję się.

MrSmail - jeśli mówimy o realności w walce i przygotowywania do niej, aikido jej nie daje:
a) nierealne założenia teoretyczno-strategiczne
B) techniki słabe, ze słabą kontrolą, z dużą liczbą otwarć.
c) metodologia treningu nie prowadząca do wyćwiczenia:
- siły i kondycji
- odruchów warunkowych przy technikach
- brak gardy, poruszania się sensownego
- psychiki do walki
- umiejętności przyjmowania ciosów

To najważniejsze powody.




@Starszawy, jak zaczniesz kopać w jaja, wsadzac pace w oczy itp, to już będzie kravmaga albo inny kombat. Poza tym to też trzeba umieć. Finalnie twój argument sprowadza się do:
"aikido jednak działa bo mogę ci zrobić to to i to, normalnie tego nie robię i nie cwiczę, ale mogę.
Czyli wracamy do techniki w idealnym czasie i innych bzdetów.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Acha.
Realnie aikido to doskonały system gimnastyczno - rekreacyjny, dający relaks dla ludzi starszych, zabawę dla dzieci, a dla wszystkich zdrowie.
Czasem jeszcze sensei ten czy inny zarabia.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

A czy wsadzenie palca w oko, czy kop w jaja, czy kopniecie w kolano i chwyta za krtan to juz nie jest aikido?

A czy te rzeczy ćwiczone są na aikido?
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Uwaga starszawego miałby jakiś sens, gdyby ćwiczenie aikido rozwijało cechy sensomotoryczne przydatne w walce. Na przykład trening siłowy sam w sobie może być uważany za formę doskonalenia zdolności walki, choć przecież nie odnosi się do nich bezpośrednio. Ale Aikido nie rozwija w jakiś szczególny sposób ani siły, ani szybkości, ani refleksu. Tak więc ten argument upada.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Temat po raz n-ty dotyczy skuteczności, więc nie wróżę mu długiego żywota :-)
BTW, realność prawdziwa to jak fakt autentyczny albo cofnąć się do tyłu :wink:
Pozdrawiam, h-k :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Jak ja cwicze... napisalem juz to tez gdzies w sieci :-)

Do zagatnienia mniej wiecej tak podchodze:
"polem bitwy" jest nasze/moje codzienne zycie. jest ono zarowno stanem wojny i pokoju, bo to to samo. co chwile staje przed wyborem walka, czy niewalka... podejmuje rozne wyzwania lub ich nie podejmuje, wygrywam i przegrywam stajac lub nie stajac do bitwy....
W kazdym razie wszystko to jest caloscia budujaca moje zycie, budujaca mnie
Trening sztuk walki dla mnie osobiscie stal sie sposobem na to aby jak najmniej walk toczyc w zyciu, odnoszac jak najwiecej zwyciestw, wlasciwie odpowiednio rozumujac odnoszac tylko zwyciestwa...
duza bariera jest moj umysl, piszac nawet to sam sobie tworze kolejna przegrana lub zwyciestwo jesli nie przegram...
trenuje tak abym stal sie w tym wszystkim tym czym/kim jestem
nie jest to latwe, poniewaz sam trening jest przeczeniem jego celu...

to jest dla mnie realnosc aikido

bojka w barze?
randal - cwicze ponad 20 lat - nigdy nie stoczylem bojki w barze...

tutaj dochodzimy do kolejnego aspektu

cel treningu - moim zdaniem jesli trenujesz po to by umiec walczyc, bedziesz walczyl, bedziesz musial walczyc...

gdyz po to trenujesz nie trening jest twoim celem a potrzeba walki czyli zwykla chec dominacji i to w tym przypadku fizycznej nad innymi, trening jest tylko proba znalezienia metody na to zeby to osiagnac - zawsze bedziesz toczyl wojny....

prawdziwoa realnosc aikido w zyciu - zacznijmy od zrozumienia nazwy
ai ki do - jak ja to rozumiem ?
aikido to byc wszystkim i soba rownoczesnie

prosciej
ai - jednosc, zgoda, harmonia, wspolnota...
ki - sila, energi moc, zycie, smierc, tchnienie boga...
do - droga, przemierzanie swiata, zycia, przmijanie osiaganie...

wszyscy to wiedza i co z tego, kto o tym wie naprawde?
ciagle niektorzy chcecie udowodnic to czy tamto... co moze udowodnic ktos kto pragnie zgody i jednosci ze wszystkimi? jaka walke toczy ktos kto ta jednosc osiaga ?
jaka walke toczy ktos kto chce ja osiagnac? tylko jedna - ze soba, ze swoim zrozumieniem tego czego tak naprawde nie rozumie i przyjac do zrozumienia nie chce, bo sa tego nielatwe konsekwencje .....

prosciej jest rabnac zelba zeby delikwent zrozumial... albo i nie
niz dac mu serce i nech rozumie lub nie....

zamiast walczyc i trenowac walke uczmy sie milosci i jednosci z ludzmi, a nie bedziemy mial wkolo siebie nikogo z kim bedziemy musieli walczyc o cokolwiek...

to jest wg mnie prawdziwa realnosc aikido

zacznijmy od forum, pozniej federacje, pozniej wszyscy aikidocy, pozniej....
kto sie nie zgadza niech pierwszy rzuci kamien...
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Rozmowy o skuteczności to jedno, a rozmowy o poglądach na skuteczność to (wbrew pozorom) drugie. Zresztą, chociaż dyskusji na ten temat było już co niemiara, to problem jakoś od tego nie zniknął. Większość zaawansowanych aikidoków z bardzo dużym trudem przyznaje, że Aikido nie nadaje się do walki. W grę wchodzą tutaj duże pokłady osobistych rozczarowań -> racjonalizacji, a czasem także... względy finansowe :(
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Racja, dzięki aikido, można po pijaku skutecznie zakładać kolegom dźwignie 8)
Ostatnio takiemu jednemu z pracy założyłem ciut za mocno, za co w rewanżu on odparł że gdyby chciał mógłby mnie za to zniszczyć na giełdzie :lol:
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
@Mr Smail:
Piekny wywod... Lecz martwi mnie to, ze ta relatywizacja pojec moze sluzyc niecnym celom. :(
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Widze, ze moj komentarz jednak sprowokowal co nieco. To mysle dobrze. Otorz co to znaczy cwiczyc wtykanie palucha w oko? czlowiek w sytuacji przwdziwego zagrozenia robi rzeczy, o ktorych mu sie nie sni. Nie potrafie powiedziec co ktos zrobi, czy nawet, co sam bym zrobil. Natomiast chodzilo mi o to, ze wetkniecie palca w oko nie oznacza, ze to juz nie moze byc aikido. czy trzeba to w ogole cwiczyc? Samo slowo (znak) aiki istnieje w jezyku japonskim i nie jest tylko przypisane do aikido. Wielu uczniow Sokaku Takeda sensei uzywalo tego w nazwach tego co robia, choc nie pochodzilo to od O sensei. Wiec jest to dyskusja akademicka. Jesli ktos ma psychike, to nie musi niczego cwiczyc i walczy na ulicy z sukcesami . Czy cwiczenie aikido pomoze to sie dopiero okaze w konkretnej sytuacji, oby sie nie wydarzyla, ale moze byc tez tak, ze ktos jednego razu zareagowal, a innym nie i co wtedy? Nieistotne co cwiczy i czy w ogole cwiczy.

Co do karatekow ktorych mialoby sie zaprosic na to forum, to mowie tylko to, co sam uslyszalem bezposrednio i ch ust i nie zamierzam nikogo przywolywac do tablicy, bo najprosciej jest sie samemu przkonac, a nie polaegac na opiniach innych. Nie zamierzam nikogo do niczego przekonywac, bo nie cos takiego robi sie samemu.Natomiast moje slowa sa sprawdzalne, gdyby ktos sie bardzo chcial fatygowac. Aikido to nie ma byc balet, ale juz mi sie chyba nie chce wiecej na ten temat gebowac, bo wydaje mi sie, ze juz na tyle swoje zdanie w dotychczasowych postach wylozylem, ze jesli ktos w ogole ma ochote sie nad tym zastanowic, to to juz zrobil.

Pozdrawiam

starszawy
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

Jesli ktos ma psychike, to nie musi niczego cwiczyc i walczy na ulicy z
sukcesami [..] Nieistotne co cwiczy i czy w ogole cwiczy.


Aikido [...] ma mu dac takie narzedzia do reki, zeby byl w stanie choc probowac z tego wyjsc.

Trochę się poplątałeś :)
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Ale jedno drugiemu nie przeczy. Dzieki aikido tez mozna probowac.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Teź? Na równi z wędkarzami spławikowowymi na przykład?
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
A dlaczego nie, czy oni sa gorsi?
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa
Realnosc aikido polega na tym ze za 15 minut wychodze z domu pozostawiajac zone usypiajaca dzieci i zjawiam sie w domu po 22, intensytwnie zmeczony i udoskonalony o pewne motoryczno-techniczne aspekty ruchu.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - realnosc prawdziwa

czlowiek w sytuacji przwdziwego zagrozenia robi rzeczy, o ktorych mu sie nie sni. Nie potrafie powiedziec co ktos zrobi, czy nawet, co sam bym zrobil. Natomiast chodzilo mi o to, ze wetkniecie palca w oko nie oznacza, ze to juz nie moze byc aikido. czy trzeba to w ogole cwiczyc?...

Ktoś kto nic nie ćwiczy potrafi wetknąć palec w oko.
Wetknięcie palca w oko to jest jeszcze aikido.

Czyli:
Ktoś kto nic nie ćwiczy ćwiczy aikido :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024