Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kobieta – płeć niemal doskonała – Artykuły i ciekawostki


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

EXPERTO

EXPERTO
 • Zabanowany(a)
 • PipPipPipPip
 • 14273 postów
 • Pomógł: 5
 • Lokalizacja:P.O.T.C.O.A.W.M.B.W.
 • Płeć:Mężczyzna
 • Zainteresowania:- Śliczne Panny.
  - Przyroda.
  - Kulturystyka.
  - Sztuki Walki.
  - Forum.
  - Samochody.
 • Staż [miesiące]:od 2003
 • Wzrost [cm]:188
 • Waga [kg]:100-102

Napisano Ponad rok temu

Kobieta – płeć niemal doskonała – Artykuły i ciekawostki
Pod wieloma względami matka natura potraktowała panie szczodrzej niż panów. Ale zostawiła też pułapki. Poznaj swoje mocne i słabe punkty. Dzisiejsze kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom: realizują się zawodowo, biorą udział w życiu politycznym, tworzą elity intelektualne. Świetnie sprawdzamy się w tych samych co mężczyźni rolach, ale to wcale nie znaczy, że niczym się od nich nie różnimy. Różnimy się bardzo! Dobra wiadomość: pod wieloma względami porównanie wypada na naszą korzyść.

Wszyscy jesteśmy jednakowi, ale…

… jest tak tylko przez 6 pierwszych tygodni w łonie matki. Po tym czasie geny wysyłają sygnał „będę dziewczynką!”. Do pracy wkraczają hormony i zaczyna się proces tworzenia kobiety – istoty o określonych cechach fizycznych, ale też predyspozycjach psychicznych, które będą wpływały na jej relacje ze światem. – Widać to już w pierwszych tygodniach po porodzie – mówi Marek Domański, specjalista w zakresie medycyny rodzinnej. – Malutka ONA szuka wzrokiem matki, gaworzy do pochylającego się nad nią człowieka. Chłopiec zadowoli się wiszącą nad łóżeczkiem zabawka.

Dziewczynki szybciej uczą się czytać, pisać, liczyć. Ale triumfują tylko przez kilka pierwszych lat. Potem chłopcy je doganiają. Są nawet lepsi w abstrakcyjnym myśleniu, mają też bardziej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i dlatego zwykle lepiej radzą sobie w przedmiotach ścisłych.

Natura faworyzuje płeć piękną…

… pod wzgledem zmysłów. Kobiecy słuch funkcjonuje sprawniej: słyszymy lepiej, łatwiej zapamiętujemy przypadkowe melodie, lepiej i czyściej potrafimy je powtórzyć. Amerykańscy badacze ustalili, że wśród osób, które dobrze śpiewają, kobiet jest aż 6 razy więcej niż mężczyzn. Ale też łatwiej irytujemy się z powodu dźwięków – mężczyźnie odgłos kapiącego kranu nie przeszkadza, kobieta wstanie w nocy, by go zakręcić.

Silniej i dokładniej odczuwamy także smak, a kobiecy nos jest zdecydowanie wrażliwszy od męskiego. Wzrok też nas różni. My lepiej widzimy w nocy , panowie przy jasnym świetle. My mamy lepszą pamięć wzrokową i lepiej reagujemy na tzw. spektrum czerwieni (odróżniamy więcej odcieni), panowie mają lepszą głębię spojrzenia. Nasze pole widzenia jest szersze i np. prowadząc auto, ogarniamy wzrokiem także pobocza, mężczyźni widzą tylko szosę, ale lepiej oceniają odległość.

Dłuższe życie statystycznie należy się…

… kobietom. Mamy szansę na dożycie osiemdziesiątki, podczas gdy mężczyźni tylko 74 lat. Skąd te różnice? Kobiety genetycznie są silniejsze od mężczyzn (już w niemowlęctwie umiera więcej noworodków płci męskiej niż żeńskiej), przez co są odporniejsze na wiele chorób i lżej je przechodzą. Ale też potrafią lepiej się o siebie zatroszczyć. Według danych berlińskich lekarzy kobiety odwiedzają gabinety lekarskie nawet 100 razy częściej niż panowie! Częściej też wierzą w siłę profilaktyki i poważnie traktują nawet potencjalne zagrożenia. Według statystyk 8 razy częściej robią badania profilaktyczne. Męskie życie skraca też mniej higieniczny tryb życia, papierosy, alkohol i stres.

– Dodatkowy bonus żeńskich hormonów to ochrona przed schorzeniami układu naczyniowo- -sercowego – wyjaśnia Grzegorz Południewski, ginekolog- położnik. – Estrogen dba o serce, mniejsze jest więc ryzyko zawału. Korzystnie działa na przemiany lipidowe w organizmie, zmniejszając ryzyko śmierci z powodu zaawansowanej miażdżycy czy choroby wieńcowej. Hormony chronią też przed zakrzepami czy zatorami. Dopiero później, kiedy mamy do czynienia z typową dla menopauzy ciszą hormonalną, kobiety pod względem chorób serca i naczyń doganiają mężczyzn.

Ale kobiece hormony to nie sama przyjemność. – Estrogen chroni serce, ale powoduje wzrost mięśniaków i stymuluje rozwój raka piersi. Progestagen chroni przed przerostem śluzówki macicy, ale zwiększa ryzyko stanów zapalnych i powoduje wiotczenie mięśniówki moczowodów – wylicza Grzegorz Południewski. – Do przyjemnych nie należy też comiesięczna huśtawka hormonalna. Podczas owulacji kobiety mogą przenosić góry, ale przed miesiączką niektóre panie cierpią i bywają nie do zniesienia dla siebie i otoczenia.

Ciało kobiety i ciało mężczyzny…

… bardzo się od siebie różnią, nie tylko narządami płciowymi. Kobiety zbudowane są delikatniej, w ich ciałach jest więcej tkanki tłuszczowej, maja też wolniejszą przemianę materii (dlatego łatwiej tyją). Mężczyźni są wyżsi i ciężsi, mają silniejszy kościec i więcej masy mięśniowej.

Kobiety są bardziej zborne ruchowo, panowie mają za to lepszą koordynację ręka – oko (jak na myśliwych przystało). Skóra kobiety jest o ok. 16 proc. cieńsza od męskiej i ma mniej gruczołów łojowych. Z tego powodu szybciej widać na niej oznaki starzenia się. Pierwsze zmarszczki tworzą się nam jeszcze przed 30. rokiem życia, najczęściej są to linie na czole. A kiedy po czterdziestce zaczyna opadać poziom estrogenu, proces starzenia nabiera szybszego tempa. Skóra staje się jeszcze cieńsza i podatna na zmarszczki. Kobietom też wcześniej siwieją włosy, czasem już w okolicy trzydziestki. Ale na szczęście nie łysiejemy.

Agata Domańska
konsultacja: Grzegorz Południewski, ginekolog – położnik, Katarzyna Platowska, psycholog i terapeuta
Zdrowie

Nie udzielam pomocy na PW / PM / Priv. Wszelkie pytania proszę pisać na forum, w temacie otrzymasz więcej opinii.
Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023