Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy ćwiczycie tylko aikido......


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
161 odpowiedzi w tym temacie

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Bogumił, tak z ciekawości, czemu nękasz aikido a nie ju jutsu, gdzie szkoły tradycyjne robią kata i krzyczą hadzia?


O masz Ci los... :roll:
Myśle, że Szary Wilk poniekąd już odpowiedział swoim postem :(
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Bogumił napisał:

Wykonujący inicjując technike daje sygnał Uke do właściwego jej - umówionego wcześniej -odebrania. Na tym Aikido polega.

Nikt tam z nikim nie walczy i walczył nigdy nie będzie bo obaj współpracują.



Czy takie cuś nie nazywa się czasem treningiem a nie walką?
Czy w ju jitsu nigdy tak nie ćwiczyliście?


Niechce mi się w kółko gadac każdemu z osobna tego samego więc powiem tylko w skrócie.

W każdym treningu się wpółpracuje tyle, że w Judo czy Ju Jitsu czy w Boksie ta współpraca stanowi jakiś tam procent i kończy się całkowicie w momencie walki.
W Aikido wszystko opiera się na współpracy której zreszta nie ma końca bo Aikido jest formą kata - ilustracją teoretycznych podstaw rzutów, podstaw form ruchowych oraz pryncypiów obrony w pozycji stojącej. Tori i Uke przedstawiający tę formę powinni wykazywać doskonałość w przemieszczaniu się (Tsugi-ashi, Ayumi-ashi) oraz obrotach ciała (Tai-sabaki) a także perfekcje efektowynych padów (Ukemi).


Aikido - sztuka obrony, neutralizacji siły przeciwnika, optymalizacji ruchu.



Sztuka obrony ? - Idź kiedyś na trening Kick Boxingu albo na jaki kolwiek sport walki na sparing i spróbuj sie obronić przed atakującym stosując "chwyty" Aikido ( wiem trenujesz za krótko dopiero 4lata- więc idź ze swoim Senseiem albo z jego Senseiem niech Ci udowodni..)

Neutralizacji siły przeciwnika? Wiele razy już mówiłem .. pokaż mi chociaż jednego jakiegoś Aikidoke (minimum 3dan) który zneutralizuje dzięki Aikido moje rozwiązania uliczno-siłowe do których się odwołam w walce z nim.

Co do optymalizacji ruchu ... To nie chce wiedziec o czym mówisz...
Pewnie ma to związek ze szczytowaniem...albo jest czymś pokroju osławionej kotroli oddechu.

Nie chcę nikomu łapy łamać ani nikogo uszkadzać co nie znaczy że nie mogę...


No właśnie sęk w tym, że nie możesz bo nie umiesz a Aikido w żaden sposób tego nie uczy.
Ucząc się Aikido nie złamiesz ręki nawet komus kto o SW walki nie ma bladego pojęcia.

To, że w Aikido ćwiczy się z elementami dźwigni to nie oznacza że Aikido uczy jak te dźwignie skutecznie założyć a to jest najwieksza trudność.Jesli chodzi o "techniki" to Aikido uczy tylko jakiejś postrzepionej formy ruchowej na poziomie podstawowym.

- bardzo łatwo w Aikido wg mnie można łapy łamać.


Tylko twym kolegą na treningu którzy Ci sie podkładają-współpracują... Pozostałym nie sposób...

To, że wiesz, że jak tu naciśniesz to kogoś będzie bolało to nie oznacaza w żadnym razie jeszcze techniki ani umiejętności stosowania.
To tak jak z Kravmagą wsadzić palec do oka albo kopnąć w jaja i sprzedaja to jako najskuteczniejsze.
Tym czasem nie ucząc jak to zrobić, żeby to zrobić.
Bo wsadzić komuś palec do oka jak nie chce, to nie jest takie hop.

Wracając do Twoich możliwości...
Równie dobrze mógł bym powiedzieć, że odkryłem bardzo destrukcyjną i skuteczną technikę - dźwignie na staw łokciowy
Polega ona na tym że Uke opiera przedramie na wysokości nadgarstka na pniaku eksponując łokieć do góry a ja skacze mu na łokieć ( z przygotowanego wcześniej) 2,5m rusztowania. I odrazu do niej wariacje na staw kolanwy w której uke eksponuje kolano...

... Nie chcę nikomu łapy łamać ani nikogo uszkadzać co nie znaczy że nie mogę... taką technką :lol:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

... dla mnie "prawdziwa nieudawana walka" to walka bez zasad tzn. wtedy, kiedy walczysz
o życie, zdrowie itp. .....zgoda, że Judo, BJJ, Kickboxing i inne kontaktowe
sporty walki mogą, ...ale ...dla mnie dalej jest tam element, tylko przygotowawczy, a nie taki, który jest decydujący...


Po pierwsze to skąd wiesz, że walcząc jak kolwiek nie wlaczysz o życie ?
Ja ostatnio jak miałem scysje z takim pseudo gangsterem co to sznurówki w kiosku kradnie żeby być Gangsta
- To zaatakował mnie dwiema butelkami z piwem pierwszą rzucił z trzech metrów i jak bym nie uniknał to bym dostał Harnasiem w łeb. A drugą złapał za szyjkę i próbował mnie nią uderzać.

I powiem Ci, że mój trening był w tym przypadku elementem 100% kluczowym.
Szybkość, refleks, technika rzutowa, walka o pozycje w parterze czy wreszcie duszenie.
Czy była to walka o życie ? Mysle, że tak. Jak bym dostał tą pierwszą butelką w łeb z taką siłą to mogło by byc różnie.

A tak.. machnąl tą butelka z dwa razy jak go złapałem, na glebe i w parterze go skatowałem. Tłukłem go do nieprzytomności a że wykazywał sporą jak na ilość ciosów witalność i próbował mnie jeszcze gryść musiałem skurwysyna udusić jego kapturem, potem poprawiłem pare razy z kopa juz na śpiąco i było git.

On tez walczył o życie a mimo to nie dał rady nawet z narzędziem po które sięgnał bez zastanowienia nawet mnie podjąc na poziomie sprawienia mi kłopotu. Został zniszczony w pare sekund.

Podsumowując:
Sam trening walki w sparingu kształtuje przede wszytkim psychikę zawodnika który poniekąd oswaja się z walką i poczuciem zagrożenia - uczy się właściwego reagowania na zagrożenia i takie tam ..ale o tym może juz innym razem.
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
bogumil ksiazke napisz
  • 0

budo_kruszek
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
musze Cie rozczarowac ze stary dziadek wyjadacz na 100% ci udowodni ze aikido jest doskonalym sposobem samoobrony ; P (dostalem propozycje przetestowania czego tylko chce) jedyne co mi sie udalo podczas zakladania na mnie dzwigni to kopnac go noga w plecy co w istocie sprawilo mi przy ladowaniu tylko bol bo musialem sie niezle wykrecic no a uczucie ? xD niezapomniane :) nie to co u mlodego sensejka :) (bo ten szarpie :D ) stary dziadu robi kazda technike plynnie jakbym latal puki nie odczulem dzwigni xD osobiscie trenowalem aikido tylko chwile bo mi sie nie spodobalo
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
Ponawiam pytanie bo było skierowane do Ciebie Bogumil. Jak to jest, że przeszkadza ci aikido a nie przeszkadza te hadzia szkoły w ju jutsu?
Nie żeby mi jakoś przeszkadzały twoje posty(bo twórcze są :) ) ale troche zastanawiające jest dla mnie :wink:
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Sam trening walki w sparingu kształtuje przede wszytkim psychikę zawodnika który poniekąd oswaja się z walką i poczuciem zagrożenia - uczy się właściwego reagowania na zagrożenia i takie tam ..ale o tym może juz innym razem.


Czasami gadasz jak potłuczony :wink: , ale tu masz w 100% rację.

Pancer (któremu się po prostu nie chce sparingować :) )
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Czasami gadasz jak potłuczony [do Bogumiła] :wink: , ale tu masz w 100% rację.

Bogumił coraz rozsądniej piszesz.

Podpisuję się pod Twoim postem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Został zniszczony w pare sekund..

No i w tym sie wlasnie roznimy Bogumile. Niszczyc to latwizna, zbudowac cos wartosciowego to juz inna historia.

Podsumowując:
Sam trening walki w sparingu kształtuje przede wszytkim psychikę zawodnika który poniekąd oswaja się z walką i poczuciem zagrożenia - uczy się właściwego reagowania na zagrożenia i takie tam ..ale o tym może juz innym razem.

Kazda SW oraz Sporty Walki maja swoje legendy. Sa one pozyteczne. Dzobrze jest jednak miec do nich troche dystansu. Tak samo jest ze sparringiem. Nie jest on z pewnoscia cudownym panaceum. Ma swoje wady i zalety jak kazde inne narzedzie treningowe. Oczywiscie nowicjusze w SW jak ty, demonizuja albo ubostwiaja niektore z tych narzedzi bo w ich dosc powierzchownym rozumieniu te narzedzia sa albo nic nie warte, albo sa lekarstwem na wszystko.

Jednak wraz ze wzrostem doswiadczenia treningowego temu podobne zludzenia pryskaja jak banka mydlana. Aby Budo stalo sie nieodlacznym aspektem twojego zycia, sprawa nie jest prosta. Musisz stosowac roznorodne techniki, w zaleznosci od osobowosci danego cwiczacego, plci, wieku itd.... Budo to powazna sprawa a tu to sprowadzasz do zabawy w sparring....

Zeby nie bylo ze prawie kazania dam ci drobny przyklad: 'zagrozenie zycia' w sparringu dla kogos kto przezyl wojne jest prawdziwa smiesznostka. 'Zagrozenie zycia' w sparringu dla kogos kto strzelal z broni (juz nie mowie o zabijaniu...)jest rowniez smiesznostka.

Wiekszosc Mistrzow ma wlasnie takie doswiadczenia, ktore przekraczaja calkowicie nasze pojecie SW. Dziadek tez mial takie doswiadczenia, jak rowniez wiekszosc jego uczniow. Dlatego to co oni rozumieli (rozumieja) pod pojeciem 'ducha wojennego' jest dla nas trudne do zrozumienia oraz do wycwiczenia. Dla Dziadka to byl punkt wyjscia do stworzenia aikido. Dlatego twoje argumenty pokazuja calkowite nieporozumienie i niezrozumienie idei aikido.
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
Trudno oprzeć się wrażeniu, że Szczepan jak i Gość, mają jakieś osobiste kontakty z reinkarnacją O'sensei. Z całym szacunkiem, rozumienie tego co przyświecało temu człowiekowi nie było dane nawet jego najbliższym uczniom, więc Wam, jako 3 generacji aikidoków... . A poza tym zgadzam się całkowicie z argumentacją Szczepana. (tak na marginesie, jak to jest że reinakrnacja(e) szepczą co innego, jednemu że aikido zostało stworzone by pierwszą techniką zastraszyć oponentów, a drugiemu już nie? może jednak należało by pisać przed włożeniem Ueschibie jakiejś idei "moim zdaniem").
A osobiście do treningów wplatam okazyjnie trening wing-tsun, dość fajne zdjęcie znlazłem nawet, gdzie master tego systemu zakłada juji-garami.
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
Szczepan coraz rozsądniej piszesz.

Podpisuję się pod Twoim postem. :)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

... dla mnie "prawdziwa nieudawana walka" to walka bez zasad tzn. wtedy, kiedy walczysz
o życie, zdrowie itp. .....zgoda, że Judo, BJJ, Kickboxing i inne kontaktowe
sporty walki mogą, ...ale ...dla mnie dalej jest tam element, tylko przygotowawczy, a nie taki, który jest decydujący...


Po pierwsze to skąd wiesz, że walcząc jak kolwiek nie wlaczysz o życie ?
Ja ostatnio jak miałem scysje z takim pseudo gangsterem co to sznurówki w kiosku kradnie żeby być Gangsta
- To zaatakował mnie dwiema butelkami z piwem pierwszą rzucił z trzech metrów i jak bym nie uniknał to bym dostał Harnasiem w łeb. A drugą złapał za szyjkę i próbował mnie nią uderzać.
I powiem Ci, że mój trening był w tym przypadku elementem 100% kluczowym.
Szybkość, refleks, technika rzutowa, walka o pozycje w parterze czy wreszcie duszenie.
Czy była to walka o życie ? Mysle, że tak. Jak bym dostał tą pierwszą butelką w łeb z taką siłą to mogło by byc różnie.

A tak.. machnąl tą butelka z dwa razy jak go złapałem, na glebe i w parterze go skatowałem. Tłukłem go do nieprzytomności a że wykazywał sporą jak na ilość ciosów witalność i próbował mnie jeszcze gryść musiałem skurwysyna udusić jego kapturem, potem poprawiłem pare razy z kopa juz na śpiąco i było git.
On tez walczył o życie a mimo to nie dał rady nawet z narzędziem po które sięgnał bez zastanowienia nawet mnie podjąc na poziomie sprawienia mi kłopotu. Został zniszczony w pare sekund.Podsumowując:
Sam trening walki w sparingu kształtuje przede wszytkim psychikę zawodnika który poniekąd oswaja się z walką i poczuciem zagrożenia - uczy się właściwego reagowania na zagrożenia i takie tam ..ale o tym może juz innym razem.



zawsze sie zastanawiałem skąd są te wszystkie mroczne i krwawe opowiaści - ludzie sie katuja bija cegłami i śreniego przekroju teownikami stalowymi - a ja tego nigdy nie widze. teraz maa odpowiedz.
to sie po prostu dzieje wszedzie, ale tak szybko ze normalni tego nie widzą....
w kilka sekund dostałeś serie uderzen butelką, wyprowadziłes czy serie ciosów kopnięć i udusiłeś do kapturem. fascynuje mnie zwłaszcza to ostatnie... jak to zmiesciłes w tych kilku sekundach...
przypomina mi sie ten film z skok przez płot i gryzoń po red bullu ... :) :)
normalnie nie wiem czy cie chłopie rozpoznam we Wrocku. musisz sie po prostu wolniej poruszać.
Jak Chiba sensei zacznie sie dłowić albo kaszleć top bedzie wiadomo, że Błyskawiczny i niewidzialny Bogumił właśnie go dusi.
mam jeszcze skojarzenia z Dusiołkiem Leśmiana ale sie powstrzymam.
pozdro :) :) :) :) :)
  • 0

budo_gogatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
Jak sadze medialny fenomen Bogumila polega na tym ze otwarcie i odwaznie pisze to o czym wszyscy wiedza a nie powiedza - ze aikido w walce to po prostu nic nie warta lipa. Moze dlatego rozmowy o skutecznosci sa zabronione a w zamian mamy przydlugie, nudnawe posty wyjasniajace ze w aikido zupelnie nie o to chodzi. I jak wszyscy wiemy tych ktorzy w to wierza nie brakuje :roll:
  • 0

budo_kruszek
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
jesli jest nic nie warte to idz sproboj sie na kolesiu ktory trenuje nie kilka tylko kilkanascie lat taki czlowiek ksztaltuje odruchy ktore nie pozwola ci go uderzyc :) w tym jest caly sek aikido jest wykozystywane do samoobrony a nie ataku kto tego nie pojmie nic nie osiagnie x D (chociaz osobiscie wole atakowac)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Jak sadze medialny fenomen Bogumila polega na tym ze otwarcie i odwaznie pisze to o czym wszyscy wiedza a nie powiedza - ze aikido w walce to po prostu nic nie warta lipa. Moze dlatego rozmowy o skutecznosci sa zabronione a w zamian mamy przydlugie, nudnawe posty wyjasniajace ze w aikido zupelnie nie o to chodzi. I jak wszyscy wiemy tych ktorzy w to wierza nie brakuje :roll:

Bzdura... (nic osobistego)
PS. Tak jak sam nie mogę się doczekać bliskiego już spotkania ze Szczepanem, tak Ci, pmasz, zazdroszczę możliwości "powalczenia" z Bogusiem... (Bogumil, miej milosierdzie, w końcu pmasz jest zalatanym organizatorem)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
eeeeeeeeeeeeeeeee
litości - to nie ja sie umawiałem tylko Remik!!!
ja do niego nic nie mam!!!!
Cholera ale mnie wkopali
:)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
Szkoda, że George Lyons nie przyjedzie (?), Bogumil mialby kim dodatkowo pozamiatać...
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......
No nie wiem panowie..., ale moim zdaniem powiniście jednak pokazać koledze
Bogumiłowi, że Aikido to jest prawdziwa sztuka walki, a nie jakieś tam balety i
akrobatyka :D , Bogumił bądż, że człowiekiem i daj znać, że ty to ty. Jakbyś się
zadeklarował, że przybędziesz, i się jakoś oznaczysz, to myślę, że mógłbyś sobie
konkretnie poćwiczyć, twoja sława w środowisku Aikido zaczyna być zdumiewająca,
każdy chciałby choć raz poćwiczyć z prawdziwym Mistrzem. Ja się zadeklarujesz to
może ja też wpadnę i może w końcu zrozumiem sens Sztuk Walki :)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Szczepan jak i Gość, mają jakieś osobiste kontakty z reinkarnacją O'sensei.

Jeżeli już wywołany zostałem do tablicy, to pozwolę sobie zwrócić uwagę, że nigdy, przenigdy, nie uzurpowałem sobie prawa do interpretacji słów mistrza, tym bardziej wchodzenie w jego skórę i inputowania co myślał na taki, czy nie inny temat. Wręcz przeciwnie, spekulowałem, że był to zwykły śmiertelnik, a nie żaden geniusz. Bywa, że artysta stworzy coś, co zbiegiem okoliczności stało się znane na świecie, i natychmiast łakoma sensacji prasa dociera do niega zadając mu idiotyczne pytania. Podobnie jak każdy z nas, miał swój punkt widzenia na wiele spraw, ale nie oznacza to, że odrazu stanowić to musi przyczynek do nowej religii. Gdyby powtarzać i wdrażać to, co opowiadają gwiazdy filmowe, wykreowane przez przemysł Hollywoodu, to by dopiero było.

Wprawdzie nie mam ugruntowanego zdania, co do tego, po co aikido zostalo stworzone, ale tak - uważam, że te 12 technik, które są spuścizną po Ueshibie można wykonywać tak, by oponenta zastraszyć pierwszą reakcją, a nie uszkodzić. Nie mieszam do tego ani ducha wojennego, ani też, jakichiś domniemanych idei. Stanowi to dla mnie klucz do wyjaśnienia dwóch zwrotów przypisywanych Ueshibie. Pierwszy, to to, że można uzyskać wysoki poziom wyszkolenia po 3 miesiącach sensownego treningu. Drugi - że ażeby zademonstrować te techniki zgodnie z ich przeznaczeniem, w moim rozumieniu, trzeba by było zabić oponenta.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: czy ćwiczycie tylko aikido......

Wprawdzie nie mam ugruntowanego zdania, co do tego, po co aikido zostalo stworzone, ale tak - uważam, że te 12 technik, które są spuścizną po Ueshibie można wykonywać tak, by oponenta zastraszyć pierwszą reakcją, a nie uszkodzić. Nie mieszam do tego ani ducha wojennego, ani też, jakichiś domniemanych idei. Stanowi to dla mnie klucz do wyjaśnienia dwóch zwrotów przypisywanych Ueshibie. Pierwszy, to to, że można uzyskać wysoki poziom wyszkolenia po 3 miesiącach sensownego treningu. Drugi - że ażeby zademonstrować te techniki zgodnie z ich przeznaczeniem, w moim rozumieniu, trzeba by było zabić oponenta.

Z jedna uwaga stanowiaca chyba sedno naszych odwiecznych sporow...:
zrozumiec (po trzech miesiacach) sekret aikido (vide wywiad z Robertem Nadeau) nie jest jednoznaczne z umiejetnoscia tej wiedzy wykorzystania...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024