Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
Co Chiba sensei robi w tym filmie ok. 1'02" ??

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego

Co Chiba sensei robi w tym filmie ok. 1'02" ??

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Ale o co się rozchodzi konkretnie :?: idzie o to oporowanie, czy cóś nie widzę :?:
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
Chyba rzeczywiście o to oporowanie chodzi.
Shihan pokazuje gościowi, że tamten nic nie umie ;-) hehe
Trza byłoby mu z kolana pociągnąć to by się od razu wyprostował i może rzut by się nawet udał ;-)

Pozdrawiam
Sebol
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
shihan pokazuje shihanowi :)
Uke to M. Holloway Shihan, Św.P. - zmarł kilka lata temu na raka, jego syn ćwiczy. nivby co tam się takiego dzieje - bo nie rozumiem tematu.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
Jeżeli chodzi o to oporowanie, to taki element tego systemu mi się zdaje. Niektórzy nauczyciele wogóle tak prowadzą całe treningi np: Tsuruzo Miyamoto. To jest właściwie ułatwienie, a nie utrudnienie ponieważ dzieki temu jest łatwo zbudować połączenie centrum z centrum, dobrze gadam Pmasz :?: :twisted:
  • 0

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
Ciekawe rzeczy piszesz Jeżyk chciałbym żebyś miał rację, ale niestety moje niewprawne oko widzi tam właśnie -nie tyle rozsądne oporowanie, lecz- pokazywanie tori jak bardzo to słaby jest i nic nie potrafi( szkoda, że się nie zreflektował i zamiast na siłę probować genkei do przodu rzutu nie zrobił).
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego

Co Chiba sensei robi w tym filmie ok. 1'02" ??

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


On sam tego nie wie! :wink: :lol:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego

Ciekawe rzeczy piszesz Jeżyk chciałbym żebyś miał rację, ale niestety moje niewprawne oko widzi tam właśnie -nie tyle rozsądne oporowanie, lecz- pokazywanie tori jak bardzo to słaby jest i nic nie potrafi( szkoda, że się nie zreflektował i zamiast na siłę probować genkei do przodu rzutu nie zrobił).

nawet jeśli, to co w tym złego - niby kto ma mu pokazac jeśli nic nie umie jak nie jego nauczyciel? dalej nie rozumiem.
System jest normalny - jesli coś cie nie przewraca to sie nie przewracasz - nie ma tu nic zwiazanego z emocjami i udowadnianiem czegokolwiek.
Jedną ze znaczących różnic jest fakt, że tu stopnie sa odbieralne a uke może i często jest człowiek o wysokim stopniu. to zmusza wyzszych stopniem do pracy i ja naprawde znam grupę 45 letnich facetów pracujących jako uke na poziomie o którym moge se pomarzyć.
w odróżnieniu od innych systemów nie ma poziomu "bezpiecznego" na stopnie shidoin czy fukushidoin zdajesz co chyba 2 lata. nazywa sie to retest. i jeśli nie cwiczysz po prostu tracisz uprawnienia.
to samo podejście ma Kanetsuka Sensei- dawny asystent Chiba sensei - sam byłem światkiem jak obsobaczał 4,5 dany rycząc ze nic nie umieją.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
nie widze w tym nic nadzwyczajnego...na stazach sie uczysz.. shihan Tamura na kazdym stazu cwiczy w ten sposob...pokazujac bledy...i jest to przywilej ze podejdzie i skoryguje w ten sposob bledy...
  • 0

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
Zgadzam sie z tym wszystkim o czym pisze Pmasz i Ty Przemku, ale nie odnosicie sie do tego konkretnego przykladu, o ktorym napisalem. A mi wlasnie chodzi o te konkretna sytuacje. Nawet Ueshiba nie zrobilby genkei gbybym mu sie tak zgarbil :) , tak jak nie kopnalby mnie ushiro geri jesli stalby do mnie przodem. Na pierwszy rzut oka wyglada mi to wiec na zwykla ignorancje, ale moze oczywiscie to jakis wyzszy level, o ktorym nie mam pojecia, wiec pytam: dlaczego ten shihan tam tak sie zachowuje?
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
Tak naprawdę nie wiem o co chodzi...że co, że shihan pokazywał że ktoś nie umie czegoś zrobić ? Jeżeli nie umiał to dobrze, to nie ignorancja ale poprostu nauka.....a druga strona medalu jest taka, że ja też potrafiłbym zepsuć każdemu jego technikę, wynika to z tego że wiem jak działa więc w odpowiednich momentach mogę ją zepsuć jak mi się podoba....ale nie sądzę aby shihan jakikolwiek ,robił to z powodów ignorancji, chęci pokazania wyższości...itp. poprostu uczył i tyle.
Na tym polega trening aikido, uke wie co może zrobić tori i reaguje, może to zepsuć,ale co to za radość jeżeli np. wkładasz palca w oko kolesiowi który próbuje tylko ładnie doszlifować kote geshi :) . Z mojego doświadczenia shihani tak do tego nie podchodzą....tak naprawdę działają tak najczęściej średniozaawansowani :)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
jesli chodzi o ten konkretny przyklad...to z tego co widze.. troche za nisko probuje sprowadzic sensei Chibe..(dlatego Sensei tak sie pochyla) i troche za malo sie obraca znaczy za malo obraca centrum..)... ale to tak ciezko mowic patrzac... najlepiej chyba zreszta Pmasz odpowie...
pozdro..
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
:) :) pojecia nie mam - jesli wiedziałbym co żle robi shihan na shihanie - to po cholere bym miał dalej ćwiczyć aikido. to sa układy miedzy nimi - znali sie 35 lat i tu tego nie roztrzygniemy. :) :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Przywilej shihana, ignorancja czy moze cos jeszcze innego
dobrze Piotrus ze ty zawsze wiesz co napisac - ufff :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024