Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego karate jest nieskuteczne ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
831 odpowiedzi w tym temacie

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

To chyba coś cieniutko ćwiczyłeś skoro sie nie umiesz dopatrzyć u siebie technik dobrych na ulice.

Nie przeczytales uwaznie co Kubus pisal - on napisal ze nie widzi jak inne systemy wykorzystuja elementy karate. Nie zas ze nie da sie wykozystac karate na ulicy w samoobronie.

Dokladnie o ten fragment chodzilo :

Obecnie wielu ludzi i systemów walki wykorzystuje elememty karate,

i tego tyczyla sie odpowiedz KP


Oki sorka. Nie doczytałem się.

Dzieki Ukyo 78 - dokladnie tak. A w kyokushin bylem pilnym uczniem. nawet za pilnym i za dlugo temu stylowi poswiecilem sowjego czasu. (Z calym szacunkiem tez - uwazam, ze jest 100 razy skuteczniejszy od shotokan). Sorki.
Ale z odpowiedzi Grzebyka, wnosze, ze jest on jeszcze mlodym zapalencem. To mija. Pozniej nadchodzi refleksja - ze njalepsze rece maja bokserzy, ze - nie potrafie walczyc w zwraciu, ze - nie potrafie rzucac i przeciwdzialac, zeby mna nie rzucano, ze - nie potrafie walczyc kiedy sie znjade na ziemi. A jeszcze pozniej - ze mimo, ze wszytsko to juz troche umiem, to nie bardzo wychodzi mi wal ka z kilkoma, a nawet jednym na ulicy - bo to on wybiera czas i miejsce ataku.
A na koniec przychodzi refleksja - ze bron i dorosle "uklady" rozwiazuja wiekszosc problemow na ulicy.
Pozdrawiam
K_P


Tutaj nie będę się za duzo rozpisywał ale ja i tak wiem swoje i nic tego nie zmieni. Poza tym już kiedyś napisałem o moich poglądach na temat porównywania jakiś styli i SW z innymi pod względem skuteczności na ulicy ale napiszę jeszcze raz.
Nieważne co by ktoś trenował i jak długo to jak nie ma odpowiedniej psychiki na ulice to mu nic nie pomoże, no chyba ,że wyćwiczona kondycja podczas ucieczki.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
W istocie Laser masz racje. Np. ludzie w Kanadzie (mowil mi moj kolega, ktory tam mieszka i trenuje) - mowi, ze fala tzw. skutecznymi systemami przechodzi i ludzie wracaja do "nieskutecznych", zeby sobie pocwiczyc dla zdrowia i przyjemnosci :wink:
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Jasne, że mam ;)

To całe gadanie o skuteczności to pieprzenie kotka za pomocą młotka.
Zanim sie pojawiło UFC to jakoś spora ilość karateków sobie świetnie radziła na ulicy w samoobronie. Potem nagle się okazało, że jest nieskuteczne i nagle zaczęli przegrywać?

DZIWNE

Ja dziś znam masę ludzi i to z stylów "bezkontaktowych" które sobie świetnie radzą. Ja tez jeszcze na ulicy nie dostałem lania.

Masa ludzi ćwiczy sztuki walki dla rekreacji, przyjemności, kultury. I co by nie ćwiczyli to będą ponosili porażki, bo nie ćwiczą dla walki. Nie nadają się do tego i nie ma w tym nic złego. Oni w ogóle się nie zainteresują kickboksem, BJJ, Krav Magą i innymi.

Jest spora grupa jednak co to lubi, a przez marketing i nagłaśnianie, że karate jest do bani idą dziś od razu na co innego.
  • 0

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Laser ma w 100% rację :)
Poza tym u mnie na pierwszym miejscu jest chęć rywalizacji i osiągania sukcesów w sporcie. Na ulicy ,rzadko zdarza mi się walczyć. A jakbym chciał się czuć bezpiecznie to kupiłbym sobie pistolet na gaz albo po prostu pieprz w spray bo to chyba jest lepsza metoda samoobrony niż podejmowanie walki no nie?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Odgrzewam stary temat, bo nie chcę zakładac nowego.

A więc...[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] po raz kolejny pokazuje, że karate i skuteczność ringowa to dwie różne drogi.
Na ulicy można jeszcze kogoś zaskoczyć i nie dostać "bęcków", ale w ringu to rzadkość.
  • 0

budo_painapple
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lyck

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
byli i tradycyjni na ringach którzy sobie dobrze radę dawali np Serkan Yilmaz z "nieskutecznego" taekwondo. Pierwszy raz na jego walkach widziałem dobrze wchodzące obrotówki :D
  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Skuteczność zeleży od indywidualnego podejścia instruktora, i nawet w bezkontaktowym shotokanie jesteś w stanie wykształcić się na tyle żeby nie stracić zębów na ulicy. A jeśli ktoś uważa że w Karate nie ma walki w parterze, i w zwarciu to się myli i tak naprawde słabo zna Karate :) Moje zdanie na ten temat

Pozdrawiam :D
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

...A jeśli ktoś uważa że w Karate nie ma walki w parterze..


Pokaż mi w miarę stara odmiane karatę ( oprócz Ashihary i podobnych) z walką w parterze
( niekoniecznie na poziomie bjj, ale zaawansowanie techniczne na poziomie judo czy zapasów wystarczy)
  • 0

budo_piotreks
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

...A jeśli ktoś uważa że w Karate nie ma walki w parterze..


Pokaż mi w miarę stara odmiane karatę ( oprócz Ashihary i podobnych) z walką w parterze
( niekoniecznie na poziomie bjj, ale zaawansowanie techniczne na poziomie judo czy zapasów wystarczy)


Raczej nie skupiałbym się na jak to nazwałeś odmianach karate a bardziej na technikach. Kata Kanku Dai (Kushanku, Koshokun) - jest kombinacja technik unieruchomienia przeciwnika w parterze. Tekki Shodan, Nidan (Naihanchi, Naifanchin) prawie całe kata to elementy walki w zwarciu lub bliskim dystansie z duszeniem włącznie. Podcięcia i rzuty to główny element wielu form.

Polecam ponadto Koryu Uchinadi, czy chociażby Ryu Te

Wiele osób postrzega karate przez pryzmat kumite sportowego, gdzie dwóch zawodników walczy w dwumetrowym dystansie. Prawda jest nieco inna.

Pozdrawiam
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
bla bla bla
piszesz o karate jak Boruta o bjj - jest tam wszystko i jest bolączką na wszystko :roll:

Nawet w takim judo masz uderzenia - a fakt, że trenowane są jako dodatek przez kolesi z któryms tam danem chyba nie czyni z judo sportu uderzanego.

Styl poznaje się po ruchach podstawowych nauczanych w ciagu 1 roku nauki, aplikowanych na treningach na oporujacym przeciwniku i ewentualnie stosownych w walce na zawodach.

fakt, że w kata jest podcinanie i duszenie powietrza jest nieco żałosny
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

W istocie Laser masz racje. Np. ludzie w Kanadzie (mowil mi moj kolega, ktory tam mieszka i trenuje) - mowi, ze fala tzw. skutecznymi systemami przechodzi i ludzie wracaja do "nieskutecznych", zeby sobie pocwiczyc dla zdrowia i przyjemnosci :wink:
Pozdrawiam
K_P


To samo w UK - te 'skuteczne' to margines ogólu, wszedzie jest karate i inne tradycyjne sztuki walki. Jest taka atmosfera ze moze cwiczyc kazdy a nie tylko born to fight albo fight or die. I calkiem spora liczba ludzi to dobrzy adepci sztuk walki. Moze ludzie maja dosc mlocenia sie po lbach albo maja tu na to wplyw jakies wartosci jakie nieso style tradycyjne, dla wielu nieskuteczne. Pewnie tak. Nikt tu dzieciaka na thai box czy inne napierdalanki nie zapisuje. Tyle ze warunki sa tu nieporownywalnie gorsze, sale male czesto brudne, z cieknacymi dachami. A ludzie rozni jedni sie przykladaja inni nie.

Ja tez mam znajomych co sobie zawsze daja rade cwiczac style tradycyjne, mnie tez sie prawie zawsze udawalo wyjsc calo z opresji. Wlasnie dzieki tym tradycyjnych sztukom walki - ja tak uwazam.
  • 0

budo_piotreks
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

bla bla bla


Czy takie okazywanie szacunku jest charakterystyczne dla wszystkich z bjj czy jesteś niechlubnym wyjątkiem?


Nawet w takim judo masz uderzenia - a fakt, że trenowane są jako dodatek przez kolesi z któryms tam danem chyba nie czyni z judo sportu uderzanego.


Dlaczego? (pytanie retoryczne - jeśli wiesz oczywiście co to znaczy)


Styl poznaje się po ruchach podstawowych nauczanych w ciagu 1 roku nauki


Szkoda, że nie błysnąłeś tą sentencją zaraz na początku, oszczędziłbyś kilku osobom czasu na komentowanie Twojego postu...


aplikowanych na treningach na oporujacym przeciwniku


Przepraszam, ale ja nie widzę innej możliwości nauczenia się jak tylko na przeciwniku, który naprawdę atakuje lub stawia opór, a nie podkłada się.

i ewentualnie stosownych w walce na zawodach.


Pod warunkiem, że sztuka walki preferuje zawody.

fakt, że w kata jest podcinanie i duszenie powietrza jest nieco żałosny


A to już pozostawię bez komentarza.

Reasumując, jeśli trenujesz i jest to dla Ciebie sposób na życie, to jeszcze długa droga przed Tobą, aby zrozumieć po co to robisz.

W wolnej chwili sięgnij do literatury lub pogadaj z ludźmi (trenującymi dłużej niż rok) adeptami innych sztuk walki (ale sztuk nie sportów). Pozwoli ci to szerzej spojrzeć na aspekt co jest charakterystyczne dla tej czy innej sztuki walki. Na pewno zauważysz wiele podobieństw i wiele spraw Cię zdziwi. W Aikido nie ma uderzeń? Nie ma duszeń? - Tylko czy na 100%?

Uszanuj mój czas i zamknijmy dyskusję - z mojej strony mogę Ci to zagwarantować

Pozdrawiam
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

...
Przepraszam, ale ja nie widzę innej możliwości nauczenia się jak tylko na przeciwniku, który naprawdę atakuje lub stawia opór, a nie podkłada się.


No proszę, a chcesz się uczyć obaleń i duszeń na robiąc tylko kata, o czym świadczy chociażby poniższe jak i wcześniejsza wypowiedź:

...


fakt, że w kata jest podcinanie i duszenie powietrza jest nieco żałosny


A to już pozostawię bez komentarza.


...W Aikido nie ma uderzeń? Nie ma duszeń? - Tylko czy na 100%?

Uszanuj mój czas i zamknijmy dyskusję - z mojej strony mogę Ci to zagwarantować

Pozdrawiam

Stary - jeżeli na podstawie mizernych niby-tsuki jakie sie robi w aikido chcesz uważać aikido za sztukę "uderzaną" to dobrze czynisz kończąc dyskusję. Są w aikido uderzenia, ale ich "jakość" tak dalece odbiega od tego cospotykane jest w boksie, MT, karate itp, ż żal tto nazwać uderzeniami.
Dokładnie tak samo jest z obaleniami w karate, czy ciosami w bjj - żaden adept bjj przy zdrowych zmysłach nie powie Ci, że trenuje uderzenia, choć zna 1356 metod zdobycia dosiadu z którego bije się bardzo dobrze i ktoś mu kiedyś pokazał jak uderzać.
Zapytaj judokę czy zapaśnika co sądzą o nauce obaleń poprzez kata oraz o tych niby obaleniach, zapytaj też budowlańca o zastąpienie zaprawy murarskiej gumą do żucia - odpowiedzi będa zapewnie podobne.

...Reasumując, jeśli trenujesz i jest to dla Ciebie sposób na życie, to jeszcze długa droga przed Tobą, aby zrozumieć po co to robisz.


dla zdrowia, zabawy i nieczego więcej
  • 0

budo_razor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Waszym zdaniem karate jest nieskuteczne bo ćwiczycie kyokushin lub shotokan...
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Waszym zdaniem karate jest nieskuteczne bo ćwiczycie kyokushin lub shotokan...


ja ćwiczę bjj i nie uważam karate za nieskuteczne
uważam , że nie uczy obaleń/duszeń i dźwigni i obron przed nimi :)
  • 0

budo_razor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Waszym zdaniem karate jest nieskuteczne bo ćwiczycie kyokushin lub shotokan...


ja ćwiczę bjj i nie uważam karate za nieskuteczne
uważam , że nie uczy obaleń/duszeń i dźwigni i obron przed nimi :)


Powiem tak, to już zależy JAKIE karate :) :). Kyokushin jest do niczego, nic się nie nauczysz bić.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Kyokushin jest do niczego, nic się nie nauczysz bić.


oj, będzie się działo jak więcej karateków tu zajrzy:)
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Raczej, osoba która jest w temacie zostawi to bez komentarza :)

dar75: Nie chodzi o to w karate uczy się obaleń/duszeń/dźwigni poprzez trening kata. Jeżeli ktoś tak robi to Hello....

Koledze, który to poruszył chodziło jedyni o fakt, że podcięcia/duszenia/dźwignie itp. ISTNIEJĄ i ISTNIAŁY zawsze w karate czego dowodem jest fakt, że zachowały się one do dziś w Kata.

Inna kwestia to czy w danych sekcjach się to trenuje. Jeżeli tak to nie w powietrze jak sugerujesz. Ale z partnerem poprzez opracowane kombinacje z użyciem danej dźwigni/obalenia/walki w parterze.

I nie chodzi tu bynajmniej o interpretację kata jedynie

Początkowo na spokojnie, technicznie, poprzez walki zadaniowe, a kończąc na sparingach.
  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
z tego co wiem to w większości odmian karate chodzi o to, żeby "załatwić" przeciwnika zanim ściągnie Cię do parteru :) a czy bjj uczy jak bronić sie przed tsuki i innymi technikami uderzeniowymi czy tez kopnięciami?
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

a czy bjj uczy jak bronić sie przed tsuki i innymi technikami uderzeniowymi czy tez kopnięciami?


Tak. Wejściem w nogi. A później to już z górki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024