Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego karate jest nieskuteczne ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
831 odpowiedzi w tym temacie

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
„Odgrzewam stary temat, bo nie chcę zakładac nowego.
A więc...ten przykład po raz kolejny pokazuje, że karate i skuteczność ringowa to dwie różne drogi. Na ulicy można jeszcze kogoś zaskoczyć i nie dostać "bęcków", ale w ringu to rzadkość.”


Romanowicz rzuć okiem tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
poz. 29. Łukasz Jarosz to kick bokser (mistrz świata 2005 r) z korzeniami w karate a nie karateka. Jego porażka w starciu, do którego link wrzuciłeś o niczym nie świadczy. Nie potwierdza ani nie zaprzecza Twojemu twierdzeniu, że karate i skuteczność ringowa to dwie różne drogi.
A co powiesz o tym sportowcu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pomimo, że największe sukcesy sportowe odnosił jako kick bokser to był również mistrzem Polski Karate Kyokushin
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Owszem, kwiat masz rację tyle, że na tej gali został przedstawiony właśnie jako karateka, a Marek Piotrowski... cóż to żywa legenda polskiego kickboxingu. Oglądałem taki program pod tytułem "Wojownik" i wiesz co ten człowiek ciągle mi imponuje wielkością i mocą swojego charakteru. Wiem, że zaczynał od karate kyokushin i wiem że w Polsce wygrywał z największymi.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
żaden pojedynczy styl nie jest skuteczny
niemniej karate jako styl bazowy nie jest złe
trzeba tylko dodatkowo pracować nad walką na pięści
oraz walką na chwyty
oraz bronią (jeżeli nie jest trenowana w stylu) no jeżeli chodzi o broń krótką, to szermierka ma lepsze rozwiązania ruchowe...

od jakiegoś czasu eksperymentuję z walką chwytaną (defensywną) z pozycji kiba-dachi:
zalety - nisko środek ciężkości, dobrze się wychyla i podcina lub odpycha przeciwnika
wady - ryzyko przechwycenia przedniej nogi (trzeba ją szybko zabierać)


ale jak będę starym człowiekiem, to zostanie mi tylko karate (wersja optymistyczna)
lub kung-fu (wersja pesymistyczna po większych kontuzjach)

  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

a czy bjj uczy jak bronić sie przed tsuki i innymi technikami uderzeniowymi czy tez kopnięciami?


Tak. Wejściem w nogi. A później to już z górki.


Na takie wejście pod nogi też są sposoby :)
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Tylko karatecy się ich nie uczą. Albo pielęgnują w sobie wyobrażenia, że "wystarczy tylko zrobić to i siamto ...".
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Sprawl'n'brawl :wink:
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Tak sobie czytam i wrzuce dwa kamyczki do tego ogrodka. Lukasz Jarosz zaczynal przygode ze sztukami walki w Oyama Karate i przez 5 lata uprawial ten styl w dojo ktore prowadzilem ,to troche malo by mowic o nim karateka (choc 4 tytuly Mistrza Polski i dwa Puchary Polski start w Mistrzostwach Swiata i Europy to swietny dorobek) jest przedewszystkim kickbokserem. Jesli ktos mowi o tym ze w karate nie cwiczy sie podciec,obalen,rzutow,duszen to zapraszam do jakiegokolwiek dojo Enshin Karate lub Ashihara. Od dwoch lat bawie sie w Enshin i jestem pod wrazeniem caloksztaltu tego stylu jest tam wszystko.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Jesli ktos mowi o tym ze w karate nie cwiczy sie podciec,obalen,rzutow,duszen


No właśnie nie ćwiczy się ;) W jakichś 90% klubów :|
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

No właśnie nie ćwiczy się W jakichś 90% klubów


To troszkę bardziej skomplikowany problem :)
Otóż trenujący w tych 90% klubów mówią: ćwiczymy to, ponieważ mamy to w kata since 1862.
I spróbuj wytłumaczyć takiemu, że to jakby nie to samo.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??


No właśnie nie ćwiczy się W jakichś 90% klubów


To troszkę bardziej skomplikowany problem :)
Otóż trenujący w tych 90% klubów mówią: ćwiczymy to, ponieważ mamy to w kata since 1862.
I spróbuj wytłumaczyć takiemu, że to jakby nie to samo.


Ha! Dobrze by było! Ci trenujący zazwyczaj nawet nie wiedzą, że coś takiego jest w kata i interpretują każdy ruch jako uderzenie, kopnięcie, albo blok, nieźle kuriozalne techniki wtedy wychodzą :)
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
trzeba sie naszukac, ale sa kluby karate gdzie cwiczy sie chwyty/rzuty, a nawet, o zgrozo, parter 8O i to nie w powietrzu :wink: i pomyslec ze to wszystko na podstawie kata. ja sie wlasnie wybieam do takiego klubu goju. na szczescie jest takich ludzi coraz wiecej, przynajmniej w uk ja to widze.
  • 0

budo_razor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
idz jak najszybciej na goju. Są tam elementy samoobrony, polecam!
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Ja tylko nie mogę wyjść z podziwu wiedzy niektórych forumowiczów. Mi by się nie chciało zaglądać do każdej sekcji i robić statystyki, gdzie co się trenuje. A jak widzę Panowie to uczynili. :)

Trochę ironicznie, ale rażą mnie statystyki z dupy. Nie twierdzę, że w 100% się ćwiczy, ale ja do tej pory w połowie klubów z którą miałem przyjemność sie spotkać te elementy były. :o

Więc radzę używać słów np. większość/znaczna część, niż rzucać procenty.

Wszystko zależy od trenera. Możesz pójść na boks i trafić na trenera, którego kręci parter i dokłada też takie elementy do treningu :-)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

idz jak najszybciej na goju. Są tam elementy samoobrony, polecam!


Co następny Twój post to głupszy 8O

i zapomniałeś napisać, że kyokushin jest do dupy :roll:
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

np. większość/znaczna część, niż rzucać procenty.


A co to niby zmienia? Podstaw sobie pod wartości procentowe, swoje określenia np. 90% - prawie wszystkie, 75% znaczna większość, 57,5% - większość itd. i przestaniesz robić wywody z pupy.


I wytłumacz mi - bo z chęcią się dowiem - co to znaczy "elementy" obaleń, parteru, rzutów. Tzn. że co uczą tylko nazw? Czy uczą jak rzucać, ale bez upadania? Czy może nie uczą obaleń tylko tego, jak się ciało układa po rzucie? Czy są ów "elementy"? I po jakim czasie ćwiczenia "elementów" można je skutecznie stosować?

A skoro ćwiczenie "elementów" prowadzi do skuteczności, to po kiego diabła ludzie ćwiczą "rozbudowane" wersje? Przecież zaoszczędziliby czas?



i zapomniałeś napisać, że kyokushin jest do dupy


Wyrażaj się :D nie "do dupy", tylko "analne". ;)

To nasz ekspert który stwierdził, że na "kyokushin nie nauczysz się bić" :D ?
Może i nie, ale za to kawę na treningach parzymy pyszną :)
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Mrożek: zmienia. Podając procenty, podajesz pewne statystyki. Czyli na czymś to opierasz. :-) (takie zboczenie po LO - sorry :-) ).

Nie robię wywodów z dupy, to raczej co po niektórzy stosują wywody z dupy. Fakt że w programie danego stylu/w formule zawodów np. walki w parterze nie ma, nie świadczy że tego się w danym klubie nie trenuje. Dziś każdy chce być przekrojowy, podobnie instruktorzy, wprowadzając elementy innych SW do treningów.


Wywód z dupy to napisanie, że w 90% sekcji tego nie ma. Ja zapytam, na czym opierasz te dane? Jeżeli odwiedziłeś 100 klubów i faktycznie w ok. 90 nie było tego o czym piszemy - przyznam Ci rację.

Jednak dopiero wtedy, gdy ujmiesz to: "W ok. 90% klubów, z którymi się zetknąłem nie była uczona walka w parterze."

Pisząc, że w "90% nie ma" - uogólniasz sprawę.


Nigdzie nie napisałem, np. "elementy rzutów". Chodziło mi o "elementy walki", o których jest mowa - czyli w naszym przypadku rzuty/dźwignie itp.

PS. Sorry, mogłem użyć innego określenia. Mój błąd :-)
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Widzę że po LO to teraz się uprawia "mędrokowanie" ;) . "90%" jest skrótem myślowym. Jako człowiek z maturą, zapewne jesteś w stanie bez tworzenia tematów pobocznych - co jest błędem erystycznym - zrozumieć intencję autora. Jeśli nie - cóż ponoć nowa matura ma problemy z uczeniem myślenia ;) (to czysta złośliwość z mojej strony, no hard feelings ;) )

Po drugie, nie trzeba "zwiedzać" klubów. Dowód empiryczny okej - ale ze spokojem możesz przyjąć pewne kryterium uogólnień. Jeśli w 10 klubach Shotokan nie ćwiczy się parteru. To ze spokojem możesz przyjąć że w 100 klubach też się tego nie robi. Gdy w tych 100 znajdzie się nawet 15, gdzie trener uczy parteru, to jest to tak czy inaczej błąd akceptowalny i potwierdza prawdziwość tezy na potrzeby tak prostej debaty.


"Elementy walki" - teraz już kompletnie nie rozumiem co masz na myśli. Bo jeśli sugerujesz, że np. parter jako element walki jest ćwiczony w połowie stylów karate, to prawdopodobnie żyjesz w Wolsce, a nie w Polsce.

I na koniec. Trenować jak trenować, ważne są metody treningowe. Ćwiczyłem niby te "elementy walki" jeszcze na karate okinawskim przez dwa lata. Ale metody były złe, więc tak naprawdę niczego się nie nauczyłem po za minimum teorii. Taki typ treningu też zaliczasz do "ćwiczymy elementy walki" czy nie? Bo ja nie zaliczam.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

I na koniec. Trenować jak trenować, ważne są metody treningowe.


To bardzo wazne stwierdzenie! Z moich obserwacji wynika ze rzeczywiscie te nieszczesne "elementy" cwiczone sa w stosunkowo duzej ilosci klubow. Ale poziom przekazywanej wiedzy jest w 98 procentach :wink: :lol: :lol: - w ogromnej wiekszosci klubow tragiczny, wyrwany z kontekstu, pelen bledow i wypaczen co powoduje ze dane techniki sa nieskuteczne a wzorce zachowan zgubne w samoobronie.

Nie wiem co lepsze: niekompetentne wzbogacanie programu czy doskonalenie "wlasnych" technik - mysle ze jednak to drugie.

Zeby wprowadzac jakies elementy trzeba je dobrze znac i rozumiec, lub przynajmniej miec kogos w rodzaju kompetentnego mentora. "Slepe wzbogacanie" moze na krotko zapalic ludzi ale w dluzszej perspektywie brak kompetencji wychodzi na jaw.
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
jan111 to o czym piszesz to właśnie wedle mojej wiedzy i przypuszczeń, "elementy walki" którymi mami się karateków. Niby mogą powiedzieć "my też to ćwiczymy". Problem polega na tym że nie konfrontują się oni z innymi stylami, więc nie wiedzą że mają złą metodykę. Nie wiedzieć tego może nawet instruktor (sic!). Oczywiście z pomocą przychodzi tu ideologia np.:

- my nie mam sparringów, wszystko mamy w kata/kumite na trzy kroki
- nasze rzuty/parter jest w kata (wersja ulepszona - w kata wykonywanych w dwie osoby), co nadto jest - to od złego jest
- my ćwiczymy ekstra brutalne techniki, których nie ma w sporcie, dzięki temu na ulicy nie pokonujemy jednego, lecz dwóch i więcej przeciwników
- może i nie potrafimy stawić czoła np. w parterze BJJ, ale nie musimy, bo nasz styl jest na ulicę, a nie na zawody (to wyjątkowo zawiła logika, nawet jak dla mnie :D )


Z osobistego doświadczenia:
też ćwiczyłem te "elementy walki". Po dwóch latach zrobiłem sobie delikatny (!) sparring z chłopakiem z BJJ, który podobnie jak ja - ćwiczył od dwóch lat. Nie chodzi o to że przegrałem. Chodzi o to, że nawet nie potrafiłem stawić mu oporu.

Oczywiście konkluzją może być, że wokół była zła czakra :D
Albo że jestem cieniak i nie łapię przekazu antycznych - w takim razie lepiej rzeczywiście wybrać style bardziej prostolinijne :D

Problem w tym, że podobne doświadczenie zdają się mieć "miszczowie". Wystarczy obejrzeć kilka filmików na youtube :)

Zmieniłem styl :) Fakt - jest on pozbawiony owych "elementów" (k-kan), ale to co robimy, robimy przynajmniej dobrze. A resztę sobie kiedyś przy odrobinie wolnego czasu doćwiczę w sekcji judo/bjj/. Przynajmniej będę pewny, że mam "właściwą" wiedzę.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Dokladnie tak jest jak piszesz! Przegrac z kims w parterze kto cwiczy tylko parter nie jest chanba, tym niemniej wlasciwa metodyka, odpowiednie cwiczenia uzupelniajace i dojrzalosc nauchanych technik pozwalaja cwiczyc efektywnie i bezpiecznie. W tym sensie to slawne liberalne powiedzenie "nie liczy sie styl tylko czlowiek" co nieco sie dewaluuje :lol: Oczywiscie dochodza tu jeszcze kompetencje danego trenera chociaz one tez w glownej mierze sa uwarunkowane metodyka stylu jaki sie trenuje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024