Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego karate jest nieskuteczne ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
831 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Nie twierdze, ze pompki sa bez z sensu, w koncu chocby ucza blokowania nadgarstkow, ale nie wydaje mi sie, ze chronia w jakims szczegolnym zakresie przed kontuzjami (mysle, ze taki sam rezultat mozemy osiagnac uderzajac w worki, tarcze, makiwary).

Pod względem 'utwardzania pięści', jak i ustawienia nadgarstka, zapewne możemy osiągnąć podobne rezlutaty (o ile worek jest dość twardy i nie mamy rękawic :wink: ). Ale i pompki i uderzanie w każdy z tych gadżetów mają także swoje odmienne cele i zalety. Warto chyba robić i jedno i drugie... :D
A poza tym, co za różnica, czy stwardniały nam kostki dłoni skutkiem walenia w twardy worek lub makiwarę, czy skutkiem pompek? Ważne, że sa mniej wrażliwe...
A czy to chroni przed kontuzjami? Przed niektórymi nie ochroni, a przed innymi może ochronić. Chroni np. choćby przed starciem skóry z pięści, jak się trafi w zęby lub w zegarek :) , bo taka 'zrogowaciała' skóra jest na to znacznie mniej wrażliwa...


Podtrzymuje swoja opinie - jesli trafisz w naprawde cos twardego, masz jak w banku kontuzje. (Bo, cos "twardego" nie pochalnia energii, ktora wracajac niszczy nam dlon. Bilans energetyczny MUSI SIE BOWIEM ZGODZIC!) A jak trafimy w cos super twardego to zaliczamy zlamania z przemieszczeniami,...

Jeśli to jest nieruchome jak np. ściana i walnie się z całej pary, to zazwyczaj tak jest.
Tak się nie robi :!:
Jeśli jest 'elastycznie' umocowane, jak np makiwara (albo pień tajlandzkiej palmy :) ) to można nawlać mocno nawet w dość twarde powierzchnie, o ile wie się jak i ma się właśnie odpowiednio wyćwiczone (utwardzone) dłonie...



...ja np. mialem reke zlamana w 7 miejscach i nie pomoglo mi utwardzanie, a byc moze w jakims sensie zaszkodzilo - gdybym nie trzymal tak do samego konca wyprofilowanej i wyakcentowanej koscmi piesci moze mialbym dzis ksztaltniejsza dlon?

Współczuję.
A w co walnąłeś? 8O



Jeszcze dla przykladu: w te wakacje moj kolega zdawal na trzy dan. Niestety ktos zapomnial i deski nasiaknely przez noc wilgocia, polamal sobie dlon, a rekonwalescencja byla i jest dosyc dluga i mozolna.

Smutne. :(
No, ale to świadczy jedynie o tym, że nie powinno się łamać 'mokrych' desek...
A tak w ogóle to po co je łamać? :wink: Dla satysfakcji chyba... Cóż - co kto lubi.



Skad sie bierze sila ciosu w karate i dlaczego cwiczacy rozbija przedmioty, a nie cwiczacy w podobnych okolicznosciach - dlonie? Pewnie z tego samego co w boksie - jest suma doskonalej techniki, masy, predkosci i koordynacji ruchowej.

Jednak ta technika jest mocno odmienna. Patrz np. - kime.



"Czyli wg Ciebie nie zwiększa sie tonus mięśni w efekcie takich treningów?
Zapewniam cię, że odpowiedni trening utwardza mięśnie - bo są po nim po prostu twardsze, niż mięśnie roztrenowane, lub nie trenowane. Więc jak byś to nazwał????" - SY

Tego nie powiedzialem. Tonus zwieksza sie, ale miesnie nie utwardzaja sie, nazwalbym to inaczej - zwiekszaja swoja gestosc, (co pozornie moze znaczyc to samo co "utwardzily sie") i "gotowosc" do pracy.

Semantyka, semantyka... :roll: :)
Zatem mięśnie stają się twardsze, jeśli zwiększa się ich gęstość, ale się nie utwardzają? :)
Ojojoj... :)



"Moim zdaniem jest to pożyteczne, bo jak trafisz w coś twardego to mniej odczuwasz tego negatywne rezultaty". - SY

No nie. Jak trafisz naprawde w cos twardego to nic Ci nie pomoze (patrz wyzej).

Ale jest jeszcze kilka pośrednich stopni 'twardości' uderzanych w walce powierzchni i obiektów. :) I jeśli np. 'niekarateka' zasunie w coś takiego (owszem, twardego, ale bez przesady np. w cudzą pięść) to robi sobie zazwyczaj srgie kuku. A karateka o 'utwardzonych' pięściach niekoniecznie...

Też pozdrawiam
PS Widziałeś może film ("Art of killing"), na którym mistrz shito ryu wykorzystuje w charakterze 'makiwary' starą, wielką, stalową lokomotywę? :)
Nawala w nią nawet z łokcia (choć nie tylko), aż echo idzie.
A taka lokomotywa to z pewnością jest coś 'supertwardego', czyż nie? :wink: :)
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

I jeśli np. 'niekarateka' zasunie w coś takiego (owszem, twardego, ale bez przesady np. w cudzą pięść) to robi sobie zazwyczaj srgie kuku. A karateka o 'utwardzonych' pięściach niekoniecznie...


Ja pamietam jak w liceum zawsze bawilismy sie w tzw. zolwiki. I nie tylko karatecy te zabawe wygrywali... I nie chodzilo o to ze ktos mniej czuje bol, tylko jak dlugo potrafi go wytrzymac, oczywiscie w pewnym momencie wyroslismy z tej zabawy, ale chyba nikt nigdy nie zrobil sobie wiekszego kuku.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

I jeśli np. 'niekarateka' zasunie w coś takiego (owszem, twardego, ale bez przesady np. w cudzą pięść) to robi sobie zazwyczaj srogie kuku. A karateka o 'utwardzonych' pięściach niekoniecznie...


Ja pamietam jak w liceum zawsze bawilismy sie w tzw. zolwiki. I nie tylko karatecy te zabawe wygrywali... I nie chodzilo o to ze ktos mniej czuje bol, tylko jak dlugo potrafi go wytrzymac, oczywiscie w pewnym momencie wyroslismy z tej zabawy, ale chyba nikt nigdy nie zrobil sobie wiekszego kuku.

A bo to, czy będzie kuku, to już zależy jak mocno się walnie. :) Ale to tylko taki pojedynczy przykład był.
A generalnie, to co napisałeś, to o czym świadczy? 8O Bo nie skumałem chyba do końca... :cry:
A co do 'karateków z liceum', to się nie wypowiem... :rofl:
Czy może grono pedagogiczne też się z wami w te 'zolwiki' bawiło? I akaratekami byli np. pan od wuefu, matematyk i pani woźna? :wink:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Ja walnalem w betonowa sciane. Przygotowywalem sie do egzaminu m.in. pukalem w worek, ktory wisial obok sciany do ktorej niebezpiecznie sie zblizyl (nie powinienien w ogole byc montowany, ale bylo ze wzgledu na male pomieszczenie), zamiast go odsunac, poszla mi obcierka po haku, w rozedrgany worek i peklo w 7 miejscach - 5 - w dloni, 2- w nadgarstku. Zawsze mialem bowiem silny cios :wink: .

Kolega zdajacy na 3 dan walil w te deski nie dlatego, ze chcial, ale dlatego, ze musial. Organizatorzy egzaminu dali odbytu.

Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

A bo to, czy będzie kuku, to już zależy jak mocno się walnie. :) Ale to tylko taki pojedynczy przykład był.
A generalnie, to co napisałeś, to o czym świadczy? 8O Bo nie skumałem chyba do końca... :cry:
A co do 'karateków z liceum', to się nie wypowiem... :rofl:
Czy może grono pedagogiczne też się z wami w te 'zolwiki' bawiło? I akaratekami byli np. pan od wuefu, matematyk i pani woźna? :wink:


Nie, pani wozna i nauczyciel od WF-u raczej na osiedlu nie bywali, a ze w liceum to bardziej o wiek chodzilo :wink:

Wczesniej napisales ze jakby nie-karateka przydzwonil w cos twardego np. w PIESC kolegi to moglby sobie zrobic kuku. Wiec podalem Ci moj przyklad i znajomych ze my po takiej zabawie wiekszego kuku nie mielismy. W sumie karateka to raczej tylko ja wtedy bylem :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Wczesniej napisales ze jakby nie-karateka przydzwonil w cos twardego np. w PIESC kolegi to moglby sobie zrobic kuku. Wiec podalem Ci moj przyklad i znajomych ze my po takiej zabawie wiekszego kuku nie mielismy. W sumie karateka to raczej tylko ja wtedy bylem :)

Ozumiem. :)
Chodziło mi o to, że pięść o stwardnieniach na skórze knykci, o 'zrogowaciałych' kostakach, jest jednak mniej wrażliwa na urazy niż pięść bez takich zmian patologicznych :) , spowodowanych latami pompek na kościach na treningach karate, latami walenia w makiwarę, w twarde worki itp.

Co do 'utwardzania' to niektórzy nie wierzą np., że palce można sobie utwardzić codziennymi ćwiczeniami. (Wbijanie w żwir, pompki na palcach, uderzanie nukite w specjalną makiwarę itp. itd.) Nie wierzą w karateków obdzierających drzewa z kory gołymi rękami i wybijających palcami dziury w połaciach surowego mięsa.
A ja miałem np. wujka robola-murarza. I ten wujek spoko i na luzie otwierał dwoma palacami (kciukiem i wskazującym) butelki piwa. Zdzierał z nich kapsle tak łatwo, jakby były z folii aluminiowej. 8O Bo takie miał te palce 'utwardzone' codzienną pracą przy kielni i cegłach. :) Cóż - trening czyni mistrza. :)

A co do LO, to mi się przypomniało (dopiero teraz, bo dawno temu to już było), żem miał w klasie kunfistę, który wybijał kciukiem dziury w płycie pilśniowej co wisiała na ścianie. A inni nie mogli, bo nie mieli kciuków tak jak on 'poutwardzanych' :wink:


Oczywiście wszystko trzeba robić z głową i z umiarem, a dobry trening techniczny jest 100 razy bardziej potrzebny niż utwardzanie, moim zdaniem. Co jeszcze wcale nie znaczy, że utwardzanie jest mitem...
  • 0

budo_mcbacik
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
karate jeszcze mnie nie zawiodło,a było tych walk troche więc uważam ze jest skuteczne ale :?: nie kompletne 8)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Nie mieli utwardzonych, tylko dobrze rozwiniete miesnie dloni.
K_P
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
8O
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Wiemy obydwaj o co chodzi.
K_P
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Jeśli chodziło Ci o mojego wujka murarza, to zapewniam, że miał utwardzone łapska. Gdyby to była tylko kwestia 'mięśni dłoni', to pocharatałby sobie łapę o kapsel, a nie zdarł go jak sreberko... Spróbuj tak otworzyć piwko, to zobaczysz o czym mówię. Ja próbowałem... :)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Oni maja po prostu zrogowaciale naskorki. Wiem, bo mam znajomych murarzy. Wystarczy jednak, ze przez kilka dni, czasami tygodni nic nie robia tymi dlonmi, a jeszcze zapoznali sie z kremem do rak i juz maja "wydelikacone" rece.
Jak kiedys mialem straszne kostki od robienia pompek i uderzania w makiware - teraz kiedy dawno tego nie robie - skore na kostkach mam gladziutka, tylko zostaly mi rozplaszczone chrzastki - slad dawnych wobec nich brutalnych zachowan.

K_P
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Otwierania takim sposobem nie robie. Nie mam szans.
K_P
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Oni maja po prostu zrogowaciale naskorki.

Jak kiedys mialem straszne kostki od robienia pompek i uderzania w makiware

Zatem czy ów 'zrogowaciały naskórek' na dłoniach nie oznacza przypadkiem, że ręce w tych 'zrogowaciałych' miejsach są po prostu 'utwardzone'? Przecież zrogowaciała tklanka jest twardsza od niezrogowaciałej...
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Jest twardsza to prawda, ale w jakims znaczacym stopniu, nie dzieja sie cuda. Dlon pod wplywem uderzania w twarde przedmioty, robienie pompek na kosciach etc. nie nabywa super - jakby sie to komus wydawalo - wlasciwosci, przekraczajacych ludzkie mozliwosci.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Z tym to i ja się oczywiście w pełni zgadzam.
Pozdrowionka
  • 0

budo_gackoshin
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dębica [DKKK]

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Sorki ze tak mowie ale mysle ze kazda sztuka walki jest skuteczna !! I jeszcze raz sorki ze tak mowie mimo ze ja tez trenuje Kyokushin ale teraz tlumacze dlacze tak mowie. Mysle ze to nie zalezy od stylu tylko od opanowania technik szybkosic i finezji ataku i ruchu, nawet taktyki. Ale spoko Karate do tego przygotowuje :D :D:D Tak jak raz na polsacie ogladalem jakies mistrzostwa polski w wolnym kontakcie to az zal mi bylo tego karatki co przegral ale naprawde nie zabardzo walczyl. Wygladal jakby byl w depresji, a gosc go skopal. Zalezy wszystko od treningu i polapania sie w tym wszystkim.

Jednym slowem trening czyli mistrza ! !
  • 0

budo_rowek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
To czy karate jest skuteczne zależy od psychiki człowieka, który je trenuje. To tak jak w kazdej walce- technika może być ekstra ale jak brakuje poweru psychicznego i odpowiedniego podejścia do walki to nic nie pomoże. I niezaleznie co to za sztuka bedzie tylko treningiem fizycznym dla ciała.
Odwaga, ocena sytuacji, opanowanie lęków, mobilizacja, determinacja i to coś co działa na deprymująco na przeciwnika to jest sukces danej sztuki walki.
Znam przechwalaczy z różnych styli i tzw. nowych"wynalazków", którzy tylko teoretycznie są mocni i chętnie zabierają głos nad skutecznością danej sztuki a w rzeczywistości tak wiele czynników i predyspozycji danego człowieka decyduje o mocy tego co robi.
A więc liczy się człowiek i przede wszystkim jego psyche a nie styl. Karate we wszystkich odmianach jest skuteczne tylko zależy kto co sobą reprezentuje i jakie ma do tego podejście.
Zawsze ktoś komu nie wychodzi będzie się usprawiedliwiał i szukał wybiegu i poszukiwał zmian, bo "a nóż widelec" mu wyjdzie-zreguły nigdzie nie wychodzi!
Nie każdy robi to co robi dobrze i niech każdy robi coś naprawdę z całym zaangażowaniem a wtedy i efekty będą wyśmienite.
Pozdr
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Ciągle te same "problemy"na forum, już się nie chce czytać ...
Nie karate było nieskuteczne, tylko TY BYŁEŚ NIESKUTECZNY.
A to juz ogromna różnica...
Walczy zawsze określony i konkretny człowiek nie zaś szkoła czy styl...
Najskuteczniejszy jest zawsze pistolet, jesli chcesz byc skuteczny w walce to zamiast ćwiczyć w pocie czoła przez wiele lat kup go sobie i sprawa załatwiona...
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Daj se luz z takimi tekstami. Chciałeś coś napisać ok, napisałeś a następnym razem przeczytaj cały wątek, dodatkowo pare tomów innej literatury a wówcza się wypowiadaj. Skuteczność karate została podważona niemal wszędzie i przez wszystkich. Karate dostaje w dupe od każdego systemu mma więc może skończmy ten wątek.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024