Skocz do zawartości


Zdjęcie

test harwardzki - HARVARD STEP-UP TEST


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_iskierka1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

test harwardzki - HARVARD STEP-UP TEST
mam pytanko tyle na ten temat sensownego udało mi sie znaleść
czy ktoś kto to przeszedł mógłby sie ustosunkować to tego co poniżej, chodzi mi oczywiście o informacje czy to jest dokładnie tak jak opisane poniżej
może by ktoś jeszcze dorzucił jakieś tabele, normy??

Próba wydolościowa-zmodyfikowana metoda harwardzka
(,,HARVARD STEP-UP TEST '')

OPIS: Wyposażenie:
- stopień o wysokosci 40 cm dla mężczyzn, 30 cm dla kobiet
- stoper,
- metronom

Wykonanie próby:
- badanie przeprowadza się w stroju gimnastycznym,
- metronom nastawiony na rytm 120 uderzeń na minutę,
- czas trwania pełnego ćwiczenia: 5 minut dla mężczyzn, 4 minuty dla kobiet

W ciągu podanego czasu badany wchodzi na stopień w tempie 30 razy w ciągu minuty. Na hasło ,,raz” badany stawia lewą stopę na stopniu, na hasło ,,dwa” dostawia prawą stopę do lewej-przy całkowitym wyproście w stawach kolanowych i biodrowych, na hasło ,,trzy” stawia lewą stopę na podłodze, na hasło ,,cztery” prawą stopę dostawia do lewej stopy (na podłogę) przyjmując postawę wyprostowaną. Czas trwania jednego cyklu wynosi 2 sekundy. Po upływie 5 minut mężczyźni i 4 minut kobiety badany siada na krześle, a osoba prowadząca badanie wykonuje następujące czynności: bada częstość tętna, począwszy od jednej minuty po zakończeniu próby do 1 minuty 30 sekund, a następnie od 2 minut do 2 minut 30 sekund oraz 4 minuty 30 sekund (trzy pomiary przez 30 sek.).

Wskaźnik sprawności – FI oblicza się według następującego wzoru:

FI = czas pracy w ,,s” x 100 / 2 x suma trzech pomiarów tętna

P.S. sorki jeśli temat by juz wałkowany :wink:
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: test harwardzki - HARVARD STEP-UP TEST
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

validity: correlation to VO2max approximately 0.6 to 0.8

czyli bada wydolnosc. korelacja tego rzedu jest dosc spora, czyli rzetelny test. jedyny minus to to, ze osoby wyzsze maja latwiej.
wyglada to na alternatywe dla "beep test'u" z shuttle runem (bieganie 20m tam i z powrtotem w okreslonym czasie).
  • 0

budo_iskierka1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: test harwardzki - HARVARD STEP-UP TEST
dzięki za info ale nawet w tych linakch które podajesz jest sporo rozbieżoności np wysokośc stopnia w jednym jest 45 cm a w drugim 50,8 cm te prawie 6 cm dla mnie robi dużą różnicę biorąc pod uwagę ze mam niewiel ponad 160 cm wzrostu, i kolejna rozbieżność w tym co ja podaję wcześniej to czas po którym sie mierzy tentno, jedynie tylko normy sie w miare zmieniają
no ale tak czy inaczej dzięki za info
P.S. może jest na forum jakiś strażak z PSP bo wiem ze oni przechodzą takie testy co jakiś czas
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024