Skocz do zawartości


Zdjęcie

30 lecie Aikido w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
290 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Poznasz więcej szkół to zrozumiesz.

:rofl: :rofl: :rofl:
A ile ty znasz tych szkol? I jakie masz w nich stopnie zaawansowania? 8)

Formy jakie sa cwiczone w szkolach miecza byly doswiadczany na polach walki w sredniowieczu. Na polu walki nie ma miejsca na ozdobniki i manieryzm, wiec nie probuj mi wciskac takiego kitu :wink:
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

O co mu chodziło nie dowiemy się nigdy, ...

O co mu chodziło, to jest właśnie dzisiaj fundamentalne pytanie. Warto sobie je zadać i spekulować na ten temat. Obserwując to, co się stało, można przypuszczać, że Ueshiba na jakimś etapie, musiał podjąć jakąś decyzję w sprawie przyszłości aikido. Jak nie tak dawno pisałem o tym, jego droga nie znalazła kontynuacji w tym, co robił i nauczał Tohei Sensei. Nie mniej, popularność sztuki rosła w wydaniu tego ostatniego i mistrz nie mógł tego nie dostrzegać. Zachodzi pytanie, dlaczego nie tylko pogodził się z tym, ale nawet był w ostatnim okresie swojego życia wyraźnym orędownikiem sposobu wykonywania swoich technik 'na modłę' Koich Tohei. Otóż uważam, że jest to dowód na inteligiencję i dalekowzroczność O-Sensei. Kompromis polegał na tym, że Tohei Sensei oparł 'swoje aikido' na technikach, których selekcja stanowiła dorobek życia Ueshiby i bazę dla 'Jego aikido'. Sprawa się zatem sprowadziła do sposobu wykonywania tych technik, które z jednej strony pozwoliły uczynić aikido, za sprawą Koichi Tohei, sztuką masową, zaś z drugiej, pozostać sztuką elitarną, niosącą za sobą olbrzymi potencjał, pozwalający wynieść ją na piedestał Sztuki Pokoju. Osobiście korzystam z obu tych form aikido, co daje mi frajdę w dojo, oraz skuteczne narzędzie samoobrony, już za sprawą swojej inwencji i wyłącznie na własny użytek.

Co do przyszłóści aikido, czy podoba sie to Tobie ShabuShabu, czy też nie, toczyć się będzie ona pod dyktando tych, ktorzy będą robić na nim pieniądze. Podobnie jest przecież z wojnami. Nic na to nie poradzisz. Taigi znajdą się w repertuarze aikikai już wkrótce. :D
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce


strasznie fajnie sie czyta o tym, kto jest wiekszym samurajem- o'mod czy exgeneraldirektor.

ten sugawara to kompletna zenada- widzialem go jakies 6 lat temu i na filmie shabushabu nie byl wcale lepszy. Jak to jest, ze na 30-lecie aikida aikikikai przysyla kogos takiego? ktos sie kiedys chwalil na tym forum kogo on nie zna i kogo nie moze tu sciagnac na kiwniecie palcem...:papieros:

tissier to kawal dobrego aikidoki, trudno sie do czegos przyczepic.

szkoda, ze nikt nie nagral egzaminow na 4. dan.



  • 0

budo_bb_zuk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Takie mam pytanie czy był shihan Ikeda i czy dał jakiś pokaz? Jak tak to sie wypowiedzcie :)
Z góry dzieki.


Nie było. On chyba już nie podróżuje po świecie, ale lepiej się spytaj w swoim dojo, bo tam pewnie najlepiej wiedzą.

PS

Choidzło Ci oczywiście o Masatomi Ikede?
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce
Tak chodziło mi o Masatomi Ikedę, a tak sie pytam bo chodze do Ikeda Dojo własnie :)
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Jaded - na pokazie nie byłem, ale a propos sprzętu, zapraszam do poćwiczenia ze mną, przedstawicielem PAA. Co prawda nie jestem senseiem Bieńkowskim, ale spokojnie udowodnię Ci, że nie jest to żadne oszustwo.

Jeśli też tak stoisz jak kołek gdy atakuje cie trzech uchi tachi to byłaby strata czasu.
  • 0

budo_czarna1
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce
Litości BUIJIN :!: :oops: - to co mnie nauczono w dojo to szacunek dla nauczycieli, dlatego nie ten tylko sensei Sugawara i sensei Tissier.
Moim skromnym zdaniem sensei Sugawara to poważny nauczyciel szanujący swoich uczniów i siebie. Bardzo mi się podobało jak pracował cały czas na treningu i brał pod uwagę nawet taką "drobnostkę", że było nas sporo na matach. Myślę, że nie dokońca jest winą organizatorów, że było stanowczo za mało miejsca. Cóż problem jest często w tym, że ogólnie lubimy się wszędzie zagłaszać na ostatnią chwilę...., to się zaczyna rozumieć jak człowiek parę imprez sam zorganizuje, często w ostaniej chcwili nic już nie można zmienić.
Co do aikido sensei`a Sugawara to jest to według mnie klasyczne aikido, które czy ktoś chce to przyjąć, czy nie jest podstawą dla wszystkiego co chcemy robić w tej sztuce walki.
Pierwszy raz "na żywo" oglądałam sensei`a Tissier, szczególnie podobał mi się jego pokaz, jest to na pewno mistrz dużego formatu, ale trening przez niego prowadzony mi nie odpowiadał.
Co do Gali uważam, ze jest to dobry pomysł chociażby z tego powodu, aby co parę lat zobaczyć dzięki rocznicom jak wygląda nasze polskie aikido.
Szkoda tylko, że nie wszystkie kluby miały rzeczywiście 3 minuty, myślę , że przy gongu powinna pracować naprawdę odpowiedzialna osoba. Widać to było rownież przy pokazach
shidoin...., tu nasz młody kolega przesadził w drugą stronę. :oops:
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Szkoda tylko, że nie wszystkie kluby miały rzeczywiście 3 minuty, myślę , że przy gongu powinna pracować naprawdę odpowiedzialna osoba. Widać to było rownież przy pokazach shidoin...., tu nasz młody kolega przesadził w drugą stronę. :oops:


Najwyraźniej, IMO, było to widać przy pokazach sumo. Obu panom zabrakło koncepcji na kolejne, dalsze minuty i zaczęli dawać znaki kierownictwu, że już dosyć się napokazywali.

P.S. Witamy koleżankę na vortalu, a jak tam z etykietą? :wink:
  • 0

budo_malekith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce
Cóż Shawnee, chodzi też o to, że niektóre kluby miały dużo mniej czasu niż 3 minuty. Czas powinien być chyba liczony od chwili gdy dany klub wejdzie na matę i zacznie "się pokazywać" a nie od gongu kończącego poprzedni pokaz. Zwłaszcza, że niektórzy zwlekali ze zwolnieniem maty następnym "pokazowiczom" pomimo gongu... :? Deczko to niesprawiedliwe...
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Co do przyszłóści aikido, czy podoba sie to Tobie ShabuShabu, czy też nie, toczyć się będzie ona pod dyktando tych, ktorzy będą robić na nim pieniądze. Podobnie jest przecież z wojnami. Nic na to nie poradzisz.

Pewnie, że nie poradzę. Co nie znaczy, że ktokolwiek mnie zmusi do brania w tej żenadzie udziału.

Taigi znajdą się w repertuarze aikikai już wkrótce. :D

Wtedy będzie kolejny rozłam. ;)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Wtedy będzie kolejny rozłam.

Nie przypuszczam. Ludzie się oswoją i polubią. A na to, czy ktokolwiek Cię zmusi do brania udziału w tej żenadzie, czy też nie, to pozwol, że Ci nie przypomnę kto to powiedział, ale są to trafne słowa: mamy propagandę łagodnej perswazji i uderzeniową. I nic pomiędzy. :wink:
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

To co w jednych jest zbędnym przyruchem w innych jest elementem formy. niektóre preferują formy surowe inne ozdobne. Poznasz więcej szkół to zrozumiesz.

:wink: No chyba , że do tych przyruchów uznanych w danej szkole należy uznać zerkanie cały czas na telebim gdzie się akurat jest pokazywanym :) :)

Pancer (który nie mógł się powstrzymać :wink: )
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Jeśli też tak stoisz jak kołek gdy atakuje cie trzech uchi tachi to byłaby strata czasu.

I tu widać różnice w podejściu....
Myślę, że lepiej będzie biegać od jednego do drugiego - o trzecim nie zapominając :) :) :wink:

Pancer (który już pojutrze sprawdzi aikiken z północno-syberyjskimi niedziwiedziami :wink: - i będzie stał do końca 8) )
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce
Czy ktoś ma sfilmowany pokaz senseia Wysockiego?
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Cóż Shawnee, chodzi też o to, że niektóre kluby miały dużo mniej czasu niż 3 minuty. Czas powinien być chyba liczony od chwili gdy dany klub wejdzie na matę i zacznie "się pokazywać" a nie od gongu kończącego poprzedni pokaz. Zwłaszcza, że niektórzy zwlekali ze zwolnieniem maty następnym "pokazowiczom" pomimo gongu... :? Deczko to niesprawiedliwe...


Generalnie to taka ilość pokazów, przy trzech pełnych matach to trochę nienajlepszy pomysł.
Z punktu widzenia widza nie mozna się skoncentrowac na pokazie za dużo się dzieje. Chyba ze sie szuka znajomych. W tym czasie klub nie może zbyt dużo pokazać. Nawet jak sobie opracuje fantastyczną choreografie to dużo z tego nie zostanie zauważone.

Z punktu widzenia cwiczacego - przebierasz się, czekasz na wejscie, wchodzisz, costam costam, schodzisz przebierasz się :)

W zasadzie jak rozumiem to miałabyć forma prezentacji klubów ile nas na olimpiadzie się defiluje :)

Natomiast pokazy nauczycieli fantastyczne i pozyteczne dla wszystkich, mozna ocenic czy to co robi nauczyciel ci się podoba czy nie (nie pisze czy jest dobre). Czy chcialbym cwiczyc u tego nauczyciela ect. Jaki poziom generalnie reprezentuje organizacja.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Jaded - na pokazie nie byłem, ale a propos sprzętu, zapraszam do poćwiczenia ze mną, przedstawicielem PAA. Co prawda nie jestem senseiem Bieńkowskim, ale spokojnie udowodnię Ci, że nie jest to żadne oszustwo.

Jeśli też tak stoisz jak kołek gdy atakuje cie trzech uchi tachi to byłaby strata czasu.


Jaded, nie wycofuj się rakiem, pokaż, że błądzimy w swojej drodze :) .
Prowadzimy staże w całej Polsce, również w W-wie, możesz nas sprawdzić (czy mnie sprawdzić osobiście, jak na senseia Bieńkowskiego Ci odwagi nie starczy). Widzisz mój drogi koncepcje ruchowe, absorbcji, zaburzania energii i jej wykorzystywania sa bardzo różne, ale na necie tego nie tłumaczę. A wszystko sprowadza się do oszukiwania. :wink:

W necie roi się od fajterów i znawców.
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Jaded - na pokazie nie byłem, ale a propos sprzętu, zapraszam do poćwiczenia ze mną, przedstawicielem PAA. Co prawda nie jestem senseiem Bieńkowskim, ale spokojnie udowodnię Ci, że nie jest to żadne oszustwo.

Jeśli też tak stoisz jak kołek gdy atakuje cie trzech uchi tachi to byłaby strata czasu.


Jaded, nie wycofuj się rakiem, pokaż, że błądzimy w swojej drodze :) .
Prowadzimy staże w całej Polsce, również w W-wie, możesz nas sprawdzić (czy mnie sprawdzić osobiście, jak na senseia Bieńkowskiego Ci odwagi nie starczy). Widzisz mój drogi koncepcje ruchowe, absorbcji, zaburzania energii i jej wykorzystywania sa bardzo różne, ale na necie tego nie tłumaczę. A wszystko sprowadza się do oszukiwania. :wink:

W necie roi się od fajterów i znawców.



Co do senseia Bieńkowskiego to nie pasuje mi na aikidokę. :wink: Przy takich warunkach to powinien w Pride albo innym UFC walczyć. Chłop sie marnuje :)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce
To prawda, sensei Benek sobie radzi dobrze w różnych systemach, nikt tak nie ukręca głowy jak on, nawet tak samo wielcy i silni ludzie :D , ale ja Jaded jestem wzrostu niewielkiego, szczyt wydolności sportowej mam już za sobą, więc wal śmiało :)

Dobra, już nie będę, przepraszam za off topa.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Nie przypuszczam. Ludzie się oswoją i polubią.

Jedni się oswoją, inni się oburzą i będą dalej robili swoje, nawet jeśli nieoficjalnie.

A na to, czy ktokolwiek Cię zmusi do brania udziału w tej żenadzie, czy też nie, to pozwol, że Ci nie przypomnę kto to powiedział, ale są to trafne słowa: mamy propagandę łagodnej perswazji i uderzeniową. I nic pomiędzy. :wink:

Przy łagodnej powiem: "nie, dziękuje", przy uderzeniowej zejdę z linii ataku. ;) Czy to ze wspomnianymi ludźmi, którzy pójdą robić swoje, czy to samemu do innych sztuk walki.
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: 30 lecie Aikido w Polsce

Jaded, nie wycofuj się rakiem, pokaż, że błądzimy w swojej drodze :) .
Prowadzimy staże w całej Polsce, również w W-wie, możesz nas sprawdzić

Spoko, jestem otwarty na nowe (dla mnie) koncepcje (drogie te wasze staże?)

W necie roi się od fajterów i znawców.

Różnica miedzy nami polega na tym, ze ja mówię o tym co widziałem, a ty nie. Gdybym dysponował filmem z pokazu powiedziałbym ci o co chodzi. Może źle patrzyłem? A może (jak to ujął Tissier) był tam jakiś kod?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024