Skocz do zawartości


Zdjęcie

Krzyż-symbol Aiki-Ju


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Krzyż-symbol Aiki-Ju
„Gdy pytasz, wstydzisz się jeden raz; gdy nie wiesz, wstyd jest na całe życie” mówi japońskie przysłowie.
No właśnie ja się wstydzę bo nie wiem, choć powinienem, ale może się dowiem.
Co symbolizuje krzyż Aiki-Ju, używany przez Hirokazu Kobayashi Sensei?
Znak „Aikido Osaka” wygląda tak:
Dołączona grafika
Znak Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha tak:
Dołączona grafika
W necie znalazłem jeszcze taki krzyż:
Dołączona grafika
Co oznaczają znaki na poziomym ramieniu krzyża? To nazwa organizacji, czy konkretnego dojo?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
1. o- [ai-ki-do] -saka
2. koku-sai [ai-ki-do] ken-shu-kai
3. co do tego to mam nie jestem pewien ale obstawiam na : bui-ku- [ai-ki-do] -kai
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
co do 3. to powiedziałbym, że poziomo to Harima, nazwa prowincji w Japonii
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
a sam krzyż w kole to moim zdaniem herb (mon, kamon) rodziny Kobayashi
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Trzeci krzyż faktycznie występuje na stronach organizacji Buikukai. Jeżeli chodzi o symbolikę tego znaku to spotkałem się z czymś takim jak Krzyż Harmonii (miłości) ale nie wiem czy to właściwy trop…
O herbie mon nie pomyślałem.
Grzebiąc w necie dowiedziałem się np., że ‘It might be of interest that Kobayashi is a common Japanese family name (meaning "small grove")’ :-)
Znalazłem też świetną stronę z herbami japońskimi, gdyby kogoś temat interesował, to jest [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] niestety w po japońcku, tylko poszczególne grupy tematyczne zidentyfikowane są po angielsku.

Miziel, a jak to jest z herbami, jeżeli Kobayashi Hirokazu nie był bratem, stryjem, kimkolwiek bliskim np. Kobayashiego Yasuo, to będą mieli różne herby? Czy herb posiadają podobnie jak w Europie tylko rody szlacheckie? (Chociaż w tej kwestii wiele się zmienia, czytałem, że Victoria Beckham osobiście zaprojektowała ostatnio herb rodu Beckhamów wierząc, że dzięki dinero dołączą do grona arystokracji :lol: I po kiego ja się tyle uczyłem...? Trza było w nogę grać, żonę co śpiewać nie umie i nawet się do tego przyznaje już mam :roll: :wink: )

Pozdrawiam, h-k :-)
  • 0

budo_orchis
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław N51°04'26" E16°58'14"

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Tu coś w bardziej ludzikim języku, choć nie wiem czy pomoże...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W.
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
inna strony, również po japońsku - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
a tu po angielsku - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

z tego co poczytałem wychodzi, że istnieje około 12 000 monów...
znanych i wielkich rodów to może ze 20 albo 50 jest... (może mniej, może więcej)
w tej chwili raczej się ich nie używa, a z drugiej strony powstają mony firmowe i nowe
a Kobayashi to rzeczywiście popularne nazwisko i myślę, że każda rodzina ma inny mon choć niektóre mogą wywodzić się z tego samego pnia
ale opieram się tylko na googlu bo to nie moja działka "wiedzowa" :)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Krzyż , podobnie jak symbolika shin kokyu nawiązuje do spotkania energii nieba i ziemii, czyli sposobu realizacji technik aikido
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju

Krzyż , podobnie jak symbolika shin kokyu nawiązuje do spotkania energii nieba i ziemii, czyli sposobu realizacji technik aikido

Rozwin to prosze, Marilyn M, rozwin to.....te spotkanie wyglada na interesujace.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Krzyż używany przez Kobayashi sensei może być rozpatrywany w wielu aspektach. Gest Aiki oznacza przestrzeń pomiędzy ciałem a umysłem, między świadomością umysłową a świadomością cielesną. Aikido zarówno w swoim wymiarze fizycznym jak i filozoficznym jest spotkaniem obu tych energii. Innych interpretacji możemy doszukiwać się np. w klasycznym podziale dojo na oś kamiza- shimoza, joseki-shimoseki. Nie uczymy się wyłącznie od nauczyciela i jego poprzedników ( nawiązanie do I osi) , ale także między sobą, czyli zarówno tych starszych sempai jak i młodszych kochai ( os horyzontalna). itd, itd
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju

czyli zarówno tych starszych sempai jak i młodszych kochai

Tak wyczesanej literówki dawno nie widziałem. :)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Shabu, daj posłuchać...
Marilyn M, kontynuuj pls.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju

Krzyż używany przez Kobayashi sensei może być rozpatrywany w wielu aspektach. Gest Aiki oznacza przestrzeń pomiędzy ciałem a umysłem, między świadomością umysłową a świadomością cielesną. Aikido zarówno w swoim wymiarze fizycznym jak i filozoficznym jest spotkaniem obu tych energii. Innych interpretacji możemy doszukiwać się np. w klasycznym podziale dojo na oś kamiza- shimoza, joseki-shimoseki. Nie uczymy się wyłącznie od nauczyciela i jego poprzedników ( nawiązanie do I osi) , ale także między sobą, czyli zarówno tych starszych sempai jak i młodszych kochai ( os horyzontalna). itd, itd

Nie obraź się broń Boże, ale to jest czymś podbudowane - czy to twoje wywody?
Generalnie chciałbym przestrzec przed własnymi nadinterpretacjami. Krzyż jako olbrzymui symbol naszgo dziedzictwa i kultury niesie ze soba taki plecach znaczeń, że trzeba bardzo uważać. Zwłaszcza że w kulturze japonii ma znaczenie inne najpewniej.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Zajmujemy się tu aikido zatem nie są to moje rozważania religijne, a jedynie wiedza wyniesiona z maty, Nie możemy wpadać w histerię z powodu pozornej zbieżności symboliki, tym bardziej że jest tu jeszcze kółko , a jego wszystkie ramiona są równe :roll: :D Kobayashi sensei nigdy nie szukał w swoim znaku interpretacji nawiązującej do ukrzyżowania Chrystusa,więcej podkreślał niereligijny charakter aikido !!! więc zdecydowanie nie ma tu obaw o możliwość bluźnierstwa, czy innych niebezpieczeństw nadinterpretacji. Często natomiast przypominał o miłości, zrozumieniu, dotarciu do serca uke, a wręcz miłosierdziu co moim zdaniem stawia aikido na dobrej drodze ku symbolom przed których poruszaniem tak mnie przestrzegasz :) A wracając do tematu jak mawiał Lao Tse "prawdę można uchwycić tylko poprzez zrozumienie przeciwieństw" i to jest moim zdaniem jego istotą.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
nie no bomba dla mnie, ale pytałem skad te dane?
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
jesteś nieuważny, już odpowiedziałem
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Mogło to być jakieś objawienie vel iluminacja...

Dla mnie również z Twoich wypowiedzi nie wynika skąd pochodzą te dane :(
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
no ja rozumiem ze Kobayashi sensei to powiedział. tylko mnie ciekawi skąt dosłownie ta wiedza, ale to nie az takie wazne zeby cie męczyć.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
No ba, naoglądałem się wcześniej filmów ze staży na których nie byłem , a przed snem najadlem kiełbasy. Czy to ważne skąd to wziąłem? Mogę napisać wszystko :) czy podpieranie się czyimś nazwiskiem uwiarygodni moje słowa ?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Krzyż-symbol Aiki-Ju
Wydaje mi się, że potrzebna jest tu szczypta sprowadzenia na ziemię. ;)

czy podpieranie się czyimś nazwiskiem uwiarygodni moje słowa ?

Zdecydowanie tak, bo źródło można zazwyczaj zweryfikować (ot, chociażby poprzez słowa kogoś, kto miał styczność z tą samą osobą). Tymczasem teorie przez Ciebie pozostają na poziomie własnych przemyśleń.

Osobiście uważam, że to, co napisałeś, jest - ciekawą, nie powiem, ale jednak - nadinterpretacją. Krzyż w kole nawiązuje do japońskiej heraldyki, jest estetyczną formą przedstawienia wszystkich informacji, równocześnie będąc jednym z najprostszych i najbardziej funkcjonalnych kształtów geometrycznych. Czy trzeba do wszystkiego, co się tyczy aikido mniej lub bardziej (tutaj: mniej), dopisywać niewydarzone mistyczne połączenia nieba i ziemi i miłości między aikidokami? Nie wydaje mi się.

Innych interpretacji możemy doszukiwać się np. w klasycznym podziale dojo na oś kamiza- shimoza, joseki-shimoseki. Nie uczymy się wyłącznie od nauczyciela i jego poprzedników ( nawiązanie do I osi) , ale także między sobą, czyli zarówno tych starszych sempai jak i młodszych kochai ( os horyzontalna).

To mi się podoba. Przy tej interpretacji bym pozostał. 8)

Gest Aiki oznacza przestrzeń pomiędzy ciałem a umysłem, między świadomością umysłową a świadomością cielesną. Aikido zarówno w swoim wymiarze fizycznym jak i filozoficznym jest spotkaniem obu tych energii.

Bo to - to już jest pseudo-natchniony bełkot, z którego nic nie wypływa. Co to jest "gest aiki" albo "przestrzeń pomiędzy ciałem a umysłem"? Których energii? "Świadomości umysłowej i cielesnej?" Ale gdzie ich spotkanie, skoro zdanie poprzedzające mówi, że są wyraźnie w aiki rozdzielone, że istnieje między nimi przestrzeń?

Tak, kilka zdań pod rozwagę. ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024