Skocz do zawartości


Zdjęcie

Muay Thai - Wady i Zalety


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
115 odpowiedzi w tym temacie

budo_kunah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słubice (Woj. Lubuskie)

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Boże, toż to patologia jest! Szkłem sobie ręce owijać? ;/
To dla tych którym nie chciało się szukać...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
W sytuacji gdy Muay Thai staje się systemem coraz bardziej standaryzowanym i umiędzynaradawianym, absorbując wiele elementów z boksu, wielu ludzi z tęsknotą wspomina dawne minione czasy Kaad Chuek i tradycyjnych metod treningowych.

MUAY BORAN (Starożytne Muay Thai) jest terminem używanym obecnie w odniesieniu do praktyki tej starej formy Muay Thai. Muay Boran jest dużo "czystszą" i tradycyjną formą treningu Muay Thai. Proces treningowy jest dużo bardziej rozłożony w czasie i nastawiony na sukcesywne opanowywanie tradycyjnych technik rozpoczynając od najważniejszej dla Muay Boran pracy stóp.
Podczas gdy nauczyciel Muay Thai (ringowego) koncentruje się na jak najszybszym nauczeniu "prymitywnych" NAJPROSTSZYCH (najłatwiejszych do zastosowania) technik by umożliwić zawodnikowi wejście na ring po możliwie najkrótszym procesie treningowym, instruktor Muay Boran uwydatnia tradycyjne aspekty i metody treningowe tej sztuki akcentując szczególnie estetyczne i rytualne elementy. Wielokrotnie zdarza się że uczniowie Muay Boran muszą ćwiczyć charakterystyczne sposoby poruszania się (Yaang Saam Khum, Yaang Suko Sem itp.) przez miesiąc zanim przejdą do następnego etapu.
Podczas gdy wielu tzw. "instruktorów Muay Thai" w kulturze zachodniej nie wie nawet co to jest YAANG SAAM KHUM, dla każdego ćwiczącego Muay Boran jest to "serce i dusza" stylu. Yaang Saam Khum w kręgach adeptów Muay Boran jest znane pod określeniem TAR KHRU (forma nauczyciela) ponieważ tak bardzo przesiąknięte jest własnymi metodami i technikami nauczyciela że obserwując krok walczącego zawodnika często można odgadnąć czyim jest uczniem.
Równie ważny jak Yaang Saam Khum jest dla ucznia Muay Boran tradycyjny "taniec" przed walką znany jako WAI KHRU odbywający się pod dyktando tradycyjnej muzyki instrumentalnej RAM MUAY. Tradycyjnie szczególnie WAI KHRU wskazywało z jakiej szkoły pochodzi uczeń (obecnie różnice te niestety w dużym stopniu uległy zatarciu) oraz często wskazywało widowni jego umiejętności. Służyło złożeniu nauczycielowi szacunku i rozgrzewce przed walką.
O ile Muay Thai jest obecnie SPORTEM walki, o tyle Muay Boran można określić jako SZTUKĘ walki. Tradycyjnie nie ma w Muay Boran podziału na wagi, zaś w walce "wszystkie chwyty są dozwolone". Walki rozgrywane były bardziej w formie "dobrowolnego doboru zawodników" niż "doboru wg wagi". W walce używano KAAD CHUEK (tradycyjne owijacze rąk) mających na celu zwiększenie obrażeń u przeciwnika nie zaś ochronę jak to jest w przypadku współczesnych rękawic. Muay Boran pozostaje piękną wysoce zrytualizowaną sztuką walki ekstremalnie skuteczną zarówno na ringu jak i w sytuacji starcia "ulicznego".
Jest komplementarnym systemem zawierającym wszystkie elementy realnej sztuki walki tzn.:
- kopnięcia,
- uderzenia pięściami,
- uderzenia łokciami,
- uderzenia kolanami,
- uderzenia głową,
- dźwignie,
- łamania,
- podcięcia i rzuty.
W wielu przypadkach Muay Boran nierozerwalnie związane jest z KRABI KRABONG (trening tradycyjną Tajską bronią). Współcześnie Muay Boran wykorzystywane jest w szczególności do treningu Policji, Wojska i Sił Specjalnych. Nic w tym dziwnego gdyż od wieków jest to tradycyjnie "styl pola bitwy" wykuty w ogniu walki.
Terminem Muay Boran określane są wszystkie regionalne odmiany tradycyjnego Muay Thai. Jest ich wiele i różnią się często znacznie w zależności od technik jakie preferuje nauczyciel. Obecnie czasami zdarza się sytuacja w której w obrębie jednej szkoły odrębny program treningowy stosowany jest w stosunku do zawodników mających jak najszybciej "wyjść na ring" (takich zawodników jest przytłaczająca większość), osobny zaś dla entuzjastów tradycyjnych metod treningowych.
Historycznie najsławniejszymi odmianami Muay Boran są cztery systemy rozsławione przez zawodników którzy wygrali królewski turniej w 1898 roku. Tymi stylami starożytnego MUAY KAAD CHUEK (Muay Thai w owijaczach) są:
1. Muay Pra Nakorn
2. Muay Chaya
3. Muay Korat
4. Muay Lopburi
Osobnym terminem związanym z Muay Boran jest MUAY LUANG (królewskie Muay Thai) określające techniki ćwiczone przez królewską gwardię i ochronę. Ta elitarna forma Muay Boran powstała dzięki systemowi naboru królewskich oficerów i ochrony. Wybitni wojownicy Muay Thai zawsze byli w Tajlandii (dawniej Syjam) obdarzani szczególnym szacunkiem. Królowie zapraszali takich ludzi do pałacu by tam żyli i uczyli sztuki walki królewskich żołnierzy, ochronę osobistą i gwardię a nawet samych królów i książęta. Na pewnym etapie w okresie Ayutthaya został powołany pluton królewskiej gwardii którego zadaniem była ochrona króla i kraju. Każdy z tych żołnierzy uzyskał swój awans poprzez selekcję polegającą na turnieju na oczach samego monarchy. Stopnie oficerskie zostały nadane tym którzy wykazali się szczególnymi umiejętnościami w walce.

PS. Chciałbym uniknąć wrażenia jakie mogłoby powstać w wyniku przeczytania tego tekstu. Nie uważam by Muay Boran było lepsze czy też gorsze od Muay Thai "ringowego". Jedyną różnicą jest to że jest INNE, bardziej rozbudowane i bardziej komplementarne. Wcale to jednak nie świadczy o tym czy jest lepsze czy gorsze. Po prostu ćwiczone jest w innym celu. Muay Thai "ringowe" podporządkowane jest pewnym regułom i przepisom, co nieuchronnie prowadzi do ograniczenia i ujednolicenia najskuteczniejszych w obrębie tych przepisów technik. To że są to techniki najprostsze i niemal "prymitywne" wcale ich nie "dyskwalifikuje". WRĘCZ PRZECIWNIE. Każdy kto kiedykolwiek walczył w ringu WIE że to właśnie te najprostsze i "najprymitywniejsze" techniki w znakomitej większości najszybciej i najczęściej sprawdzają się w sytuacji realnego starcia. Wszystkie te techniki RÓWNIEŻ (a może przede wszystkim?) są ćwiczone w tradycyjnym Muay Boran. Dlatego określenia "prymitywne" nie używam tutaj w znaczeniu "pejoratywnym" lecz raczej z wydźwiękiem "pozytywnym".



Muay Boran - historia

Dane historyczne dotyczące sztuki walki znanej obecnie jako Muay Thai są mgliste i nieprecyzyjne. Istnieje bardzo niewiele zapisków ukazujących faktyczny i dokładny obraz tego w jaki sposób Muay Thai rozwijało się na przestrzeni wieków. Z drugiej strony tradycja przekazu ustnego pełna jest legend i opowieści uniemożliwiających praktycznie odróżnienie fikcji od faktów. Podczas gdy z jednymi faktami większość historyków się zgadza, inne powodują nieporozumienia i spory.
Niewątpliwym faktem jest iż Muay Thai rozwijało się jako integralna część wyszkolenia wojowników Syjamu (Tajlandii) wraz z Krabi Krabong (sztuka walki bronią). Od zarania dziejów Muay Thai było systemem „pola bitwy” dającym szansę na przeżycie wojownikowi po utracie broni.
Niestety cała pisana historia Syjamu została zniszczona przez Birmańczyków w 1767 roku podczas najazdu Syjamu i całkowitego zniszczenia stolicy Ayuddhaya. Wraz z pisaną historią Syjamu bezpowrotnie przepadła pisana historia Muay Thai sprzed 1767 roku. Skrawki historii które przetrwały dzięki przekazowi ustnemu i nielicznym pozostałym dokumentom (zapiski z Birmy, Kambodży, podróżników z Europy, kroniki Królestwa Lanna - Chiangmai) pozwalają jedynie na układankę dopuszczającą wiele różnorodnych teorii.

1. Era przed-Sukhothai (200 pne – 1238)
Początki współczesnego Muay Thai sięgają II, III wieku przed naszą erą, gdy plemiona Tajskie zamieszkiwały jeszcze tereny obecnych południowo-wschodnich Chin:
MAI SEE SAWK (techniki łokcia) – pierwotna forma Muay Thai była znana jako Mai See Sawk będąca metodą samoobrony wykorzystującą w szczególnym stopniu posługiwanie się łokciami.
MUAY CHAIYUTH – jest uznawane za oryginalną metodę Muay Thai. Na temat tego systemu wiadomo obecnie bardzo niewiele, jednakże znakomita większość historyków przychyla się do zdania iż powstał ze starożytnych technik przekazanych przez Chińskie plemiona osiadłe w centralnych równinach Tajlandii. Wysoce prawdopodobnym jest że te Chińskie plemiona dysponowały wiedzą i technikami Kung Fu, z których to stopniowo wyewoluowało Muay Chaiyuth. Chaiyuth (lub Chaiya) było lokalną stolicą imperium Srivijaya umiejscowionego w okolicach Sumatry. W tym czasie prototyp Tajskiego państwa o nazwie Nan Chao kwitł w miejscu gdzie obecnie znajdują się południowo-wschodnie Chiny. W pewnym momencie mieszkańcy tego państwa zaczęli stopniowo migrować na południe w dół Półwyspu Indochińskiego. Niektórzy z nich stawali się żołnierzami zaciężnymi w armiach Khmerów, gdzie to nazywano ich „Syjamczykami” z powodu ich ciemniejszej karnacji skóry (w sanskrycie „syam” znaczy „ciemny”). Przez to nazwa Syjam przylgnęła w końcu do ich królestwa.

2. Era Sukhothai (1238-1377)
W tym okresie wojownicy wciąż walczyli gołymi pięściami
MUAY PAHUYUTH – przekazywane w stanie nienaruszonym przez całe pokolenia, historycznie datuje się w okresie Sukothai. Niektórzy uważają że Pahuyuth jest najczystszą formą Muay Thai. Ostatnim znanym mistrzem był Ket Sriyapai który przekazywał swoją wiedzę współczesnemu historykowi/praktykowi Muay Thai panu Arjarn Panya Kraitus. Charakterystycznym dla tego systemu jest nie tylko nauka walki ale także szczególne promowanie długowieczności i zdrowego trybu życia.
MUAY BORAN – obecnie terminu tego używa się często zbiorczo w odniesieniu do wszystkich wyżej wymienionych systemów. Swobodne tłumaczenie z języka tajskiego to „Starożytne Muay Thai”. Oryginalne Muay Boran powstało w prowincji Nakhon Rachasima w Tajlandii i szczególnie było rozwijane do pokazów walk w trakcie różnorodnych festiwali.

3. Era Ayuddhaya (1350-1767)
Pierwszy gwałtowny wzrost popularności Muay Thai zarówno jako sztuki walki na polu bitwy jak i sportu nastąpił za czasów panowania króla Naresuan w roku 1584. W tym okresie Muay Thai weszło jako obowiązkowy element wyszkolenia każdego żołnierza. Szczególnym poważaniem od tego czasu cieszyła się ta sztuka u królów, którzy sami w znakomitej większości byli wielkimi wojownikami praktykującymi Muay Thai na najwyższym poziomie. Techniki Muay Thai zaczęły gwałtownie ewoluować w miarę jak w wyniku doświadczeń bitewnych system się rozwijał.
Kolejny gwałtowny rozwój systemu nastąpił pod panowaniem króla Somdet Prachao Suer (Król Tygrysów). Jego pasja dla Muay Thai była tak wielka iż często wymykał się z pałacu by walczyć anonimowo w wioskowych turniejach, pokonując lokalnych czempionów. Czasy jego panowania to czasy pokoju. Aby utrzymać armię w sprawności fizycznej i „znaleźć zajęcie” żołnierzom, Król Tygrysów nakazał armii regularny trening Muay Thai. Poskutkowało to jeszcze większym zainteresowaniem Muay Thai w społeczności Tajskiej.
MUAY KAAD CHUEK - Za czasów panowania Króla Tygrysów zaszła w Muay Thai najbardziej chyba charakterystyczna zmiana mająca ogromny wpływ na stosowane techniki walki. Otóż początkowo zaczęto owijać dłonie wiązkami końskiego włosia (początek Kaad Chuek) które miało zarówno chronić dłonie wojownika jak i wyrządzać większą krzywdę przeciwnikowi. Stopniowo końskie włosie zostało zastąpione linami konopnymi lub namoczonymi wiązkami surowej bawełny które po wysuszeniu na słońcu tworzyły swego rodzaju twardą skorupę o powierzchni przypominającej gruboziarnisty papier ścierny (patrz – KAAD CHUEK).

4. Era Thonburi (1767-1782)
W tym czasie nastąpił kolejny silny wpływ na Muay Thai ze strony Chińskiego Kung Fu. Stało się to za sprawą wpływu jaki wywarł na ten system kolejny książę. W historii Tajskiej kilkakrotnie „prości ludzie” osiągali sukces społeczny w wyniku docenienia ich odwagi i wybitnych umiejętności w sztuce walki.
Joi będący synem biednych rolników urodził się jeszcze w okresie Ayuddhaya. Ojciec oddał go do świątyni w Pi-chai, gdzie wychowywany przez mnichów uczył się sztuki Muay Thai. Niefortunnie pewnego dnia Joi wdał się w bójkę z synem lokalnego księcia. W obawie przed karą ze strony rodziców i mnichów, uciekł zmieniając imię na Tong Dee Fan Khao. Prowadząc wędrowny tryb życia ćwiczył Muay Thai gdzie tylko miał okazję. Pewnego dnia oglądnąwszy Chińską Operę był tak zafascynowany przez akrobatyczne techniki z wyskoku które prezentowali aktorzy (Aktorzy Opery Chińskiej ćwiczą akrobatyczny/operowy styl Kung Fu) iż błagał ich by nauczyli go tych technik. Przez pewien czas wędrował z Chińską Trupą Teatralną zgłębiając techniki z wyskoku tak popularne w Operze Chińskiej.
Po pewnym czasie spotkał Khru Maek, który zorganizował mu walkę. W wyniku tej walki, umiejętności akrobatycznych technik z wyskoku zarówno zapewniły Tong Dee zwycięstwo jak i wzbudziły niekłamany zachwyt u widowni i „promotora” (Khru Maek). Idąc za radą „promotora”, Tong Dee zaczął zgłębiać tajniki możliwie wielu innych systemów Kung Fu oraz studiować sztukę walki mieczem w Suwangalok.
Pracując jako ochrona Chińskiego kupca, Tong Dee dotarł do Tak by walczyć w turnieju organizowanym przez Praya Tak. Dzięki swoim umiejętnościom i odmiennemu podejściu do walki, Tong Dee wygrał turniej. Jego akrobatyczne techniki wzbudziły taki zachwyt Praya Tak, iż uczynił go swoim gwardzistą/ochroniarzem oraz nadał mu tytuł księcia Kampaeng-phet (sąsiedniego miasta). Od tego czasu Tong Dee był znany jako Praya Kampaeng-phet.
Po najeździe Birmańczyków i upadku Ayuddhaya, Praya Tak został królem swojego nowo utworzonego państwa ze stolicą Thonburi, zaś Praya Kampaeng-phet został księciem miasta w którym się urodził i wychował. Do dnia dzisiejszego jest tam czczony jako „Praya Pi-chai Dab Hak”.
Umiejętności nabyte przez prostego chłopa podczas treningu z Chińską trupą teatralną na stałe weszły do repertuaru Muay Thai. Do dnia dzisiejszego często można zauważyć na ringu zawodników umiejętnie atakujących z wyskoku nie tylko za pomocą nóg ale także używających w powietrzu pięści, kolan i łokci. Te akrobatyczne techniki ze szczególnym upodobaniem ćwiczą praktycy Muay Boran. Mimo dużo dłuższego procesu treningowego, dają one jednak dużą przewagę w sytuacji walki z kimś kto ich nie zna.

5. Era Rattanakosin (1782-1925)
W roku 1788 na początku panowania króla Ramy I, dwóch francuskich bokserów przyjechało do Syjamu by wyzwać na pojedynek lokalnych zawodników Muay Thai. Ci francuscy bokserzy wygrali już wiele walk z zawodnikami różnorodnych systemów na Półwyspie Indochińskim. Do walki został wyznaczony członek Gwardii Królewskiej. Żaden z francuskich bokserów nie był w stanie sprostać żołnierzowi, który po wygranej walce otrzymał od króla honorowy tytuł „Muen Plaan” (Destrukcyjny Rycerz).
Muay Thai było już nie tylko sztuką walki i sportem narodowym ale także stylem życia całego Tajskiego społeczeństwa. Do obozów treningowych napływali ludzie wszystkich warstw społecznych. Bogaci, biedni, młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety – wszyscy chcieli posmakować tej sztuki. Każda wioska organizowała turnieje i wyłaniała swojego czempiona. Każda walka stawała się pretekstem do zakładów oraz przejawem miejscowej dumy. Tradycja zakładów przetrwała do dnia dzisiejszego. Obecnie w zakłady dotyczące wyników każdej walki zaangażowane są olbrzymie sumy pieniędzy.
Kolejnym „złotym okresem” dla Muay Thai był okres rządów króla Chulalongkorn (Rama V) który wstąpił na tron w roku 1868. W wyniku jego osobistej fascynacji, Muay Thai po raz kolejny doświadczyło gwałtownego rozwoju. Wybitne umiejętności w Muay Thai stawały się przepustką do sławy i kariery wojskowej. Rozgrywane były wielkie turnieje o wspaniałe nagrody i sławę. Walki nie odbywały się jeszcze na ringu lecz na ubitej ziemi, podwórkach, wioskowych placach, miejskich rynkach i dziedzińcach. Do roku 1920 Muay Thai było obowiązkowym przedmiotem wykształcenia w szkołach.
Pierwszym stałym miejscem rozgrywanych walk Muay Thai była Arena Suan Gularb powstała w 1920 roku za panowania króla Ramy VI. Zawody odbywały się w każdą niedzielę. Walki były rozgrywane początkowo na ubitej ziemi. „Ring” mierzący 20x20 metrów ograniczony był jedynie linią zaznaczoną na podłożu. Widzowie gromadzili się wokół „ringu” na który nie mieli prawa wstępu. Jednakże w wyniku częstej „niesubordynacji” rozentuzjazmowanych widzów, skonstruowano pierwszy ring wyniesiony 120 cm nad podłoże, wyłożony matami i ograniczony dwiema poziomymi linami.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Informacje zaczerpnięte z adresu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_bajlamo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
ale sie popisales brawo umiesz szukac ale nastepnym razem napisz cos od siebie pozdro
  • 0

budo_kunah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słubice (Woj. Lubuskie)

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Hmm... popisałem? Nie sądzę... po prostu, widziałem, że ktoś tu chciał cos o muay boran... a od siebie za dużo dać nie mogłem bo wiedziałem tyle co tu jest napisane (po przeczytaniu)
  • 0

budo_bajlamo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
aha spoko i dobrze ze podpisales!!
  • 0

budo_pitt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety

Boże, toż to patologia jest! Szkłem sobie ręce owijać? ;/


To trochę inne czasy były. A palenie czarownic? :wink:
  • 0

budo_bajlamo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Karzdy kraj ma swoja kulture a akurat Tajowie w dawnych czadach uzywali liny i szkla oczywiscie z czasem ta metoda sie zmienila i liny zastapily zwykle rekawice bokserskie (troche szkoda). Chyba jeszcze w niektorych walkach w Tajlandii uzywaja liny ale to chyba bardzo zadko
  • 0

budo_kunah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słubice (Woj. Lubuskie)

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Hmpf! Szkoda? A co, wolałbyś żeby walczono tak jak kiedyś (pod względem wyposarzenia)? Z tego co wiem ówczesne "rękawice" nastawiały sie na sianie spustoszenia na twarzy przeciwnika... mógłbys nie przeżyć takiej walki
  • 0

budo_bajlamo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Oj przezyc bym przezyl ale ogolnie lubie stary tryb walki Muay Thai. W May Boran byl owiele wiekszy wachlaz ciosow. Kiedys po walce linami rozpoznawany byl Muay Boran i nie wyobrazano sobie walk bez nich!!
  • 0

budo_kauelte
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
mnie tez fascynuje Muay Boran, niestety w Polsce nauczany jest tylko w jednym miejscu (chyba w krakowie). Chcialbym to trenowac nawet jesli mialbym cokolwiek potrafic po 10 latach. Co do owiniętych rąk sznurami nalezy pamietac ze Muay Boran jest ubogie w techniki bokserskie, dlatego czesciej obrywalo sie lokciem, kolanem lub noga niz owiniętą 'oszkloną' pięścią

i jeszcze maly tekscik promujący Muay Thai Boran:

W obliczu coraz silniejszej defensywy srodowisk wolnosciowych w Polsce, mówiąc po imieniu - obskakiwania notorycznego wpierdolu, nie pozostaje nic innego, jak się wziąc za siebie, i zacząc trenowac sposoby walki, które pozwolą na danie odporu prawicowym agresorom (no bo ile mozna występowac w charakterze worka bokserskiego wypełnionego szczytnymi ideami?!).
Popełniony przezemnie poniższy tekst ma na celu ukierunkowanie i wyjasnienie pewnych kwestii dotyczących syetemó/styli/sportów walki, które mogą stac się przydatne w sytuacji zagrożenia/walki.
Zapraszam do czytania.


W świecie sztuk walki funkcjonuje wiele podziałów. Na style uderzane i chwytane. Na tradycyjne i nowoczesne. Na style, szkoły, systemy. I jeszcze wiele innych. Ja pozwolę sie po krótce zając jedynym podziałem, który w kontekście walki ulicznej nas interesuje - podziałem na sztuki walki efektywne i efektowne.

Priorytetowym wydaje się także szybkośc przyswajania umiejętności walki. Oczywistym jest, iż jedne style zajmują więcej czasu, inne mniej. tak naprawdę nawet te najprostsze, jak boks, mogą stac się drogą życia. Można nawet kilka technik szlifowac bez końca, tak aby stały się wprost doskonałe. Zawsze jest jeszcze coś do poprawienia - kondycja, gibkośc, rozciągnięcie, technika, timing, umiejetnośc skupienia się, medytacja, etc. Jednak ze względu na metodykę nauczania, niektóre (o dziwo - te najskuteczniejsze w walce realnej) najszybciej kodują się w naszym mózgu i aparacie ruchowym. Poniżej krótka systematyka, wraz z niewielkim opisem i odsyłaczami do stron dla osób chcacych głebiej poznac historię danych sztuk walki.


STYLE NAJEFEKTYWNIEJSZE, NAJSKUTECZNIEJSZE, KRóTKO MóWIąC NAJLEPSZE - TE KTóRE NALEżY TRENOWAC.

Style uderzane:

1. MUAY THAI
Zwany również Thai-boksem. Jest to usportowiona, okrojona w znacznym stopniu wersja starożytnej Tajlandzkiej sztuki wojennej MUAY BORAN. Uważana w chwili obecnej za najskuteczniejszą i najbardziej kompletną sztukę walki. Dowiodła tego, eliminując całą swiatową czołówkę innych styli. Thai Bokserzy są praktycznie niepokonani. Kiedy w połowie XX w. Thajowie rzucili wyzwanie całemu światu sztuk walki, rekawice podjęli jedynie japońscy wychowankowie Mas Oyamy, twórcy Karate Kyokushin, uchodzącego za najtwardszy styl Karate. Walki rozegrały się w Tajlandii. japończycy byli specjalnie trenowani na tę okazję, pod kątem zdolności Tajów, byli duzo potężniejsi - nawet do 30 kg różnicy masy na korzyśc Japończyków, same czarne pasy. Niewiele to dało - dwie z trzech walk zostały przez japońców dotkliwie przegrane, jedna zakończyła się zwycięstwem japończyka, ale ledwie ledwie.
Techniki MT sa trenowane przez najlepszych zawodników MMA, UFC, PRIDE, K1. Nie Karate, Taekwondo, Kug-fu. O czymś to świadczy.
Metodyka treningowa jest bardzo efektywna - nie ma form (kata), nie ma żadnych magicznych medytacji, utwradzań kości, są za to sparringi (b. dużo), cwiczenia na workach, packach, etc. Kopnięcia Tajskie są uważane za najbardziej destrukcyjne. Dobra praca rąk, uderzenia łokciami w klinczu, kolanami podobnie, kopnięcia kolanem i uderzenia łokciem z wyskoku. W Muy Boran oczywiście zasób technik o wiele bogatszy, min. szereg technik uderzania głową. Niestety, w Polsce Muay Boran nauczany jest chyba tylko w Krakowie, w szkole RONIN Piotra Ochniowskiego - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - znajdziecie tam obszerną historię Muay Boran/Muay Thai.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety

... W Muy Boran oczywiście zasób technik o wiele bogatszy, min. szereg technik uderzania głową. Niestety, w Polsce Muay Boran nauczany jest chyba tylko w Krakowie, w szkole RONIN Piotra Ochniowskiego - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - znajdziecie tam obszerną historię Muay Boran/Muay Thai.

Ćwiczyłem parę miesięcy u Piotra. Nie nauczał mnie uderzania głową :(
  • 0

budo_kunah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słubice (Woj. Lubuskie)

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Fajne :] A mam taką prośbę: jeśli ktoś z was już od dłuższego czasu trenuje Muay Thai to może moglibyście zamieścić tutaj jakieś najbardziej podstawowe techniki? Wiem, wiem, co teraz powiecie - google. Ale choć na stronkach są one opisane, często nie da się tego zrozumieć - może z powodu zbyt "fachowych" opisów. I powoedzcie, czy częściej przywołuje się z pamięci jakieś kompletne techniki i je wykonuje, czy też bardziej samemu składa się kombinacje, wedle uznania? Pozdrawiam.
  • 0

budo_bajlamo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
idz do klubu to sie nauczysz technik!!!!!
  • 0

budo_kunah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słubice (Woj. Lubuskie)

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
A myślisz, że gdybym miał gdzie to już by mnie tam nie było? Problem w tym że mieszkam w takim miejscu gdzie mogę sobie tylko pooglądać filmiki w necie. Pozdro
  • 0

budo_kauelte
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] tutaj sa podstawowe techniki, niestety to tez niewiele pomoze bo koles nie pokazuje juz ich zastosowania w realnej walce ,dlatego bedziesz mial i tak ciezko.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety

Nie wiem co istnieje dłużej, w BJJ nie jestem w temacie. MT oficjalnie chyba jakieś 5 lat. z tym że BJJ jest chyba lepiej zorganizowane. Co do Muay Boran, to śmiać mi się chce jak ktoś pisze że prowadzi w swoim klubie takie zajęcia. Jest to pierwotna wersja MT której już nawet w Tajlandii nie uczą ( jako sztuki walki ) Techniki Muay Boran używane są na pokazach. Jest to po prost tradycja tajska. Ciekaw jestem u kogo uczyli się trenerzy Muay Boran? u mistrza Xian? :) Jest to kolejny chwyt marketingowy aby przyciągnąć ludzi na treningi...

U mnie na treningach dosyć czesto pojawiają się techniki z Muay Boran.
  • 0

budo_pitt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Właśnie, to zależy od trenera. Jeśli uzna, że jakaś technika się przyda to ją wprowadzi :wink:
  • 0

budo_bajlamo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
dokladnie tak u mnie trener pokazuje takze techniki glowa!!
  • 0

budo_kauelte
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety

dokladnie tak u mnie trener pokazuje takze techniki glowa!!



no ale chyba nie uzywacie ich w sparingach :?

u nas tez pojawiaja sie techniki Muay Boran, ale zawsze trener uprzedza nas ze danej techniki nie stosuje sie w walce na ringu (ewentualnie w tajlandii), ale przydatna jest na "ulicy".
  • 0

budo_bajlamo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
no na ulicy regul nie ma wiec uderzenia glowa wystepuja a w sparingach morzemy zaznaczyc tylko uderzenie glowa
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Muay Thai - Wady i Zalety
Kiedyś z kumplem sparowałem bardzo, ale to bardzo, lightowo. I chciałem zaznaczyć, że w pewnej sytuacji mogę go pociągnąć z główki. Efekt - rozcięcie łuku brwiowego i siedem szwów.
Wydawało, mi się że go tylko dotknąłem :oops: .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024