Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

[Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20

>KOKUSAI AIKIDO KENSHUKAI (KOBAYASHI HIROKAZU HA)
POLSKA AKADEMIA AIKIDO

Staż Aikido

André COGNARD

Shihan 8 Dan


André Cognard to członek Rady Mistrzów (Shihankai) międzynarodowej organizacji "Kokusai Aikido Kenshukai Hirokazu Kobayashi Ha", nauczyciel i mistrz, dyplomowany profesor sztuk walki, 8° dan Aikido, uczący i pracujący na stałe we Francji.
Zalożona przez niego w 1982 r. szkoła "Académie Autonome d'Aikido (3A)" prowadzi nauczanie w wielu krajach Europy oraz na innych kontynentach (Indie, RPA, Japonia).

22/23 IV 2006 Warszawa

sobota
10:30 - 12:00
16:30 - 18:00
niedziela
09:00 - 10:30
11:00 - 12:30
DOJO:
WKS "Gwardia" ul. Racławicka 132 Warszawa
Nocleg bezpłatny (z soboty na niedzielę) w dojo
Opłaty:
do 3 kyu włącznie (członkowie PAA i grup współpracujących z shihanem A.Cognardem) 150 zł cały staż

od 2 kyu w górę (członkowie PAA i grup współpracujących z shihanem A.Cognardem) 170 zł cały staż

dzieci /poniżej 14 lat/ 60 zł

1 trening 50 zł

osoby dorosłe spoza PAA i spoza grup współpracujących z shihanem A.Cognardem 150 zł cały staż
Kontakt:
Warszawska Szkoła Aikido: 600888373
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
sorr za przyciety temat :D oczywiscie chodzi o date: 22-23.04.2006
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Przy okazji mam pytanie:
[quote]...dyplomowany profesor sztuk walki...[/quote]Przyznam szczerze, że o takim tytule (stopniu nukowym?) nie słyszałem. Wiesz coś może Garry, kto coś takiego nadaje, czy przyznaje? Czy jest to związane z zasługami np. a nauczaniu? Tytuł profesorski kojarzy mi się bowiem jednoznacznie z wykształceniem w określonym kierunku a w zasadzie specjalności, stąd moja ciekawość. Mój tok myślenia zapewne zboczył conieco, dlatego prosze o rozwiąnie moich watpliwości. Tytuł profesorki miał zdaje się Jigoro Kano, ale nie bardzo wiem z czym to wiązać.[/quote]
  • 0

budo_hehehe1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
mam kolege ktory pisal prace magisterska na temat MA ale o tytule profesora.. nie syszalem swoja droga to bardzo ciekawe;]
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20

Przy okazji mam pytanie:

...dyplomowany profesor sztuk walki...

Przyznam szczerze, że o takim tytule (stopniu nukowym?) nie słyszałem. Wiesz coś może Garry, kto coś takiego nadaje, czy przyznaje? Czy jest to związane z zasługami np. a nauczaniu? Tytuł profesorski kojarzy mi się bowiem jednoznacznie z wykształceniem w określonym kierunku a w zasadzie specjalności, stąd moja ciekawość. Mój tok myślenia zapewne zboczył conieco, dlatego prosze o rozwiąnie moich watpliwości. Tytuł profesorki miał zdaje się Jigoro Kano, ale nie bardzo wiem z czym to wiązać.

Hi Irimi,
Rok temu rozmawialiśmy o tym.
Pociągnij za ten SZNUREK , jest tam kilka słów wyjaśnienia.
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Dzięki, sory, nie looknąłem w archiwum... :oops:
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20

Dzięki, sory, nie looknąłem w archiwum... :oops:

Spox, nie chciałem Cię odsyłać do archiwum, ale pamiętałem po prostu, że kiedyś o to samo pytałem :-)
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Ehh... I teraz nasuwa się pytanie...
Czy warto iść i kasę bulić okrutną jak dla mnie to i tak czysta magia... :?
Kapuję co on pokazał dopiero jak zobaczę jak tłumaczą jeszcze raz, nam maluczkim Patrick lub Benio ;) (chociaż i to nie zawsze ehh...)

Czy w tym roku też to chociaż będzie w ten sposób zorganizowane?

Tatsu (targana dylematami)
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Ekhm, ekhm...

Ps...







kto teraz tłumaczy? :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
No i po co ci było zdawać egzamin, miałabyś taniej ;) :P
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Może ulec zmianie godzina zajęć popołudniowych w sobotę - jakby co to dzwonić.....

Pancer (który nic nie wie)
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Ehh... gdyby to tylko o 20 zł chodziło... :(

Wiem- pojadę ale jak nie doznam chociaż średnich rozmiarów oświecenia to zarządam zwrotu kasy ;)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20

Ehh... gdyby to tylko o 20 zł chodziło... :(

Wiem- pojadę ale jak nie doznam chociaż średnich rozmiarów oświecenia to zarządam zwrotu kasy ;)

Pomysł niezły, ale gdyby tak było to 90% miszczów dokładałoby do interesu :P
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Gratulacje dla Jon Snow’a 4. dana! :-)
A teraz może relacja ze stażu…?
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Moja osobista muza, czyli pajęczyca wróciła. Powiedziała, że sie zestarzała, że zdrowie nie te, co dawniej, że łupie ją w stawach co rano (a ma ich wiele) i że w ogóle jest do dupy. I ma ona serdecznie dość manipulowania moim umysłem, tak abym coś potrafił sklecić. jak to w małżeństwie bywa, chyba się rozejdziemy ostatecznie :lol: :wink:

W-wa przywitała nas piękną pogodą i nawet w autobusie 175 ani nie chcieli nas skroić za brak takich czy innych biletów, ani nie chcieli nas skroić w ogóle :) . Dworzec PKP to chyba jedyne miejsce, gdzie odwiedzam McŚmiecia, na szczęście ograniczamy się tam głownie tylko do kawy.
Trening pierwszy upłynął pod znakiem katate tori. I różną pracą meguri, tak aby osiagnąć różną pozycję końcową uke. I w końcu inną technikę. Shihan ładnie wytłumaczył jak techniki aikido mają sie realizować w przestrzeni poziomej i pionowej i jak te przestrzenie mają się nawzajem uzupełniać oraz jak o tym elemencie opowiadał mistrz Hirokazu Kobayashi. Shihan Cognard zawsze mówi 'mistrz Kobayashi', nigdy nie używa innego 'przedrostka' - to taka uwaga dla tych, którzy maja gdzieś cały przekaz mistrz-uczeń. Można się zastanowić, dlaczego człowiek, który spędził dwadzieścia kilka lat o boku mistrza Kobayashiego tak robi....taka mała dygresja etyczna.

Potem chciałem popatrzeć sobie na sparingi mma, ale chłopaki tak długo się rozgrzewali, że dałem sobie spokój. Obiad zjedliśmy w kanjpie niedaleko hali, ale jak się okazało nie miało to znaczenia, jeśli chodzi o cenę obiadu. Była wysoka, warszawska jak się patrzy :)

Trening popołudniowy upłynął pod znakiem dalszej pracy nad uchwytami i trochę-podstawami kaeshi. Niestety z tej części stażu najmniej pamietam, bo im bliżej końca, tym bardziej zauważałem u siebie spocone dłonie :wink: :roll:
Nie pamiętam czy już wtedy shihan Cognard mówił o tym, że w aikido liczą się (to była słowa mistrza Kobayashiego): etyka, estetyka i skuteczność. Że nie ma skuteczności bez etyki, ani bez piękna. Aikido nie może być brzydkie. Że poprzez etykę dochodzimy do skuteczności. Na pierwszy rzut oka można sięz tego śmiać, ale ja w życiu poznałem wielu mistrzów sztuk czy sportów walki i ci rzeczywiście najlepsi prawie zawsze byli etyczni. Zastanawiające...
Bardzo ładnie to shihan Cognard wyjaśnił w niedzielę na treningu z bronią kiedy tłumaczył, że w momencie ataku kontrolujemy partnera i to jest aspekt wojenny, następnie podejmujemy decyzję etyczną (bo nie mordujemy go, ani nie ranimy), wybieramy kontynuację, znów włącza się aspekt wojenny i znów etyczny. Ale na końcu jest aspekt wojenny (ktoś tu krytykował brak kontroli na końcu techniki, cóż shihan o tym wyraźnei mówił: trzeba tylko szeroko otworzyć uszy) i etyczny, bo uke przeżywa.

Moje osobiste odczucia na obecnym etapie zrozumienia aikido są takie, że z E+E+S, rozumiem E+E, a S tylko w kontekście technik w aikido. W ogólnym kontekście narzędzia, które daje aikido są takie, że do ogólnej S nie można dojść prosto i szybko. Możnn do niej dojść, ale jak się zrozumie całość. A to efekt dostępny dla bardzo nielicznej grupy. Aikido daje inne narzędzia, do rozwiązywania konfliktów i pewnie dlatego tak wiele osób je ćwiczy. Ale to są moje odczucia. Shihan Cognard mówił po prostu o skuteczności. (tłumaczenie było raczej dobre, dziękujemy Ci Magdo :D )

Potem odbyły się 4 egzaminy na 1 dan i jeden na 4. Na egzaminach na jedynkę nie wiedzieć czemu pytania z zaskoczenia dostali ludzie ze Szczecina. I choć znali te techniki, to nie mogli 'zaskoczyć' i zaczęli trochę tworzyć cuda. Ale w końcu coś z tego wyszło. Rzeszów i W-wa mieli łatwiej. Ale ogólnie na egzaminach widać pracę na stażach EFE.
Egzamin na czwórkę był bliski przeistoczenia się w bójkę. W każdym razie niewiele brakowało. Osobiście powstrzymałem mojego osbistego mordulca.

W niedzielę shihan kontynuował swój wykład na temat aikido i E+E+S. Były to interesujące i pouczające słowa.
Nie widziałem na stażu zbyt wielkiej ilości bufonów, chodź takowi się wszędzie zdarzają. Za to była atmosfera pracy. A co do pouczania w czasie techniki, to mój nauczyciel, było nie było szef PAA: zawsze mówi: 'aikido nie wykonuje sie przy wykorzystaniu aparatu mowy'. Nie wszyscy słuchają, nie wszyscy mają go na co dzień.
Może za rok uda nam się rozszerzyć liczbę osób uczestniczących w stażu i zbić cenę dla uczestników.

Dobra pajeczyca poszła moczyć nogi w solance...więc muszę kończyć, zabrała pióro, mówi że najlepiej się je w solance wykorzystuje. :idea:
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
No tak, w temacie 'gacie pani Basi' tysiące wypowiedzi, a w temacie merytorycznym, czyli relacji, wypowiedzi zero. Dość typowe, dlatego min. zrezygnowałem z szalu VB. To chyba słuszna decyzja. :idea:
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Ale o czym tu się wypowiadać. Każda najmniejsza uwaga bądź przytoczenie czegoś spowoduje, że internetowi napinacze ruszą do boju i zaczną najeżdzać na wszystko dookoła.
Jednakowoż trzeba próbować :)

W moim odczuciu staż był naprawdę trudny (innego się nie spodziewałem ;-) ) ale przez to szalenie wartościowy. I to nie pod względem tego co materialne ale raczej pod względem tego co nie jest fizyczne i dotykalne w aikido. Tu uczulam wszelkich napinaczy by zwrócili uwagę na to, że nie mam na myśli mówienia o kosmosie i takich sprawach a o bardzo innych i ciekawych aspektach.
Shihan AC dokładnie wyjaśniał sprawy etyki i estetyki ale o tym pisał już JS.
Mnie najbardziej utkwiło w pamięci stwierdzenie, że aikido można robić bardzo długo ale jeśli nie przełamie się pewnej bariery, nieprzekroczy pewnej granicy, może nawet krawędzi ;-) zawsze pozostanie się tylko dobrym rzemieślnikiem a nie artystą :) Dotarcie w swojej praktyce do refleksji, że aikido to relacja między sercem a sercem
po tym stażu nabrało jaśniejszego znaczenia. Przynajmniej dla mnie.
Na koniec Shihan AC opowiadał o anegdotę, którą przed laty zwykł opowiadać mistrz Hirokazu Kobayashi. Bardzo rozbawiło mnie porówanie aikidoków do pilotów samolotów. Chodziło o to, że poziom doświadczenia aikidoki zależy tak jak u piotów od ilości "przelatanych" godzin w powietrzu.
Shihan zwrócił uwagę, że w momencie gdy wykonujemy pad i jesteśmy w tym ułamku sekundy w zawieszeniu w powietrzu, gdy nie stykamy się ani z matą ani z tori; właśnie w tym momencie można się doskonale skupić na swoim centrum. Poczuć jak pracuje nasze ciało i jak sprawić by było nam podczas padu posłuszne. Taka praca pozwala zrozumieć pojęcie środka ciężkości i wiele innych rzeczy.
Najbardziej podobało mi się, że Shihan AC chyba wrócił do swojej dobrej formy. Był uśmiechnięty i bardzo pogodny, a w niedzielę to nawet sobie podśpiewywał - nie wiem co tam gospodarz mu zafundował za atrakcje ;-) ale humor miał doskonały.
No i język. Choć mówił o trudnych rzeczach uzywał prostych słów i porównań. Nie wszyscy to rozumieją i rozumieli ale to już inna kwestia.
Staż bardzo ciekawy, choć poziom abstrakcji i odstępstw od normy psychicznej momentami sięgał 5 kaftanów z dwoma troczkami :lol:

Pozdro600
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [Staż] André COGNARD Shihan 8 Dan :: Warszawa 22-23.04.20
Na pewno wiele osób z zainteresowaniem czyta relacje stażowe. Faktem jest, że spora grupa forumowiczów, niegdyś czynnie uczestniczących w dyskusjach teraz się raczej przygląda z niesmakiem temu co tu się dzieje. Ale przecież to od nas tylko zależy, czy forum będzie trzymało określony poziom, czy stanie się miejscem pyskówek i rozmów o „gaciach pani Basi”. Spory są nieuniknione, ale trollerkę można szybko wytępić :wink:
Pozdrawiam, h-k

PS. Macie jakieś zdjęcia ze stażu…?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024