Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Hojo"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

"Hojo"
To moj pierwszy post na tym forum choc od jakiegos czasu czytam wszystko co sie tu przewinie :lol: (to tak gwoli wyjasnienia i wytlumaczenia.). Przechodzac do tematu:trenuje aikido od jakiegos czasu i w pewnym momencie spotkalem sie z "Hojo" o ile tak to sie pisze (wywnioskowalem to jedynie z wymowy), bylo to jednynie raz czy dwa- dlatego zamieszczam tego posta.Czy ktos z forumowiczow posiada moze jakas wiedze na ten temat??(tak wiem co to google i juz probowalem- na prozno).Jedyne Hojo na temat ktorego cso wiem to nazwa wojownikow japonskich ,ktorzy poslugiwali sie nieco inaczej mieczem ze wzgledu na swoje wysokie helmy.W treningu Hojo czy moze bardziej czesci prezentacji,na ktora mialem szczescie rzucic okiem wykorzystuje sie taki " bokken", ktory od klasycznego rozni sie dlugoscia i szerokoscia( dwa razy grubszy na oko,przy skromnych "grabiach" :wink: ciezko go w ogole utrzymac juz nie mowiac o wykonaniu uderzenia).To tyle jesli chodzi o moja wiedze na ten temat (plus podobno w Europie na wegrzech jest jakies dojo??).Czy ktos kto wie wiecej moglby sie podzielic wiedza na ten temat?Pytanie skierowane mocno do kopalni wiedzy = moderator 8) ?Z gory dzwieczny :)
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"
ja sie natknelam na cos takiego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
... sporo tego jest, a wystarczylo wpisac w googlu "hojo" albo "hojo jutsu" - ale oczywiscie nie wiem, czy to o to chodzi...
  • 0

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"
8O 8O 8O ...no wiesz :roll: przeczytaj najpierw co napisalem dokladnie(czytaj:googlowalem...odpowiedzi brak)...ale dobra dzieki :lol: :lol: .
p.s.-odnosnie hojo jutsu to jesli masz na mysli sztuke "zwiazywania" to nie o to mi chodzilo (co z reszta mozna bylo wyczytac).
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"
Bez kontekstu nie da się określić, co to słowo znaczy.
Byłoby łatwiej, gdybyś podał, gdzie to widziałeś i kto to robił.

Sprawdź w googlu: Jikishinkage hojo kata
  • 0

budo_tetsujin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Visionary underground

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"
Dzieki Prorock,sprawdzilem i szkola ,o ktorej napisales rzeczywiscie cos wyjasnia Kajima Shinden Jikishin Kage Ryu zawiera w swoim "programie" 4 kata ,noszace nazwe Hojo.Pod adresem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] mozna zobaczyc jak to wyglada i "poczytac" :roll: ...niestety po francusku...z tego co sie dowiedzialem w Polsce nikt tego nei uczy a najblizszy nauczyciel jest na Wegrzech i ma miec podobno rowniez 2 dojo w Niemczech.Bylbym wdzieczny za inne ciekawe informacje na ten temat?
  • 0

budo_plusqua
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"
Nie wiem, czy chodzi Ci o to samo, ale kiedyś Masatomi Ikeda Sensei nauczał pewnych kata na bokken, które nazywały się właśnie Hojo. Nie wiem niestety jak one wyglądały, ale były ponoć dość skomplikowane :) Dziś nauczają tego chyba tylko jego uczniowie.
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"

8O 8O 8O ...no wiesz :roll: przeczytaj najpierw co napisalem dokladnie(czytaj:googlowalem...odpowiedzi brak)...ale dobra dzieki :lol: :lol: .
p.s.-odnosnie hojo jutsu to jesli masz na mysli sztuke "zwiazywania" to nie o to mi chodzilo (co z reszta mozna bylo wyczytac).


przeczytalam, nie wyczytalam z tego wcale, ze _nie_ chodzi o sztuke zwiazywania i pomyslalam, ze moze google ci zle chodzi... :lol: :lol: :twisted:
  • 0

budo_malekith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"
Witam!

Mniej więcej wiem o co chodzi... mniej więcej, znaczy się tyle, że kilka osób w naszej sekcji (właśnie Ikeda Dojo, plusqua :) ) zna Hojo i miałem okazję widzieć, jak to wygląda. Sam próbowałem kiedyś się nauczyć, ale jakoś tak nie wyszło i kojarzę może kilka ruchów na wyrywki... :/ Wiem tyle, że tak jak wspomniałeś tetsujin na Hojo składa się 4 kata. Nie wiem jak się naprawdę nazywają, ale chyba tak jak pory roku :) Każde kata wykonuje się w parach. To taki pewien rodzaj form oddechowych połączonych z kata wykonywanym ciężkim bokkenem :-) Hmm... gdzieś kiedyś nawet widziałem u kumpla kartkę z rozpisanymi po japońsku poszczególnymi elementami wszystkich 4 form. Więcej powiedzieć nie mogę, może jak sam się nauczę o co w tym biega ;)

Nawiasem mówiąc... ciekawą sprawą jest wykonanie kilkudziesięciu (kilkuset??) shomen'ów hojo-bokkenem a potem przerzucenie się na zwykły bokken :) Polecam takie doświadczenie :-) Bokken śmiga jak błyskawica :lol:
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: "Hojo"
hehe ja caly czas cwicze ciezkim bokken.
P.S. powitać szanownego kolege z Torunia ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024