Skocz do zawartości


Zdjęcie

Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Witam, to mój pierwszy post. Pragnę na początek poinformować, że ukazał się wreszcie "Podręcznik szermierki samurajskiej Battodo" autorstwa Tomasza Piotrkowicza. Okładkę możecie zobaczyć tutaj: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Książka była długo zapowiadana, wiele razy przekładano premierę, ale zyskała na tym kilkadziesiąt stron. Koszt... ja kupiłem za 60 zł, ale ćwiczę w tej sekcji Battodo, więc miałem pewną zniżkę, trudno powiedzieć jaką.

Wydanie zawiera 240 str A4!!, na dobrym papierze, informacji na temat histori miecza, sztuki battodo, cięć, kata, tameshigiri i wielu innych rzeczy potrzebnych adeptom szkoły samurajów :) W końcówce książki znajduje się relacja z tegorocznego Porando Tai Kai 2005. Książkę wydało Warszawskie Centrum Karate. Co powiedzieć więcej?? Wspaniałe zdjęcia, ładne szkice przygotowane specjalnie na tę książkę i co tu wiecej powiedzieć?? Ogólnie jak mogę ocenić książkę? Pewne rzeczy są troszkę źle pokazane (nie które cięcia tylko od przodu- co nie pozwala na ocenienie ułożenai rąk po cięciu itp., nie ma za wiele o wiązaniu hakamy, miecza- tz wszystko jest, ale tylko tak ogólnie) Denerwujące jest też pisanie o autorze w 3 osobie (Autor mówi, autor łamał już bokkeny z..., autor tamto...).

Książkę gorąco polecam, ale pamiętajcie- książka nigdy nie zastąpi żywego mistrza.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce

Wydanie zawiera 240 str A4!!, na dobrym papierze, informacji na temat histori miecza, sztuki battodo, cięć, kata, tameshigiri i wielu innych rzeczy potrzebnych adeptom szkoły samurajów :) W końcówce książki znajduje się relacja z tegorocznego Porando Tai Kai 2005. Książkę wydało Warszawskie Centrum Karate. Co powiedzieć więcej?? Wspaniałe zdjęcia, ładne szkice przygotowane specjalnie na tę książkę i co tu wiecej powiedzieć?? Ogólnie jak mogę ocenić książkę? Pewne rzeczy są troszkę źle pokazane (nie które cięcia tylko od przodu- co nie pozwala na ocenienie ułożenai rąk po cięciu itp., nie ma za wiele o wiązaniu hakamy, miecza- tz wszystko jest, ale tylko tak ogólnie) Denerwujące jest też pisanie o autorze w 3 osobie (Autor mówi, autor łamał już bokkeny z..., autor tamto...).


nie mam zaufania do takich tomiszczy, przerost formy nad trescią to norma, książka o tsunami karate też jest gruba i tu również autor pisze o sobie w trzeciej osobie.... :) Zobaczymy co to jest i za ile, czy bedzie warto o tym "dziele" wspominać. Generalnie w tego pana niezbyt wierzę - jak dla mnie za krótko ćwiczy - raptem 5 lat, a już pisze takie wypasione książki - nie ma to jak prawdziwa samurajska skromność w duchu bushido :) . Ludzie po 20 latach praktyki piszą treściwe a konkretne broszury w których zawierają to co chcą przekazać czytelnikowi, książka to nie podręcznik sztuki walki, więc po co taka gruba, chyba tylko dla reklamy.
Śmieszy mnie niezmiernie to gadanie o adeptach szkoły samurajów. :)
  • 0

budo_azver
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Książki pisać każdy może :P
Papier wszystko przyjmie
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Marcin, nie doceniasz mojego mistrza. W sumie pisał już książki o karate, więc czemu nie miałby zrobić czegoś o battodo? Pozatym liczysz ile on uprawia Battodo (w sumie nie jestem pewien tej liczby ), ale już wcześniej miewał kontakty z mieczem. W sumie jeżeli porównać tę książkę do innych książek sztuk walki jakie widziałem, to wydana jest nadzwyczaj dobrze, noi poza dosyć dobrze pokazanymi układami jest jeszcze sporo o konserwacji miecza, Tai Kai 2005, Historii miecza.
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
książke mam i jest naprawde wartościowa i bardzo porządnie wydana, duzo informacji z teorii jak i z praktyki. Fajne zdjecia i szkice, które wprowadzają w klimat. Sa aż dwa rozdziały o tameshigiri a w całej ksiażce jest masa ciekawych zdjęc, w tym duzo archiwalnych. Polecam tą ksiazkę kazdemu kto zajmuje sie szeroko pojętą szermierka japońską.
Jezeli chodzi o to ze niektóre rzeczy są pokazane tak a nie inaczej to być moze było to zrobione celowo zeby ludzie nie uczyli sie z ksiazki tylko na treningach.

Marcin954 mimo że ksiazki nie widział juz mu sie nie podoba :)
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Ja książki nie widziałem, ale faktem jest że od pewnego czasu jak widze "szkoła samurajów" albo "battodo" to mi się zbiera. Ogólnie jestem osobą dość uważnie wygłaszającą sądy... szczególnie jeśli z czymś sam na żywo się nie spotkałem.. dlatego powstrzymam się od mocniejszych komentarzy.

Natomiast jeśli chodzi o temat to mogę powiedzieć że pisanie w trzeciej osobie jest nie tyle nawet denerwujące co niepoprawne stylistycznie w przypadku własnej książki. Jak zobacze na własne oczy to ocenie :]

No i pytanie co dalej ? Kasety, DVD... tak jak na zachodzie ? Trochę mnie denerwuje ten cały marketing, bo to jest faktycznie przerost formy nad treścią.
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
A mnie denerwuje jak ktoś gada o czymś czego nie widział. Sami jasnowidze na tym forum.
Co do kaset, ksiażek i DVD o sztukach walki to nie tylko na zachodzie sa one popularne ale również na wschodzie np. w Japonii.
  • 0

budo_azver
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Co do kaset, ksiażek i DVD o sztukach walki - zgadzam sie bardzo duzo osob sie z nich uczy :)
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Nikt się jeszcze z książki czy kasety sztuki walki nie nauczył, ale zawsze warto mieć coś, do czego można się odwołać w chwili niepewności, a pamięć nie zawsze dopisuje.
Poza tym - wszyscy prowadzący szkoły i style rozpowszechniją "literaturę", czy to swoją, czy pochodzącą od ich mistrzów i jakoś nie budzi to oburzenia. Jest to przecież metoda w pewien sposób ułatwiająca utrzymać czystość przekazu, pod warunkiem, że jest to dobrze zrobione.
Czyżby oburzenie budziło to, że tą książkę napisał Polak? W karate stało się to normą, w mieczy, jako rozpowszechniającym się poświecie od niedawna, jeszcze nie. Ale to już nadchodzi i nie ma się co na to oburzać.
Książki nie widziałem, więc nie będę się o niej wypowiadał, zwłaszcza, że moja wiedza o ken-jutsu jest bardzo skromna. Niemniej każda pozycja jaka się z tej dziedziny ukazuje jest dla mnie interesującą. Miałem zresztą kontakt z poprzednimi książkami Piotrkowicza, dotyczącymi rzecz jasna karate i muszę przyznać, że były naprawdę wartościowe. Oby było tak i tym razem.
Ale zobaczymy....
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Kuma, z całym szacunkiem pragnę Cię poinformować że z wielkim zainteresowaniem oglądam wszelkie materiały dostępne na necie i w telewizji a propo szkoły senseia Piotrkowicza. Dlatego widziałem to na własne oczy i według tego oceniam. Jednak zdaje sobie sprawę że potrzebne jest dla dokładnej oceny obcowanie z tym na żywo. Dlatego właśnie powstrzymuje się od wydawania sądów.

Co do DVD: to faktem jest że jest tego mnóstwo na zachodzie i wschodzie... no ale mi się to ogólnie nie podoba ( a nie dlatego że np. ktoś miałby to u nas zrobić). Według mnie to jest wypaczanie linii uczeń - mistrz.

A jeśli chodzi o książke.. to tak jak powiedziałem, poszukam popatrze :]
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Książkę można zamówić poprzez [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
Koszt to 60 zł + 15 zł przesyłka.
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
MadSun - a nie wiesz czy jakiś sklep w Krakowie będzie sprowadzał ???? żeby ściąć koszta przesyłki ??

Ja będę się dzisiaj orientował - bo bardzo kusząca pozycja - ale ja lubię sobie przejrzeć książkę przed zakupem ;)
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Tak w ramach odskoczni od podręcznika. Widać, że szkoła się rozwija i poszerza swoja działalność :)
"...LETNIE GASSHUKU KEN-JUTSU KOBUDO 2005... Treningi batto-do (katana, wakizashi), jo-justsu, shuriken-jutsu i sztuki obezwładniania taiho-jutsu..."

:roll:
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Jesli się nie mylę to W Empiku można zamawiać książki.
Na początku Gordzkiej, idac od wawelu, po prawej stronie jest ksiągarnia, tam kiedyś mieli sporo publikacja na temat Japonii i sztuk walki, tam też możnaby spróbować.
No i jest jeszcze sklep z akcesoriam do SW na Długiej po prawej stronie w podwórku idąc od rynku. Tam gość ma trochę różnych książek.
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Chętnie przejrzałbym tę książkę, ale 60 zł to troszkę za dużo jak dla mnie.
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
MadSun - moze warto zapytać w Zaułku Rycerza na Mikołajskiej ?? oni tam mają zawsze stos książek w temacie - osttanio widziałem kilka o-japońskich ;) tutaj jest duża szansa.

Ten na Długiej ma chyba tylko wydawnictwa Budo :(
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce

"...LETNIE GASSHUKU KEN-JUTSU KOBUDO 2005... Treningi batto-do (katana, wakizashi), jo-justsu, shuriken-jutsu i sztuki obezwładniania taiho-jutsu..."


za niedługo (jakieś pewnie dwa miechy) już będzie pełne ninjutsu, pytanie skąd się tego uczą :roll:
  • 0

budo_maciek1230
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Panowie powiem krotko.
Szkol jest wiele, a kazdy ma glowe nie od parady.
Na treningi chodzilem, dowiedzialem sie paru rzeczy, pare rzeczy przyswoilem, pare nie.
Bylo smiesznie, i calkiem sympatycznie. Trzeba myslec co i po co sie robi.
Natomiast rzeczywiscie ciezko oceniac cos czego sie calkowicie nieprzeczytalo ze zrozumieniem.
Ja osobiscie niewidzialem i nieczytalem ksiazki wiec niemoge nic powiedziec.
A co do placenia kasy i komercjalizacji, nikogo tu nieusprawiedliwiam, ale fakty sa takie
ze jak niechcesz to nie placisz, i nikt ci sila kasy nie zabierze.
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
Shurikenjutsu cwiczymy tylko na obozach. W ksiażce nawet jest zdjecie z jednego z treningów. Musze przyznać ze to fajna zabawa dająca wiele przyjemności. Z tego co wiem mistrz Kubota jest ekspertem w temacie - napisał chyba kiedys o tym małą ksiażkę.
Szczerze mówiąc nie ma w tym wiele filozofii - trzeba rzucać tak, zeby trafić :)
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Battodo- Pierwszy podręcznik w Polsce
W ksiegarniach/empikach książka będzie troche później (za tydzien, dwa), poniewaz jeszcze nie został wydrukowany cały nakład.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024