Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Dołączona grafika

no niestety na razie nie mam lepszego zdjecia a dopiero za miesiac bede mial stycznosc z osoba ktora jest biegla w krzaczkach
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

no niestety na razie nie mam lepszego zdjecia a dopiero za miesiac bede mial stycznosc z osoba ktora jest biegla w krzaczkach

To jest podpis.

Nazwiska nie moge rozczytać, bo pierwszy znak jest bardzo niewyrazny. Drugi znak to typowy element nazwiska, pole ryzowe.

衵田
袒田
裡田
裨田
裸田

Imię jest latwiejsze do odczytania, oto kilka przykladow czytania tego imienia, znalezionych przez slownik [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

明良 【あきら】 Akira (f) 【あきよし】 Akiyoshi (m) 【あけりょう】 Akeryou (s) 【めいりょう】 Meiryou (f) NA

  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
no wiem ze podpis ;)
musze wlasnie rozszyfrowac przez kogo robiony dowiedziec sie cos o tej osobie i wycenic - niedlugo bede mial lepsze zdjecia to umieszcze.
A na razie miecz poddac konserwacji.
Dzieki za pomoc
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Według indeksu znaków japońskich z Mieczy Japońskich Henryka Sochy znaczy to tyle co

Shinshi Akiyoshi


Nie jestem pewien drugiego znaku (shi).

Hope it helps :wink:
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Martius
Z checia pomoge na ile umiem jednak z tego zdjecia nawet jakby odczytac calosc poprawnie wiele sie nie wywnioskuje, zazwyczaj po odczytaniu jest kilku miecznikow o podobnym imieniu i nazwsku, by dokaldnie ustalic czy to zwykly kowal za 5 punktow czy mistrz za 120 dajmy na to potrzeba zarowno zdjecia calego nakago jak i najlepiej glowni. Po krztalcie, efektach kucia, proporcjach ostrza itp dopiero mozna dokladnie ustalic kto i co.
Po prostu daj jak najwiecej jak najwiekszysz zdjec a ja psostaram ci sie powiedziec najwiecej jak bede w stanie.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
no dobra na poczatku zdjecia a potem jakis opisik dam w wolnej chwili

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Czy mógłbyś jeszcze wrzucić zdjecie kissaki?
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Tak tez myslalem, cos po kolorze nakago na tym pierwszym zdjeciu czulem ale nie chcialem bez reszty zdjec mowic. Niestety jest to podrubka prawie bezwartosciowa.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Tak, wydaje mi sie również prawie na 100%, że Graf ma rację - nie tyle podróbka co miecz wykonany nie w Japonii. Też czekałem na większą ilość danych aby się upewnić.
Napis "mei" na nakago bardziej wygląda na podpis chińczyka niż japończyka - z 2 względów w podpisach mieczników japońskich (chodzi o nazwisko 2 pirwsze znaki) praktycznie bardzo rzadko występował znak "pole ryżowe".
Generalnie miecz na pewno jest wykonany cały ręcznie łacznie z oprawą, i oprawa jest całkiem niczego sobie - można nawet powiedzieć, że w swojej klasie bardzo ładna ale nie całkiem wykonana zgodnie z japońskimi wzorcami.
Głownia ma bardzo ładną krzywizne i wygląda na ręcznie kutą, jednak zdjęcie jest nieostre i nie widać czy posiada hada i czy hamon jest widoczny. Kissaki wskazuje na to (jest zupełnie nie Japoński), że miecz raczej został wykonany być może dawno ale raczej w Mandzurii lub gdzie indziej na terenie Chin.
Ocyzwiście mogę się mylić, ale uważam, iż miecz i tak posiada pewną wartość ponieważ został wykonany ręcznie i oprawa nie jest odlewana tylko robiona metodą inkrustacji.

pozdrawiam
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Moze byc tak jak mowicie wykonany na terenie mandzurii itp trzpien ma taki kolor tylko po jednej stronie jest troche tak jakby pomiedziowany.
Hada widoczne dobrze, hamon raczej bo usilnym wpatrywaniu tak ze na zdjeciu go nie wyciagne.
Analiza materialu z tsuby wykazala ze powstala jakies 120 lat temu.
Zdjecie kissaki zrobie jutro.
Jest to trofiejna zdobycz z wojny rosyjsko-japonskiej.
Nawet jak to nie jest wytwor ze srodka Japonii ale reczna robota i zrobiona calkiem niezle i o niebo lepsza od maszynowki z odlewu.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Kolor nakago jest taki bo to rdza nie patyna a po to ona tam by wyglondalo na starsze. Hady ani hamonu nie ma, znaczy jest ale nie prawdziwy. Hada na tego typu atrapach jest zawsze wyjatkowo ladnie widoczna ale jest uzyskana chemicznie. Zaden to trofeum trzepie sie tego w chinach na setki. Identyczne mozna znalesc na ebayu po 5$ i mniej wiecej jest to faktyczna wartosc.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

a tu inny dosc mogacy zmylic przyklad

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?

Kolor nakago jest taki bo to rdza nie patyna a po to ona tam by wyglondalo na starsze. Hady ani hamonu nie ma, znaczy jest ale nie prawdziwy. Hada na tego typu atrapach jest zawsze wyjatkowo ladnie widoczna ale jest uzyskana chemicznie. Zaden to trofeum trzepie sie tego w chinach na setki. Identyczne mozna znalesc na ebayu po 5$ i mniej wiecej jest to faktyczna wartosc.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

a tu inny dosc mogacy zmylic przyklad

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Zobacz ze te ktore pokazujesz to sa odlewy postarzone - hada jest na nich na calosci i do razu rzuca sie w oczy. Zgodzil bym sie z toba ze to jest totalna podrobka w przypadku kiedy:
1. nie znalbym tego miecza od 20 lat u osoby chyba ze juz wtedy na szeroka skale chinczycy podrabiali.
2. proba kwasowa nie wykazala by srebra we wtopieniach tylko jakas cyne.
3. byly by odlewy a nie rzezbienia reczne
4. To nie jest rdza - z jednej strony jest patyna (ewentualnie sztuczna ) z drugiej co nieco tak jakby miedziowane czyli po tej stronie co napis - po co na podrobce robili by z jednej strony inaczej i z drugiej inaczej ?
5. Nie przypuszczam zeby uzywali starego strukturalnie materialu do tanich podrobek - a tsube mi sprawdzal znajomy z zakladu kryminalistyki - no chynba ze mu sie sprawdzac nie chcialo i mnie zrobil w konia dlatego zreszta upewniam sie tutaj bo musze znajomemu cos wiecej powiedziec na temat tego miecza.
5. jako ze hamonu mialo nie byc na chinczyku a tutaj choc bardzo slabo jest widoczny


Dołączona grafika

no ale po ostatnie - dlugo miec go w domu nie bede tyle ale jesli to chinszczyzna to te kiedys robili lepsze niz teraz ;)
pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Ja powiedzialem to co wiem i podzielilem sie swoja wiedza, nic wiecej do dodania nie mam.
Natomiast jak chce zaczerpnac wiadomosci odnosnie dajmy na to komputera ide do informatyka a nie do zakladu kryminalistyki.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
GrafRamolo: dlatego sie pytam fachowcow ;)
Potem opinie z kilku zrodel przekaze dalej a wlasciciel niech decyduje dalej ;)
A badanie struktury materialu dam niezaleznie do zbadania w innym miejscu - choc nie zdziwil bym sie gdyby byl zrobiony z roznych elementow i z roznych wiekowo
  • 0

budo_sombre
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 296 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Gdańska

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Tutaj jest napisana starożytna japońska maksyma:

"Na pohybel skurwysynom"
8)
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Nie jestem znawcą mieczy Japońskich. Intersuje sie tematem dopiero od niecałych dwóch lat. Moje pierwsze kryterium przy rozpoznawaniu czy miecz jest oryginalny czy nie to kissaki. Jest to jeden z trudniejszych do wykonania elementów głowni ponieważ krzywiźnie trzeba nadać kształt łuku o stosunkowo krótkim promieniu. Większosć podróbek nie ma tego łuku tylko zaokrąglone scięcie tak jak na zdjeciu.

Tak jak stwierdził Graf, ebay jest zalany mieczami tego typu. Motyw jest troszkę chaotyczny i niedbale wykonany, ale tsuba wygląda na ręcznie inkrustowaną.
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Ciekawy sznurek jaki znalazłem :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Na mieczach się nie znam na tyle żeby cokolwiek tutaj oceniać , więc powiem tylko, że chętnie zobacze fotki miecza po konserwacji ;)
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Bardzo dobry sznurek znalazłeś :)

Wszystkie róznice są tam dość dobrze pokazane i opisane
  • 0

budo_żukson
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Smiem twierdzić że mam lepszy:p

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_w-wolf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto rozszyfruje te napisy na mieczu ?
Lepszy, czy gorszy, i tak wszystko dotyczy tego samego ;) im więcej takich artykułów tym lepiej :) na Allegro widziałem juz podobne miecze jak w tych artykułach - cena 3000-5000 zł.... ten sam egzemplarz(e)i takie same fotki na ebayu - jakieś 100-200$


A przy okazji - skoro juz odgrzaliśmy temat - pytanie do Martiusa - czy są moze fotki tego miecza PO renowacji ???
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024