Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najbardziej szkodliwy rodzaj walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_malachi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Amsterdam/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Tja słyszałem o tym combat ki. A nawet widziałem ##### na Discovery. Uważam, że to jedna wielka ściema, but it`s just me. :)
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
z niewiadomych przyczyn mistrz nie przekazuje swej wiedzy synowi :) ))
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Problemem tajbokserow nie sa obite zeberka - wiekszosc z nich choruje w pozniejszym wieku na niewydolnosc nerek.

Ja dorzucilbym jednak karate kontaktowe (choc masakra jest tez w stylach niby bezkontaktowych np. ogladalem walki w shotokan - co drugi cios, ktory mial sie zatrzymac o iles tam, trafia w twarz, co wobec braku gardy nie jest budujace), brak dobrych obron przed kopnieciami w glowe.

K_P
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
hmmm dla mnie się okazało, że ze sportów MA najbedziej kontuzjogenna okazała się .... koszykówka.... MA troche mi pokasowały mięsień czworoboczny lędzwi a koszykówka, oba kolana, oba stawy skokowe z czego lewy poszedł w drobiazgi, do tego licznie powybijane palce i takie tam... ze zdrowotnego punktu widzenia bardoz żałuję ze nie zostałem przy MA teraz w ramach rehabilitacji po koszykówce trenuję iaido i jodo :)
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Sądzę, że pytanie powinno być trochę inaczej zadane, chodzi mi konkretnie dwa zagadnienia:
a) rozróżnienie krótko- i długotrwałych efektów ubocznych,
B) rozróżnienie następstw potreningowych i posparingowych od kontuzji uzyskanych na zawodach.

Ćwicząc blisko dwadzieścia lat różne style, miałem okazję doświadczyć wiele rodzajów uszkodzeń. I bywa tak jak ktoś napisał wcześniej styl pozornie łagodny może wykończyć nadgarstek w wyniku chwili nieuwagi wyłączając delikwenta na kilka miesięcy z terningów, a styl pozornie twardy spowoduje co nawyżej nabicie kilku siniaków. I pytanie czy na tej podstawie można stwierdzić, że aikido to SW dla tych co to śmierci w oczy nie boją się spojrzeć, a kyokushin to dla pieluch? Raczej nie.

Chciałem jednak nawiązać do punktu a). Do niedawna kwestia kontuzji była dla mnie gdzieś w tle. Ot zdarzało się i potrzaskać bark i zerwać torebki stawowe czy nastawiać nos ale było to, jak to się mówi, wkalkulowane ryzyko i następstwa jak się pojawiały tak po relatywnie krótkim czasie znikały. Poważny problem pojawił się gdy zacząłem bardziej przykładać się do modnego ostatnio parteru. Problem nazywa się kolana i nie ma on charakteru kontuzji która dziś jest a za dwa tygodnie przejdzie. Wcześniej sporo kopiąc w target czy w powietrze nie miałem najmniejszego kłopotu z nogami, a teraz chwila zejścia na ziemię i cholera co tu dużo mówić po pięciu minutach boli jak kurwa mać!
Niestety czuję, że nawet oszczędzając swój wyekslpoatowany i nienajmłodszy już organizm (co przy sparingach w parterze jest raczej niemożliwe), problem kolan może spowodować, że bedę musiał odstawić SW na dużo dłuższy czas niż kiedyś.

Pozdrawiam
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Nie rozumiem? Chodzi Ci o to, ze sporo czasu spedzasz na kolanach w bjj? Dobre sciagacze i ochraniacze na kolana mocno je odciazaja i chronia.
K_P
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki

Nie rozumiem? Chodzi Ci o to, ze sporo czasu spedzasz na kolanach w bjj? Dobre sciagacze i ochraniacze na kolana mocno je odciazaja i chronia.


Co do ściągaczo-ochraniaczy to mam jedne z najlepszych jakie są na rynku. Nie twierdzę, że nie pomagają, bo kiedy raz zapomniałem ich wziąć to moje nogi na sam widok maty zaczęły wracać do domu. Ale nawet ze ściągaczami, na kolana idą dosyć silne przeciążenia, przed którymi żaden protektor nie ochroni (np. próba utrzymania zapiętej gardy czy odwrotnie próba jej rozpięcia w sposób angażujący właśnie kolana, nie wspominając o dźwigniach na nogi) i stąd najprawdopodobniej moje problemy.

Pozdrawiam
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Jeszcze mały off-top. Czemu na słowo parter zasugerowałeś, że "czas na kolanach spędzam w BJJ"? Z szacunkiem dla rodziny Gracie, ale chyba nie wszystko co parter to BJJ? Są przecież i zapasy, judo, ju-jitsu, luta livre i wiele innych styli gdzie może parter nie jest domeną, ale jednak występuje i ćwiczy się go wcale ostro.

Pozdrawiam
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Z czasem nauczysz sie walczyc otwarta garda (motyla, pajecza) i sila, ktora angazujesz w "niepozwolenie" rozpiecia i obciazenia z tym zwiazane, nie beda mialy juz takiego znaczenia.
A przy dzwigniach na nogi jedna rada - szyblo klepac i unikac tych, ktorzy przeciagaja dzwignie i tak sie nic przy nich nie nauczymy, skoro nie potrafia kontrolowac techniki, a ryzyko ogromne. Ja po prostu z pewnymi osobami (typu - duza masa, wzmozona agresywnosc i niska technika), pomny kontuzji, ktorych doswiadczylem - zwyczajnie nie walcze. Satysfakcja z takiej walki jest zadna i nauka tez, a prawdopodobienstwo kontuzji ogromne. Wole z takiemi, ktorzy mnie pieknie technicznie "rozjezdzaja". Wtedy mam material do przemyslen i moge sie doskonalic.
K_P
  • 0

budo_marcello
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
A skąd taka pewność Kubusiu Puchatku ,że Nagato nie walczy też otwartą gardą(motylą,pajęczą)? ........ może robi to nawet lepiej niż Ty
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Z opisu wynikalo, ze tego jeszcze nie robi.
Moze walczy lepiej niz ja. Sa tysiace, ktorzy lepiej walcza niz ja. Sa tacy u mnie w sekcji takze.
Ja nie mam ambicji "fajterskich", bycia niepokonanym czy cos takiego. Chcialbym tylko dobrze tego uczyc. Pocieszyl mnie ostatnio kolega z sekcji, ktory byl w Londynie w Gracie Barra i powiedzial, ze sa wsrod tamtejszych nauczycieli sa tez tacy, ktorzy sa dobrymi fajterami, ale i tacy, ktorzy wybitnymi nie sa, ale za to sa dobrymi nauczycielami.
K_P
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Wszystkie SW niosą ryzyko kontuzji :( lecz okazuje się, że właśnie wspomniane gry zespołowe są bardziej kontuzjogenne :D . Odpowiednie badania prowadził Dr Sterkowicz.
Jeśli typować te naj to stawiałbym na boks oraz modern JJ. Reszta zależy od umiejętności i wiedzy instruktora oraz trzymania dyscypliny na zajęciach. Zwłaszcza młodzi gdy łapną trochę podstaw to w sparingach zaczynają szaleć i kontuzji nie brak zwłaszcza tych drobnych. Instruktorzy powinni panować nad emocjami i nie wdawać się w doraźne konfrontacje mając na uwadze to iż kontuzjowany Instruktor to przerwa w zajęciach i strata dla grupy.

Pozdro.

  • 0

budo_marcello
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Kubusiu Puchatku,ja nie odniosłem takiego wrażenia ,że Nagato jeszcze nie robi walki otwartą gardą,ale Nagato najlepiej powinien to wiedzieć.Bardzo często tak jest ,że dobrzy"fajterzy"są zazwyczaj miernymi trenerami,a słabi "fajterzy"są dobrymi czy bardzo dobrymi trenerami.Przykładem może być Feliks Stamm.
Pozdr
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Własnie, Przemek. najbardziej kontuzjogenne są wbrew pozorom dyscypliny typu piłka nożna czy koszykówka. a z SW najbardziej boks. nikt nie dostaje tyle ciosów w głowę co bokser. a kazdy cios to mikrouraz mózgu i ryzyko powikłań po latach. nawet w MT czy VT nie dostaje się tylu ciosów w głowę.
  • 0

budo_ray_luka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Moje typy są dwa:

- boks - najlepiej świadczą o tym przykłady Muhammad Ali, albo, z naszego podwórka, Endrju. Tyle ciosów na głowę nie może działać dobrze na mózg, nawet jeśli ma się ochraniacz

- karate - swego czasu, za dzieciaka ćwiczyłem kyokushin i dziś w spadku mam rozwalone biodra od przeciążeń. A tego się już nie da wyleczyć. Może trafiłem na złego trenera, ale znam osoby trenujące gdzie indziej i też skarżyły się na zniszczone przez karate zdrowie.

Jeśli chodzi o piłkę (albo koszykówkę) to osobiście miałem z jej powodu kilka razy skręcone obie kostki, tak więc jeszcze nic takiego. Ale mam kilku znajomych co o mało nie zostali inwalidami z powodu rozwalonych kolan podczas gry w piłkę.
  • 0

budo_czosnkowy ludek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:.....Hm....z daleka.

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Witam wszystkich !!!
Ja osobiście twierdze,że - karate Kyokushin.....może daltego,że "bawiłem" się w to pare lat. I co mi pozostało..problemy ze stawami. Teraz już wiem czego powinno sie unikać......gdyby tak cofnąć się pare latek he he he.....
I wiem,że nie jestem jedynym przykładem zjechanych stawów, z mojej starej ekipy kiedy zaczynałem trenować - nikt już nie ćwiczy...zgadnijcie czemu :wink:
  • 0

budo_czosnkowy ludek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:.....Hm....z daleka.

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Witam wszystkich !!!
Ja osobiście twierdze,że - karate Kyokushin.....może daltego,że "bawiłem" się w to pare lat. I co mi pozostało..problemy ze stawami. Teraz już wiem czego powinno sie unikać......gdyby tak cofnąć się pare latek he he he.....
I wiem,że nie jestem jedynym przykładem zjechanych stawów, z mojej starej ekipy kiedy zaczynałem trenować - nikt już nie ćwiczy...zgadnijcie czemu :wink:
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
zdaje mi sie ze ogolnie jezeli chodzi o amatorskie treningi to nie ma roznicy co trenujemy, ewentualnie jakie mamy do tego podejscie badz z kim trenujemy. Natomiast zdaje mi sie ze uprawianie zawodowe wiekszosci sportow i wszystkich sztuk walki w dluzszym rozrachunku nigdy nie wychodzi na dobre i czy podczas treningow czy po kilkunastu latach od zakonczenia kariery prowadzi do urazow.
  • 0

budo_hellrider
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Na myśl o niektórych 'tradycyjnych' ćwiczeniach (przesadne utwardzanie i inne średniowieczne metody treningowe) praktykowanych choćby w wielu sekcjach karate włos mi się jeży. Przyjaciel- karateka z 10 letnim stażem, zwijając się z bólu stawów i innych dolegliwości wciąż wyznaje zasadę, że 'twardym trza być, nie miętkim'. :roll:
Ja, całe szczęście, przez 1,5 roku sumiennego treningu mma nie nabawiłem się żadnego urazu, który byłby wart wspomnienia. 8)
  • 0

budo_czosnkowy ludek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:.....Hm....z daleka.

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej szkodliwy rodzaj walki
Po poniższych postach widać,że większość osób zgadza się co do niektórych metod terningowych tradycyjnych sztuk walki (niszczą stawy). Z tego wynika,że nie jest to tylko problem jednego trenera w jakiejś tam sekcji karate (lub innej sztuki walki),że tak prowadzi treningi a nie inaczej.......

P.S.Sorrki za powtarzające się posty.... :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024