Skocz do zawartości


Zdjęcie

PODEJŚCIE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Zenkutsu nie sluzy do stania "w pozycji walki" tylko do szybkiego przemieszczania sie w przod/tyl. Dlatego jest dluga. Dzieki dlugosci zapewnia tez stabilosc przy silnych technikach wykonywanych w kierunku do przodu. Wszystkie "klasyczne" jak mowicie pozycje stosuje sie naprzemiennie, plynnie i dynamicznie. Zaden kolega ktorego atakowalem w zenkutsu nie mial czasu na kopniecie bo musial sie przemiescic i blokowac (wyjatek jesli kopie mae geri). Jesli sprobowal to nie zdolal obronic ataku. Wiekszosc pozycji zmienia sie prawie w miejscu. W zenkutsu natomiast najczesciej sie przemieszcza i to calkiem szybko.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

czy widziales kiedy aby ktos walczyl (walka sportowa - Shiai) w zenkutsu-dachi??

Nie wiem jak tam w sporcie. Za to w karate zenkutsu, inne pozycje, lowkicki i inne rzeczy sa znane od wiekow. Jesli cos jest do dzis uznawane za podstawy we wszystkich stylach, a ktos tego nie rozumie, to przynajmniej mozna by sie zastanowic dlaczego tak jest, a nie oceniac z perspektywy jakiegos kick-boxingu czy podobnej kopaniny.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Bodiharma czytaj dokladniej co pisze. Napisalem ze teoretycznie specjalnie zeby unkinac glupich dyskusji. Fakt jest faktem czemu nie zaprzeczysz ze najpierw karatecy sie ucza stabilnych, jak sam napisales, pozycji a potem ucza sie walczyc w pozycji krotszej, wezszej itd. ktora nazwalem "pozycja walki". Ze nie wspomne o gardzie i takich innych drobiazgach..
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

Bodiharma czytaj dokladniej co pisze. Napisalem ze teoretycznie specjalnie zeby unkinac glupich dyskusji. Fakt jest faktem czemu nie zaprzeczysz ze najpierw karatecy sie ucza stabilnych, jak sam napisales, pozycji a potem ucza sie walczyc w pozycji krotszej, wezszej itd. ktora nazwalem "pozycja walki". Ze nie wspomne o gardzie i takich innych drobiazgach..

Zacytowalem fragment, w ktorym napisales, ze "pozycje klasyczne" i "pozycja walki". To czym sa pozycje klasyczne jak nie pozycjami walki. Nie walczysz w tych pozycjach?
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

Zacytowalem fragment, w ktorym napisales, ze "pozycje klasyczne" i "pozycja walki". To czym sa pozycje klasyczne jak nie pozycjami walki. Nie walczysz w tych pozycjach?


Nie...
  • 0

budo_andy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stalowa Wola

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Nie Bodhidarmo. Nie walczy sie w pozycjach klasycznych takich jak zenkutsu,kokutsu itp.Pozycja do walki to kumite no kamae bardzo zblizona do boxerskiej
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

Nie Bodhidarmo. Nie walczy sie w pozycjach klasycznych takich jak zenkutsu,kokutsu itp.Pozycja do walki to kumite no kamae bardzo zblizona do boxerskiej

Andy... w ogole to sie walczy :-) Kumite no kamae to widzialem kiedys na oyamie i nie roznilo sie od boksu albo kick-boxingu. Prosilem jednak, zeby nie oceniac pozycji karate z perspektywy jakichs innych rzeczy. Rozne kluby karate roznie eksperymentuja ale trzeba wiedziec co jest karate a co dodal instruktor. Nie chce tu zaczynac o stylach takich i takich, ale rzeczywiscie sa takie gdzie sa "pozycje walki" i "pozycje Klasyczne". W karate od wiekow pozycje tzw. klasyczne sa pozycjami walki.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Perminator jesli trenujesz shotokan to moze to po prostu kwestia stazu :-) Mnie zaczelo wychodzic po dwoch latach, ale meczylem podstawy w kazdej wolnej chwili :D
Pozdrawiam.
  • 0

budo_andy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stalowa Wola

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Rzeczywiscie,przyznaje Ci racje.Tzw.sportowe pozycje walki pojawilysie kiedy karate wkroczylo na areny sportowe.Bylo to zwiazane z koniecznoscia modyfikacji pewnych technik.Z tego co wiem,niskie dlugie pozycje sa stosowane w karate tradycyjnym.Nie dyskutujmy tu nad tym co jest lepsze.Kazdy z nas bedzie to ocenial z perspektywy stylu ktory trenuje.Tak naprawde nie ma znaczenia ktory styl trenujemy.Style tworza ludzie a karate jest jedno
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Hmm... Takie rozumienie sprawy zalatwialoby chyba wszystko. Sam trenuje tradycyjnie wiec mam inne spojrzenie na pewne rzeczy. Zgadzam sie z tym co napisales.
W ogole to spac mi sie chce. Dobrej nocy panowie :-)
  • 0

budo_mxc78
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mannheim

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
wezcie pod uwage jeszcze jedno: kiedys (za czasow G. Funakoshiego i wczesniej) pozycje klasyczne byly o wiele krotsze, mozna bylo w nich walczyc; wydluzone zostaly natomiast przez syna G.F. dla celow ogolnorozwojowych;
pozdr!!
  • 0

budo_kwck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Moim zdaniem Ewka16 to najmadrzejsza osoba na forum!!! Czekam na nastepne ciekawe tematy i wypowiedzi. Pozdrawiam.
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
No no!!!Dzieki "kwck"!!!!!!! (ale dzis prima aprilis)nie uwazam sie tu za najmoadrzejsza, i tak zapewne jest .Ja tylko staram sie wypowiedziec na taki temat co choc troszke wiem.A jezeli ma ktos odmienne zdanie od mojego to bardzo dobrze.Wcale sie tym nie zalamuje :lol: pozdrawiam
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

Perminator jesli trenujesz shotokan to moze to po prostu kwestia stazu :-) Mnie zaczelo wychodzic po dwoch latach, ale meczylem podstawy w kazdej wolnej chwili :D
Pozdrawiam.


To niby znaczy ze po dwu latach treningu bede walczyl w zenkutsu dachi... Nie, nie dziekuje...

Nie wiem co masz na mysli. Jesli trenujesz tradycyjne karate to faktycznie tam walczy nawet na zawodach w takich, dla mnie, "dziwacznych" pozycjach wiec moze dlatego mamy odmienne zdanie.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
Perminator... nie tylko w zenkutsu. Po dwoch latach zaczelo wychodzic bo poswiecalem temu mnostwo czasu. Poza tym trenuje karate tradycyjne (nie mylic z International Traditional Karate Federation) a nie sportowe.
  • 0

budo_stilgar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
ja bym tak od razu klasycznych postaw i ich przydatnosci w walce nie przekreslal. bo tak, stoje w kumite dachi, wystarczy zebym przeniosl ciezar ciala na przednia noge i mam zenkutsu, przenosze na tylna i przekrecam tulow mam kokutsu dachi (forma uniku), przekrecam przednia stope i mam sanchin itd, itd.

moim zdaniem zadna pozycja nie sluzy do stania bo w walce trzeba byc ruchliwym i przemieszczac sie caly czas, niestety dlugie postawy nie bardzo sie do tego nadaja ale ich skrocone wersje sa bardzo naturalne.

pozdrawiam
  • 0

budo_mxc78
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mannheim

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

ja bym tak od razu klasycznych postaw i ich przydatnosci w walce nie przekreslal. bo tak, stoje w kumite dachi, wystarczy zebym przeniosl ciezar ciala na przednia noge i mam zenkutsu, przenosze na tylna i przekrecam tulow mam kokutsu dachi (forma uniku), przekrecam przednia stope i mam sanchin itd, itd.

moim zdaniem zadna pozycja nie sluzy do stania bo w walce trzeba byc ruchliwym i przemieszczac sie caly czas, niestety dlugie postawy nie bardzo sie do tego nadaja ale ich skrocone wersje sa bardzo naturalne.

pozdrawiam


tak, ale skrocone wersje to zupelnie inne pozycje:
zenkutsu dachi -> motto dachi
kokutsu dachi -> renoji dachi (T dachi)
pozdr!!
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

tak, ale skrocone wersje to zupelnie inne pozycje:
zenkutsu dachi -> motto dachi
kokutsu dachi -> renoji dachi (T dachi)
pozdr!!


Wlasnie, a poza tym chyba przesadziles z tym "ugieciem nogi". Moje zenkutsu dachi jest prawie dwa razy dluzsze od pozycji w jakiej sie poruszam jak walcze.
  • 0

budo_stilgar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE
mxc78

kokutsu --> T dachi, nie do konca bo w kokutsu obnizasz jeszcze troszke srodek ciezkosci i prawie calkowicie obciazasz noge zakroczna zwiekszajac jednoczesnie dystans z przeciwnikiem. wiec mozliwa jest kombinacja zejscie z kumite dachi do kokutsu z blokiem i kontratak przez przejscie do skroconego zenkutsu z gyaku-zuki. w tym przypadku balans cialem zwieksza sile Twojej kontry. pewnie, ze mozna ta prosta kombinacje wykonac stojac przez caly czas w kumite dachi, ale wykorzystujac zmiane postawy zysujemy 2 rzeczy. po pierwsze przy zejsciu do kokutsu zwiekszamy dystans, nejako uciekajac od ataku a potem przechodzac do krotkiego zenkutsu i wykonujac cios prosty zwiekszamy znacznie jego sile. i w takim sensie uwazam postawy klasyczne za baaardzo przydatne.

pozdrawiam
  • 0

budo_mxc78
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mannheim

Napisano Ponad rok temu

Re: PODEJŚCIE

mxc78

kokutsu --> T dachi, nie do konca bo w kokutsu obnizasz jeszcze troszke srodek ciezkosci i prawie calkowicie obciazasz noge zakroczna zwiekszajac jednoczesnie dystans z przeciwnikiem. wiec mozliwa jest kombinacja zejscie z kumite dachi do kokutsu z blokiem i kontratak przez przejscie do skroconego zenkutsu z gyaku-zuki. w tym przypadku balans cialem zwieksza sile Twojej kontry. pewnie, ze mozna ta prosta kombinacje wykonac stojac przez caly czas w kumite dachi, ale wykorzystujac zmiane postawy zysujemy 2 rzeczy. po pierwsze przy zejsciu do kokutsu zwiekszamy dystans, nejako uciekajac od ataku a potem przechodzac do krotkiego zenkutsu i wykonujac cios prosty zwiekszamy znacznie jego sile. i w takim sensie uwazam postawy klasyczne za baaardzo przydatne.

pozdrawiam


a co z szybkoscia uderzenia??
czy nie uwazasz ze przestawienie przedniej nogi za bardzo spowalnia technike??
a z tego co mi wiadomo sila uderzenia to energia kinetyczna... E=0,5*m*v
pozdrawiam!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024