Skocz do zawartości


Zdjęcie

wzrost w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Grrrr. Twój tekst zapisałem na dysku i następnym razem przy krawędziowym temacie nie zawacham się go użyć

To nie złośliwość, ale sentyment. Na maturze też napisałem 'zawacham' zamiast 'zawaham'. Ot, a tak naprawdę, to sensei Darek nie uczy technik, kiedy uke jest wytrącony z równowagi? I naprawdę boi sie padać na plecy? :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Co do tekstu Szczepana.
Cóż żaden gapcio. Cały czas marudzisz, że nie da się czagoś zrobić tak czy siak, tresurach psów pawłowa i takich tam. Przyłapać Ciebie raz jak piszesz że w aikido potrzeba współpracy uke, a wrzucasz mi nie zrozumienie idei aikido :evil:
Grrrr. Twój tekst zapisałem na dysku i następnym razem przy krawędziowym temacie nie zawacham się go użyć ;)

No coz, w wielu innych SW czy sportach walki idea wspolpracy wystepuje jesli chodzi o nauczanie technik, np. w judo. Ale w przeciwienstwie do judo, aikido nie ma randori ani zawodow. Nie mozna w zaden empiryczny sposob stwierdzic, ze ktos jest lepszy.
Jak masz zamiar udowodnic ze nikt nie jest w stanie rzucic twojego senseia? Urzadzajac turniej gdzie wszyscy, z calej Polski mogli by przyjechac i probowac go rzucic?

Poza tym, co to ma udowodnic, ze nikt w stanie go nie jest rzucic? Ze jest najlepszy w aikido? Albo cos innego?
Skoro zaden aikidoka nie potrafi rzucic P.Nastule, czy to oznacza ze ten pan jest mistrzem aikido najlepszym w calej Polsce czy swiecie?
A poza tym, co ma wspolnego istnienie rzutu w technikach aikido z fizycznym ucielesnieniem Dziadkowej idei aikido? Przeciez kazda technika moze byc zakonczona rownie dobrze obaleniem, unieruchomieniem, czy smiercia?

Czyzbys identyfikowal aikido z przewracaniem ludzi? :P :? 8O

Widzisz, tego rodzaju ogolnikowe stwierdzenia sa przyczyna wielkiego niezrozumienia z mojej strony:

Co poeta mial na mysli? :?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

No coz jezeli o wzrost chodzi na patrzac na Stevena Seagal'a to trudno powiedziec ze mu on przeszkadza :wink:

Chyba chodzi ci o jego ogromne brzuszysko :roll: :lol: Stefek juz nie cwiczy aikido. I cale szczescie.
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Stefek juz nie cwiczy aikido. I cale szczescie.

Napisales to tak, jakby siodemke dostal za darmola :?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Stefek juz nie cwiczy aikido. I cale szczescie.

Napisales to tak, jakby siodemke dostal za darmola :?

Za darmola nie, za kinematografię ;)
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Za darmola nie, za kinematografię ;)

On ja mial zanim sie za filmy zabral :roll:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Co poeta mial na mysli? :?


Szczepan sam się zastanów co piszesz. Nie wiem robisz to niwświadomie czy celowo odchodzisz od tematu, wciągając mnie w maliny?

Temat nie jest o zawodach w aikido, ani o tym kto jest najlepszy. Tylko o znaczeniu wzrostu (i pośrednio wagi) w technikach aikido.
Więc nigdzie nie powiedziałem że względu na to że ktoś jest duży to znaczy że lepszy or sth.
Tylko że nie jesteś w stanie takiej osoby rzucić, chba że jesteś jeszcze większy ;)
Zazwyczaj jedyna możliwość to odpowiednie modyfikacje w technice i szczypta szczęscia że może duży uke ma ochotę na rolki :)

Sensei Dariusza co prawda nie ja przywołałem,w tym temacie, a mój pierwszy komentarz przyznam był zbyt enigmatyczny (i jak co poniektórzy nie zauważyli z przymrużeniem oka).
Więc specjalnie dla ciebie rozwinę:
1) Widziałem wielu polskich instruktorów w polsce z przeróżniastych orgaznizacji. Skoro tak tąk dążysz do porównań, ok. Nie widziałem aby któryś z piątych danów w polsece był wyższego wzrostu od Darka :) . A teraż nie odnosząc się do poziomu, nie przypominam sobie bym widział wielu równie wysokoich instruktorów.
2) Trudniej jest rzucić większą osobę, nawet mniej zaawansowaną od siebie.
Biorąc pod uwagę dwa powyższe punktu podtrzymują to co powiedziałem.
Tym bardziej że (odnosząc się do drugiej części tematu):
3) Sensei Dariusz Bieńkowski robi bardzo dobre techniczne aikido, którego nie musi nadrabiać siłą.

Trzeci punkt podkreśliłem, ponieważ wśród wielu aikidoków z którmi rozmawiałem pokutuję opinia że wysoki poziom sensei Dariusza wynika włąśnie z jego siły fizycznej, co w moim odczuciu nie jest prawdą, ponieważ siła jego aikido leży w perfekcji techniki. Nie mam na celu nikogo do tego przekonywać, jeśli uważacie inaczej pozostaje mi poradzić "Jedzcie dużo klusek - pewnie wasze aikido na tym skorzysta ;) "

I przestańcie się wreszcie czepiać moich literówek, mam bardzo mało czasu by sobie forumować. Stąd ostatnio krótkie moje posty. :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Ot, a tak naprawdę, to sensei Darek nie uczy technik, kiedy uke jest wytrącony z równowagi?
I naprawdę boi sie padać na plecy? :wink:

Nierozumiem pytania.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

a wstaw kogokolwiek na miejsce Sensei'a Darka, też nie jest nie do rzucenia,



No nie wiem. Sensei Dariusz rzuca mną bez problemu :)

Garry, czy wszystko bierzesz tak deadly serious ? :roll:


Oczywiście. W każdym żarcie jest krztyna prawdy.
Tym bardziej że sensei czasem przegląda to forum (Hi!), więc muszę uważać jeśli coś o nim piszę :)
Jakby nie patrzeć najbliższy staż za dwa tygodnie.

Chciałem się zapytać jeszcze o coś dotyczącego metod treningowych Sensei'a Darka, bo nie do końca je rozumiem według tego co Garry powiedziałeś, co nie znaczy broń Boże, że kwestionuję. Ale już się nie zapytam, bo znowu mnie zjedziesz.


Zjechałem tylko przyrównanie sensei do Mistrza Mariana, więc nie musisz się obawiać.
Więc jeśli masz jakieś pytanie (byle w związku z tym tematem) to wal śmiało.
Jeżeli nie na temat pisz na priva.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido
Ciekawie się dyskusja rozwineła.
Wychodzi na to, że jeśli weźmiemy kogoś większego od siebie i do tego kumatego oraz sprawnego, to aikido przestaje działać. Czyli znowu o skuteczności aikido.

Rozbija sie to o fakt, że techniki aikido działają w konwencji treningu aikido. Na kogoś kto nie będzie się trzymał schematu, działać przestają /np wspominiany wczesniej Nastula/. Jesli tak rzecz ujmiemy, to też jestem nie do rzucenia. A aikidoce z konwencji wyjść nie wolno, bo przestanie robic aikido.
Z innej strony.
Jak gość jest duży i silny, ma do tego opanowaną technikę aikido - to rozwali nam dowolną akcję /kaeshi waza poleci/. Z tego wniosek że jest silny w obrebie aikido /konwencji/. Techniki są zbyt słabo wykonywane, zbyt trudne /nierealne do wykonania z wystarczającą perfekcją/. W skrócie - do :dupa:. Czyli aikido nie działa.
Tylko ja widzę bezsens takiej linii obrony "nierzucalności" D.B. :shocked!: ?? Aikido - sztuka podkładania? :nie:
Paranoja jakaś :roll: .
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Tylko ja widzę bezsens takiej linii obrony "nierzucalności" D.B. :shocked!: ?? Aikido - sztuka podkładania? :nie:
Paranoja jakaś :roll: .


Randall sprawa jest prosta byłeś na jakimś treningu z dziećmi, rzuciła Ciebie kiedyś nastoletnia dziewczynka? Ile było w tym jej pracy, a ile Twojej dobrej woli? ;)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido
wlasnie dlatego przestalem uczestniczyc w tych bezsensownych dyskusjach...wszystko sie sprowadza do tematuy skutecznosci aikido a jest to dla mnie temat bardzo drażniący bo swoje wiem i zdania nie zmienie, czy sie komus podoba czy nie...Zawsze wole wszystkie niejasnosci wyjasniac poprostu na macie a nie pieprzyc o dypie maryny na forum(gdzie temat ciagle ten sam jest ciagany i ciągany bez konca). Fajnie jest sobie pogadac i wymienic sie doswiadczeniami(po to forum) ale ktora z koleji gadka o skutecznosci juz jest poprostu NUDNA!
Peace! :?
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido
The truth is out there...

Mała dziewczynka będzie miała ogromne trudności rzucić facetem, chyba że perfekcyjnie umie dźwignie zakładać, albo ten się rozpędzi jak dzikus :twisted:

Z drugiej strony, w Aikido jest takie fajne coś, że jak jeden rzut nie wyjdzie to można przejść do innego, lub chociażby do innej wersji rzutu.
Wczoraj się przekonałem na treningu robiąc irimi-nage. Mieliśmy robić tą wersję co się wywraca uke ręką, którą się go w zwykłej wersji prowadzi po łuku.(nie wyłapałem jak się nazywa ta odmiana) Facet sporo większy ode mnie mi się rozpędził i jak wszedłem za niego to już był za daleko obrócony, żeby go dobrze złapać i cofnąć, zrobiłem więc wejście i wystawiłem tylko drugą rękę...

Reasumując: duży facet bez problemu może uniemożliwić wykonanie zamierzonego rzutu komuś mniejszemu, ale jeśli na jego opór natychmiast odpowiemy drugą poprawną techniką, to powinno udać się go rzucić, choćby dlatego że go zaskoczymy. Dotyczy to chyba każdego, bo prawa fizyki dla każdego są takie same: jeśli uda się go wychylić tudzież sam to zrobi, to nie ma ludzi nie do rzucenia.
Acha, i zostawmy już wreszcie Senseia Dariusza Bieńkowskiego w spokoju.
Jedni go znają inni nie, więc nie można o taki przykład oprzeć dyskusji, lepiej o przykład który opiera się na znajomości rzeczy, a nie osób.

Pozdrawia niestrudzenie poszukujący prawdy,

chavez
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Szczepan sam się zastanów co piszesz. Nie wiem robisz to niwświadomie czy celowo odchodzisz od tematu, wciągając mnie w maliny?

Zadne maliny, wole czeresnie.
Jestem z gruntu przeciwny idealizacji wlasnych instruktorow na forum. Wiec proponuje nie dyskutowac osobowo.

Przeczytaj, lub przypomnij sobie jak czytales artykul Chiby sensei o cwiczeniu z roznymi partnerami.

Z mojego doswiadczenia wynika ze jak cwicze z ludzmi co maja wieksze doswiadczenie i sa lepiej wycwiczeni, to technika ma szanse przejsc przy malej dozie ich dobrej woli jak uzyskam zaskoczenie. Dlatego cwiczenie zaskoczenia stanowi zasadnicza czesc mojego treningu ostatnio. Jesli jest to czlowiek z rownym mi doswiadczeniem, szanse sa nieco wieksze, ale i tak ciagle minimalne. Powiedzialbym, ze ich wzrost ma w tym sensie drugorzedne znaczenie.

Odwrotnie, bedac uke ludzi bardziej zaawansowanych, przez odpowiednia absorbcje ich techniki moge sie nie dac rzucic, czy przeszkodzic w ich technice, ale to sie czasem okazuje niebezpieczna historia. Oni nie uznaja niczego takiego jak konwencje o ktorych pisal Randall.

Jak juz przez zaskoczenie uzyskam otwarcie pozwalajace wejsc do techniki, duzy czlowiek uzywa innych sposobow na kontrowanie czy oporowanie, niz maly. Wykorzystuje dlugosc swoich rak, nog i ciala zeby rozlozyc moc techniki. W przypadku gdy gosciu jest sztywny jak skala zwalaniam ruch i go bardzo rozszerzam. W przypadku jak jest bardzo wyluzowany, tez rozszerzam ruch ale tutaj mozna sobie pozwolic na duza dynamike i spore przemieszczanie sie. To sa tylko takie ogolne kierunki dzialania.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido


Tylko ja widzę bezsens takiej linii obrony "nierzucalności" D.B. :shocked!: ?? Aikido - sztuka podkładania? :nie:
Paranoja jakaś :roll: .


Randall sprawa jest prosta byłeś na jakimś treningu z dziećmi, rzuciła Ciebie kiedyś nastoletnia dziewczynka? Ile było w tym jej pracy, a ile Twojej dobrej woli? ;)

To tylko moja wola. Trening dla dzieci ma inne cele i założenia niż trening dla dorosłych. Nie ma przełożenia. /nastoletnia dziewczynka nie wsadzi lołkika :twisted: / Rozumiem jednak o co chodzi, jednak sprawa nie jest taka prosta :( .
Tak jak mnie nie rzuci adept po roku czy dwóch ćwiczeń, tak ja czy Ty nie miąchniemy wspomnianym panem, jeśli sobie tego nie zażyczy /metodami aikido/. Tak samo jest i w innych MA. Wiadomo że nie uda mi się po roku praktyki, miąchnąć 2 dana judo, bo dysproporcje w doświadczeniu i technice są zbyt duże. Ale po dziesięciu latach też będę miał stopień mistrzowski, też będę nieźle wymiatał i będę w stanie nawiązać walkę z wyższymi od siebie stopniami.
Z dyskusi wychodzi na to, że nie ma takiego przełożenia w aikido. Moim zdaniem to źle, bo, jeśli tak faktycznie jest, świadczy to o słabosci techniki, zbyt małej efektywności, lub też o generalnej nieefektywności metod nauczania.
Od pewnego poziomu aikido ma zacząć działać /oczywiscie nie w 100%, czasami/, a poziom ten powinien być osiągalny w wieku nie zgłaszającym zapotrzebowania na viagrę ;) Stąd mój opór wobec nierzucalnych uke.

Do wszystkich oburzających się, wobec braku kontrargumentów na moje zarzuty. Nie pisze tu o zastosowaniu aikido w dyskotekowej burdzie, lecz efektywności na macie. O sztuce dla sztuki.

Chavez, mała dziewczynka nie jest w stanie rzucić facetem, nawet dysponując perfekcyjną techniką, jest zbyt słaba.


Randall (Wielce usatysfakcjonowany twórczą wymianą zdań :) )
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Oni nie uznaja niczego takiego jak konwencje o ktorych pisal Randall.

A zauważyłeś że uzyłem słowa "konwencja" w wielu znaczeniach? Zarówno "konwencja treningu", jak i nazwałem aikido "konwencją".
Muchy nie znają praw fizyki /które to, nota bene, też są konwencją ;) /, jednak im podlegają.
Tłumacząc wprost: konwencja mówi nam choćby o dozwolonych atakach. Stąd mój warunek, że aikido działa w ramach konwencji. Jeśli z niej wyjdę, to nie będzie aihanmi i za rąsie, tylko lołkik i seryjka, markowanie i zwody. Zwyczajny sparing. A wtedy to dopiero będzie ciężko...
Nie interpretuj konwencji jako zbioru określonych jednoznacznie zachowań, raczej jako zbiór zasad o charakterze funkcji, dających nieskończoną liczbę odwzorowań. Innymi słowy, twoje "zmiany" w technikach mieszczą sie w zakresie konwencji. By z niej wyjść musiałbyś "opuścić" aikido.
Ćwiczysz zaskoczenie, fajnie. Najwieksze zaskoczenie uzyskasz własnie je opuszczając. Każdy aikidoka spodziewa że wyciagania czy dźwigni, bardzo niewielu np. podciecia czy maegeri.
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido
Jeśli będzie się zapierał, to oczywiście że nie. I nie mówię o drobnej 30kg jedenastolatce, raczej dobrze rozwiniętej dzięki Aikido 17-latce, np z 2 kyu i naprawde dobrze opanowanym zakładaniu dźwigni.
Ale nie będę o tym dyskutował, takie rzeczy, jak powiedział Ninja, sprawdza się na macie, a nie na forum.

Pozdroofka
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Najwieksze zaskoczenie uzyskasz własnie je opuszczając.

:oops: :oops:
miało być , w domyśle konwencję, nie zaskoczenie ;)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Innymi słowy, twoje "zmiany" w technikach mieszczą sie w zakresie konwencji. By z niej wyjść musiałbyś "opuścić" aikido.
.

Ciagle rozumiesz aikido jako zbior technik a nie zbior zasad. Aikido nie ma zadnych limitow jesli chodzi o to jakie techniki sa stosowane. Natomiast zasady stosowanie tych technik sie cwiczy na oraniczonym zbiorze technik, w dodatku w specjalnej konwencji zapewniajacej bezpieczenstwo cwiczenia i pare innych waznych rzeczy. W zaden sposob ten zbior podstawowych techniki (i podstawowych atakow) nie wyznacza tego czy to co ty robisz to jest aikido czy nie.

Poza tym, jak cwiczysz z gosciem z tego samego stylu aikido to trudniej zrobic technike, bo on zna wszystkie twoje sposoby zachowan, oraz ma duze zaufanie do ciebie ze mu krzywdy nie zrobisz. Z kims spoza stylu, to zupelnie inna historia. Nigdy nie wiadomo co taki ma w glowie, jego interpretacja co wolno a co nie z pewnoscia sie mocno rozni od przykladowo mojej.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wzrost w aikido

Jeśli będzie się zapierał, to oczywiście że nie. I nie mówię o drobnej 30kg jedenastolatce, raczej dobrze rozwiniętej dzięki Aikido 17-latce, np z 2 kyu i naprawde dobrze opanowanym zakładaniu dźwigni.
Ale nie będę o tym dyskutował, takie rzeczy, jak powiedział Ninja, sprawdza się na macie, a nie na forum.

Pozdroofka


Dobrze rozwinienta 17-latka też może ważyć ponad setkę i to ty będziesz wtedy się pocił rzucjąc nią :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024