Skocz do zawartości


Zdjęcie

TAN SAO na sierp bokserski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
214 odpowiedzi w tym temacie

budo_pioter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

o teoriach i strategiach mozemy sobie pisac i gdybac - praktyka mowi co innego. tak jak mowie: praca nog, balansowanie cialem to wszystko pomaga - owszem ale ja w dalszym ciagu nie wierze, dopoki nie zobacze.

dlaczego?

dlatego, ze nauczanie technik walki jest odpowiedzialna rzecza. podajemy gotowe wzorce do nasladowania studentom i/a na to powinnismy dawac gwarancje. bo ludzie cwiczacy ufaja nam i wierza ze to dziala. niestety prawda czasem bywa zludna: zawody, treningi, sparringi, ulica to weryfikuje

nad tym rzadko kto sie zastanawia a wtedy rodzi sie rozczarowanie


Hej, a można się nie zastanawiać? Jeśli idziesz na kurs językowy, to chyba interesuje Cię ile i jak się uczysz? W praktyce też możesz to sprawdzić - np. oglądając zagramaniczną telewizję 8O . Jeśli podczas treningu sekwencje nie funkcjonują 8O , to natychmiast lecisz z problemem do instruktora i próbujesz co jest nie tak i ewentualnie strącasz mu głowę z ramion :twisted: . Jeśli trening walki nie daje pewnych realnych umiejętności to jest bez sensu - lepiej zmienić system ewentualnie nauczyciela :idea: - lepiej od razu niż przeżyć rozczrowanie 8O . Sądzę, że gotowe wzorce ("wzorce" w rozumieniu: jeden i słuszy blok na jeden określony atak") nie istnieją, bo zawsze przeciwnik, sytuacja i student, nastawienie i umiejętności są inne. Można komuś pokazać najbardziej skuteczne rozwiązanie (wzorzec), ale to przypomina trochę naukę tabliczki mnożenia do 1'000'000 na pamięć :D 8O . Można jednak uczyć się pewnych zależności i sposobów ich opanowania. Po co komu wiedza o tym jak wykonać prosty, jeśli nie posiada wiedzy o dystansie? Jeśli w pewnym momencie łapiesz się na tym, że technika nie działa, to staram się to przemyśleć:
a) może był po prostu źle prowadzony trening?
B) może nie ćwiczyłeś odpowiednio
c) może nie rozumiesz skąd tu się bierze efektywność?
d) może po prostu jesteś nienauczony zadawania pytań i nieobeznajomiony z metodyką treningu i systemu?
e) może jednak system jest głupiutki?
I oczywiście zakładamy, że przy okazji poznawania teorii jeszcze się ćwiczy :-) :wink: )
Do czego zmierzam? Jeśli technika nie zadziała i pójdziesz do instruktora, to pewnie usłyszysz elementarną zasadę yongchun: "równoczesność ataku i obrony". Tansao, cholibka, nie działa, ale kto z yongchun tylko by blokował? Tansao z równoczesnym ciosem - owszem, zadziała.
Ale jak to rozdzielić w dyskusji? Jak wyodrębnić jeden element i pozostałe uznać jako "teorie i strategie" które jedynie pomagają? Poszukajmy porównania: "Do czytelnego pisania niezbędny jest super długopis. O sposobach jego trzymania, o znajomość liter, długotrwały trening kaligrafii czy miejscu gdzie się pisze - mozemy sobie gdybac - praktyka mowi co innego. To wszystko pomaga - owszem ale ja w dalszym ciagu nie uwierze, dopoki nie zobacze."
Czyli, że wszystko zależy od kształtu stalówki lub marki pisadła? :wink:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
:D tak, tak, tak... piekne teorie :D

dlatego nauczanie Yong Chun jest bardzo dobrym biznesem dla wiekszosci mistrzow i pseudomistrzow

zgadza sie?

braki w czymkolwiek (tu tekst powyzej) zawsze mozna zwalic na ucznia.

NIE UMIESZ, NIE ROZUMIESZ TEGO CO WIELKI MISTRZ CHCIAL PRZEKAZAC - CWICZ, CWICZ, CWICZ!!! - PLAC, PLAC, PLAC!!!

prawda?

te i inne podobne teksty pojawiaja sie na treningach kungfu.

dalej nie przekonany o skutecznosci tansao wujek Dragon :wink:

gwarancje... gdzie sa gwarancje?

PS.

ving, a nie sadzisz, ze oprocz roznic wynikajacych ze szkoly, nieco inaczej bedziesz walczyl ty z 90 kg masy (na grzyba ci zwroty przy mniejszym przeciwniku, raczej po prostu wejdziesz i przejdziesz ), a inaczej osoby znacznie lzejsze (vide ja)

wiem ze prosciej pojsc na latwizne tak jak przyklad koksowego bicepsa ale ja wychodze z zalozenia, iz jakkolwiek bylbym duzy to i tak znajdzie sie wiekszy i ciezszy ode mnie.
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

wiem ze prosciej pojsc na latwizne tak jak przyklad koksowego bicepsa ale ja wychodze z zalozenia, iz jakkolwiek bylbym duzy to i tak znajdzie sie wiekszy i ciezszy ode mnie.

to naturalne - zawsze sie tak do duzych mowi - ale nie rozumiem teraz czemu sie ciagle tych techniczek obronnych czepiasz :?: :roll:
znasz juz zdanie prawie wszystkich: sierp i tansau w sytuacji dynamicznej moze i wyjdzie ale rozsadni nie polecaja, ja robilbym cos innego...
musisz przyjsc, pocwczyc, a nie pisac, hehe :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
no przeciez ja od poczatku dyskusji mowilem ze TAN SAO na sierp nie dziala, chcialem tylko poznac inne zdania.

Skoro ten blok nie dziala to po co go cwiczyc? Po co jest w systemie? Te pytania mnie nurtuja
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
a nie mozna blokować coś innego niż sierp :) :idea: :?:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
na przyklad???
  • 0

budo_pioter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

:D tak, tak, tak... piekne teorie :D

dlatego nauczanie Yong Chun jest bardzo dobrym biznesem dla wiekszosci mistrzow i pseudomistrzow

zgadza sie?

braki w czymkolwiek (tu tekst powyzej) zawsze mozna zwalic na ucznia.

NIE UMIESZ, NIE ROZUMIESZ TEGO CO WIELKI MISTRZ CHCIAL PRZEKAZAC - CWICZ, CWICZ, CWICZ!!! - PLAC, PLAC, PLAC!!!

prawda?

te i inne podobne teksty pojawiaja sie na treningach kungfu.

dalej nie przekonany o skutecznosci tansao wujek Dragon :wink:

gwarancje... gdzie sa gwarancje?


Niby wszystko OK, ale:
1. pisząc o uczniach miałem na myśli siebie, czyli wszystkie niefunkcjonalności ja zgłębiam i rozgryzam idąc z tym problemem do sifu
2. nauczanie jakichkolwiek bzdur nigdy nie jest dobrym biznesem, bo klient oszukany odchodzi
3. co do pseudomistrzów, to pozostawiam ten temat znawcom :wink:
4. przysłowie yongchun: "nie ma złych uczniów, są tylko źli nauczyciele" nieco zaprzecza Twojemu podejściu :?
5. jeśli chodzi o hasła - na treningach KF powinny się pojawiać elementy taktyki, strategii, metodyki itp., ale przykładowy tekst wielokrotnie powtarzany to "przećwicz to 10 tysięcy razy i jeszcze raz sprawdźmy, czy nie działa" i zaraz potem: "jeśli ćwiczysz ze zrozumieniem i widzisz (uważasz), że uczysz się głupot i że system nie działa, to nie czekaj - zmień system i instruktora, bo jesteś oszukiwany"
mam nadzieję Dragon, że nie czujesz się zbyt rozczarowany takim podejściem? :lol: , bo widzisz - ono wynika z logiki i ekonomii.
OK, ciągle najeżdża się na marketing LTWT więc zdradzę na czym on polega:
Otóż Onkel Dragon, nie można już ludziom wciskać kitu :cry: czas, gdy na trening przybywało kilkadziesiąt osób po wywieszeniu jednego plakatu na kartce od zeszytu już przeminął :cry: Teraz student chce konkretów za dobrą cenę i w określonym czasie chce widzieć efekty, a co gorsza sam dysponuje przeważnie małą ilością czasu na naukę :twisted: I co można zrobić w takiej sytuacji z punktu widzenia podejścia LTWT? Potraktujmy zatem pytanie marketingowo:
a) można rozszeżyć ofertę np. o nowe systemy
- ale jakoś niezbyt wierzę w możliwość dobrego opanowania kilku systemów walki w ciągu jednego życia :)
B) można rozszeżyć ofertę np. o dodatkowe godziny
- oczywiście można prowadzić treningi codziennie od rana do wieczora
c) można uczyć za darmo coby być konkurencyjniejszym na rynku
- ale babcia mawiała "wnusiu, nic nie jest za darmo" :wink:
d) można więc podnosić jakość treningów
- tłumaczyć i uczyć lepiej, dokładniej, mądrzej, efektywniej
I oto cały marketing LTWT : "Ucz lepiej, dokładniej, mądrzej i efektywniej nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje i jakość treningów"

.... Qrcze... wygadałem się :oops:
  • 0

budo_pioter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

na przyklad???


drugi sierp? :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
hahaha, nie czuje sie wogole rozczarowany bo ja cwicze Weng Chun, w ktorym nie uzywa sie standartowych technik Yong Chun. Mam za soba prawie 20 lat doswiadczenia w tym zakresie, wiec "cos tam swita" mi w glowie :D glupi tez nie jestem by dac sobie wcisnac byle kity.

co do przyslowia o uczniach masz racje - ja wlasnie mowie 'o tych zlych nauczycielach' i ich falszywych przekazach.

dostosowanie sie do potrzeb rynku to wyjscie na zrobienie kasy - owszem
ale

...gdzie tu kultywowane przez lata tradycje? poklon y dla mistrzow, bladzenie w kolko na treningach, omamianie innych to zostalo a gdzie jest system?

uups, wygadalem sie chyba :D
  • 0

budo_pioter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

...gdzie tu kultywowane przez lata tradycje? poklon y dla mistrzow, bladzenie w kolko na treningach, omamianie innych to zostalo a gdzie jest system?

uups, wygadalem sie chyba :D


wiesz, każdy opowiada o tym co ma na treningu
:lol:
jedni biją pokłony inni poprawiają jakość treningu :wink:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
cwany lis z ciebie :wink:
  • 0

budo_wij
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

o teoriach i strategiach mozemy sobie pisac i gdybac - praktyka mowi co innego. tak jak mowie: praca nog, balansowanie cialem to wszystko pomaga - owszem ale ja w dalszym ciagu nie wierze, dopoki nie zobacze.

dlaczego?


Nasunelo mi sie takie skojarzenie: w walce jest podobnie jak z wypadkiem
samochodowym. Jesli dwa samochody jada na siebie z naprzeciwka i
zderza sie czolowo to zniszczenia sa duze. Jesli jednak jeden z nich bedzie jechal na wstecznym a drugi uderzy go z przodu to juz zniszczenia sa mniejsze.
Podobnie z technika walki: jesli bedziesz stal w miejscu lub pojdziesz prosto w przod w chwili gdy przeciwnik zadaje uderzenie to spotkaja sie dwie skumulowane sily, oczywiscie w wypadku, gdy blok zawiedzie.
Jesli jednak bedziesz schodzil do tylu sila uderzenia bedzie juz duzo
mniejsza. W Wing Chun staramy reagowac ruchem na ruch oponenta.Zdobywasz przy tym troszke czasu na dlasza reakcje- nie wychodzi sie z zalozenia, ze gdy przeciwniki atakuje to z gory wiemy ze bedzie to
kopniecie proste lub np. uderzenie sierpowe. Bedzie co bedzie- dla tego powinienes sie ruszyc a potem dochodza rece/nogi i czucie.
To w takim bardzo duzym uproszczeniu odnosnie poruszania/balansu itp. sie w trakcie blokowania.

VD: w sumie ja tez nie czuje sie rozczarowany bo cwicze Wing Chun :lol:
Co zas do pojecia standardowych technik yong chun- to jak widac z
wypowiedzi forumowiczow inne standardy wystepuja w Ving Tsun, Wing
Chun i pewnie w innych odmianach.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
jak widze, dalsza dyskusja nie ma sensu.

zatem niech kazdy robi to co robi, niech sie zamknie w swoim kwoon i niech na zadne tematy o tym stylu sie wiecj nie wypowiada - bo nic dobrego z tego nie wynika

czy oto wam chodzi?

8) 8) 8)
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Ving, ale to ty prowadzisz rozmowę na zasadzie "przyznajcie mi rację, że Tan Sao nie działa" - a każdy kto próbuje inaczej napisać jest ściemniaczem, marketingowcem, i wogóle z nim "dalsza dyskusja nie ma sensu".

Sihing Piotr pisał rzeczowo (że wślizg, że ruch, praca nóg, kąty). Ty, że bzdety LTWT.
Jak stoisz w miejscu jak słup to nic nie działa!
Nie da się tego rozpatrywać oddzielnie.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
ty, a gdzie ja cos takiego napisalem ze LTWT jest do dupy?
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
A czy ja gdzieś napisałem że ty napisałeś że LTWT jest do dupy? :)

Po prostu nawiązuję do naszej dawnej dyskusji o tan-sao otwartą dłonią i tym, jak to Twoim zdaniem jest bzdura (bo zaciśnięta pięść lepsza) a LT nadal tego tak naucza. I wsio :)

p.s. jedno co mnie zadziwia w tym forum - tyle jest odmian KF, a w zasadzie to tak spokojnie 70% postów/tematów to WT/VT/YC, ze 20% to CLF a tylko 10% reszta... :)

Wychodzi na to że my gadamy a oni nie tracą czasu tylko ćwiczą :twisted:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
wiesz, a mnie dziwi to ze na zagranicznych forach wszyscy jakos grzecznie ze soba rozmawiaja, wymieniaja poglady - luzik

a tu wieczne skakanie do gardla 8)
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Jak luzik to luzik :)

Słuchaj, ale tak już na poważnie - bo sobie tak myślałem nad tymi wątkami (tan-sao, gan-sao). I generalnie jestem uczniem, i nie ćwiczę od 20 lat, ale mam taką myśl.

Czy w Wing Tsunie są wogóle bloki?

Bo chyba tak naprawdę z tym mamy najwięcej problemów - stąd Twoje wątpliwości "czy wytrzyma", moje "bez ruchu i zmiany pozycji nie ma sensu" itp.

Wydaje mi się (jeżeli ktoś z lepiej znających WT mógłby sie wypowiedzieć) że te techniki nie są blokami. Blok rozumiem jako przeciwstawienie siły uderzeniu.

Nie wiem, może to jakimś "zbiciem" nazwać czy innym "odchyleniem"?

Zamiast się przeciwstawiać sile (trzeba być silniejszym niż atak przeciwnika) te techniki minimalnie zmieniają, odchylają kierunek działania siły przeciwnika.

Nie wymaga to bycia silniejszym od ataku, a niewielka zmiana kierunku ciosu sprawia że zamiast w "ep" cios pójdzie w powietrze...
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
dlatego pytam: czy w Yong Chun (niezaleznie od pisowni) istnieja bloki? bo jesli sa uczone np. w formach to jaki jest wlasciwy sposob ich zastosowan.

specjalnie nie wnikam w zawilosci techniczne, prace nog i ciala by nie wprowadzac zamieszania, nie wnikam tez w formy i ich roznorodnosc.

dalem nam do omowienia kilka podstawowych blokow wzietych z systemu Yong Chun i o nie pytam.

Jestem wlasnie po kilku lekcjach z moimi uczniami i nawet oni stwierdzili, ze niektore techniki stylu nie nadaja sie do takiego czy innego zastosowania. cwiczylismy wlasnie te podstawowe rzeczy - nawet ten TANSAO na sierp. znacie juz moje stanowisko w tym temacie.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
a poza tym dawajcie wiecej fotek i filmikow obrazujacych wykonanie danej techniki wtedy dyskusja bedzie bardziej rzeczowa.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024