Skocz do zawartości


Zdjęcie

TAN SAO na sierp bokserski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
214 odpowiedzi w tym temacie

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
o kurde ... jaka piekna dysputa forumowa, taki maly tan sao a tyle radosci :D
ja cie krece, ja cie krece ... jak mawiano w pewnej scence kabaretowej, to moze i ja pare grosikow dorzuce ... :-)

jesli juz przyjelismy ze mowimy only o drace tan sao vs sierp bokserski to najpierw wypadaloby uzgodnic jakies wstepne pryncypia

skromnie sie mi wydaje ze mowienie o "blokach" w wi/eng ch/tsunie w rozumieniu "karateckim" raczej wypacza te dyskusje
:o
(takie przynajmniej odnioslem wrazenie z dysputy, która zaklucza sie w temacie - wytrzyma ... oli nie wytrzyma tego sierpa ten bidula tan sao),

bo zawsze moze sie znalezc gostek z wiekszym palerem w lapie, i to
dziala in plus zarowno w strone tan jak i sierpa, zatem efekt zalezy od wypadkowej i moze udowadniac praktycznie obydwie racje :)

kiedy kreowano tan sao jako technike/ruch wi/eng ch/tsunowa (na moje oko gdzies ze dwiescie wiosenek :) temu ) raczej wielkiej stycznosci z zachodnia technika bokserska w jej obecnym wydaniu i rozumieniu niniejszego porownania/dyskusji ichniejsi masterowie nie mieli, więc to troche porownania swiatow z dwoch roznych bajeczek

traktowanie tan sao w oderwaniu od pryncypiow uprawianych/preferowanych przez dana szkole/odnoge wi/eng ch/tsunowa, tylko jako szkoleniowego ukladu reki z formy, tez chyba traci myszka

praktycznie kazda z metod lokalnego kacyka wi/eng ch/tsunowego zaklada poracie tan sao calym cialem i wykorzystania dynamiki i anatomii ludzkiego ciala na wytworzenie wartosci dodanej dla samej techniki recznej (tak samo oczywiscie jest w przypadku sierpa :) ), dochodzi do ... wielkiego boooom ... i żywy i zwycieski wyszedl ten ktorego faza ruchu (kat, ustawienie, sila, masa itepe itede) w tym konkretnym wypadku były z punktu widzenia fizyki najbardziej wlasciwe, wiec wydaje mi sie ze toczenie dyskusji na zasadzie czarno-białej i stwierdzenia ostatecznego ... to zawsze wyjdzie i jest skuteczne :lol: albo wrecz odwrotnie zawsze nie wyjdzie :lol: jest rozumowaniem o blednym zalozeniu wyjsciowym

taka forma dysputy zmierza w kierunku znalezienia lekarstwa zawsze skutecznego, w kazdym wypadku i okolicznosciach, a to w realiach faktycznych (a nie teoretyzowaniu) jest niemozliwe
  • 0

budo_pioter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
istnieje kilka metod wykonywania tansao. w zależności od kąta ataku, pozycji przeciwników i siły oraz trajektorni ataku. klu imprezy to jednak chisao - jeśli je masz, to nie wykonujesz tansao, tylko on się wykonuje twoimi łapkami. teraz uwaga - tansao to nie blok w rozumieniu punktowego zatrzymania siły (bo w takiej sytuacji zawsze "stojący" będzie w gorszej sytuacji od "ruchomego" oponenta), tylko wśliźnięcie w atak.
reasume:
tansao działa jeśli się go umie.
sierp działa, jeśli się go umie.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

tansao to nie blok w rozumieniu punktowego zatrzymania siły, tylko wśliźnięcie w atak

mozesz to wyjasnic precyzyjniej lub nagrac na video/photo by pokazac jak to dziala ?
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
nie no ciekawa dyskusja ... zawsze wydawalo mi sie ze jedyna obrona przed sierpem to

a: unik
b: przyjecie na garde

nie wiem kto zaczyna atak bedac praworecznym od prawego sierpa ? 8O

z wlasnego doswiadczenia (jakies 7 lat roznych styli kung fu) cwiczy sie kata i roznego rodzaje blokow a i tak lalismy sie czyms co przypominalo uposledzony kickboxing z nieudolnymi probami blokow.

Napiszcie jak taki blok wyglada bo nie moge go jakis sobie zwizualizowac.
POnadto slusznie zauwazyl King KOng blokowanie tylo w seriach etedy mozna mowic o skutecznosci.

POzdrawiam
  • 0

budo_flash
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

tansao to nie blok w rozumieniu punktowego zatrzymania siły, tylko wśliźnięcie w atak

mozesz to wyjasnic precyzyjniej lub nagrac na video/photo by pokazac jak to dziala ?

VingDragonie - masz tu sobie klip i ogladnij (zapisz cel jako:)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I tutaj dodatkowy link:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Spojrz na Liu-Yuen Chiao - ten fragment starego filmu oraz na pokaz (to tylko pokaz) w 2:17 minucie na kladce z woda.

Bez tego rodzaju poruszania jak ten pan daleko w kungfu nie zajedziesz.
I tansau nie bedzie dzialal - stad tez proby zamykania piesci w wersji Weng Chun. Nie chodzi o wymachy rak, ktore ci panowie robia bo to Baji i oni maja swoja filozofie i koncepcje walki ale ogolnie o sposob uderzania - nazwijmy to 'falowego'. Kazde kungfu, ktore nie ma koncepcji poruszania sie opartego o powyzszy klip - 'falowe' uderzenia - nie ma racji bytu w konfrontacji z nowoczesnymi, silowymi stylami (muay-thai, BJJ) a w dodatku jak np. Muay-thai cwicza osobnicy postury Vanderleja Silvy :) - czyli bardzo szybkie, dynamicznie wykonane. A juz zwlaszcza z graplerami. Zobacz jak ci ludzie zmieniaja poziomy uderzenia - na jakiej niskiej wysokosci potrafia np. uderzyc.

Na tym klipie z Bajiquan'em (pierwszym) - zwroc uwage na 6-7 sekunde. Tam ten czarny pan robi ruch reka - oczywiscie - to nie jest tansau bo to jest zupelnie inny system.
I teraz sobie wyobraz ze ten pan robi tansau - to juz bedziesz wiedzial jak wyglada wslizgniecie w atak :)
Rozpatrywanie suchych technik jak to jest robione w tym watku - czy tansau dziala na sierpa bez polaczenia z ogolna dynamika calego ciala nie ma najmniejszego sensu.

PS.
A propos Bajiquan'u - ja osobiscie uwazam, ze z tradycyjnych styli chinskich to jest na prawde jeden z najlepszych, ktory jest stworzony do walki realnej. Jesli kogos fascynuja style tradycyjne i przywiazuje do tego wage jak i skutecznosci i bedzie mial mozliwosc kiedykolwiek cwiczyc Baji - to polecam. W mojej ocenie bardzo ciekawy i sensowy styl
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Flash, ucieszylem sie na twoj post bo pomyslalem, ze piszesz wreszcie z sensem ale widze, ze Ty chyba sobie dalej jaja z nas robisz
  • 0

budo_flash
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Nie no, jaja to chyba ty ze mnie robisz. Ty jestes taki ograniczny, ze zamiast przeczytac dokladnie co ktos pisze i wyciagnac wnioski w czym tkwi problem skutecznosci badz nieskutecznosci to rzucasz jakies farmazony.
W takim razie gosciu z toba juz wiecej nie rozmawiam. Bo i po co. Przeciez mistrzu wszystko wiesz najlepiej.
CIAO
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
dyskusja o tansao jak i pozostalych blokach Yong Chun ma sens i wcale nie trzeba tu uzywac argumentow o uzywaniu footwork i mechaniki ciala bo to jest dodatkowa funkcja - i to jest oczywiste. Rozpoczynajac tematy o pozostalych blokach mam na mysli rozmowy o ich strukturze i uzytecznosci w systemie, czy rzeczywiscie one dzialaja.

nie uwazam sie za zadnego wszechwiedzacego - czytam to co kazdy ma do powiedzenia.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
wiec? ktory TanSao jest najlepszy? Skoro ryzykownym jest uzycie go na sierp, to po co go cwiczyc? Po co jest w systemie?
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Trochę tak jakbyś robił dyskusję "czy Corvette może przegonić Dodge Vipera" ale z zaznaczeniem, że nie rozmawiamy o torze, kierowcy, warunkach drogowych i silniku, bo to oddzielne tematy...

Mam pomysł na nową dyskusję - dlaczego nie działa cios prosty w dystansie kopanym i czy w związku z tym nie zrezygnować z zadawania ciosów prostych :)

Jednym słowem, popieram sihinga Piotra i Flasha.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
widzisz, w codziennym zyciu tego typu dyskusje z udzialem kilku roznych przedstawicieli nie mialyby nigdy miejsca.
kazdy wie co robi i uwaza to za najlepsze, reszta to glupoty i glupki ktorzy nie wiedza o czym mowia. po krotkich konfrontacjach i tak czy siak kazdy poszedlby do swojej sekcji i robil to samo.

skoro jest forum dyskusyjne o sztukach walki i bierzemy w nim udzial, to wydaje mi sie, ze przez nie kazdy moze znalezc "cos dla siebie"

brak porozumienia rodzi antagonizmy i pogarde dla innych i tego co robia. wydaje mi sie ze lepiej jest o tym porozmawiac niz zaniechac, no chyba, ze ktos ma jakies sekrety ;)
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Nienie, nie chodzi mi o to żeby nie dyskutować (chociaż to trochę tak jakby próbować komuś opowiadać komiks)


Chodzi mi o to, że nie rozumiem jak można rozpatrywać tan-sao bez zwracania uwagi na pozycję czy ruch całego ciała przy wykonywaniu tej techniki. Gdyby to był pasywny blok (chyba jak w karate, ale nie znam się na karate ;) ) to może, ale nie w WT gdzie to elastyczna technika która ma tylko minimalnie odchylić wektor siły przeciwnika...

Ale oczywiście niech się lepiej obeznani ode mnie wypowiadają, ja tylko się uczę :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

(chociaż to trochę tak jakby próbować komuś opowiadać komiks)


mozna. to tez dziala na wyobraznie ;)

Chodzi mi o to, że nie rozumiem jak można rozpatrywać tan-sao bez zwracania uwagi na pozycję czy ruch całego ciała przy wykonywaniu tej techniki

zobacz, dysputa o dokladaniu pracy nog i mechaniki rozwiazalaby caly problem, ale nawet ta nie daje mi pelnej odpowiedzi na przydatnosc tej techniki. chcialbym np poczytac posty i zobaczyc np jakies pliki video albo foto jako potwierdzenie i kontunuacje dyskusji.

rownie dobrze mozna powiedziec tak: 'ja tam mam wasze dyskusje gdzies... chodze na silownie i pakuje koksy w biceps. moj tansao dziala na wszystkie ciosy i nie potrzebuje zadnego chodzenia ani poparcia cialem'

:idea:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

budo_tdek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Dragon,
odnośnie 3x3x3 to dla mnie półdystans to zasięg rąk (pięści), a ten trzeci to zasięg łokci, które w WT doskonale nadają się do pracy nawet w klinczu np. kopjarn, kolana, kopnięcia po piszczelu, w kostkę.

Co do parteru, to trzeba umieć się tam poruszać ale tradycja WT nic nie mówi (przynajmniej na moją wiedzę). Wiem, że np. Bostepe opracował parter dla WT. Są też inni ale raczej to wszystko ma udowodniać, że WT jest the best.

Jak strasznie lubię WT ale czy jest the best? Mnie to już teraz nie bardzo interesuje. Wracając do parteru. Staramy się też cokolwiek umieć i rozumieć, stąd ćwiczymy techniki z innych stylów "leżących" włączając ideologię WT tj. uderzenia, łokcie, balans i zmianę stron - to bardzo podobne do chisau (mamy kontakt z przeciwnikiem) ale też jak ten kontakt na moment zerwać, żeby zaatakować. Takie banały parteru -no mistrzami w parterze na pewno nie będziemy ale staramy poznawać podstawy i wykorzystywać jedocześnie WT.

Oczywiście ćwiczymy też techniki jak się do tego parteru nie sprowadzić ale to chyba jest dla wszystkich WT dość podobne.

Zdrówko

Tdek
  • 0

budo_tdek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Dragonie,
z tym:

dyskusja o tansao jak i pozostalych blokach Yong Chun ma sens i wcale nie trzeba tu uzywac argumentow o uzywaniu footwork i mechaniki ciala bo to jest dodatkowa funkcja - i to jest oczywiste. Rozpoczynajac tematy o pozostalych blokach mam na mysli rozmowy o ich strukturze i uzytecznosci w systemie, czy rzeczywiscie one dzialaja


się z tobą nie zgadzam. Tansau dla mnie nie istnieje i bez zwrotu, czasami kroków jak i bez przeciwnika. To "wślizgiwanie" Piotra jest bardzo sensowne. Tyle że to Siła przeciwnika tworzy nam tansau, zmusza do zwrotu czasami kroku na bok+przód i odprowadza tę siłę. W sumie to właśnie przeciwnik "przślizguje się" po tansau. Oczywiście kiedy kierunek siły przeciwnika jest już na bezpiecznej dla nas trajektorii, tansau powinien:
- przynajmniej pozostać przy linii centralnej, waląc z drugiej ręki
- od razu zaatakować: łokieć, odwrócone biutze, sadsau itp.
- kopnąć jak na menakinie
- itd.
Tak przynajmniej ja to pojmuję.

Zdrówko

Tdek
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

(chociaż to trochę tak jakby próbować komuś opowiadać komiks)


mozna. to tez dziala na wyobraznie ;)

Chodzi mi o to, że nie rozumiem jak można rozpatrywać tan-sao bez zwracania uwagi na pozycję czy ruch całego ciała przy wykonywaniu tej techniki

zobacz, dysputa o dokladaniu pracy nog i mechaniki rozwiazalaby caly problem, ale nawet ta nie daje mi pelnej odpowiedzi na przydatnosc tej techniki. chcialbym np poczytac posty i zobaczyc np jakies pliki video albo foto jako potwierdzenie i kontunuacje dyskusji.


Ving - tan sao bez dobrej pracy nog nie dziala. Chisao bez dobrej pracy nog jest niewiele warte. Zwroty kroki - tu jest najwiecej roznic mmiedzy YongChunami i tu tkwi esencja tak naprawde.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
o teoriach i strategiach mozemy sobie pisac i gdybac - praktyka mowi co innego. tak jak mowie: praca nog, balansowanie cialem to wszystko pomaga - owszem ale ja w dalszym ciagu nie wierze, dopoki nie zobacze.

dlaczego?

dlatego, ze nauczanie technik walki jest odpowiedzialna rzecza. podajemy gotowe wzorce do nasladowania studentom i/a na to powinnismy dawac gwarancje. bo ludzie cwiczacy ufaja nam i wierza ze to dziala. niestety prawda czasem bywa zludna: zawody, treningi, sparringi, ulica to weryfikuje

nad tym rzadko kto sie zastanawia a wtedy rodzi sie rozczarowanie

czekam na wasze przemyslenia, fotki lub video
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski

o teoriach i strategiach mozemy sobie pisac i gdybac - praktyka mowi co innego. tak jak mowie: praca nog, balansowanie cialem to wszystko pomaga - owszem ale ja w dalszym ciagu nie wierze, dopoki nie zobacze

ving, a nie sadzisz, ze oprocz roznic wynikajacych ze szkoly, nieco inaczej bedziesz walczyl ty z 90 kg masy (na grzyba ci zwroty przy mniejszym przeciwniku, raczej po prostu wejdziesz i przejdziesz :wink: ), a inaczej osoby znacznie lzejsze (vide ja :) ). twoja technika jest wypadkowa twoich umiejetnosci, zrozumienia i warunkow, hehe :idea: :D
a tak z innej beczki. ciekawe czemu tylu mistrzow yongchunu, stylu legendarnie (wspol)tworzonego przez kobiete jest tak duzych i tyle czasu zajmuje im trening silowy... :?:
:)
  • 0

budo_wij
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TAN SAO na sierp bokserski
Rowniez uwazam, ze rozpatrywanie jakiegokolwiek bloku bez pracy nog jest wielka pomylka. Jednya z glownych roznic pomiedzy roznymi odmianami wing chunu jest wlasnie praca nog. Uproszczajac, jesli pozwolisz przeciwnikowi by wyprowadzil uderzenie z odpowiednia praca ciala, a ty bedziesz stal w miejscu i chcial tylko wyprowadzic blok, to prawie zawsze dostaniesz (szczegolnie jesli chodzi o sierpa).

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024