Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odbierac bol czy klepac?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

No to ja bardzo przepraszam, ale jak inaczej masz zamiar zrobic przejscie ze sfery fizycznej do sfery nie-fizycznej aikido? Bez przesuwania limitow?

Ależ Drogi Modzie,
Musze przyznać z głebokim wstydem :oops: że się z Tobą zgadzam - mi chodziło tylko o słownictwo - może jestem troche uczulony ale cieżko mi czytywać o tych limitach, przesunięciach ( o krawędziach nie wspomne :wink: )
Ktoś ci o tym mówi na zajęciach?
Według mnie trzeba robić techniki - a zmiany (jeżeli takie są :?: ) będą się gdzieś tworzyć wewnątrz. Jeżeli zacznie się takie rzeczy artykułowac wiele osób o małym stażu zacznie szukać przesuniecia limitów o wiele za wcześnie :wink: . Niestety znam takie przykłady.... :(
Wszystko zalezy tu od Nauczyciela, który obserwuje, ocenia i stymuluje :)

Pancer (któremu jako nauczycielowi najbardziej podoba się ta stymulacja :wink: )
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Np przy nikyo, zamiast uciekac do tylu, jak robia to w aikikai, ruch uke jest w kierunku centrum tori, szczegolnie lokiec uke dazy do sklejenia sie z torsem tori(co moze byc zamienione w piekna kontre, ajajajajjjjj :wink: ).

No co ty, u nas przy nikyo uke stoi i podaje rękę, czekając aż partner ułoży sobie rączki i założy dźwignię. ;)
A z tym łokciem nie omieszkam przećwiczyć, dzięki. :)
  • 0

budo_^marudka^
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Fajowskie zdjecie marudka :)


dzieki wery macz (wiem bo moje :wink:

Nie chodzi mi o byle jakie wytrzymywanie bolu. Raczej, odpowiednie rozluznienie ciala, ustawienie sie w takiej pozycji ktora zabezpiecza maxymalnie uke od uszkodzenia, oraz akceptacji, psychicznej i fizycznej mocy techniki. To oznacza, ze cala moc techniki nie jest skupiona tylko i wylacznie na jednym stawie(to wlasnie powoduje uszkodzenie) ale przeciwnie, staw jest tylko jakby "przewodnikiem" ktory przekazuje cala moc dalej w cale cialo, gdzie zostaje to calkowicie rozproszone na caly szkielet.
To jest mozliwe do zrobienia jak uke sie porusza podczas zakladania i dzialania dzwigni a nie stoi nieruchomo.



wiesz wszysko napisales bardzo mondrze ale ja to sprobuje "przetrawic" dopiero jak wyzdrowieje bo po lekarstwach ledwo co litrki odrozniam i nie mam zielonego pojecia o co chodzi :roll:

bardzo chora ^marudka^ :(
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
No dobrze, a czy klepać należy jak nie boli ?
Np w sytuacji, kiedy sansei podchodzi do nas gdy ćwiczymy technikę z kolegą, i owemu koledze technikę tę na nas demostruje ?
Miałem tak nie raz. Czułem że sensei wykonał technikę niby do końca, ale nie wiem czy nie chciał sprawić bólu i nie dociągnął, czy dociągnął ale jakoś dziwnie nie bolało.

Jeden problem polega na tym czy nie mam na przykład jakoś skopanego czucia bólu w odpowiedzi na łamanie kości i nieklepnięcie spowoduje kontuzję jak ktoś uzna że nie boli to należy dociągnąć aż klepnę i zrobi mi krzywdę.
Drugi problem, no to nie chciałem spowodować wrażenia (bo jak sensei pokazuje technikę no to inni newbies przerywają i patrzą), że sensei nie potrafi dociągnąć techniki. Skoro technika niby ukończona, rękę mam nienaturalnie zgiętą, sensei na domiar złego mówi: "i tak to powinno wyglądać" a ja sobie leżę, nic mnie nie boli i nie odklepałem, skoro nie boli. Dlatego odklepałem w tym przypadku, żeby wyglądało jak należy i nie zrobić senseiowi "siary". Strasznie głupio się czułem w takiej sytuacji.

Pozdroofka
chavez (nie zawsze wiedzący, kiedy klepać :oops: )
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
hehe jesli jestes pewien ze z Twoja "percepcja" bolu jest ok to nie klep w takiej sytuacji, nie wszystkie wykonczenia bola (tak mi sie zdaje)

ja czasami klepie w sytuacji kiedy normalnie by nie bolalo jak mam cos ze stawami (np. wlasnie sensei demonstrowal na mnie jak sie nikkyo robi albo shihonage, po takich doswiadczeniach na 5-10 minut jestem zalatwiony), ale wtedy boli :P

jak kiedys zaczynalem chodzic na silownie, kiedy mialem zakwasy kumpel mi mowil "jak boli to znaczy ze rosnie"... z dzwigniami jest tak samo (w granicach rozsadku) jak boli znaczy ze sie rozciaga jakis staw :)
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

hehe jesli jestes pewien ze z Twoja "percepcja" bolu jest ok to nie klep w takiej sytuacji, nie wszystkie wykonczenia bola (tak mi sie zdaje)


Ale to akurat miało boleć, codzienny uke senseia podczas demonstracji ogólnej klepał jak głupi :D

Pozdroofka
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Ale to akurat miało boleć, codzienny uke senseia podczas demonstracji ogólnej klepał jak głupi

to nie klep, moze sprobuj mu sie wyrwac (tylko nie jak bedzie pokazywal calej grupie) jak zalozy niedzialajace na Ciebie wykonczenie.
u mnie cwiczy taki koles na ktorym prawie ze sie nie da ikkyo ura zrobic... po prostu dziwnie sie odwraca w czasie tenkanu... sensei to zauwazyl i zaczal kombinowac, dobre 5 minut mu zajelo, zanim zaczelo wychodzic (fakt ze kumpel tu nic nie wymyslil bo w czasie tego tenkana sie calkowicie odslanial) i ostatnio jak z tym gosciem cwiczylem to sensei mi kazal robic to ikkyo z ryotedori przez jakis czas, i wtedy wychodzilo :) .
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
Nie ma rady, chavez, musisz to sprawdzic zawsze fizycznie. Wtedy nie bedziesz mial watpliwosci. Po prostu jak nie boli, to sie podnies i idz do domu.
Technika nie musi byc zawsze zalozona tak zeby bolalo, ale zeby kontolowala cialo. Jesli nie ma kontroli. to jest to zwykle badziewie.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
Właściwie po przeczytaniu kilku ostatnich wypowiedzi w tym temacie, sięgnąłem do źródła i nadziwić się nie mogę. Szczepan, co ty tu wypisujesz?

... w aikido, staramy sie robic jak najmniejsza krzywde atakujacemu.

Jak możesz kojarzyć generalne zasady z treningiem? Przecież, to jest robienie wody z mózgu. Kochani, klepać, jak boli, i to jak najszybciej, i jak najmocniej!!!. Sygnalizować ból ręką, stopą, i nawet krzyczeć, jeśli się nie da inaczej. Takich bohaterów co tego nie robią, nie widzi sie potem pare tygodni na treningu, a w judo np. przy duszeniach, nieraz miałem duszę na ramieniu w czasie wykonywania katsu.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
Co do klepania lub nie, to najlepiej powinni wypowiedzieć się lekarze :)
Kiedyś byłem Chojrak Jones i rozkładałem sobie ból jak to pisze nasz modzio. Teraz jestem Wraku Jones i klepie jak tylko technika jest poprawnie wykonywana i zaczynam czuć ją na stawie :) :) :wink:
Niestety długotrwałe obciążanie stawów doprowadza do ich zwyrodnienia, co jest bardzo nieprzyjemną przypadłością bo może boleć nawet bez powodu np. na niepogodę :) :wink:

Pozdrawiam twardzieli
Wingnan (do niedawna jeszcze nie meteopata)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Jak możesz kojarzyć generalne zasady z treningiem? Przecież, to jest robienie wody z mózgu.

Ale nadal nie wiem o co ci chodzi? Jaka woda?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Co do klepania lub nie, to najlepiej powinni wypowiedzieć się lekarze :)
Kiedyś byłem Chojrak Jones i rozkładałem sobie ból jak to pisze nasz modzio. Teraz jestem Wraku Jones i klepie jak tylko technika jest poprawnie wykonywana i zaczynam czuć ją na stawie :) :) :wink:
Niestety długotrwałe obciążanie stawów doprowadza do ich zwyrodnienia, co jest bardzo nieprzyjemną przypadłością bo może boleć nawet bez powodu np. na niepogodę :) :wink:

Pozdrawiam twardzieli
Wingnan (do niedawna jeszcze nie meteopata)

...........hmhmh.........no nie wiem, moze ludzie ci robili dzwignie zbyt gwaltownie? Moze byles za sztywny w momencie przyjmowania techniki? Ze swego (i innych) doswiadczenia wiem, ze rozkladanie bolu powoduje nie tylko doskonale nauczenie sie jak dzwignie maja dzialac, ale przede wszystkim olbrzymie wzmocnienie ciala poprzez rozwiniecie odpowiednich miesni zabezpieczajacych stawy i sciegna. Ale chyba przede wszystkim cialo nabiera nieslychanej elastycznosci nie tylko zewnetrznej ale i "wewnetrznej". Dzieje sie tak, poniewaz absorbuje sie bol calym cialem a nie tylko jednym stawem.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
Chyba bardziej wzmocnienie "ducha" - na zasadzie wytrzymam ten ból a każdy następny to pikuś, ból nie istnieje to tylko projekcja mojej wyobraźni :) :)
Co do wzmacniania mięśni to nie posunąłbym się do takiego wywodu. :wink: - każde nienaturalne położnie stawu (a dźwignie są takie) powoduje naciągnięcie mięśni i ścięgien, które mogą ulec zerwaniu :) Oczywiście, stopniowo rozciągając ścięgna i mięśnie uczymy je (przyzwyczajamy) odpowiedniej pracy, która niweluje ból, ale ma to też swoje ograniczenia. Jednakże nie jestem w stanie dokładnie tego opisać ponieważ nie jestem aż tak biegły w anatomii :) :) O to prosiłbym osoby posiadające odpowiednie wykształcenie np.: medyczne (ortopeda) lub terapeutyczne. :wink:
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

...........hmhmh.........no nie wiem, moze ludzie ci robili dzwignie zbyt gwaltownie? Moze byles za sztywny w momencie przyjmowania techniki? Ze swego (i innych) doswiadczenia wiem, ze rozkladanie bolu powoduje nie tylko doskonale nauczenie sie jak dzwignie maja dzialac, ale przede wszystkim olbrzymie wzmocnienie ciala poprzez rozwiniecie odpowiednich miesni zabezpieczajacych stawy i sciegna. Ale chyba przede wszystkim cialo nabiera nieslychanej elastycznosci nie tylko zewnetrznej ale i "wewnetrznej". Dzieje sie tak, poniewaz absorbuje sie bol calym cialem a nie tylko jednym stawem.

Szczepanie, cudu nie uczynisz. Dźwignia jest założona na staw i obciąża go w nienaturalny sposób. Nadgarstek nie powinien się wyginać tam, gdzie na treningach próbują to robić.
I tyle. Można tak poćwiczyć, ale z umiarem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Szczepanie, cudu nie uczynisz. Dźwignia jest założona na staw i obciąża go w nienaturalny sposób. Nadgarstek nie powinien się wyginać tam, gdzie na treningach próbują to robić.
I tyle. Można tak poćwiczyć, ale z umiarem.

Prawidlowo zalozona dzwignie kontroluje cale cialo poprzez zblokowanie kilku stawow. Dzwignia zalozona na jeden staw jest nieskuteczna i nikt przy zdrowych zmyslach tak aikido nie cwiczy :roll: :lol: Absorbowanie nie polega na czekaniu az bedzie bolalo 8O 8O 8O , ale na dynamicznym dopasowywaniu calego wlasnego ciala tak, zeby ochronic atakowane stawy. Co powoduje ze uke zawsze jest w ruchu szukajac dziury w technice a tym samym wytwarza sie interakcja i o to wlasnie chodzi. Cwiczenie jako uke, bez tego rodzaju pracy jest nie tylko bez sensu ale mija sie z nauczaniem Dziadka o harmonii... :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Co do wzmacniania mięśni to nie posunąłbym się do takiego wywodu.

Widze ze kompletnie inaczej rozumiemy absorbcje mocy techniki :( Na pewno to nie jest statyczne czekanie na bol z zacisnietymi ze wszystkich sil miesniami i zebami zeby tylko pokazac jakim jest sie kozakiem. Nic dziwnego ze cie polamali.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?

Ale nadal nie wiem o co ci chodzi? Jaka woda?

Death And Taxes? :wink:
  • 0

budo_piguła
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
a ja chociaż nie trenuję zbyt długo to znalazłam sobie już taką granicę bólu który znoszę - a raczej akceptuję ( oczywiście jeśli dzwignię założono mi prawidłowo) :) :) :)
jeśli ta granica zostaje przekroczona to walę w matę- nie mam zamiaru robić z siebie supermena - wolę oszczędzac nadgarstki na następne lata!
jednak nie wyobrażam sobie technik bez odczówania ich na sobie- jeśli masz zamiar je ćwiczyć to trzeba znać je z obu stron
  • 0

budo_dee dee
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WuWuA

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
Myślę, żeby poczuć trochę jak dźwignia działa potrzeba odrobiny bólu (chociaż nie nazwałabym tego bólem, ale nieprzyjemnym odczuciem :) :twisted: ). Niestety są tacy, którzy rzucają się na pierwsze sygnały, że dźwignia będzie robiona :roll: , ale są też tacy, którzy wyrywają ręce ze stawów, bo myślą, że dźwignia nie działa, jeżeli nie wijesz się z bólu i nie krzyczysz :roll: ...

Ogólnie warto odklepywać, kiedy się poczuje, że dźwignia działa. Nie odgrywać bohatera i oszczędzać swoje ciało, bo jak wiadomo często lubi się buntować :twisted:
  • 0

budo_vitari
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Odbierac bol czy klepac?
klepie jesli czuje ból, czyli jesli technika jest dobrze wykonywana. Nie czekam az bedzie bolało bardziej, bo kto wie czy cos mi nie przeskoczy w barczku albo nadgarsteczku. Mimo wszystko lubie swoje ciało i nie widze sensu w maltretowaniu go.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024