Skocz do zawartości


Zdjęcie

ewolucja moich EDC...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

ewolucja moich EDC...
od czego by tu zacząć...
Po zarażeniu, a raczej po gwałtownym nasileniu się u mnie choroby zwanej nożoholizmem (po przeczytaniu pewnej strony :wink: ) postanowiłem poszukać EDC dla siebie. Oczywiście nie było to takie proste jak być powinno i ciekawość oraz tendencje kolekcjonerskie wzięły góre nad rozsądkiem... Efekt tego taki, że z kilku noży jakie nabyłem musiałem w końcu wybrać tego jednego. Jakie zalety powinnien mieć EDC każdy wie, więc nie będę powtarzać. Która z nich jest dla mnie najważniejsza? po kolei: cena, rozmiar, niezniszczalność. Pozostałe cechy choć ważne to jednak spadają na drugi plan, bo nie widze problemu, aby co 3 dzień przeciągnąć AUS 8 po osełce i mało mnie obchodzi, że S30V trzymało by ostrze kilka dni dłużej. Więć co wybrałem? Została trójka, a oto oni:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
po kolei CRKT M21-04, Spyderco Dragonfly, Kershaw Chive
dlaczego:
bo denerwowało mnie, że każdy komu dam nóż do ręki próbuje nim zaraz rzucić w najbliższe drzewo albo "ostrugać" metalowy stolik !!!
Ile kosztowały? kolejno 260,140,200 PLN ("drogie" już mam, teraz szukam "tanich" i dobrych :wink: )
CRKT M21-04 to "czołg" i choć nie zamierzam się na nim wieszać to jakoś mnie nie ściska w dołku, gdy widze jak ktoś nim robi dziury w puszkach lub rzuca w drzewa... :evil:
Kershaw bo to mała, ostra jak diabli ZABAWKA :oops:
Dragonfly bo to Spyderco i zakochałem się w płaskim szlifie Mili. Myślałem nad Delica, ale płaski szlif i okazja wygrały :) żeby nie było niedomówień DRAGONFLY i CHIVE NIE SĄ "NIEZNISZCZALNE", ale ich rozmiar nie zachęca "idiot.." do prócia nimi blachy... Dragonfly ma jeszcze inną wielką zaletę: wygląda "odpustowo", a ze względu na to, że młody, krótko obcięty człowiek zbyt często przyciąga uwagę "znudzonych małomiejskich sheryfów" to jakoś się mniej boje, że go strace. :evil:
Z czym spaceruje?: z Dragonfly'em bo nie potrzebuje na co dzień "zapasu mocy" do ciecia pierdół i mały rozmiar oraz minimalna waga wygrały. M21 zabieram na wyjazdy, a Chiva na uczelnie do zabawy :wink:
P.S. podziękowania dla PiteraM za nasilenie choroby i jej ukierunkowanie.
Dla WAR'a za przypomnienie czym jest nóż i chłodne podejście do tematu. Teraz wiem, że np. mini socoma auto kupiłem bo CHCIAŁEM mieć, a M21 bo potrzebowałem narzędzia...
No i na koniec małe pytanie: jak to wyglądało u Was ? czy zaczeliście od małego ostrza, a idziecie w stronę Extrema Ratio ???? oczywiście chodzi mi o EDC, a nie gusta, czy możliwości kolekcjonerskie !!!
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Dobrze przemyślany zestaw... a to moja historia jeśli chodzi o najbardziej podstawowe EDC:

Folders:
Buck Protege -> Gerber EZ-Out -> Kershaw Avalanche -> Microtech UDT -> Sebenza

Fixed: SRK -> Strider MFS -> Chris Reeve MK VI / Dwyer D-AL
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
U mnie tez z grubsza:

Foldery:


Puma Auto Booster -> Kershaw Boa (pierwszy raz sie przekonalem jak wyglada cos wysokiej klasy) -> AFCK Axis -> Amphibian Auto -> (odchodze od taktycznosci na rzecz uzytku) -> sebenza ;)

Fixed:

Hmmm cos mysliwskiego nazwy i firmy nie pameitam ... albo nie bylo -> i tutaj skok jakosci BM Nimravus -> Crowfoot -> Niedlugo Shadow III i tyle jesli chodzi o EDC fixed.

jesli chodzi o fixed terenowe/taktyczne oraz do karczowania to wciaz poszukiwania trwaja...
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Przy okazji...Chive jest takie.. miniaturowe? 8O
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...

Przy okazji...Chive jest takie.. miniaturowe? 8O

2 cale ostrza, nie ma zmiłuj. :)
Ale za to porządne wykonanie i rozwiązania tech.
  • 0

budo_xavras
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Zestawowi nic nie można zarzucić.

Mały primer o moim dotychczasowym "quest'cie" EDC:

Folder: Benchmade CQC7 -> Spyderco Viele -> EKI PSARK -> Spyderco Endura -> mini Socom -> Spyderco Delica -> mini Socom auto -> Spyderco Lum Tanto (quest trwa...)

Fixed: Gerber Clip-Lock -> SOG Pentagon -> Nealy Jambiya -> BM Nimravus -> Disciple

Tomek
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
a możecie napisać co wymuszało zmiany ???? większe fundusze, czy jakieś realne przesłanki, a może po prostu trzeba było każdy kolejny nabytek w roli EDC sprawdzić ?? Ciekawi mnie np. dlaczego mini socoma zastąpiła delice, a ją mini socom auto ??? W sumie podoba mi się podejście AdamaD, który mówi " testowalem..., ale to nie było to więc sprzedałem i w końcu znalazlem ... i mi pasuje bo jest dobry do... i tani"
  • 0

budo_xavras
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Moje powody zmiany EDC: nowe zakupy, okoliczności użytkowania (przypadek socoma i delic: przez paę miesięcy nadzorowałem budowę 2 statków w obcej stoczni, pierwsza delica była dużo łatwiejsza do poświęcenia/zgubienia/uszkodzenia niż Socom, potem zafundowałem sobie wave'niętą delicę, która zająła miejsce poprzedniej. Socom auto pojawił się, kiedy powróciłem do normalnego środowiska pracy, tj. biura), ubranie (noszenie PSARK'a lub Lum'a do garnituru jest raczej trudne), aktualny poziom "taktyczności" (bardzo wysoki, jeśli wziąc pod uwagę czarne tanto (spydie Lum) w kieszeni :wink: )...

Tomek
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Folders:Buck Strider 880SP --> Sebenza lub AR (za jakis czas)
Fixed:my customs only :)
  • 0

budo_domr
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
EDC progress:

Wz. 98 8O --> CS PK I :) --> CRKT Polkowski/Kasper Companion --> LT LCC --> wkrótce ER Shrapnel (renesans bzika na pkcie fixed)

Nie sądzicie, że oprócz wzrostu zasobów finansowych nasze zestawienia doskonale obrazują okresowe bziki, a jednocześnie dochodzenie do optimum/ Ergo, w tym szaleństwie JEDNAK jest jakaś metoda :)

pzdr
DomR
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
A u mnie:
harcerska finka (plastik) :/ => czarny sztylet no name => Duży victorinox =>Monochrome/Necker => (wkrótce) manix/BKT-7 :twisted:
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Folder : Spyderco Police - Microtech UDT - AFCK - Sebenza - Emerson Commander - Sifu -Strider AR- Lightfoot FCF

Fixed : MD ATAK -Brend #2 - MD ATAK
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
fajny temat! musze sięgnąć pamięcią do szczenięcych lat ;-)

folder - bazarowy motyl - potem przez 10 lat Vicek Spartan/Explorer bo przez chwile nie bylem w temacie - potem CRKT M1 - Microtech Mini Socom Elite - Spyderco Chinook II - myślę o czymś mniejszym, ale obok, a nie zamiast

fixed - Ontario Marine Combat - dlugo dlugo nic - i teraz Spyderco Perrin
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Witam

Ewolucja mojego EDC ma na razie krótka historię (:

Multi purpose:
Victorinox Sprtan (zgubiłem) -> Victorinox Hunstman

Folder:
Gerber Paraframe II (bo zobaczyłem M21-04) -> CRKT M21-04

Fixed:
Harcerska finka -> jakiś czechosłowacki myśliwski nóż (zgubiłem) -> żaden (:

Ale planuje zrobić malutka rewolucję - folder i scyzoryk zastąpić Leathermanem Wave 2004. A do tego zestawu dokupić BM Gamer. A no i jakiegoś najmniejszego Vicka z korkociągiem (:
Bo jak mnie na początku flip-klik podniecał tak teraz zaczyna mnie kurzać. Co kanapka, kabelek, paczka, patyczek czy kiełbaska to trzeba flip-klikać. Palec mnie boli od tego. Zresztą psiakoś wogóle idea foldera zaczęła mnie zniechęcać. Wole mieć stały nóż - wyciągam i używam - po prostu.

Pozdrowionka
  • 0

budo_bigbang
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Foldery

S&W SWAT LARGE -> Mini AFCK -> mini SOCOM Elite -> Amphibian -> SEBENZA / BENCHMITE 3100 AUTO

Fixed
ER Shrapnel -> CR Mark VI / Neck Custom MarcinS
  • 0

budo_bigbang
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
sorry za dubel

Toole

Leatherman Wave -> Charge Ti -> Wave 2004

Latarki

Gerber Infinity -> SF E1E -> KL1 -> CMG Infinity -> VG FB3 (na długie świecenie) + body E1e (na codzień) + KL1
  • 0

budo_lepermessiah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Foldery

Herbertz -> Victorinox SAK -> Ruski Balisong -> Spyderco Military

Fixed

SOG Seal Pup -> Busse T Street

Docelowo

Folder - Sebenza lub SMF

Fixed - Strider CP-S
  • 0

budo_mark56
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
Foldery

Master Cutlery Folder (MT-015) -> Camillus CUDA EDC ->Spyderco C32P Spur ->CRKT Point Guard -> Benchmade Mini Ambush


PZDR
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...

jakiś czechosłowacki myśliwski nóż (zgubiłem)


Nic nie opisze tego bolu! Wiem, bo sam tak mialem, piekna czechoslowacka :) finka z rekojescia z rogu jelenia i grawerunkiem na klindze zapuscila korzenie gdzies pod lesnym poszyciem :cry: :cry: :cry:

No a potem to juz jakos poszlo:

Fixed: we wczesnej mlodosci jakis niemiecki sztylet. Poswiecil sie w koncu na oltarzu nauki (rzucania).

Folder: przez wiele lat sprezyna Mikov (nic innego nie bylo! tylko bazarowe OTFy), potem dlugo nic, maly Herbertz, CRKT M21 na zmiane z M 16, Fred Carter 5, a od dzis....
:peace: pierwsze AFCK axis :peace:
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: ewolucja moich EDC...
w moim przypadku bylo tak:
1 edc multi tools
victorek,pozniej zastapil go letherman charge a teraz jest maly swiss tech plus maly wenger
charge to skok jakosciowy,jednak wygrala mala nasa i wymiary jego nastepcow
2 edc folders to odpowiednio herbertz>dragonfly>pika>crkt 21-04>manix>griptilian 550
herbertza zamienilem z powodow zrozumialych-slaba stal i wykonanie-pozniej za male wymiary dragona-pozniej pike wymienilem dla jeszcze wiekszego zapasu mocy stad crkt-jeszcze lepsze materialy stad manix-a teraz zwyciezyl rozsadek i wygoda noszenia/waga i zadowalajaca jakosc komponentow(ale manix nadal jest ze mna i juz zostanie :) -tyle tylko ze uzywam go do powazniejszych zadan
3 fixed-to juz nie edc ale jak juz wszyscy pisza to ja tez ;) -jakis tam nieto-moose hunter-a teraz sklaniam sie ku jakiemus ontario Rat
nieto mial tragiczna rekojesc,a moose nie zadowala mnie w kuchni-a w terenie musze miec noz "do wszystkiego"stad ontario-via pelny plaski szlif :) [/quote]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024