Skocz do zawartości


Zdjęcie

ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Witam,
Ostatnio w trakcie godzinnego biegania zaczolem oddychac tylko i wylacznie nosem. Chcialem sprobowac oddychac w ten sposob, zeby sprawdzic czy ma to jakis wplyw na oczyszczenie zapchanego nosa i o dziwo zadzialalo....Teraz caly czas stosuje ta metode....chociaz jest to dosc trudne i wymaga sporego wysilku, jednak idzie sie przyzwyczaic.
Mam pytanko: Czy takie oddychanie tylko nosem w trakcie porannego biegania po lesie jest dobrym pomyslem i na co to wplywa?
pozdrowionka
  • 0

budo_tora
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 833 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Calimshanu

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
jeśli za mało oddychasz tym nochalem to napewno moze to wpłynąć na niedotlenienie mózgu.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA

Mam pytanko: Czy takie oddychanie tylko nosem w trakcie porannego biegania po lesie jest dobrym pomyslem i na co to wplywa?
pozdrowionka


Czy jest dobrym pomyslem? Nie mam pojecia, jednak podczas piegania slyszalem, ze powinno sie wdychac nosem a wydychac ustami...
  • 0

budo_nazeem
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 721 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Powninno , ale myśle , że to nie ma znaczenia . Ja oddycham ustami i wydycham powietrze ustami , bo tak mi wygodniej. Myśle że to indywidualna sprawa.
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
zawsze lepiej jest oddychać nosem, gdyż nosek wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza, a ponadto jest bardzo dobrze ukrwiony, przez co ogrzewa powietrze, zanim trafi ono do płuc (przy intensywnym wdychaniu troche z tym gorzej, ale zawsze coś :D ). Wyduycha należy ustami, bo tak jest szybciej :D
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Powinno wdychac sie nosem - wydychac ustami. Zapewnia to dobra cyrkulacje powietrza. Druga sprawa jesli nie chcecie sie nabawic chorob wszelakich nie radze wdychac ustami - nawet jesli polykane bialko w czasie biegu jest smaczne 8) :)
  • 0

budo_ali_san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
No co ty oddychac nosem podczas biegania?
przeciez to predzej sie udusze :P
nosem ciezko sie oddycha... :P
chociaz jezeli tak lepiej to przydaloby sie przyzwyczaic :roll:
  • 0

budo_cooler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Iława

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Z tego co zauważyłem to przeważnie długodystansowcy i tak wdychają i wydychają powietrze ustami.
Oczywiście jakby ktoś wdychał nosem to bardzo dobrze ale troszke jest to trudne bo dłużej wdychasz powietrze, które jest ci bardzo potrzebne.
nikt chyba nie chce mieć niedotlenienia mózgu
  • 0

budo_gameness
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
jak biegam na krótkie dystanse to owszem nos - usta jednak gdy ( ja ) biegamna długie tzn 5-10 km to tylko nos bo jak otworze usta podczas biegu odrazu łapie mnei zadyszka i nie daje rady biec
Gdy biegamy z kumplami ja dalekie to dziwia sie ze nic nie mówie :] :)
no ale cóż już sie tak przezwyczaiłem 8)
  • 0

budo_vtgirl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Ratujcie bo już nie wiem co robic zawsze jak zaczynam biegac na treningu czy w lesie łapie mnie kolka.Nic nie pomaga ani przychodzenie na czczo na treningi ani oddychanie nosem.Nie wiem moze mam jakąś wadę czy cosik 8O nie wiem jak sie tego pozbyć
  • 0

budo_zjarany_swistak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 756 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
biegac biegac i jeszcze raz biegac. TO jedyna metoda ( i jak cie zalpie kolka to biec dalej nawet jesli mialoby to byc wolniej od zwyklego chodu-ogolnie nie poddawac sie :) )
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Na ktoryms forum sportowym ktos zapodal codzienny trening wytrzymalosciowy Bruca Lee....rano godzinka szybkiego biegu, pozniej godzinka szybkiej jazdy na rowerze, a potem skakanka. Powietrze wdychane i wydychane przez kinol tylko i wylacznie 8O 8) Tak swoja droga dla mnie to jakas bujda :-)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
moja rada - opowiesci o tym co robil bruce, kogo pokonal itp traktowac z dystansem :)
  • 0

budo_ziomek-tomek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA

biegac biegac i jeszcze raz biegac. TO jedyna metoda ( i jak cie zalpie kolka to biec dalej nawet jesli mialoby to byc wolniej od zwyklego chodu-ogolnie nie poddawac sie :) )

jak kolak boli to wepchnij sobie dwa palce (nie tam gdzie myślicie) w brzuch tam gdzie boli. Naprawde pomaga!!!
  • 0

budo_kane
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 752 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Wdychac nosem...wydychac ustami...aha i jeszzce jedno...wydech najlepiej jesli jest troche dluzszy nie wdech .
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA

Ratujcie bo już nie wiem co robic zawsze jak zaczynam biegac na treningu czy w lesie łapie mnie kolka.Nic nie pomaga ani przychodzenie na czczo na treningi ani oddychanie nosem.Nie wiem moze mam jakąś wadę czy cosik 8O nie wiem jak sie tego pozbyć


Spróbuj oddychać bardziej przeponowo. Podejrzewam że łapiesz kolkę wskutek niedotlenienia. Mi pomaga kiedy robiąc wdech wypycham brzuch, tak jak bym go chciał wypiąć. Rób tak jak tylko poczujesz kłucie w boku, a najlepiej cały czas w trakcie biegu oddychaj w ten sposób.
  • 0

budo_triceps
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce pod Bodzentynem

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Należy oddychać na dwa wdechy i dwa wydechy.
Wdech, wdech, wydech, wyydech (tak ten drugi wydech jest ociupinkę dłuższy).

Ustami nie należy oddychać bo wtedy zbyt dużo wdycha się tlenu i bardzo łatwo łapie kolka (przynajmniej mnie i moich znajomych).
Kolka jest właśnie efektem namiernej ilości wdychanego powietrza (a nie niedotlenienia jak ktoś powiedział), które idzie gdzieś do brzucha. Aby się jej pozbyć gdy już złapie to podczas wydechów należy przycisnąć bolące miejsce.

I to na ten temat tyle.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
Osobiscie nie radze biegac z zamknietymi ustami. Zawsze wargi sa lekko rozchylone. Dlugodystansowcy nie oddychaja ustami jak ktos gdzies tam pisal. Sam biegalem w mlodosci na zawodach na dystansach powyzej 5 a nastepnie 10 km i 20 km. Tylko na krotkich dystansach mozna calosc przebiec oddychajac ustami lub nawet na bezdechu ;)
Na dlugich dystansach trzeba sobie oddech unormowac i rozlozyc na kroki.
Bieganie z oddychaniem tylko przez nos moze doprowadzic do nadcisnienia. A lapanie powietrza ustami szybko zakonczy udzial nasz w biegu ;)
  • 0

budo_nseal
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa, czasami Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA

Ustami nie należy oddychać bo wtedy zbyt dużo wdycha się tlenu


Chyba powietrza? Rozumiem ze nadmiar powietrza moze trafic do zoladka i to moze pwoodowac jakies sensacje, ale nie sadze by dostarczenie organizmowi dodatkowej porcji tlenu powodowało kolkę. Niedotlenienie jest IMHO Twoim wrogiem, organizm sam reguluje oddech (co prawda "badając" poziom CO2 a nie O2). Niech to jakiś lekarz lepiej opisze :)
  • 0

budo_soczeq
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stąd i... stamtąd

Napisano Ponad rok temu

Re: ODDYCHANIE W TRAKCIE BIEGANIA
więc tak...
co się powinno a co nie powinno kwestia dyskusyjna
wdech nosem, wydech ustami raczej tak to powinno się odbywać chociaż biegając łapę się na zmienianiu sposobu oddychania
wbrew pozorom biegania trzeba sie nauczyć m.in. nauczyć się oddychać
zadyszka może być wynikiem przeforsowania, powierzchni po której biegamy, jakością powietrza, brakiem kondycji
przez jakieś pierwszy miesiąc biegania na treningach (3-4 razy w tygodniu) kolka była normą po prostu przepona nie była przyzwyczajona do pracy w "takich warunkach"
nie należy:
- się zrażać
- biegać po sypkim (miękkim) piasku
- biegać rwanym tempem
- unikać biegania kiedy jest parno/duszno (przynajmniej na początku)
- gadać i biegać
- biegać bezpośrednio po posiłku
- i jeszcze coś, ale nie pamiętam ;P

jak sobie przypomnę napiszę
ale na pewno systematyczne bieganie przyniesie efekty
;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024