Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Kata
W Daito-ryu Aikijujutsu istnieje podstawowe kata zawierajace elementy/techniki wykonywanych zarowno samemu jak i z dwoma partnerami, w ktorym cwiczy sie plynne przejscie pomiedzy 5 technikami: iriminage->ikkajo->kotegaeshi->kaitenage->shihonage (co do nazwy tego drugiego sie moge mylic, niemniej wyglada podobnie do ikkajo/ikkyo).

Jak trenowalem w Kolonii u Asai Sensei w dojo to tez robilismy pewne formy kata, mianowicie shihonage i kaitenage.

W yoshinkanie i shudokanie istnieje 6 podstawowych form kata, tzw. kihon dosa, ktora mozna cwiczyc singlowo lub z partnerem.

A jak jest u was? Cwiczycie tez jakies formy "w powietrze"?
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Ależ oczywiście.. W Toitsu Aikido / Ki Aikido/ są głównie formy które są spuścizną po naukach Tohei sensei. Jest ich ok. 30 i są podstawą całej nauki. Nazywa się to przestarzale Taigi czyli sztuka z Ki ale tej nazwy już się nie stosuje. W każdym razie są to układy zwykle 6 technik powiązanych w jakiś sposób ze sobą.
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

A jak jest u was? Cwiczycie tez jakies formy "w powietrze"?

W formie szczątkowo - marginalnej. A szkoda, chyba będę musiał w parku odpracować...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
LM, masz to gdzien na video, te przejscia? Bo mam jakies trudnosci, zeby to sobie wyobrazic :?
my nie robimy zadnych kata samemu, a przejscia to takie sa:
Np. shihonage -> pozwalasz wstac uke po skonczeniu ale kontrolujac caly czas reke -> kotegaeshi -> pozwalasz wstac uke po odkreceniu go na plecy, caly czas kontrola reki -> nikkyo (tylko troche go wbijasz w tatami) -> pozwalasz podniesc sie, kontrola reki -> przejscie do iriminage.
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

LM, masz to gdzien na video, te przejscia? Bo mam jakies trudnosci, zeby to sobie wyobrazic :?
my nie robimy zadnych kata samemu, a przejscia to takie sa:
Np. shihonage -> pozwalasz wstac uke po skonczeniu ale kontrolujac caly czas reke -> kotegaeshi -> pozwalasz wstac uke po odkreceniu go na plecy, caly czas kontrola reki -> nikkyo (tylko troche go wbijasz w tatami) -> pozwalasz podniesc sie, kontrola reki -> przejscie do iriminage.

A to jest jakoś sformalizowane? U nas to jest tak, że Sansei pokazuje jakąś tego typu sekwencję, przez jakiś czas wszyscy próbują to powtórzyć, a kończy się na tym, że wszyscy leżą i próbują partnera udusić, albo mu nogę wyjąć z biodra :-)
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

LM, masz to gdzien na video, te przejscia? Bo mam jakies trudnosci, zeby to sobie wyobrazic :?


hmmm... slaba wyobraznia... 8)
nie mam na video, cwiczylem na macie to kata, stad wiem...
kata owo cwiczy sie z dwoma partnerami atakujacymi naprzemiennie - jak jeden laduje na ziemi to drugi zaczyna atak, stad wynika plynnasc w cwiczeniach z partnerem...
no albo cwiczy sie samemu
opisywac dokladnie nie ma sensu,
a cos mi sie wydaje ze to dla ciebie jakas niezla nowosc :) to kata w daito :)

mi bardziej Szczepan chodzilo o sformalizowane kata charakterystyczne dla danej szkoly/nauczyciela cwiczone regularnie i obrazujace podstawy danej szkoly a nie radosna tworczosc 3 danow :) 8) :twisted: :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Drogi LM,
Po pierwsze to nie moje pomysly z tym przechodzeniem pomiedyz technikamie tylko Claude'a, tak ze do niego kieruj swoje radosne uwagi 8)
Osobiscie wydaje mi sie ze w zadnym odlamie Daito ryu nie ma kata ktore robia samemu, ale sie to wkrotce sprawdzi, bez obawy :wink: :lol:

Wy tam w Yoshinkanie, widze ze macie obsesje kata, wszedzie widzicie tylko kata hehehehe

A przeciez Dziadek himself NIGDY nie cwiczyl ani nie kazal nikomu ciwczyc kata w aikido bo bylo to dla niego calkowite zaprzeczenie spontanicznosci wykonywania technik.

Ot i co, idziecie w slepy zaulek!
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Bardzo lubie ten nie znoszacy sprzeciwu ton naszego szanownego moda :)

to fakt, mamy manie na punkcie kata, nakryles nas, teraz pozostaje zmenic nazwe z yosninkan aikido na yoshinkan ju-jutsu albo inne ryu :)
bo wszem i wobec wiadomo ze tylko jedna droga prowadzi na szczyt i tylko ona jest sluszna ! cala reszta bladzi po omacku :cry:

co do Claude'a i jego pomyslow to ja nie wiem czy to on wymyslil czy nie on, bo skad mam wiedziec - moge tylko i wylacznie oprzec sie na twoich relacjach.

bardziej by mnie interesowalo to czy Kanai Sensei mial w swim repertuarze jakies kata, no i mam na mysli cos co cwiczyl/uczyl takze w wersji solo nie tylko z partnerem, nie zrozumiales o co mi chodzi :) czytaj posty ciut dokladniej.

co do Daito Ryu - posprawdzaj moze sie nawrocisz :)

to Bestja: mozesz cos wiecej o Taigi napisac?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

bardziej by mnie interesowalo to czy Kanai Sensei mial w swim repertuarze jakies kata, no i mam na mysli cos co cwiczyl/uczyl takze w wersji solo nie tylko z partnerem, nie zrozumiales o co mi chodzi :) czytaj posty ciut dokladniej.

co do Daito Ryu - posprawdzaj moze sie nawrocisz :)

Kata w wersji solo? Kanai sensei? no nie wyglupiaj sie :roll: :lol: Nigdzie w zyciu w aikikai nie widzialem zadnego kata solo......
co do Daito Ryu - spoko.
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Jeśli chodzi o Taigi to zostały te formy wprowadzone przez Tohei'a po 1978 roku.
Tu również tkwi kość niezgody mająca nazwę "Zawody" co dla wielu Aikidoków jest horrorem przestraszony a tak naprawdę zostało to wprowadzone dla ludzi zachodu, którzy mają psychiczną konieczność rywalizacji.
Zawody w Taigi to jest coś na kształt pokazów gimnastyki artystycznej, gdyż chodzi w tych zawodach o pokazanie harmonii pomiędzy ćwiczącymi i ich umiejętności techniczne są tylko jednym z elementów jakie się ocenia w czasie tych "zawodów".Całość ma służyć do większego samorozwoju i daję większą motywację i mobilizację do ćwiczeń.
Jak wspomniałem - formalnie Tohei stworzył tych taigi 30 ale są od tego odstępstwa. Jest w tym zawarta jakby całość Toheiowgo przekazu jego wizji Aikido jako harmoni ciała i umysłu.Można je robić z partnerem/ami jak i często wykonuje się je samemu co patrząc z boku przypomina dynamiczne Tai Chi /sama nazwa też sporo mówi :D Taigi - Tai Chi.../.
To tak pokrótce...
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

Nigdzie w zyciu w aikikai nie widzialem zadnego kata solo.


Bo nie sprawdzasz, co nalogowi aikidocy robia w domach, zwlaszcza przed lustrem :wink: Ja widzialam :lol: :) :) :) :lol:
Zetknelam sie rowniez z takim eksperymentem: trening polega na tym, ze siedzi sie w seiza z zamknietymi oczami i "zadane" przez prowadzacego techniki wykonuje sie... w myslach.
No, ale to nie sa kata solo, bo nikt ci przeciez nie zabroni wyobrazic sobie swojego uke.
Fajna zabawa, tylko lamie regule, ze przez pierwsze 20 lat myslenie w aikido jest zabronione 8)
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
A w ogóle, to ktoś mi zasugerował fajny pomysł: Jakby ktoś chciał ćwiczyć Tai Chi, ale nie ma ochoty wnikać w sprawę to można sobie robić 14 (13?) jo kata, tylko bez jo i powolutku. Jak mi się będzie nudziło to na pewno spróbuję. :-)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

Zetknelam sie rowniez z takim eksperymentem: trening polega na tym, ze siedzi sie w seiza z zamknietymi oczami i "zadane" przez prowadzacego techniki wykonuje sie... w myslach.
No, ale to nie sa kata solo, bo nikt ci przeciez nie zabroni wyobrazic sobie swojego uke.
Fajna zabawa, tylko lamie regule, ze przez pierwsze 20 lat myslenie w aikido jest zabronione 8)

Wyobrażenia technik w myślach z uke jakim się chce i ubranym lub nie :) :) :) :)
Rozmarzyłem się troszeczkę
  • 0

budo_ogami itto
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dalekie zadupiaste południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Heh od razu przypomniał mi się pamiętny tekst... "Mało kto wie, że najwyższy stopień wtajemniczenia to ćwiczenie kata, w którym ćwiczący jako przeciwników widzi duchy starych mistrzów". :) :wink:
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata
Ale w teorii sportu powtarzanie sekwencji ruchu w myślach nazywane jest treningiem mentalnym - i jest często stosowane.
Wbrew pozozrom daje efekty nie tylko w wymiarze techniki (jako ruchu) ale też w postaci zwiększenia czystej siły fizycznej. :wink:
Oczywiście, jeżeli Kol. wingman rozbierze w myślach jakąś ponetną aikidoczke to efekty mogą być ...mhm nieoczekiwane :wink: :)

Pancer (starający się opanować wybujałą wyobraźnię :wink: )
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

Heh od razu przypomniał mi się pamiętny tekst... "Mało kto wie, że najwyższy stopień wtajemniczenia to ćwiczenie kata, w którym ćwiczący jako przeciwników widzi duchy starych mistrzów". :) :wink:


Eee tam tez mi frajda bić starych dziadków. :evil:
Minotaura sobiw wymyśl :)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata

Oczywiście, jeżeli Kol. wingman rozbierze w myślach jakąś ponetną aikidoczke to efekty mogą być ...mhm nieoczekiwane :wink: :)

:lol: Jak najbardziej oczekiwane :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024