Skocz do zawartości


Zdjęcie

Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Na prosbe wielu czytelnikow i dyskutantow Vortalu, umiescilem znakomity artykul Chiby sensei. Mam nadzieje ze rozjasni to nieco mroczne korytarze prowadzace do mistrzostwa w aikido.

http://www.forum-kul...showtopic=66024

Tutaj zapraszam do dyskusji na ten temat.
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Dzieki Wodzu za ten tekst - pieknie sie go czyta. Ale dyskusja moim zdaniem nie ma miejsca. Bo jesli idea opisana tam do kogos dotrze, to zarazem zrozumie on, ze to nie dyskusja, czytaniem i rozumieniem sie cos osiaga - tylko potem wylanym na macie. No i dyskutowac beda tylko miszczowie w technikach ustnych. Ale moze sie myle - jesli zaistnieje dyskusja to na pewno poczytam sobie co kto dorzuci...
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze

Dzieki Wodzu za ten tekst - pieknie sie go czyta. Ale dyskusja moim zdaniem nie ma
miejsca. Bo jesli idea opisana tam do kogos dotrze, to zarazem zrozumie on, ze to nie
dyskusja, czytaniem i rozumieniem sie cos osiaga - tylko potem wylanym na macie. No i
dyskutowac beda tylko miszczowie w technikach ustnych. Ale moze sie myle - jesli
zaistnieje dyskusja to na pewno poczytam sobie co kto dorzuci


zgadzam się :D
  • 0

budo_luin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Bardzo mi sie podobalo.Tylko,ze faktycznie nie ma tu o czym dyskutowac :-)Rozni malkontenci i "usprawniacze nieskutecznego aikido" powinni wziac sobie do serca,to co przekazuja nam mistrzowie i tradycja SW.A najczesciej jest tak,ze najwiecej do powiedzenia maja ci,ktorzy nie posiadaja Shoshin.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Pewnie zle sie wyrazilem, jesli chodzi o slowo dyskusja :lol: Moze powinienem powiedziec "pelne uwielbienia komentarze i podziekowania" :wink: Faktycznie z Chiba sensei nikt nie dyskutuje hehehehe
No ale z drugiej strony, w koncu po to jest forum, zeby wyrazac swoje watpliwosci...........tak ze .......hmhmhmh..........
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Czy pełne uwielbienia wyrazy najwyższego uznania dla moda jako tłumacza tez mozna dołaczyc :wink: :) :) 8)
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
No, prosze, co sie w tej Hameryce wyprawia...
Chiba sensei naucza o Shosin, a tymczasem Yamada sensei powiada, ze nie lubi slepego posluszenstwa u swoich uczniow, ceni ich indywidualizm, wie, ze nie jest najlepszym nauczycielem na swiecie, zdaje sobie sprawe, ze tez popelnia bledy i dlatego woli, kiedy mu ktorys z uczniow powie "ja nie sadze, sensei, ze to co zrobiles bylo dobre", niz gdyby mial sie tylko bezmyslnie klaniac...
Hmm... i co o tym myslec?
A moze nie ma tu zadnej sprzecznosci?
  • 0

budo_kunichiro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze

Yamada sensei powiada, ze nie lubi slepego posluszenstwa u swoich uczniow, ceni ich indywidualizm


Szczerze jestem zaintrygowany postawą sensei`a Yamady. Może jest t cos czego szukam? :?
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Czyzbys cwiczyl we Wroclawiu u ucznia Chiby senseia :lol:
  • 0

budo_kunichiro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Tak, ale sprzeniewierzyłem się i zostałem "roninem" ..... :) :) :) :)
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
No, to chyba rzeczywiscie czas wyruszac do Yamady senseia. Za ocean, albo... do Krakowa :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze

Tak, ale sprzeniewierzyłem się i zostałem "roninem"

Pamietaj ze nigdy nie jest za pozno na powrot na wlasciwa droge 8)

Osobiscie, na twoim miejscu, bylbym niezmiernie szczesliwy, mogac cwiczyc w dojo, ktore ma tak scisly kontakt z Chiba sensei. W Polsce to rzecz absolutnie unikalna, i to zupelnie niezaleznie od tego jak parszywy charakter ma Pmasz.
Jesli myslisz ze na poziomie ponizej powiedzmy 3 dana mozna myslec o rozwoju jakiejkolwiek indywidualnosci w aikido to sie solidnie mylisz. wydaje mi sie ze Yamada sensei wlasnie myslal o takim poziomie myslac o tym rozwoju indywidualnosci. KAZDY shihan jest tradycjonalista, niezaleznie jakie wrazenie zewnetrzne robi. Jakikolwiek rozwoj indywidualnosci wczesniej, powoduje tylko znieksztalcenia w rozwoju.

Oczywiscie, cwiczac u shihana w dojo, nie masz zadnych szans takiej indywidualnosci rozwinac za wczesnie, po prostu sam nie chcesz, widzac jak cwicza starzy wyjadacze, widzisz kosmiczna przepasc jesli chodzi o umiejetnosci. Po prostu wygladalo by to i smiesznie i pretensjonalnie i groteskowo.
Kiedys obejrzalem sobie egzamin jednego goscia na 3 dan, ktory wlasnie wysilil sie na taki "indywidualny rozwoj", wierz mi, ze wszyscy czuli sie mocno zazenowani ogladajac to. Tylko gosciu niczego nie zauwazyl, taki byl z siebie zadowolony :( :(

Cwiczac w Polsce tego tak wyraznie nie widac, i wielu ludzi wpada w pulapke, myslac: JUZ CZAS! JUZ CZAS! JUZ CZAS!
  • 0

budo_kunichiro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Hehe. Dzięki Szczepanie za cenne rady . Jednak charakter PMasza nie ma tu absolutnie nic do rzeczy. Ja poprostu nie przepadam za aikido Chba sensei. Nie pasauje mi "ruchowo". Indywidualność o która mi chodziło natomiast to nie slepe zadowolenie z siebie i myslenie że robi się cos niewiadomo jak ale jakaś mała możliwość decydowania o sobie, o tym jak i co robie i jakis dialog pomiędzy mną a nauczycielem tego dotyczący. Ale nie znaczy tu że chce od razu tworzyc SWOJE niesamowite nowe aikido. Wiem że to bzdura. Z innej perspektywy patrząc odważyłem się niedawno na spojrzenie prawdzie w oczy i przyznanie się do tego , że mój czas w aikido juz poprostu się skończył.... :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze

ale jakaś mała możliwość decydowania o sobie, o tym jak i co robie i jakis dialog pomiędzy mną a nauczycielem tego dotyczący.

Ach, demokracji szukasz w sztukach walki? 8O :? No to powodzenia :(
  • 0

budo_kunichiro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze
Ucze sie na własnych błędach, bo lubię. Ale jak sam powiedziałes na powrót nigdy nie jest za póxno... pozdrawiam.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin - komentarze

mroczne korytarze prowadzace do mistrzostwa w aikido.


kto ma morczne ten ma.. moze by tak zdjac klapki z oczu?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024