Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niebezpieczeństwo technik Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_cezik
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Niebezpieczeństwo technik Aikido
Witam,
Intensywnie zastanawiam się nad zapisaniem się do sekcji Aikido,
W tym celu pościągałem sobie kilka filmików z Aikidokami w akcji,

Tyle się mówi i pisze o Aikido, że to "dżentelmeńska" sztuka walki, bez szkody dla przeciwnika, unikowa, jednym słowem "sztuka walki bez walki".

Przyznam, że większość technik na tych filmach wygląda bardzo niebezpiecznie. Jak sobie pomyśle że mogli by się tak naparzać na betonowym chodniku to żal się człowiekowi robi.

Czy faktycznie techniki Aikido są w rzeczywistwości takie groźne czy to tylko tak wygląda? Czy doświadczeni aikidocy mogą swobodnie regulować siłę rzutu (czy innych technik), mając pewność, iż nie wyrządzą przeciwnikowi żadnej krzywdy? Jednym słowiem jak duże jest prawdopodobieństwo zabicia kogoś przy użyciu Aikido w obronie własnej?
  • 0

budo_lindros
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Moim skromniutkim zdaniem to jest tak, ze rzuca sie tak jak pozwalaja. Nalezy jednak dazyc do tego, aby uzywac jak najmniej sily i miec max efektu. Czyli regulowac mozna. Poza tym nikt na poczatku nie bedzie toba rzucal tak jak na filmach. Idz na jeden trening na probe to zobaczysz jak to wyglada.
  • 0

budo_luin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Aikido w wykonaniu zaawansowanych cwiczacych faktycznie wyglada zabojczo :-) Ale jest tak dlatego,ze uke (osoba na ktorej jest wykonywana technika) potrafi w odpowiedni sposob zareagowac.Chodzi tu o umiejetnosc ucieczki przed bolem.Temu celowi sluza odpowiednie pady,a trzeba przyznac,ze sa one bardzo efektowne.Osoba nie posiadajaca tej umiejetnosci najprawdopodobniej doznalaby powaznego urazu.Jezeli zas chodzi o to czy mozna kontrolowac sposob czy sile wykonywanej techniki,to na pewno tak.Dotyczy to jednak osob,ktore spedzily na macie dobre kilka,a czasem nawet kilkanascie lat.Wczesniej nie ma chyba co marzyc o takich umiejetnosciach (no chyba,ze jest sie wybitnie zdolnym :-) ).Dlatego tez nie ma co sie martwic na zapas przypadkowym zabojstwem z wykorzystaniem aikido przestraszony :-) Przez dlugi czas prawdopodobnie nie zdecydujesz sie na uzycie sztuki w podbramkowej sytuacji,z tej prostej przyczyny,ze nie bedziesz jej pewny.A pozniej,jezeli trafisz na dobrego sensei,bedziesz potrafil zwyciezac bez walki :wink:
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Zgadzam się z moim przedmówcą i też twierdzę że podstawą poznawania Aikido jest dobra umiejętność padania-im bardziej rozluźnione ciało tym lepiej. Jeśli chodzi o zabicie kogoś to chyba że bokkenem w głowę :) , a tak ogólnie na treniengu możliwość złapania kontuzji jest możliwa tak jak to w sporcie. I tak jak przedmówca też proponuję Ci iść na trening na próbę i zobacz czy pasi czy nie :D

Pozdro
  • 0

budo_cezik
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Hmmm, a jeżeli skupić się na użyciu technik aikido na zwykłym śmiertelniku? Na jak duże niebezpieczeństwo jest narażony jeżeli aikidoka używa technik, które normalnie stosuje w pełni na treningu, na macie?
  • 0

budo_aresx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido

Hmmm, a jeżeli skupić się na użyciu technik aikido na zwykłym śmiertelniku? Na jak duże niebezpieczeństwo jest narażony jeżeli aikidoka używa technik, które normalnie stosuje w pełni na treningu, na macie?

Sam sobie mozesz na to odpowiedziec. Wyobraz ze to ty tak latasz jak na tych filmikach, czujesz to ??? :) .

PS: Hmm cos mi sie zdaje ze ten topik zaczyna zmierzac do tego co zawsze :D :D
  • 0

budo_luin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Niebezpieczenstwo jest bardzo duze.Dobrze wykonana,skonczona technika z cala pewnoscia zakonczy sie powaznym urazem.Oczywiscie istnieja techniki,ktore sluza jedynie obezwladnieniu przeciwnika.Zakladam jednak,ze pytanie dotyczylo tych co bardziej drastycznych.Dobrym przykladem wykonczonych technik sa te,ogladane w filmach ze Stevenem Seagalem.Jezeli jednak chcesz poznawac tradycyjne aikido,to musisz zapomniec o takim postepowaniu.Pozwole sobie przytoczyc fragment ksiazki"Aikido i dynamiczna sfera":"Przy uzyciu aikido mozliwe jest szybkie i czyste zneutralizowanie wrogiej,nieusprawiedliwionej agresji.Co wiecej-jest to mozliwe przy zachowaniu calkowitej kontroli nad wszelkimi aspektami ataku i obrony,tak ze efektywna samoobrona staje sie mozliwa bez koniecznosci powaznego uszkadzania napastnika" i dalej:"...twierdzi rowniez,ze jestesmy odpowiedzialni za niepotrzebne uszkodzenia ciala napastnika,ktory znajduje sie ciagle na niskim,prymitywnym poziomie.My natomiast aspirujemy do poziomow wyzszych,na ktorych obrona staje sie mozliwa bez stosowania brutalnych metod,jakze czesto nauczanych jako nieodlaczne skladniki samoobrony".
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido

Niebezpieczenstwo jest bardzo duze.Dobrze wykonana,skonczona technika z cala pewnoscia zakonczy sie powaznym urazem.Oczywiscie istnieja techniki,ktore sluza jedynie obezwladnieniu przeciwnika.

to aresx chyba masz racje jak ludzie powracają z długiego weekendo to się zacznie :lol:


  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Sorki to na samym dole to moja myśl coś mi się pochrzaniło i wpadło w cytat :?
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
"aikido nie toleruje błędów ",tylko bezbłędnie wykonane jest tzw. skuteczne, a jednoczesnie jest nadzieja ,ze napastnik jest nadal cały.
W przeciwnym nazie jest nieskuteczne i jak wszystko zle wykonane , może być niebezpieczne
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
paskuda ty zyjesz?
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Nie wiem jakie konkretnie techniki aikido widziałeś na filmikach, ale większość rzutów w aikido robi się poprzez dzwignię, więc jeżeli aikidoka zrobi coś takiego na przypadkowym człowieczku to raczej nie zobaczysz efektownego padu a tylko uszkodzony bark/łokieć/nadgarstek.
  • 0

budo_raziel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Widze że wkońcu jakiś normalny temat na którym można pogadać o AIKIDO. Widać faktycznie że ludzie wyjechali gdzieś na długi weekend bo nikt w tym temaci nie pisze jakie AIKIDO to jest słabe a ich style najlepsze.

I zgadzam się z przedmówcami. Jeśli potrenujesz AIKIDO dłuższy czas to nauczysz się padać gdy ktoś cie podchaczy lub rzuci tak aby nie czuć bólu lub czuć go jak najmniej. AIKIDO nauczy cię również po kilku latach dobrego treningu świetnego refleksu. Będziesz umiał w ostatniej chwili zchodzić z lini ataku i rzucać tak aby użyć jak najmniej swojej siły, a wykorzystać energię przeciwnika włożoną w atak.
  • 0

budo_{o}
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
To ja powiem tak: te pady wyglądają tak groźnie, bo są takie bezpieczne :)

Zasadniczo - wszystko już zostało powiedziane. Nie od razu będziesz robił to, co na filmach. A później, kiedy jusz się trochę nauczysz, to będziesz wiedział, że robi się takie cuda, żeby właśnie nic się nie stało.

I jeszcze jedno dodam. Sposób padania zależy przede wszystkim od padającego. "Pozwól iść przeciwnikowi tam gdzie chce, zmień mu kierunek, jeśli tego pragnie i pozwól mu upaść tam gdzie chce." Tak więc to nie jest tak, że cię zmuszą do zrobienia tego przerażającego padu - zrobisz go, kiedy sam uznasz, że tak będzie lepiej. (No chyba, że sensei powie "a teraz proszę padać tak a tak".)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido

paskuda ty zyjesz?


ano zyje :) i serdecznie Ciebie i innych pozdrawiam :D

malo pisze, bo przeszlam na etap olsnienia - jak malo umiem , im wiecej cwicze tym wiecej widze swej niedoskonalosci i granice , ktore musze przekroczyc :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
taaaaa.....Paskuda pisze malo, ale rownie zlosliwie jak za dawnych czasow :wink: :lol:
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido

taaaaa.....Paskuda pisze malo, ale rownie zlosliwie jak za dawnych czasow :wink: :lol:


taaaaa....dzieki Szczepanku Kochany :D (ale dawne czasy sobie podaruj,ja mam caly czas - czas terazniejszy :) )
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
ja to mam na keiko przegwizdane bo cwicze z kolesiem ktury chodzi równo ze mna czyli jedyne 8 miechów i nie umie padac do kote gaeshi (chyba atk sie pisze) a to jest naprawde krepujace bo człowiek nawet nie wie czy dobrze robi techniki a z takim jak ja to nawet nie da sie zrobićnage bo mi stęka cholera ze ze mnie cham i robie zeby bolało
tak więc dla mnie najwarzniejsze przez pół roku najwarzniejsze jest opanowac jako tako ukemi takich przynajmniej do 5 kyu
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido

taaaaa....dzieki Szczepanku Kochany :D (ale dawne czasy sobie podaruj,ja mam caly czas - czas terazniejszy :) )

Cala przyjemnosc po mojej stronie!
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Niebezpieczeństwo technik Aikido
Wracajac do głownego topicu....

Widziałem kiedys w necie raport zkilkudziesięciu bodaj amerykańskich uniwersyteckich sekscji aikido (aczkolwiek tu głowy nie dam), w którym było zestawienie wypadków śmiertelnych i poważnych kontuzji oraz uszkodzeń do jakich doszło podczas ćwiczenia aikido. Tak więc twierdzenie o absolutnej łagodności i bezpieczeństwie technik nie jest do końca uprawnione. 8O :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024