Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sensei i sempai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Sensei i sempai
Zauwazylem w wielu klubach w Polsce, ze senseiami nazywani sa ludzie posiadajacy stopien 1 dan. Nie wiem dlaczego tak jest. W koncu sensei zaczyna sie od 3 dan, czyz nie? Jak jest u was?

Mowie o Kyokushin, nie wiem jak jest w innych stylach.
  • 0

budo_biceps
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Nigdy nie słyszałem żeby słowem "sensei" określać dopiero ludzi od 3 dana w górę. Wydawało mi się że sensei to ktoś kto posiada stopień mistrzowski (od 1 dana w górę). A jeśli tak nie jest to dlaczego u mnie (i nie tylko u mnie) w klubie pada na początku i na końcu treningu komenda "sensei ni rei" gdy mój trener ma DOPIERO 2 dan. Nie wiem. Wydaje mi się że ja mam rację. A tak przy okazji to skąd niby masz informacje że sensei to gość od 3 dana?
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
To zależy, standardowo - tzn w krajach dziwnych, typu anglia jest tak: Senpai (1-2 Dan), Sensei (3-4 Dan), Shihan (5-6 Dan) [ciekawe, jak oni tam mówią na ludzi z 7-8 Danem]

U nas jest Sensei (każdy z czarnym paskie) i Shihan (Andre Drewniak)
  • 0

budo_cooler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Iława

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
u nas też na osobę posiadającą co najmniej Shodan(1 dan) mówi się sensei i to jest chyba dobrze, przynajmniej z tego co wiem to w innych sekcjach mówi się tak samo
  • 0

budo_czuczumaj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 316 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stalinogród

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Mi wydaje sie ze mowi sie sensei od 1 dana
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Johnny Bit ma rację. W wielu krajach tytuł sensei używa się dopiero od 3 dana. W Polsce kiedyś było mało czarnych pasków i może dlatego u nas granica " senseiowania" się obniżyła. W sumie to dobrze, no bo to w końcu stopień mistrzowski i jakaś różnica od stopni Kyu powinna być w nazwie.
  • 0

budo_gokken
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Sensei znaczy mistrz, nauczyciel i przysluguje najwyzszemu stopniowi na sali - z reguly prowadzacemu zajecia; tylko jedna osoba na sali posiada tytul Sensei, reszta (nawet czarne pasy) to Sempai

pozdr!!
MX
  • 0

budo_motyllek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mega wieś zachodniopomorskiego :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
a co jeśsli na sali sa dwie osoby posiadający równorzędny stopień? :roll:
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Motyllek może być i 10 osób z jednakowym stopniem ale tytułem sensei winno się określać tylko osobą prowadząca w danej chwili zajęcia wszyscy inni to senpai.
  • 0

budo_gokken
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
a Shihan to Nauczyciel nauczycieli:) , dlatego nie zgodzę się, iż 5-6 Dan jest Shihanem...
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

To zależy, standardowo - tzn w krajach dziwnych, typu anglia jest tak: Senpai (1-2 Dan), Sensei (3-4 Dan), Shihan (5-6 Dan) [ciekawe, jak oni tam mówią na ludzi z 7-8 Danem]

Tych jak to nazwales "krajow dziwnych" jest duzo wiecej. Np w Holandii bodajze, na 2dana rowniez mowi sie sempai.

W wielu krajach tytuł sensei używa się dopiero od 3 dana. W Polsce kiedyś było mało czarnych pasków i może dlatego u nas granica " senseiowania" się obniżyła. W sumie to dobrze, no bo to w końcu stopień mistrzowski i jakaś różnica od stopni Kyu powinna być w nazwie.

Dokladnie dlatego. Ja jednak uwazam, ze to zle. Do 1dan nie jest wcale tak trudno dojsc. Co innego juz 3dan. Dlaczego Polska znowu ma cos obnizac?
  • 0

budo_imho^
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Sensei to takze nauczyciel... Nie jestem pewnien, ale juz, kiedy jest sie instruktorem (w Tsunami bodajze od 3 kyu mozna [na 20]) to mowic do niego mozna sensei. Nie pamietam co oznacza sensei, ale cos chyba walsnie nauczyciel. Takze jak gosc Cie uczy - mowisz sensei.

Pozdrawiam :)
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

... Do 1dan nie jest wcale tak trudno dojsc. Co innego juz 3dan. Dlaczego Polska znowu ma cos obnizac?


Jasne, że teraz nietrudno. Wydaje mi się, że jakby teraz wróciło się do pierwotnego stanu, tzn do tytułowania sensei od 3 dana to by się zaraz wielkie larum zrobiło w całym środowisku MA. :D Tak się u nas przyjęło i chyba tak już zostanie.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Sempai albo sempai od do 2 dana, standardowo sensej od 3 dana. Ale w naszym kraju zawsze było inaczej i sensej wołali na każdego z czarnym paskiem. Co kraj to obyczaj.
  • 0

budo_stalin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
u nas w kraju już się chyba tak utarło, że sensei, to każdy z czarnym paskiem. nie jest to chyba wcale takie złe. moim zdaniem kwestia tego, czy sensei jesteś od 1 czy od 3 dana, nie jest zbyt istotna i nie wpływa zbytnio na podwyższenie, czy obniżenie wymagań stawianych w karate. po prostu stopień dan, to dan.
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Sensei znaczy mistrz, nauczyciel i przysluguje najwyzszemu stopniowi na sali - z reguly prowadzacemu zajecia; tylko jedna osoba na sali posiada tytul Sensei, reszta (nawet czarne pasy) to Sempai

pozdr!!
MX


tak jest i u mnie w dojo
natomiast w czasach kiedy cwiczylem shotokan bylo tak z ekazdy czarny pasek to sensei a ponizej to sempai
  • 0

budo_biceps
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
[quote]Do 1dan nie jest wcale tak trudno dojsc[/quote]
Do 1 dana nie jest trudno dojść? No nie wiem. Taki sempai Ala (Tomek Janowski) to już po raz 3 nie zdał na ww. stopień w kyokushin rzecz jasna. A powiem że jest dość dobry w tym co robi. Nie sądzę więc żeby było tak wyjątkowo łatwo zdobyć mistrza.[/quote]
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Np w Shorin-Ryu każdy czarny pas to sensei. Również każdy stopień mistrzowski ma swoją nazwę:
1 dan- Yu Shikaku
2 dan - Sho Shikaku
3 dan - Jun Shihan
4 dan - Shihan
5 dan - Jun Renshi
6 dan - Renshi
7 dan - Jun Kyoshi
8 dan - Kyoshi
9 dan - Jun Hanshi
10 dan - Hanshi

Oczywiście jest jeszcze twórca stylu czyli Soke, ale chyba nikt go nie nosi w Okinawa Karate.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Do 1dan nie jest wcale tak trudno dojsc

Do 1 dana nie jest trudno dojść? No nie wiem. Taki sempai Ala (Tomek Janowski) to już po raz 3 nie zdał na ww. stopień w kyokushin rzecz jasna. A powiem że jest dość dobry w tym co robi. Nie sądzę więc żeby było tak wyjątkowo łatwo zdobyć mistrza.

Widocznie cos jest nie tak, skoro egzaminatorzy go nie przepuszczaja. Poza tym, zeby wiedziec jaki ktos jest, dobry czy nie, trzeba miec porownanie i to nie z jednym czy dwoma innymi ale wieloma.

Kiedys, jak jeszcze trenowalem w pierwszym klubie, wydawalo mi sie ze moj trener byl najlepszy. Teraz mam do niego szacunek, bo jest dobry, ale jest wielu zdecydowanie lepszych od niego, a posiadaja oni duzo nizsze stopnie. Pozatym, lepiej miec umiejetnosci ponad pasek, niz pasek ponad umiejetnosci.

Co do kwestii tytulowania - zapytalem sie Shihana. Sensei jest od 3 dan, zwracanie sie do sampai z 1 i 2 dan per "sensei" jest tylko i wylacznie grzecznosciowe.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Nim wprowadzono kolorowe pasy dla "nie-japonczykow" byly biale i czarne.
Biale dla studentow czarny dla nauczyciela (senseia) , jak student opanowal techniki na odpowiednim poziomie otrzymywal czarny pas i byl senseiem.

Wogole sensei to nauczyciel (w karate mozna to traktowac jak stopien naukowy magistra) 1-5 dan. Natomiast 6 dan i wyzej to shihan (profesor).
Oczywiscie od tej reguly w roznych szkolach sa wyjatki.

A co do "dziwnych kraji" to w przypadku gdy na sali prowadzi trening shihan (profesor) osoba z najwyzszym stopniem dan jest nazywana sensei, a pozostali posiadacze sempai (ale nikt im tu nie odbiera tej 'magisterki' ;) tylko znow wracamy do kurtuazji japonskiej i oddania szacunku starszym/bardziej zaawansowanym)

A ze w krajach typu Anglia karate zagoscilo pare lat wczesniej niz u nas to jest tam wiecej shihanow i stad na sali pojawiaja sie sempaie z czarnymi pasami ;)


--
Washi
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024