Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sensei i sempai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

budo_mawajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
Nie ma żadnej reguły. W Japonii wszystko jest pokręcone i nikt się nad tym nie zastanawia.
Tak samo jest w Sumo. Kiedyś był tylko jeden yokozuna, a w ostanich latach mieliśmy ich trzech. I nikt nie robi problemu. Wszystko jest kwestią dogadania się kilku ludzi i zasady można zmienić :wink:

A tak w ogóle to czarny pas jest symbolem przebrudzonego od treningów białego pasa ;-)
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

A tak w ogóle to czarny pas jest symbolem przebrudzonego od treningów białego pasa ;-)


Ktoś kiedyś powiedział, że czerny pas jest przejściowy, bo jak się go dłógo nosi to się wyciera i powoli staje się białym :D
I tak jest w istocie :)

--
Washi
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
washi dobry tekścior wść sypnąłeś..czarny pasek to w istocie bialy.tylko pobrudzony treningami... :) :) ech kiedy moj się pobrudzi...hmhm muszę więceej i więęcej go brudzić treningami!!!! :twisted:
  • 0

budo_luna
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PolskaPolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
czarny pas=sensei i już!! 8)
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

czarny pas=sensei i już!! 8)


Luna ze stopniami dan i z nazewnictwem jest tak jak napisał Liczmistrz - 1 i 2 dan to sempai 2 - 4 dan to sensei , 5 i wyzej to shihan i tak jest na całym swiecie we wszystkich organizacjach, tylko w Polsce, na poczatku KK , pan Drewniak tytułował sie od razu sensei chociaz mał 1 a pozniej 2 dan i tak juz zostało...
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

czarny pas=sensei i już!! 8)


Luna ze stopniami dan i z nazewnictwem jest tak jak napisał Liczmistrz - 1 i 2 dan to sempai 2 - 4 dan to sensei , 5 i wyzej to shihan i tak jest na całym swiecie we wszystkich organizacjach, tylko w Polsce, na poczatku KK , pan Drewniak tytułował sie od razu sensei chociaz mał 1 a pozniej 2 dan i tak juz zostało...


3 - 4 dan to sensei miało byc
  • 0

budo_luna
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PolskaPolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
:? a ja znam goscia ktory ma 1DAN i JEST SENSEIEM!!i wszyscy sie tak do niego zwracaja i już!! 8) no wiec?ja jestem przekonana o tym dlatego nie rozumiem,ehhh no ale moze wy macie racje :wink:
  • 0

budo_walenty
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ciąg

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai
"a ja znam goscia ktory ma 1DAN i JEST SENSEIEM!!i wszyscy sie tak do niego zwracaja i już!! no wiec?"

Może przeczytaj topic jeszcze raz co?
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

czarny pas=sensei i już!! 8)


Luna ze stopniami dan i z nazewnictwem jest tak jak napisał Liczmistrz - 1 i 2 dan to sempai 2 - 4 dan to sensei , 5 i wyzej to shihan i tak jest na całym swiecie we wszystkich organizacjach.


Hmm.. w sumie to ćwicze Aikido, ale z nazewnictwem jest u nas podobnie.
Rok temu na obozie prosiłem syna pewnego senseia (obaj są japończykami) o wytłumaczenie słowa sempai.I z tego co mi powiedział, wynikało że tytułem sempai, powinienem nazywać każdą osobę w dojo, która ma wyższysz stopnień niż ja.Chociaż w sumie nie spotkałem się z dojo w którym praktykowało by się taki system.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

czarny pas=sensei i już!! 8)


Luna ze stopniami dan i z nazewnictwem jest tak jak napisał Liczmistrz - 1 i 2 dan to sempai 2 - 4 dan to sensei , 5 i wyzej to shihan i tak jest na całym swiecie we wszystkich organizacjach.


Hmm.. w sumie to ćwicze Aikido, ale z nazewnictwem jest u nas podobnie.
Rok temu na obozie prosiłem syna pewnego senseia (obaj są japończykami) o wytłumaczenie słowa sempai.I z tego co mi powiedział, wynikało że tytułem sempai, powinienem nazywać każdą osobę w dojo, która ma wyższysz stopnień niż ja.Chociaż w sumie nie spotkałem się z dojo w którym praktykowało by się taki system.


To tez sie zgadza Kiod, to jest system Kohai - Dohai czyli młodszy stopnem, i starszy stopniem.Tyle, ze nie-azjaci uczestniczac w sztukach walki nie zawsz ei niedo konca przyjeli wszystko co sie z tym wiaze - przykładem jest włąsnie to o czym napisaełs i to ,ze w naszym kraju mowi si ena oosby z 1 i 2 danem sensei...coz tak sie przyjeło od lat i tak juz jest :wink:
Pzdr
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Rok temu na obozie prosiłem syna pewnego senseia (obaj są japończykami) o wytłumaczenie słowa sempai.I z tego co mi powiedział, wynikało że tytułem sempai, powinienem nazywać każdą osobę w dojo


Dokladnie, bo sempaj tlumaczymy z japonskiego jako starszy ranga :)


--
Washi
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Rok temu na obozie prosiłem syna pewnego senseia (obaj są japończykami) o wytłumaczenie słowa sempai.I z tego co mi powiedział, wynikało że tytułem sempai, powinienem nazywać każdą osobę w dojo


Dokladnie, bo sempaj tlumaczymy z japonskiego jako starszy ranga :)


--
Washi


Żeby było ciekawiej, to ja znalazłem takie tłumaczenie w necie:

Sempai-asystent nauczyciela
Sensei-mistrz,nauczyciel

pozdrawiam
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Sempai-asystent nauczyciela


Ale to chyba tylko w nomenklaturze sztuk walki.

Dodam jeszcze:

Shihan - profesor

:)


--
Washi
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Dodam jeszcze:

Shihan - profesor

:)


--
Washi


A soke?? :)
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

A soke?? :)


W sztukach walki - zalozyciel stylu, a doslownie, to nie wiem, ale postaram sie znalezc :)


--
Washi
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai


A soke?? :)


W sztukach walki - zalozyciel stylu, a doslownie, to nie wiem, ale postaram sie znalezc :)


--
Washi


Ja wiem że założyciel stylu, ale liczyłem że się bardziej wysilisz i jakąś ciekawszą defnicje podasz :) , hmm.. coś w stylu soke=inżynier, profesor, doktor habilitowany :D
Coś do shihana podobnego. :wink:
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

... ale liczyłem że się bardziej wysilisz i jakąś ciekawszą defnicje podasz :) , hmm.. coś w stylu soke=inżynier, profesor, doktor habilitowany :D


:twisted:

Habilitowany to moze Renshi :wink:

:)

--
Washi
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Habilitowany to moze Renshi :wink:

:)

--
Washi


Hmm.. teraz to mnie zagiołeś musze się przyznać, w Aikido nie spotkałem się z określeniem kogoś Renshi, mógłbyś być tak miły i napisać mi co to oznacza??
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Hmm.. teraz to mnie zagiołeś musze się przyznać, w Aikido nie spotkałem się z określeniem kogoś Renshi, mógłbyś być tak miły i napisać mi co to oznacza??


Pogimnastykuj sie troche :)
Jak nie znajdziesz to napisze :)


--
Washi
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sensei i sempai

Hmm.. teraz to mnie zagiołeś musze się przyznać, w Aikido nie spotkałem się z określeniem kogoś Renshi, mógłbyś być tak miły i napisać mi co to oznacza??


Pogimnastykuj sie troche :)
Jak nie znajdziesz to napisze :)


--
Washi


Nie ma to jak kolega z vortalu.Oczywiście że szukałem znaczenia tego słowa wcześniej, z tego co się dowiedziałem wynika ze można tytuł Renshi nosić już gdy się posiada 4 dana.Więcej nie udało mi się znależć.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024