Skocz do zawartości


Zdjęcie

Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_mała capo
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Axe! Czy są na forum jacyś "maniacy" którzy swoją wiedzę pogłębiają takze poza treningami? Mam na myśli publikacje zwarte(tzn książki :) oraz artykuły z czasopism. Interesuje mnie w zasadzie każda sztuka i wszystkie sporty ponieważ mam zamiar napisać bibliografię na ten temat. O ile się orientuje takowa jeszcze nie powstała. Byłabym zatem wdzięczna za jakieś pozycje które przeczytaliście i wydają się Wam interesujące. Poproszę o autora i tytuł :)
Cieplutkie pozdrowienia :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
benny urquidez- metoda walki
milkowski- karate
stanislaw tokarski- ruchowe formy ekspresji filozofii wschodu
kyong myong lee, dariusz nowicki- taekwondo
bruce lee- tao of jeet kune do
ryszard jozwiak- viet vo dao sztuka walki z wietnamu
sterkowicz, madejski- abc hapkido
radziecko polski zespol autorow (dluga lista :wink: )- przyjaciele spotykaja sie na ringu
milkowski, milkowska, makuch- aikido sztuka walki dla dzentelmenow
lech ufel- swiat kickboxingu
andrzej bryl- skuteczna samoobrona
andrzej bryl- taekwondo koreanska sztuka smoobrony
boguslaw skut- judo w samoobronie
fr.van haesendonck- jiu jitsu
chong lee- wybuchowe kopniecia
  • 0

budo_spajk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 830 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraj Teutonow

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
ogolnie mowiac w polskiej bibliografi malo jest ciekawych ksiarzek na temat SW. Czesto sa to rowniez przedruki. Najlepiej siegnij po literature zagraniczna to o wiele bogatsze spektrum.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Michalel J. Lorden - Oyama. Legenda i dziedzictwo.
Kyoshi Kobayashi and Harold E. Sharp - Sportowe Judo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
M. Oyama - "Adwanced Karate"
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Mała Capo,
pomysł stworzenia bibliografii SW jest ciekawy, ale na pewno niezwykle trudny (o ile w ogóle możliwy) w realizacji, bo książek na ten temat wydano tysiące...
Jeśli jednak miałbym coś polecać, to dodałbym do tej listy na pewno:


Z pozycji przekrojowych:

Miłkowski Jerzy - "Sztuki i sporty walki Dalekiego Wschodu"
(Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1987)
- dostałem ją w swojej podstawówce i darzę ją dużym sentymentem. Miłkowski otworzył w rodzimej literaturze nowy rozdział, w owym czasie wypełnił olbrzymią lukę wydawniczą, no i potrafił rozpalić umysły dzieciaków :)


Jiu-jitsu i judo

Kondratowicz Krzysztof - "Jiu-jitsu, sztuka walki obronnej"
(Wydawnictwo "Czasopisma Wojskowe", Waszawa 1991)
- chyba najobszerniejsza praca Kondratowicza o jiu-jitsu, znajdą się na pewno jej krytycy, ale warto mieć - background, historia, dużo technik... Do tej pory z resztą nie doczekaliśmy się wielu polskich publikacji o JJ.

Kirby George - "Jujitsu. Podstawowe techniki łagodnej sztuki (cz. 1))"
(Wydawnictwo Budo-Sport, Warszawa 1994)
- polskie tłumaczenie "Jujitsu. Basic Techniques of The Gentle Art (Ohara Publications)". Książka przedstawia aplikacje technik stanowiących chyba podstawę programu treningowego większości, a przynajmniej dużej części, szkół jujitsu.

Pawluk Janusz - "Judo sportowe"
(Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1970)
- dobra książka o charakterze technicznym

Pawluk Janusz - "Judo mistrzów"
(Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1975)
- niejako kontynuacja pozycji wyżej

Ruszniak Ryszard, Zieniawa Ryszard - "Judo. Pomost pomiędzy tradycją i współczesnością"
(Wydawnictwo Uczelniane Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. J.Śniadeckiego, Gdańsk 2003)
- niemal świeża książeczka, ciekawe spojrzenie na judo pod kątem jego korzeni, sporo technik, również z zakresu samoobrony - goshin jitsu. Ma jeszcze ukazać się drugi tom.

Mol Serge - "Japońskie Sztuki Walki. Przewodnik po koryu jujutsu"
(Wydawnictwo Diamond Books, Bydgoszcz 2003)
- polskie tłumaczenie opublikowanej dwa lata wcześniej "Classical Fighting Arts of Japan; A Complete Guide of Koryu Jujutsu", obowiązkowa pozycja dla wszystkich interesujących się tradycyjnym jiu-jitsu.


Karate

Nakayama Masatoshi - "Dynamiczne Karate"
(Wydawnictwo Diamond Books, Bydgoszcz 1999)
- polskie tłumaczenie "Dynamic Karate" Nakayamy - ucznia Funakoshiego, książki napisanej w 1966 roku i uważanej za wielu za "biblię karate"

Funakoshi Gichin - "Karate Do - moje życie"
(Wydawnictwo Diamond Books, Bydgoszcz ????)
- polskie tłumaczenie autobiografii Funakoshiego, wiele niezwykle ciekawych epizodów z życia mistrza...

Obie powyższe książki sporo przysłużyły Miłkowskiemu do napisania "Karate", które wymienił już Moro.


Kung Fu

Szymankiewicz Janusz, Śniegowski Jaromir - "Kung-Fu/Wu-Shu. Chińska sztuka walki"
(Wydawnictwo Glob, Szczecin 1987)
- pierwsza obszerna polska praca o kung-fu, historia, filozofia, podziały stylów, omówienie wielu z nich. Po 17 latach od jej wydania na pewno można niektóre rzeczy krytykować, ale nadal jest to dobre syntetyczne ujęcie. Pewną ciekawostką mogą być fotki na końcu - można zobaczyć, jak wówczas wyglądały osoby związane z polskim kung-fu - J.Szymankiewicz, G.Ciembroniewicz, A.Braksal...

Chow David, Spangler Richard - "Kung-Fu. history, Philosophy and Technique"
(Unique Publications, Burbank 1982)
- książka, która po raz pierwszy ukazała się w USA w 1977 roku jako efekt rosnącego zainteresowania Amerykanów tematyką kung-fu. W pierwszej części - ogólnej - jest to bardzo dobra przekrojówka o kung-fu. W drugiej - technicznej - Chow demonstruje techniki chin-na, co może zainteresować nie tylko ćwiczących kung-fu, ale np. jujitsu (są kontaktowe i realne :) , z resztą Chow - to także czarny pasek w judo, więc ma pojęcie o kontakcie). Sama pierwsza część była kiedyś dostępna w języku polskim, gdy w rodzimych sklepach z akcesoriami kupowało się jeszcze bezlicencyjne kserówki z oryginałów - z doklejanym w miejsce oryginalnego tekstu tłumaczeniem robionym na maszynie do pisania. Stare dzieje, potem już musiano honorować prawa autorskie wydawców ;-)

Kong Bucksam - "The Tiger/Crane Form of Hung Gar Kung-Fu"
(Ohara Publications, Burbank 1983)
- ponieważ kiedyś ćwiczyłem Hung Gar, polecam tę książkę dla wszystkich ćwiczących ten system. Przedstawia główną formę stylu, ale ponad to również poglądowe zastosowanie technik tej formy. B.Kong był tym, który wyraźnie wypowiedział się w innej swojej książce, że samo ćwiczenie form na niewiele się zda, gdy się stanie twarzą w twarz z przeciwnikiem. Szanuję go za realne podejście do swojej sztuki.


Inne SW

Szymankiewicz Janusz - "Sztuki walki Malezji, Indonezji, Filipin, Birmy i Tajlandii"
(Oficyna Wydawnicza SAWA, Warszawa 1991?)
- skrótowo, ale ciekawie i po raz pierwszy w języku Słowackiego opisane w książce takie sztuki walki jak silat, kali, bando, muay thai.


I jako ciekawostka

Mistrz Zhuang - "Prawdziwa Księga Południowego Kwiatu"
(Wydawnictwo Wodnika, Warszawa 1992)
- heh, to już z przymrużeniem oka, ale b.śmieszna rzecz - jest to współczesna komiksowa adaptacja "Prawdziwej Księgi..." - traktatu zwanego również "Zhuangzi" - z końca III wieku p.n.e., który obok Daodejing stanowi fundament taoizmu. Stamtąd też pochodzi poniższy obrazek - niech będzie samokrytyką do tego przydługiego postu ;-)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdr.,
M.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Piszemy tu o literaturze w języku polskim czy inne również?
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Inne podawajmy również, najwięcej literatury o SW powstało w końcu poza Polską, ale niech to będą pozycje książkowe polecane przez użytkowników, a nie jakiekolwiek o jakich się słyszało.

Można stworzyć także antylistę - czyli wykaz literackiego badziewia. Chyba rzucę wkrótce kilka propozycji na zachętę.
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
No, to jadę z antylistą - czyli zbiorem największego badziewia, z jakim się spotkałem. Oczywiście wyrażam przez to tylko swoje osobiste zdanie.



Marian Butrym, Wisława Orlińska - "Tajemnice kung-fu"
Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1983

- jeden wielki misz-masz. Już na początku autorzy zapewniają, że kung-fu to nie jest rodzaj tańca... i w tych klimatach ksiązka utrzymana jest do końca. Fotografie ilustrujące "Tajemnice kung-fu" - to np. Bruce Lee, jego partner filmowy w "Drodze Smoka" - Chuck Norris, poza tym M.Ueshiba... - rzeczywiście, sami mistrzowie KF.
Książka napisana przez osoby nie mające pojęcia o SW - jako socjalistyczno-komercyjna odpowiedź na popularność "Wejścia Smoka" w rodzimych kinach. Nic nie usprawiedliwia tego badziewia. Mądry wie co mówi, głupi mówi co wie.



Dariusz Lermer - "Kung-Fu. Droga mistrzów"
Wydawnictwo Warsztat Specjalny, 1991 ?

- autor ćwiczył kung-fu pod okiem instruktora rok lub dwa. Książka ma kilka ciekawostek, można np. dowiedzieć się, że "wąż kopie prosto". Autor również przyznaje się, że dla lepszego zrozumienia swojej sztuki regularnie chodzi do ZOO i ogląda przebywające tam zwierzęta, które go inspirują. Ciekawe, w jaki sposób, bo na jednym ze zdjęć jego partnerka - również życiowa - wykonuje blok trampkiem przeciwko szabli, a to chyba nie jest podpatrzone od zwierzaków? Ogólnie - śmiech.



Mistrz Kaisen - "Budodharma. Droga Samuraja"
Wydawnictwo KOS

- dostałem w prezencie i po przekartkowaniu dosłownie przeraziłem się. Zbiór nauk o zen i budo, ale niektóre z wyjaśnień mistrza mogą szokować...
Paru rzeczy doprawdy nie rozumiem. Mistrz Kaisen mówi, że uczył sztuk walki wielu znakomitych mistrzów aikido, karate i kung-fu (aż zastanawia wszechmistrzostwo mistrza Kaisena w tym zakresie), ale nie wymienia ich nazwisk. W innym miejscu pisze, iż najważniejszą rzeczą jest to, aby nigdy nie zaprzestawać praktykować sztuki walki, podaje nawet codzienny plan z rozpiską na godziny (!), ale jeszcze w innym miejscu sam przyznaje, że dawno, bodaj kilkanaście lat temu przestał ćwiczyć, aby poświęcić się najważniejszym celom. Nie rozumiem tego facecika, jakiś świr, a cała sprawa mocno pachnie sekciarstwem. Ogólnie - pomyłka...



Dorzucajcie inne propozycje - z zaznaczeniem, czy to top-lista, czy antylista :)

pozdr.,
M.
  • 0

budo_zyxwu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ciechanów

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Stanisław Tokarski "Ruchowe formy ekspresji filozofii wschodu" - mały przegląd wszystkich sztuk walki, dużo historii, dobra żeby się zorientować o co chodzi w różnych stylach.

Peter Lewis "Sztuki walki wschodu" - kolejna podobna do wyżej wymienionej, dosyć ciekawa, można poczytać.

Andrew Adams "Ninja - niewidzialni zabójcy" - jedyna książka o ninja na którą się natknąłem do tej pory, fajnie się ją czyta. Jest dosyć stara, są zdjęcia ale czarno-białe, ninjitsu zostało rozebrane na czynniki pierwsze - można zapoznać się bronią, ekwipunkiem itd.

Choi Hong Hi "Encyklopedia Taekwondo" - zdecydowanie mogę plecić każdemu, bo jest to najlepsze i najobszerniejsze jak dotąd opracowanie dotyczące Taekwondo ITF, wszystkie techniki, układy, dużo stron poświęconych samoobronie. Największą wadą jest chyba to, że jest po angielsku i ma 15 tomów. Istnieje jej wydanie elektroniczne na 4 płytach cd (sam mam ją na płytach) z filmikami z układów. Fajna sprawa :D

Zbigniew Bujak "ABC Taekwondo" - jak sama nazwa wskazuje podstawy Taekwondo ITF, czasami się przydaje, dosyć krótkie opracowanie.

Yod Ruerngsa, Khun Kao Charuad, James Cartmell - "Muay Thai - the art of fighting" - fajne opracowanie technik muay thai, ze zdjęciami i opisami. Można ściągnąć w całości z internetu, chyba nawet były do niej linki w jednym z topiców na Vortalu Budo, ale nie pamiętam gdzie.

Jeśli chodzi o Taekwondo WTF, to była jeszcze książka Dariusza Ćwiklińskiego, tylko tytuł wyleciał mi z głowy :?

Poza tym możecie również rzucić okiem na nieistniejący już miesięcznik "Taekwondo" wydawany przez Polski Związek Taekwondo ITF

Jest jeszcze sporo opracowań o Taekwondo - prace magisterskie, doktorskie itd. na stronie wspomnianego PZTKD
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jak jeszcze mi się coś przypomni to napiszę. Pozdrawiam!
  • 0

budo_spajk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 830 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraj Teutonow

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Mysle ze powinnas zaczac od Milkowskiego. Gosc byl prekursorem w tej dziedzinie w Polsce. Mysle ze wielu z nas zaczynalo od czytania jego autorstwa ksiazek.
  • 0

budo_mała capo
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
No i oczywiście wprowadziłam zamieszanie... :oops:
Ale powoli... zacznę od wielkich podziękowań dla wszystkich "dobrych duszków" ktorzy zainteresowali się moją prosbą. DZIĘKI :D
Szczególnie dla Mursi za niezwykle wyczerpujące opisy. Swoja drogą może przydadzą się też innym użytkownikom.
Już wyjaśniam na czym polega mój błąd. Ponieważ temat mojej bibliografii (będącej zresztą warunkiem zaliczenia semestru :( ) wybierałam sama...co za tym idzie podejmowałam też decyzje o zasięgu chronologicznym. I zapomniałam Wam wspomnieć, ze interesują mnie tylko pozycje z ostatnich 10 lat. Co do zasięgu językowego-nie jest ograniczony, ale posiłkuję się tylko pozycjami polskimi.Ze względu na większą dostępność :D
Na szczeście nie muszę dążyć w bibliografii do kompletności...jest wyborowa więc mogę dowolnie wybierać publikacje. Mam nadzieję że tym razem wszystko wyjaśniłam :D
Jeszcze raz dziękuję ślicznie za wszystkie pozycje. AXE :-)
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Axé!
  • 0

budo_motyllek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mega wieś zachodniopomorskiego :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
A może ktoś dysponuje powyższymi tytułami w wersji elektronicznej :?:
  • 0

budo_zyxwu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ciechanów

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Motyllek - jasne, ja na przykład posiadam książki ktore wymieniłem w wersji elektronicznej.
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
bobliografia?!hmhm te zadanie będzie pracochlonne..ale..pozdrawiam i zycze powodzenia...aczkolwiek sens tego jest..hmhm chyba nie za duzy...
  • 0

budo_sokaq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Mała Capo a w jakiej formie chcesz stworzyc ta, jak to ujal wodnik suzwarek, bobliografie :lol: ? Mozesz zdradzic jakies szczegoly ? Uchylic rabka tajemnicy ? Czy chcesz to ujac w jakims serwisie www ? Odpowiedz mi prosze :oops: , bo jestem ciekaw, a dlaczego to juz Ci napsize jak mi odpowiesz :-) .

! pOzDrAwIaM !
  • 0

budo_sokaq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Moja skromny zbior to:

"Sekrety Samurajów" - Oscar Ratti, Adele Westbrook

"Ryu-Te No Michi" - Taika Oyata

"Keijutsukai Aikido" - Thomas H.Makiyama

"Toyotomi Hideyoshi" - Achmed Iskenderow

"NINJA Niewidzialni Zabójcy" - Andrew Adams

"KARATE" - Jerzy Miłkowski

"Niekonwencjonalne Metody Walki" - Maciej Baran, Jarosław Hebda

"BUSHIDO" - Inazo Nitobe

"Tao of Jeet Kune Do by Bruce Lee"


Z tych ksiazek min. korzystam do tworzenia mojej strony.
Uzyteczne sa rowniez czasopisma, tzn artykuly w nich zawarte.

! PoZdRaWiAm !
  • 0

budo_mała capo
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
Zadanie to zostało mi odgórnie narzucone. Oczywiście mam na myśli sam fakt stworzenia jakiegoś spisu bibliograficznego, ponieważ temat wybrałam sobie sama, w związku z tym, ze jakies pojęcie o sztukach i sportach walki posiadam :oops: Zatem, moja bibliografia ma zaledwie charakter ćwiczeniowy i nie mam zamiaru publikować jej poza mój Instytut :wink: Co do szczegółów: ma zawierać przynajmniej 100 pozycji, jest wyborowa, o układzie przedmiotowym i uwzględnia głównie artykuły z czasopism gdyż posiłkowałam sie głównie BZCz :D
AXE! I jeszcze raz dziękuje za wszytskie pozycje!
  • 0

budo_malta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 898 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Publikacje dotyczące sztuk i sportów walki
precyzujac - czy ktos zetknal sie z pozycjami, ktore ujmuja sztuki walki w ramach psychologii sportu? jedyne publikacje jakie udalo mi sie znalezc to te nakladem biblioteki trenera COSu ale to malo imponujace przyznam sie...
:?:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024