Skocz do zawartości


Zdjęcie

palka kontra noz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
zawsze walczy człowiek ale... nie bez znaczenia jest czym walczy- mam jakieś tam pojecie o pałkach jak i nozu (a takze innych mniej znanych rzeczach) i jak bym miał wybierać "broń" przeciwko 2 pałkarzom to na pewno nie pałki własnie tylko nóż a najlepiej pałkę i kosę naraz - choc i tak siły nie będą wyrównane
  • 0

budo_kamagong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Cz-wa/Wrocław/Wa-wa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Kubuś napisałeś "Natomiast dyletanci czesto podnosza problem roznicy dystansow miedzy nozem, a palka i tu prorokuja "zmiazdzone kolana" etc. Jednak wystarczy maly sparing z kims o szybkich reakcjach, zeby stwierdzic, ze generalnie to mzonka.
To co sie wlasnie dzieje na ulicy i rozni to od walki "sportowej" to gwaltowne skarcanie dystansu przez oponenta, ktory wybiera moment ataku. "
Nie widziałem jeszcze walki sportowej pałka kontra nóż :? .
Nie wiem czy zwracanie uwagi na dystans jest cechą dyletanta. No ale skoro tak mówisz.
Przyznałeś mi racje co do pracy nóg a później twierdzisz, że jak gościu skróci dystans to po mnie bo to on wybrał moment ataku. "Podchody" ze skróceniem czy utrzymaniem dystansu trwają przez całą walkę i myślę, że nie może być mowy o innym niż gwałtowne skrócenie dystansu. Jeżeli uważasz, że sam fakt że facet gwałtownie wchodzi to jego wygrana to mogę Ci tylko życzyć żebyś nigdy się nie pomylił gwałtownie wchodząc.
Pisząc o uderzaniu w kolano nie miałem na myśli walki sportowej bo takie uderzanie nie jest w niej dozwolone :) . Poprostu jeden Twój błąd w wejściu i pomimo, że Twoja druga ręka będzie ładnie osłaniała głowę zostaniesz wyeliminowany być może właśnie uderzeniem w kolano bo facet zdąży zrobić krok czy dwa do tyłu.

Dalej nie daję pierwszeństwa żadnej z tych broni. Uważam, że to czy wyczujesz odpowiednio moment ataku i odpowiednio zareagujesz daje zwycięstwo. Rozważanie która broń jest lepsza jest głupie. Ważny jest walczący.

Napisałeś jeszcze: "Warto wspomniec jeszcze o jednym drobiazgu - palka, palce nie jest rowna. Te niezwykle szybkie, treningowe nadaja sie do robienia ludziom wody z mozgu, ale tylko podczas... pokazow."
Jest mi niezmiernie przykro, że do tej pory spotkałeś się z ludźmi, którzy przy pomocy drewnianych czy ratanowych (bo myślę, że to są te treningowe pałki) pałek robią ludziom wodę z mózgu.
Jaka jest różnica w wadze pomiędzy teleskopem a ratanową pałką? Jaka według praw fizyki wynika różnica w sile uderzenia tymi dwoma pałkami? Przecież siła wychodzi z szybkości.
Filipińskie systemy nie zostały stworzone do sportu i pomimo, że to broń ostra była przez nie przede wszystkim wykorzystywana to jednak używa się tam także pałki i to właśnie przeważnie ratanowej. Trzeba tylko umieć jej użyć.
Nie dyskutuję z tym, że raczej takich pałek przy sobie się nie nosi bo jest to oczywiste. To, że nóż można bez problemu schować do kieszeni też jest oczywiste. :idea:

Pozdrawiam
  • 0

budo_kamagong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Cz-wa/Wrocław/Wa-wa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
kooniu ta wzmianka o dwóch pałkarzach nie do końca była poważnie i odnosiła się do tego co powiedział wyżej Kobra.
Zawsze walczy człowiek i nigdy nie powinien niedoceniać przeciwnika i jego broni. Stąd te moje wywody o troche dyskryminowanej wcześniej pałce.
Pozdrawiam
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Wiedzialem, ze to bedzie jalowa dysputa. No, ale coz, cos mnie podkusilo. Wiecej juz nie bede.
K_P
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz

A co powiecie na to: koleś z metalową rurką ok. 70 cm kontra koleś z nożem (ale nie nożownik oczywiście)?
Solidne trafione walnięcie taką rureczką łamie ręce.


jesli cwiczy Kendo- to biedak (ten nozownik) :-)
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
z tym dystansem jest właśnie problem przy "realnych" walkach. nawet zawodowy bokser ma problemy z dystansem w zwykłej bijatyce, to kwestia wielu oddatkowych czynników z którymi się na ringu nie ma do czynienia.
  • 0

budo_kamagong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Cz-wa/Wrocław/Wa-wa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
I tu leży pies pogrzebany.
Pozdrawiam
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Cenie sobie pałkę i równie mocno cenie sobie nóż. Ale faktem dla mnie niezaprzeczalnym jest, że jesli bije się pałkarz z nożownikiem, to ten pierwszy musi być duzo lepszy od tego drugiego żeby przeżyć i tutaj chyba większość sie ze mną zgodzi. Wiec wg mnie prymat należy oddać nożowi. Jakkolwiek człowiek z pałką nie jest bez szans. Tak wynika z moich doświadczeń sparingowych.

A co do tego co napisałem wcześniej o pistolecie, to jest to własnie kwestia dystansu i pracy nóg o której tak wspominasz Kamagong. W dystansie rzędu około trzech metrów, gdzie broń jest schowana nożownik bedzie szybszy, chyba że ktoś nosi broń przeładowaną odbezpieczoną i gotową do strzału co w rzeczywistości nie maracji bytu. Wyciągniecie schowanego noża, skrócenie dystansu i cios można wykonac jednym ruchem. Ale to kwalifikowałoby się na inny temat.
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz

Wyciągniecie schowanego noża, skrócenie dystansu i cios można wykonac jednym ruchem. Ale to kwalifikowałoby się na inny temat.

to załóż takowy, bo to ciekawe co piszesz :)
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Już założyłem
  • 0

budo_mort2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skarżysko

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Po pierwsze, taka broń sie nazywa Glock i tak jej można użyć, a dwa że nóż z zaskoczki jest skuteczniejszy, ale wtedy to pozamiatane, co innego gdy widzimy co sie kroi, wtedy szanse są fifty-fifty, ale komfort psychiczny jest raczej po stronie pałkarza
  • 0

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
1. nie ma "walki sportowej" noz vs. patyk
2. dog brothers czasem eksperymentuja espada y daga vs espada y daga, ale atrapa (nawet drewniana) nie jest efektywna bronia. nie da sie tego nijak porownac do prawdziwego ostrza. ergo: chlopaki okladaja sie glownie patykami i probuja "noza" tylko pro forma
3. walka realna (na ulicy, w barze, na klatce schodowej, na imprezie w klubie etc) to sekundy, zaskoczenie, stres, "widzenie tunelowe" i nieskonczona liczba czynnikow ktore sie moga pojawic tuz przed lub w trakcie.
4. noz jest latwiejszy i szybszy do przenoszenia, wydobycia, uzycia. jezeli zaskoczone (wzglednie) sa obydwie strony (koles z teleskopem, bejsbolem w rekawie etc i nozownik), to nozownik prawdopodobnie pierwszy dobedzie broni i wykona atak. jezeli jest przecietnie zdeterminowany i srednio wyszkolony, to zabije lub ciezko rani przeciwnika.
5. nozownik lub palkarz czekajacy lub polujacy na upatrzona lub przypadkowa lub ustalona wczesniej ofiare (moze byc uzbrojona w noz lub palke), bedac tylko przecietnie wyszkolonym w rzemiosle, nie da oponetnowi zadnych szans. doswiadczenia osobiste mowia, ze wykorzystujac element zaskoczenia mozna wyeliminowac dowolnie uzbrojonego przeciwnika. oczywiscie ciezko zaskoczyc faceta z juz wydobytym nozem lub trzymajacego sztachete z nabitym gwozdziem, ale kazdego da sie "jakos" zaskoczyc. tego mozna sie nauczyc i jak to powiedzial Keating " walka na noze jest jak magiczne sztuczki - przeciwnik powinien widziec tylko koncowy efekt".
pozdrowienia.
McCoy
  • 0

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
piszac, ze kazdego da sie zaskoczyc, pamietam, ze slowo "kazdy" kwalifikuje do tej grupy rowniez mnie.
  • 0

budo_kamagong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Cz-wa/Wrocław/Wa-wa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
McCoy, takie posty kończą dyskusje :? :) .
Nic dodać nic ująć.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Jeszcze moze dwa zdania na temat tego co powiedzial Ray Floro. Sposob na "Neandertala". Gdy przeciwnik ma palke ja noz, zaslaniam przednia reka glowe, noz w tylnej rece. Jesli uda sie skrocic dystans nie bedac znokautowanym (po to wlasnie ta reka nad glowa) to ja moze beda mial reke polamana ale on bedzie mial kilka centymetrow stali w brzuchu...
To tak gwoli taktyki... :)
  • 0

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
taktyka sprawdzona i sluszna. yodan uke zastosowany zgodnie z regulami sztuki pomoze uniknac zlamania z przemieszczeniem.
  • 0

budo_romektm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz

taktyka sprawdzona i sluszna. yodan uke zastosowany zgodnie z regulami sztuki pomoze uniknac zlamania z przemieszczeniem.


Co to jest yodan uke ?
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz

taktyka sprawdzona i sluszna. yodan uke zastosowany zgodnie z regulami sztuki pomoze uniknac zlamania z przemieszczeniem.


Co to jest yodan uke ?

Ech, wstyd nie wiedzieć :wink: , taki blok w górnej strefie chroniący głowę przed atakiem z góry...coś jak zasłona w szermierce. I (tak jak w szabli) robisz go ustawiając element blokujący - tu przedramię :wink: - pod skosem, aby cios ześlizgnął się po nim, zamiast oddać całą siłę prostopadle. To miał chyba na myśli przedmówca sugerując "zgodność z regułami sztuki" :?:
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Faktycznie ta dyskusja jest nieco jałowa...
kamagong w porzadku nie musisz dawać pierwszeństwa żadnej ze wzmiankowanych broni. Ja daję nożowi. Każdy ma własne zdanie i tak juz pozostanie :wink: W wielkim skrócie - nozem można wykonać atak praktycznie nie widoczny. Dopiero poczujesz jego skutki. Przy pałce taka możliwość jest znacznie ograniczona. Każdy kontakt z ostrzem może być śmiertelny. To nie są mity. Z pałką - niekoniecznie. Taka plastyczna alegoria - jezeli miałbyś przeciwko sobie dwóch klasycznych dresów; jeden z kijem drugi z nożem...nie widziałbyś różnicy w zagrożeniu?[/b]
  • 0

budo_kamagong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Cz-wa/Wrocław/Wa-wa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: palka kontra noz
Hej El Primo, pewnie że widzę różnicę. Zwracajac uwagę na skuteczność i zagrożenie ze strony "pałkarza" miałem na myśli osobe, która potrafi tą pałką walczyć. W rękach "klasycznego dresa" pałka może być nieskuteczna nawet przeciwko komuś z gołymi rękami.
Kenjiro a stanąłbyś z nożem przeciwko Rayowi, który miałby pałkę? - bo właśnie na to cały czas pragne zwrócić uwagę, że pałkarz majacy więcej doświadczenia i umiejętności od nożownika nie jest na straconej pozycji a przecież przeważnie nie wiemy z kim tak naprawdę walczymy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024