Skocz do zawartości


Zdjęcie

Egzaminy w Japonii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Egzaminy w Japonii
Ile wynosi statystyczna ilosc lat spedzonych na macie przez ludzi zdajacych na shodan? Jak mozna by porownac to, czego sie wymaga w Europie i tam?
  • 0

budo_pz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
Witam,

Oto wymagania na stopnie kyu i dan, które otrzymałem bezpośrednio w Hombu Dojo:

"HOMBU DOJO GRADING SYSTEM

Prerequisite for Exam:

5th Kyu: 30 days of practice,
4th Kyu: 40 days of practice after obtaining 5th Kyu,
3rd Kyu: 50 days of practice after obtaining 4th Kyu,
2nd Kyu: 50 days of practice after obtaining 3rd Kyu,
1st Kyu: 60 days of practice after obtaining 2nd Kyu,
Sho Dan: 70 days of practice after obtaining 1st Kyu
Ni Dan: Minimum one year since Shodan, with 200 days of practice,
San Dan: Minimum 2 years since Ni Dan, with 300 days of practice,
Yo Dan: Minimum 2 years since San Dan, with 300 days of practice.

- Minimum age for Shodan is 15 years, 4th Dan 22 years.

CONTENTS:

5th Kyu: Shomenuchi Ikkyo , Katatedori Shihonage, Shomenuchi Iriminage , Kokyu-ho sitting,

4th Kyu: Shomenuchi Ikkyo, Katadori Nikyo, Yokomenuchi Shihonage, Shomenuchi Iriminage , Kokyu-ho sitting,

3rd Kyu: Shomenuchi: Ikkyo, Nikyo, Sankyo, Yonkyo (sitting and standing), Shihonage (Ryotedori, Yokomenuchi), Shomenuchi Kotegaeshi, Shomenuchi Irimi nage, Tsuki Kotegaeshi, Tsuki Irimi nage, Katate dori Kaiten nage, Ryotedori Tenchinage, Kokyu-ho sitting,

2nd Kyu: Shomenuchi/Katadori: Ikkyo, Nikyo, Sankyo, Yonkyo (sitting and standing), Shihonage Katatedori (hanmi handachi), Shomenuchi/Tsuki/Katatedori Irimi nage (standing), Shomenuchi/Tsuki/Katatedori Kotegaeshi (standing), Katate dori Kaiten nage, Ryotedori Tenchinage, Katatedori Jiyuwaza, Kokyu-ho sitting,

1st Kyu: Shomenuchi/Yokomenuchi/Katadori (sitting and standing)/Ushiroryotedori: Ikkyo, Nikyo, Sankyo, Yonkyo., Yokomenuchi Gokyo, Katatedori, Ryotedori (Hanmi-handachi & standing) Shihonage, Shomenuchi/Tsuki/Katatedori: Irimi nage/Kotegaeshi/ Kaiten Nage, Ryotedori Tenchinage, Katatedori/Ryotedori, Morotedori Jiyu waza, Kokyu-ho sitting,

Sho Dan: Unarmed techniques (sitting, sitting vs. standing, standing techniques for strikes, thrusts, all forms of grasping shoulders, elbow, collar, wrists and hands; all techniques from the rear)

Ni Dan: Same as above plus Tantodori and Futarigake. Submit an article on some Aikido related subject.

San Dan: Same as above plus Tachidori, Jodori, Taninzugake. Same as above (Topics will be assigned)

Yo Dan: Jiyu waza for all of the above plus a short essay."

Pozdrawiam
Paweł Zdunowski
(Kaczor)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
15 latek z 1 danem, o żesz 8O :rofl:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pozostaje pytanie, rzekłbym zasadnicze, czy "dej of praktis" to cały dzień, czy jeden tening? Taki dzień to powiedzmy 8 godzin na macie nie licząc przerw na michę i odpoczynek :D :D Wtedy to trzeba by liczyć 2 tygodnie treningu 3 razy po 1,5 godziny za jeden dzień... Czyli 15 miesięcy w normalnej sekcji na biały/30dni/ pasek... Coś mi się wydaje że to nie tak jest liczone i jednak to jeden trenig, czyli 2,5 miesiąca. Niewiele.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
u nas liczy sie dzien cwiczenia, niezaleznie czy cwiczysz jeden trening dziennie, czy siedzisz 8 godzin na macie. M.inn. stad sie biora potem roznice miedzy ludzmi o takim samym stopniu.

Co do egzaminow w Japonii, to jest sprawa dosc znana ze oni mierza inna miarka swoich a inna gajinow...
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
Dzieki Kaczor.
A jak tam Twoje wrazenia z Hombu?
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
O ile nie dziwia mnie roznice w wymaganiach egzaminacyjnych miedzy Polska Unia Aikido a Hombu Dojo, o tyle dziwia mnie roznice miedzy Hombu Dojo a Polska Federacja Aikido.
Czy ktos z PFA zechce mi wyjasnic, skad one sie wziely :?:
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
Dawno dawno temu kiedy to na ziemiach polskich Aikido było stawiane obok wierzeń, guseł, pradawnej magi itp. Ówcześni liderzy Aikido stwierdzili że należałoby ułożyć wymagania na stopnie. Wzorowane one były na wymaganiach pana Tamury. Dlaczego sie tak różnią od tych z Hombu bo my ludzie zachodu jesteśmy próżni i lubimy wiedzieć że na dany stopień umiemy dużo stad co stopień więcej technik no i musimy wiedzieć że osoba z niższym stopniem umie mniej :) . Pozdrawiam
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii

O ile nie dziwia mnie roznice w wymaganiach egzaminacyjnych miedzy Polska Unia Aikido a Hombu Dojo, o tyle dziwia mnie roznice miedzy Hombu Dojo a Polska Federacja Aikido.
Czy ktos z PFA zechce mi wyjasnic, skad one sie wziely :?:


Rzeczywiście pierwsze wymagania na stopnie kyu w Aikikai Polska (PFA)były oparte na programie Tamury, na początku lat 90 często krytykowano ten system, więc na kolejnym zjeździe PFA zaproponowałem uchwałę o zmianie systemu i co się okazało? Uchwała przepadła w głosowaniu, po prostu wszyscy się przyzwyczaili i nie chcieli nic zmieniać.I tak zostało do dzisiaj. :wink: 8) :wink:

Co do egzaminów w Hombu to wymagania są tylko drobnym fragmentem większej całości, atmosfera wokół egzaminów jest taka, że nikt nie odważy sie przystąpić do egzaminu w termine formalnym, szczególnie ciekawe kulturowo jest chodzenie wokół danów. Jeśli ktoś przystępuje do egzaminu a nie został wcześniej publicznie przez kogoś o ustalonym autorytecie lub shihana zachęcony do zdawania traktowany jest jak prostak lub narcyz. W hombu nie wypada zapytać kolegi na macie jaki masz stopień, właściwym pytaniem jest ile lat ćwiczysz.
Znaczący procent zdających oblewa egzaminy i to często kilkakrotnie

  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii

Znaczący procent zdających oblewa egzaminy i to często kilkakrotnie

A ile płaci sie za egzaminek w hombu?
A może oblewają bo za mało cwiczą. :D
No i nie wiem jak jest w świecie, ale jeszcze nie widziałem cwaniaka co by zdawał egzaminy "w terminach".
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
Dziekuje uprzejmie za wyjasnienia, Redakcjo. 8)
Co do atmosfery w Hombu Dojo, to marze o tym, aby kiedykolwiek w zyciu odczuc ja na wlasnej skorze. 8)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
O, pan Jurek nawet raczyl odpowiedziec.
Chyba sie przejade do tego calego Hombu, kto wie, moze mi nawet jakis autorytet albo shihan zaproponuje zdawanie po tym, jak im przetrzepie skory.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii

Czyli 15 miesięcy w normalnej sekcji na biały/30dni/ pasek...


To u was zanim ktos przystąpi do egzaminu na BIAŁY PASEK (jakby nie byo 3 miesiące), to co? Chodzi w szelkach? :D
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii
w czerwonych szelkach....hehehe
albo
przytrzymuje jedna reka portki :) hehehe.... znakomite cwiczenie ....wszystkie techniki sa wykonywane jedna reka... to znacznie przyspiesza proces szkolenia.... a technika jest wykonywana perfekcyjnie,... :P :P
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy w Japonii


Czyli 15 miesięcy w normalnej sekcji na biały/30dni/ pasek...


To u was zanim ktos przystąpi do egzaminu na BIAŁY PASEK (jakby nie byo 3 miesiące), to co? Chodzi w szelkach? :D


Zazwyczaj trwa to więcej niż 3 miesiące. No można wystąpić z podaniem i uzyskac mandat zaufania uprawniający do noszenia białego paska :D :D
Oczywiście ściemniam, jasne że szelki noszą, a co twardsi przybijają gwoździkiem. :rofl:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024