Skocz do zawartości


Zdjęcie

Arc-Lock a Axis Lock


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_cactus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łorsoł

Napisano Ponad rok temu

Arc-Lock a Axis Lock
Jak to jest? Czytałem, że Axis-Lock jest opatentowany przez Benchmade, a widzę, że blokada Arc-Lock stosowana w niektórych nożach SOG jest niemal identyczna (na moje oko jedyna różnica to to, że w SOG wycięcie, w którym jeździ ten kołek jest chyba łukowate, a nie proste. Kupili licencję od BM czy jakoś to ominęli?

pozdro.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
Może to "wyprostowanie łuku" wystarczyło. Patrz sprawa BM i Spyderco z jego okrągłym opatentowanym SpyderHole => owalny otwór do otwierania w Benchmade'ach

Pozdrówka,
AdamD
  • 0

budo_bullitt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
Ja widzę jeszcze taką różnicę na poziomie 'użytkowania': w SOG przy zamkniętym folderku, popchnięcie kołków blokady powoduje wstępne uniesienie klingi - następnie energiczny ruch nadgarstkiem i mamy otwarty nóż :) Działa podobnie jak flipper. Axis-Lock tego nie daje. Wydaje mi się również, że blokada Axis-Lock wykonuje ruch posuwisty, zaś Arc-Lock wahliwy (nie mam jednak pewności).
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
....dokladnie....zawsze to powtarzam...dla mnie SOG-i z arc-lockiem to najszybsze foldery...a sam arc moim zdaniem funkcjonalnoscia (latwoscia/szybkoscia otwarcia) znacznie przewyzsza axis-a.....
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
Bullitt zdaje mi sie ze trafiles w sedno!
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
gdzieś czytałem że z axisem też można tak wyrzucaćostrze. zdaje sie że należy przesunać blokadę, machnać i w trakcie ruchu puścić dzyndzel... wtedy spręzynki troche napędzają ostrze... ale nie mam żadnych doświadczeńz tymi blokadami
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock

gdzieś czytałem że z axisem też można tak wyrzucaćostrze. zdaje sie że należy przesunać blokadę, machnać i w trakcie ruchu puścić dzyndzel... wtedy spręzynki troche napędzają ostrze... ale nie mam żadnych doświadczeńz tymi blokadami


oczywiście, że można i nic nie trzeba kombinować z puszczaniem dzyndzla - ostrze chodzi tak lekko, że otwiera się jak marzenie [trzeba raczej uważać,żeby nie robić tego za mocno]


BTW w axisie też przesunięcie blokady unosi lekko ostrze [jakieś 2-4 mm przy czubku, zależnie od długości ostrza]
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
W moim 4" TSEKU nie trzeba nawet kombinować z pociąganiem za dzyndzel 8O nie mówiąc nawet o puszczaniu 8) - masa ostrza jest spora, mechanika chodzi ... no sam miód, i lekkie tylko "trzepnięcie" powoduje otwarcie noża.

Co do arc-locka to wczoraj miałem okazję pobawić się jakimś 5" SOGiem, i rzeczywiście - wahadłowy ruch, wstępnie odchyla ostrze przy "odciągnięciu dzyndzla" :)

I tylko nie wiem czy to ta moja baba jest taka niefartowna, czy też może to coś nie tak z tą blokadą, ale otworzyła nóż "z nadgarstka" - a doświadczenie w tym pewne ma, bo otwiera tak swojego mini AFCK (co jest zadaniem dużo bardziej złożonym niż otwarcie 5" bydlęcia) - otworzyła ten nóż, i zacięła się w palec bo blokada nie załapała, i ostrze "wróciło" 8O :? Na szczęście powolutku i bez szczególnych atrakcji, skończyło się na najdalej trzech kroplach krwi :)

Arc tak ma?

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
...mi sie nigdy nie przytrafilo zeby blokada nie zaskoczyla....a mam swojego x-ray juz 3 rok.....
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
ja nie mialem do czynienia z axisem ale dluzszy czas mam sculpture i arc dziala naprawde zajebiscie nie zdarzylo mi sie jeszcze zeby ostrze wrocilo wszystko dziala bardzo plynnie i lekko
oczywiscie jak w kazdym rodzaju noza trzeba nabrac wprawy :-) ale to kwestia czasu :)
jeszcze mala uwaga przy sogach zwalniajac arc locka w identyczny sposob mozna je zamykac a wiec plynnym ruchem nadgarstka jednakze w tym momencie trzeba go w odpowiednim czasie puscic bo noz zostanie nadal otwarty :)
ogolnie wydaje mi sie ze sa to blokady ktore dzialaja podobnie :!:
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
Poza zewnętrznym podobieństwem tych dwóch blokad NIC nie łączy. Innaczej działąją, innaczej blokują ostrze, zupełnie inna zasada działania. Kiedyś widziałem gdzieś zdjęcia - przekroje obu blokad... która jest lepsza? A bo ja wiem?
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
Jesli ktos uwaza ze Axis jest wolna to proponuje sciagnac se ten filmik..

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

kolo z bladeforum otwiera swojego 710 ... 8O
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
no niezły filmik tylko te minimalne ruchy nadgarstka mnie zastanawiają , ja potrzebuję bardziej zamaszystego ruchu żeby tak otwierać i zamykać [bm710] ale mam 0 blade play, może to ja jestem cienki ale podejrzewam,że ten kolo na filmie ma poluzowaną śrubkę albo wszytkie możliwe powierzchnie cierne polane jakimś super olejem ;)
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
Ja tez swojego AFCK tak szybko nie otworze....a juz na pewno nie bede ryzykowal palcow blyskawicznym zamknieciem :?
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
spokojnie, jesli palce nie znajdują się na drodze ostrza to p r a k t y c z n i e nie ma ryzyka ;)
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock

może to ja jestem cienki ale podejrzewam,że ten kolo na filmie ma poluzowaną śrubkę albo wszytkie możliwe powierzchnie cierne polane jakimś super olejem ;)

gkozi nie jestes cienki, a ten koles nic nie poluzowal
moze faktycznie cos mocno nasmarowal
a ta szybkosc to po prostu trening trening i jeszcze
raz trening :wink:
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
nie chodzi o szybkość [sam tak potrafię :) ] tylko o minimalny ruch nadgarstka
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock

nie chodzi o szybkość [sam tak potrafię :) ] tylko o minimalny ruch nadgarstka

no ja tez to robie troche bardziej zamaszyscie
ale pracuje nad tym :) pracuje
  • 0

budo_szeryf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Arc-Lock a Axis Lock
Filmik miodzo :)
Co do ruchu nadgarstka to jest wystarczający. Można otworzyć tak Aresa. Zwróćcie uwagę na ustawienie noża podczas wyrzucania ostrza. Ares pochylony odpowiednio sam się otwiera po odsunięciu kołka. Poza tym jest taki śmieszny efekt przyspieszenia dzięki kamerce internetowej, którą ten filmik nagrano.
CO do AFCK'a, to jak do mnie dojdzie to spróbuje...

gkozi słuszna uwaga łatwo jest otworzyć axisa "za mocno" w Aresie dość drażni mnie to stuknięcie o kołek stopujący (zagłusza kliknięcie blokady :evil: )


Dla mnie Axis RULES!!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024