Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

budo_piwosz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Wybacz, że nie łykam kitu w stylu „miłuj bliźniego swego”.
.


Może Ci trudno uwierzyć ale tego nie wymyślił Ueshiba. Pomyśl chociazby i Kimś czyje urodziny obchodziliśmy 25 grudnia.
  • 0

budo_taketa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Potrafię ocenić czy coś mi odpowiada czy nie. Nie jest to miejsce, w którym uzasadniać miałbym dlaczego uważam to, czy tamto za bezsens. Nie miało by to też żadnego celu. Wybacz, że nie łykam kitu w stylu „miłuj bliźniego swego”.


Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie to jest włąśnie miejsce gdzie należy uzasadnić swoje poglądy tym bardziej, iż głoszą one iż coś co zostało stworzone dawno temu i przez ludzi z o wiele większym dośwdczeniem od Ciebie , za bezsens. A celem w jakim miałbyś to uzasadnić jest chociażby dyskusja "na poziomie" z nami.
Co do " miłuj bliźniego swego" jeśli dla Ciebie jest to kit to tylko pokazuje jakim człowiekiem jesteś.

Ciekawy tok rozumowania. Całkowicie jednak niemożliwy do przyjęcia – zauważ że odbiera Ci on prawo do krytykowania polityków, bo sam nie politykujesz, nie wolno powiedzieć że jedzenie w restauracji jest niedobre, bo nie jesteś zawodowym kucharzem tylko gotujesz czasem coś w domu, nie wolno ci powiedzieć że nauczyciel w szkole uczy twoje dziecko czegoś niewłaściwie, bo nie jesteś nauczycielem, tylko czasem odrabiasz z nim lekcje etc. Padaka.


A czy nie uważasz że również nie za dobrze wyszło by Ci tworzenie lepszego jedzenia niż ten kucharz , uczenie lepiej dzieci niż nauczyciel ?
Masz racje padaka, tym bardziej iż Ty się za coś takiego zabierasz. Nie wiem czy nazwać to próbą " udowodnienia sobie że jest się lepszym " czy pokazania na siłę " że się coś znaczy", ale mniejszaz tym nie jestem psychologiem nie bęe się wbijał w ten aspet tej sprawy.

A czy na pewno jego? Może jednak poszukać podwalin jego myślenia u Deguchi Onisaburo? To nie jest tak hop do przodu, złotych myśli było już w świecie duuużo, i zaręczam, że dopóki będą ludzie, dopóty będą nowe „doskonałe drogi życia”. Darujmy wiec ten temat, nie to miało być.


Pozwól że dopisze jeszcze tylko pare zdań. Póki będą ludzie będa złote myśli i nowe lepsze drogi życia ale będą też ludzie którzy nie mogą zrozumieć innych i uważają że ich przekonanie jest jedyne i najsłuszniejsze.

A w którym miejscu napisałem że jestem obiektywny??? Obiektywizm nie istnieje, zawsze, jeśli jest ocena, jest też jej kryterium. A kryterium musi ktoś określić. Wszystko jest względne. „Wszystkich rzeczy miarą jest człowiek” Uważasz może że Twoja ocena jest obiektywna?!? :D :D


Nienapisałeś ale raczej miło by było rozmawiać z człowiekiem który wie co to obiektywizm, a jego kryterium wyboru było chociaż raz że tak to nazwe " wyzerowane". Jeśli nie to przykro mi.

Jeśli jest sztuką walki – istotą jego jest walka, zatem trening ma na celu przede wszystkim do walki przygotować. Do walki przygotowuje w stopniu minimalnym. Co zrobić by przygotowywał lepiej i dalej pozostało to techniką Aikido.


Istotą AIkido nie jest walka lecz to abyś zrozumiał to iż jesteś jednością z całą przy rodą wokuł i żebyś potrafił to poniekąd wykorzystać łącząc swój ruch w jak najturalniejszy sposób z ruchem uke( przynajmniej jest tak IMHO). O tym czy do walki przygotowywuje w stopniu minimalnym nie będe się wypowiadał do poziomu powiedzmy 3 dana dobrze, gdyż uważąm że wtedy opiszę CI wszystko mniejw ięcej jak należy, narazie jednak zadowól się odpowiedzią iż dla mnie Aikido przygotowywuje do walkic a łkiem dobrze , tzn. przygotowywuje do walki na tyle na ile zrozumiesz jego użyteczność w walce i na ile masz zapału żeby to spostrzeżenie rozwijać.

Całkowicie nie interesuje mnie wątek duchowo-etyczny. Jaśniej się nie da.


Szkoda że Cię to nie interesuje bo w Aikido ( naturalnie wedle mnie :) )
rozwój ducha idzie razem z rozwojem ducha więc ćwicząc samo ciało nigdy nie dojdziesz do tego do czego byś doszedł rozwijając w sobie ducha Aikido.Jaśniej chyba się nie da.

Oczywiście, klaskanie, kadzidełka, medytacje etc. to sprawa ichniej religii, nie techniki Aikido. Sprawą tejże zdolności jest rzucanie ludźmi o matę i wykręcanie rąk.


To ni jest sprawa innej religii tylko tego jak bardzo chcesz zrozumieć AIkido, jeśli Ci nie odpowiada samo "klaskanie" to proponowałbym na dobry początek połąćzyć te dwie rzeczy i wykonywać techniki zgodnie z duchem AIkido który jest przekazywany na treningu.

Uprzedze Twoje pytrtanie co rozumiem przez ducha AIkido : dla mnie jest to zespół cech etycznych oraz poglądowych które rozwijane zapewnią Ci lepsze zrozumienie całego AIkido i racji w nich zawartych.

Pozdrawiam :)
  • 0

budo_taketa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)


Całkowicie nie interesuje mnie wątek duchowo-etyczny. Jaśniej się nie da.


Szkoda że Cię to nie interesuje bo w Aikido ( naturalnie wedle mnie :) )
rozwój ducha idzie razem z rozwojem ducha więc ćwicząc samo ciało nigdy nie dojdziesz do tego do czego byś doszedł rozwijając w sobie ducha Aikido.Jaśniej chyba się nie da.


Prosze wybaczcie miało być ciała :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
panowie , co by tu za farmazonow nie pisac, nie potrafimy odpowiedziec jednoznacznie na pytania...

to jest wlasnie cecha aikidokow
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Szczepan: Nie przywołuj legendarnej skuteczności Dziadka, bo nijak ma się ona do możliwości współczesnych Aikidoków.

Do wszystkich: Żeby uniknąć pomieszania warto rozgraniczyć ZASADY AIKIDO w warstwie etycznej (chmurki, miłość i kosmosy) i zasady RUCHU. Jak zapewne wiecie staram się tu przeprowadzić swoistą analizę "Irimi", jako podstawowej zasady obronnej w Aikido.

Mr Smail: W pełni się zgadzam. Ale skoro nie odpowiada się na pytania, to trzeba zdawać sobie sprawę, że wrócą one wcześniej czy później... Gdyby tutejsze FAQ nie było żartem, ale zbiorem rzeczowych wyjaśnień może byłoby lepiej. I tematy typu "seria" nie miałyby po 500 postów, ale po 5 :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Piwosz:
„Może Ci trudno uwierzyć ale tego nie wymyślił Ueshiba. Pomyśl chociazby o Kimś czyje urodziny obchodziliśmy 25 grudnia.”

Zdaję sobie doskonale sprawę, że nie są to słowa Morihei, dlatego było napisane „w stylu”. Język, którego używam jest bardzo precyzyjny, każde słowo ma znaczenie, także proszę nie omijać w rozważaniach sensu zdania żadnych słówek…
Czy to jest cytat z tegoż, nie wiemy, skłonny jestem raczej sądzić że któregoś z ojców kościoła.


Taketa:
„Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie to jest właśnie miejsce gdzie należy uzasadnić swoje poglądy tym bardziej, iż głoszą one iż coś co zostało stworzone dawno temu i przez ludzi z o wiele większym doświadczeniem od Ciebie , za bezsens.

Nie ma celu udowadniać, bo system etyczny przyjęty przez każdego człowieka jest jego indywidualną sprawą, o ile mogę się z nim nie zgadzać i uważać za bezsensowny, nie oznacza, że ktoś inny nie może go uważać za słuszny.

Taketa:
„A celem w jakim miałbyś to uzasadnić jest chociażby dyskusja "na poziomie" z nami.”

Owszem, słuszna uwaga i zrobiłbym to gdyby dyskusja była z zakresu filozofii praktycznej – czyli etyki, jednakże jest to forum Aikido, i mimo że w pełni zdaję sobie sprawę że wielką częścią nauki O Senseia była właśnie filozofia życia, to temat jaki postawiłem dotyczyć miał „techniki Aikido”.

Taketa:
Co do " miłuj bliźniego swego" jeśli dla Ciebie jest to kit to tylko pokazuje jakim człowiekiem jesteś”

Tak, rozsądnym:D:D:D
A na poważnie, bądź ostrożniejszy w wydawaniu osądów. Stwierdzenie „miłuj…” jest piękne, ale nic konkretnego nie mówi, no i jest całkowicie niepraktyczne. I kto to jest bliźni?
Jak chcesz się dowiedzieć czegoś o moim stosunku do ludzi, to głęboko przeanalizuj cytat z Sokratesa pod moimi postami.

Taketa:
A czy nie uważasz że również nie za dobrze wyszło by Ci tworzenie lepszego jedzenia niż ten kucharz , uczenie lepiej dzieci niż nauczyciel ?

Rację Waćpan przedstawiłeś słowy tymi;). Jednakże nadal w mojej mocy jest ocena. A czy będę w stanie zrobić coś lepiej, nie wiem dopóki nie spróbuję, a wynik mojej pracy nie zostanie ogólnie doceniony /taka pseudo obiektywność na bazie utylitaryzmu/. Na razie nie czuję się na siłach, wiec tego nie robię, paniał? I niczego nie próbuję udowodnić, po co?

Taketa:
„Póki będą ludzie, będa złote myśli i nowe lepsze drogi życia ale będą też ludzie którzy nie mogą zrozumieć innych i uważają że ich przekonanie jest jedyne i najsłuszniejsze.”

W zasadzie mogę się podpisać, wykreśliłbym jednak słówko „lepsze”. Według czego lepsze? I czy wszystko starsze będzie gorsze? Co do tych ludzi, faktycznie, wszelkiej maści fanatycy i niereformowalni fundamentaliści są, byli i będą. Ja na pewno nie jestem jednym z nich, nie uważam swoich poglądów za jedyne, i nie mam pojęcia jak rozstrzygnąć, co jest najsłuszniejsze a co słuszne mniej, bo tu znów kryterium kwalifikacji jest potrzebne…
Taketa:
„Nie napisałeś ale raczej miło by było rozmawiać z człowiekiem który wie co to obiektywizm, a jego kryterium wyboru było chociaż raz że tak to nazwe " wyzerowane". Jeśli nie to przykro mi.”

Nie ma powodu by było Ci przykro;) Przeczytaj moje posty. Jak najbardziej to zrobiłem. Oddzieliłem problem od moich przekonań, filozofii aikido i jasno sprecyzowałem go w poście do Szczepana. Dotyczy on TECHNIKI Aikido, nie systemu wierzeń Dziadka! Zatem przekonania innych także pozostawiam nienaruszone.
Poza tym przeczytaj cały ten cytat, i powiedz, jesteś w stanie to obalić? :D :D

Taketa:
„Istotą AIkido nie jest walka lecz to abyś zrozumiał to iż jesteś jednością z całą przyrodą wokół…”

Nie czuję się jednością nawet z menelem pod oknem, a co dopiero z CAŁĄ przyrodą
„…i żebyś potrafił to poniekąd wykorzystać łącząc swój ruch w jak najturalniejszy sposób z ruchem uke”
Przykro mi, w tym miejscu zaznaczę swoje stanowisko – to jest tylko sprawa techne, zdolności, umiejętności nabytych przez pracę na treningach,, nie muszę czuć się jednością z niczym. Podkreślam TECHNIKA Aikido.

Taketa:
„Szkoda że Cię to nie interesuje bo w Aikido ( naturalnie wedle mnie)
rozwój ciała idzie razem z rozwojem ducha więc ćwicząc samo ciało nigdy nie dojdziesz do tego do czego byś doszedł rozwijając w sobie ducha Aikido. Jaśniej chyba się nie da.”

Oczywiście ze ćwicząc SW rozwijam też cechy psychiczne. Opanowanie, siłę woli, zdolność koncentracji, systematyczność i wytrwałość, pewność siebie i takie tam. Jednakże nie ma to nic wspólnego z „klaskaniem i kadzidełkami”, sory. Poza tym jest to wątek czysto religijny
[!!! Klaskania i kadzidełek nie wolno rozumieć dosłownie – chyba oczywiste !!!]
A co do walki, to użyteczność tę dostrzegam i właśnie szukam sposobu na rozwinięcie techniki w tym kierunku. Taka „Rozprawa o metodzie” ;)

Taketa:
„To nie jest sprawa innej religii tylko tego jak bardzo chcesz zrozumieć AIkido, jeśli Ci nie odpowiada samo "klaskanie" to proponowałbym na dobry początek połączyć te dwie rzeczy i wykonywać techniki zgodnie z duchem Aikido, który jest przekazywany na treningu.”

Masz rację, o ile przyjmujesz ich system wartości, to w porządku. Jednakże ja nie wierzę w duchy, i poklaskać na treningu sobie mogę, nic mi to nie szkodzi, traktuje to jako metodę koncentracji i wyciszenia, jednak nie widzę w tym sposobu na odegnanie złych mocy, ani żadnych innych głębszych znaczeń.
No i ducha Aikido na treningu też nie widziałem ;) Są ludzie którzy przyszli, lubią to i dobrze się bawią. Robią to z różnych powodów. Nie zaobserwowałem rozmów w stylu – „to teraz Ty łącz się ze wszechświatem w harmonię, a ja będę Twym uke…”:D Poważnie –chodzi o to, że nikt tak nie myśli… raczej.

Taketa:
„co rozumiem przez ducha AIkido : dla mnie jest to zespół cech etycznych oraz poglądowych które rozwijane zapewnią Ci lepsze zrozumienie całego AIkido i racji w nich zawartych.”

CECHY – z definicji dotyczą czegoś, zatem nie mogą stanowić odrębnej całości w postaci „ducha Aikido”. Jeśli rozumiem Cię dobrze, to duch Aikido jest systemem etycznym reprezentującym określone poglądy na rzeczy. Jak się ma do tego ćwiczenie na macie, nie mam pojęcia. Aikido w każdym razie nie można dobrze ćwiczyć nie przyjmując tego stanowiska etycznego. Tak?

Oto moja definicja Aikida:
Aikido to wiedza o tym, w jaki sposób obronić się przed napastnikiem używając pewnej metody oraz zdolności umożliwiające sprawne posługiwanie się tą wiedzą, rozwijane w ramach treningu.
Myślę, że jest dość precyzyjna. Zwracam uwagę na fakt, iż obrona przed napastnikiem nie zakłada koniecznie walki.

Temat jest o metodzie rozwijania zdolności i przekazywania wiedzy. Jeśli skuteczną metodą będzie palenie kadzidełek, to będę to robił 5 razy dziennie. Jeżeli brak jest na treningu walenia w worek, to też będę to robił.

!!! KOMPLETNIE OFF TOPIK !!! czy ktoś wreszcie coś napisze po prostu odpowiadając na pytanie?
Wszelkie sugestie mile widziane
Mamy jedno stanowisko – zostawić kokyu nage, bo są najszybsze i najłatwiej je wykonać. Jakieś inne stanowiska? Może np. dołożyć gardę? Jeśli tak to jaką?


PS. Panie Smail, może to od tego duchowego treningu zatraca się zdolność do konkretu u aikidoków i aikidoczek ;) ? Za dużo na raz do myślenia ma osoba połączona w jedno ze wszechświatem :rotfl: :D :D:
A może pytanie kapke niewygodne i nikt nie chce sie z nim zmierzyć?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Socjon:Do wszystkich: Żeby uniknąć pomieszania warto rozgraniczyć ZASADY AIKIDO w warstwie etycznej (chmurki, miłość i kosmosy) i zasady RUCHU.
Cały czas o to walczę, respekt!

No i fakt, żadnych legend nam nie potrzeba. Dawno temu i nieprawda. Tu i teraz jesteśmy my i aikido, jego forma etc. leży w naszych rękach, a nie zmarłych.
  • 0

budo_taketa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
powiem to w paru prostych słowach :

Nie masz co myślec o technikach Aikido jeśli nie zaakceptujesz po co sie je robi i wjakim celu , nie będą one nigdy tak dokłądne i tak dobre jak te które bys robił respektując i w pełni rozumiejąc wszystkei zasady.

Zeby CIę ucieszyć napisze odpowiedź na pierszego posta , w AIkido nie trzeba nic zmieniać wszystko jest dbrze , jeśli je opanujesz to jest skuteczne , jeśli nie to nie jest , chyba prosto to opisalem :)
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
nie o to chodzi, że legend nie trzeba... Niemniej jak miesza się je z kwestiami dotyczącymi codziennego treningu to wychodzi bajzel... Który, tak na marginesie jest bardzo na rękę tym, którzy nie chcą zmierzyć się trudnymi pytaniami. Dlatego odwołania do filozofi Aikido są tak częste :) .
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Tia, w skrócie i dla randalla:

żeby aikido nauczało walki wręcz, czy jak tam wolisz uczyło obrony przed serią musi spełnić to poniżej:

1) wyrzucenie nauki typu atak-obrona i zastąpienie ich zadaniówkami
2) wprowadzenie sparringów, gardy, poruszania się
3) zmiana sztywnej pozycji aikido
4) zamiana atemi na uderzenia i kopnięcia
5) wyrzucenie 80% technik, min. suwari waza, wszystkie kata z jo i bokkenem,
obrony przed nożem, technik bazujących długich technikach, wyrzucenie wszystkich ataków dostępnych aktualnie w aikido, przeznaczenie tego czasu na sparringi
6) wyrzucenie filozofii aikido, co za tym idzie zmiana nazwy ponieważ z aikido i harmonią to nie będzie miało nic wspólnego

Często spotyka się stwierdzenie że w naszej szkole mocno ćwiczymy, że nasze aikido jest skuteczne itp. bo np. ćwiczymy na parkiecie i samo irimi, nic bardzej błędnego, ćwicząc mocniej tak że będzie się lała krew nic nie zmieni.
Trzeba by było zmienić praktycznie cały system, tylko po co? i dlaczego? oto jest pytanie? mam wrażenie że niektózy się wstydzą że ćwiczą aikido
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Co to są zadaniówki?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Co to są zadaniówki?


Np. rozwiązać zadanie "2+2*2/2" w jak najkrótszym czasie dowolną metodą. Albo obliczyć pole ostrosłupa o boku 4,234223 bez użycia kalkulatora.
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Fiodor: To o czym piszesz byłoby "jakąśtam" kodyfikacją ju-jutsu. Z Aikido nie miałboby nic wspólnego. Po "wtapianiu sie w ruch" nie zosałoby nawet śladu...

Jusi: "Zadaniówka", to popularna nazwa metody treningowej, w której np: przeciwnik atakuje w dowolny sposób, a Twoim zadaniem masz wykonać powiedzmy "kote-gaeshi"
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Fiodor: To o czym piszesz byłoby "jakąśtam" kodyfikacją ju-jutsu. Z Aikido nie miałboby nic wspólnego. Po "wtapianiu sie w ruch" nie zosałoby nawet śladu...

a co ja napisałem:

co za tym idzie zmiana nazwy ponieważ z aikido i harmonią to nie będzie miało nic wspólnego


  • 0

budo_motyllek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mega wieś zachodniopomorskiego :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
NIc nie rozumiem ale gdzies mi mignelo jiu-jitsu :D

I to mnie cieszy hahaha :)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Jusi: "Zadaniówka", to popularna nazwa metody treningowej, w której np: przeciwnik atakuje w dowolny sposób, a Twoim zadaniem masz wykonać powiedzmy "kote-gaeshi"


Nie tylko.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Szczepan: Nie przywołuj legendarnej skuteczności Dziadka, bo nijak ma się ona do możliwości współczesnych Aikidoków.



nie dosc ze legendarna to jeszcze watpliwa, bo na mitach oparta niestety


Mr Smail: W pełni się zgadzam.


rany boskie, nie wytrzymam :)

Ale skoro nie odpowiada się na pytania, to trzeba zdawać sobie sprawę, że wrócą one wcześniej czy później


i znowu sie na nie nie odpowie, bo nie ma nikogo kto bylby w stanie odpowiedziec na nie praktycznie!
kazdy kto zabiera glos w takich dyskusjach, najpierw filozofuje jak hipokryt, a potem owija sie w kokon "niezrozumienia istoty aikido przez innych", a potem poprostu unosi sie z wyzszoscia i oddala...
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Tia, w skrócie i dla randalla:

żeby aikido nauczało walki wręcz, czy jak tam wolisz uczyło obrony przed serią musi spełnić to poniżej:

1) wyrzucenie nauki typu atak-obrona i zastąpienie ich zadaniówkami
2) wprowadzenie sparringów, gardy, poruszania się
3) zmiana sztywnej pozycji aikido
4) zamiana atemi na uderzenia i kopnięcia
5) wyrzucenie 80% technik, min. suwari waza, wszystkie kata z jo i bokkenem,
obrony przed nożem, technik bazujących długich technikach, wyrzucenie wszystkich ataków dostępnych aktualnie w aikido, przeznaczenie tego czasu na sparringi
6) wyrzucenie filozofii aikido, co za tym idzie zmiana nazwy ponieważ z aikido i harmonią to nie będzie miało nic wspólnego

Często spotyka się stwierdzenie że w naszej szkole mocno ćwiczymy, że nasze aikido jest skuteczne itp. bo np. ćwiczymy na parkiecie i samo irimi, nic bardzej błędnego, ćwicząc mocniej tak że będzie się lała krew nic nie zmieni.
Trzeba by było zmienić praktycznie cały system, tylko po co? i dlaczego? oto jest pytanie? mam wrażenie że niektózy się wstydzą że ćwiczą aikido


I wszystko jasne. : poklon :
  • 0

budo_piwosz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Czy to jest cytat z tegoż, nie wiemy, skłonny jestem raczej sądzić że któregoś z ojców kościoła.

A możes podać jakąś literaturę dot. studiów biblijnych z której by taki osąd wynikał?
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Tia, w skrócie i dla randalla:

żeby aikido nauczało walki wręcz, czy jak tam wolisz uczyło obrony przed serią musi spełnić to poniżej:

1) wyrzucenie nauki typu atak-obrona i zastąpienie ich zadaniówkami
2) wprowadzenie sparringów, gardy, poruszania się
3) zmiana sztywnej pozycji aikido
4) zamiana atemi na uderzenia i kopnięcia
5) wyrzucenie 80% technik, min. suwari waza, wszystkie kata z jo i bokkenem,
obrony przed nożem, technik bazujących długich technikach, wyrzucenie wszystkich ataków dostępnych aktualnie w aikido, przeznaczenie tego czasu na sparringi
6) wyrzucenie filozofii aikido, co za tym idzie zmiana nazwy ponieważ z aikido i harmonią to nie będzie miało nic wspólnego

Często spotyka się stwierdzenie że w naszej szkole mocno ćwiczymy, że nasze aikido jest skuteczne itp. bo np. ćwiczymy na parkiecie i samo irimi, nic bardzej błędnego, ćwicząc mocniej tak że będzie się lała krew nic nie zmieni.
Trzeba by było zmienić praktycznie cały system, tylko po co? i dlaczego? oto jest pytanie? mam wrażenie że niektózy się wstydzą że ćwiczą aikido


nie wstydze sie ,ze cwicze aikido, wprost przeciwnie :)
bylabym rozczarowana gdyby w rok treningi aikido uczynily moich kolegow postrachem ulic ( mnie to nie dotyczy, bo mnie huligani mowia dzien dobry, zlodzieje czuja ,ze nic nie mam w kieszeni, a gwalciciel tez mnie omija ,bo nie jestem jego typem ),pewnie przestaliby cwiczyc,a tak maja jeszcze wiele do zrobienia :twisted:
fajnie jest, ze aikido mozna wzglebiac do bolu, ze ciagle nie jest skuteczne, bo ciagle jest ktos lepszy :wink:

Ad.1 po co wyrzucac ten rodzaj treningu,ja widze w nim sens :wink:
ad.2 sparringi? mam,moze nie takie jakie masz na mysli,ale wszystko przed nami :)
Ad.3sztywna pozycja? Ucza mnie bym byla wyluzowana :wink:
Ad.4 co prawda wychodzi to na razie marnie ,ale cwiczymy :D
Ad.5. Co Ty kata z jo i bokenen jest fajne :twisted: ,ale popieram wyrzucenie technik z suwari waza :)
uczyc sie obrony przed nozem nie ma sensu, bo jak mowi nauczyciel mojego nauczyciela " przed prawdziwym nozownikiem obrony nie ma",takze popieram
dlugie techniki sa zabawne,glownie dla inteligentow i pasjonatow ( co w tym zlego? :wink: )
Ad. 6. czy jest jakas sztuka walki,ktora nie ma swej filozofii? ( tak pytam, bo moze jest? :roll: )

mialo byc zabawnie :) a wyszlo srednio :wink:
ale sie rozpisalam

Mam apel do dyskutantow: piszcie bardziej zwiezle :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024