Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ćwiczenie w stałych parach...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_thaala
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Ćwiczenie w stałych parach...
Ciekawa jestem opinii na ten temat. Spotkałam się już wielokrotnie z tym, że ludzie na treningach mają ustalone pary i ćwiczą z jedną czasem z dwoma osobami.
Ja osobiście jestem zdania, że takie postępowanie cofa...
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

Ciekawa jestem opinii na ten temat. Spotkałam się już wielokrotnie z tym, że ludzie na treningach mają ustalone pary i ćwiczą z jedną czasem z dwoma osobami.
Ja osobiście jestem zdania, że takie postępowanie cofa...


Ludzie zwykle przychodzą parami na pierwsze treningi, bo "samemu to tak jakoś głupio" itd, itp

Według mnie powinna być rotacja, np każdą technikę ćwiczę z innym partnerem albo co określony czas np 10 minut.
Ćwiczenie z tylko 1 osobą jest nie tylko uwsteczniający ale też bez sensu - zwykle problem ten dotyczy zupełnie początkujących, później zanika.
  • 0

budo_thaala
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
Ale co w sytuacji gdy takie coś ma miejsce wśród ludzi ćwiczących kilka lat i całkiem nieźle wszystkich znają?
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
To wtedy: uwstecznianie się.

Kiedyś na AIKISERWER Szczepan umieścił wywiad z jednym z Mistrzów z wysokim stopniem (7 lub 8 dan), w którym to było napisane, że aby ciągle rozwijać się i robić postępy trzeba ćwiczyć nie tylko z różnymi ludźmi ale w różnym stopniu zaawansowania: ze słabszymi od siebie, z osobami na tym samym poziomie i z osobami lepszymi od siebie...

Jeżeli ktoś ćwiczy przez X lat wciąż z tym samym partnerem to przestają wykonywać, ćwiczyć techniki: zaczynają ćwiczyć układy "chore-ograficzne" i nie daj Boże żeby ktoś inny z nimi ćwiczył albo jeszcze na ulicy ich zaatakował...
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
to moj ulubiony cytat z Chiba Sensei:

Wybieranie partnera - T. K. Chiba Sensei. Zaczerpnięte z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
...
Jest zawsze bardzo przyjemnym ćwiczyć z partnerem, który rozumie i zna cię.
Ona lub on może pomagać lub współpracować w rozwišzywaniu problemów na różnych etapach treningu. Szukanie partnera na własnym poziomie jest zupełnie naturalne. Jednak, aby możliwy był postęp, szczególnie rozwój solidnej fizycznej bazy, dynamicznego i elastycznego ruchu, idealny trening powinien zawierać wiele różnych elementów. W tym wypadku wiele podstawowych pojęć szeroko znanych w japońskich sztukach wymaga szczegółowego omówienia.

Po pierwsze powinieneœ ćwiczyć z partnerem na wyższym poziomie. W tym typie praktyki powinieneœ otworzyć umysł na indywidualne cechy partnera, króre różniš każdego ćwiczšcego.
Ćwicz swoje oczy rozpoznajšc różne formy ekspresji sztuki, odkrywajšc ich korzenie takie jak - płeć, wiek, waga, wzrost, osobowoœć, mentalnoœć, narodowoœć, historię treningu i kondycję fzycznš.
Praktykuj obserwację.
Ćwicz i wykonuj techniki z maksymalnym zaangażowaniem, tak abyœ doszedł do granic swoich możliwoœci i je rozszerzył (jeœli nie znasz swoich ograniczeń - nie możesz nad nimi pracować).

Po drugie ćwicz z partnerami, którzy ćwiczš na twoim poziomie. Spróbuj zobaczyć własne problemy i słaboœci, "odbijajšce" się w partnerze. Uważnie obserwuj jak inni, na twoim poziomie pokonujš poszczególne problemy i próbuj odkryć jak to robiš.
Ten proces pokonywania problemów nie dotyczy tylko technik, ale zwłaszcza "przełamania się " do wyższego wymiaru œwiadomoœci fizycznej.

Po trzecie ćwicz z partnerami, którzy ćwiczš krócej i sš na niższym poziomie. Wzmocnij swojš znajomoœć podstawowych technik i staraj się je wykonywać bez wysiłku. Ucz się samokontroli, wcišż pracujšc nad skutecznoœciš technik. Ćwicz w szczególnoœci z poczštkujšcymi, którzy nie majš jeszcze wyobrażenia ruchu, dzięki czemu możesz studiować skutecznoœć i precyzję ruchu. We wszystkich tych wymienionych, trzech metodach pielęgnuj zdolnoœć do praktyki z różnymi osobami.
Ćwicz ze studentami, którzy sš o ciebie więksi, wyżsi, ciężsi, także z tymi, którzy sš podobni do ciebie
i tymi, którzy sš od ciebie mniejsi.
A przede wszystkim wykorzystuj każdš okazję by wrócić do stanu umysłu poczškujšcego.
Aby prawidłowo zastosować tę koncepcje podczas treningu, ogólnie prowadzę zajęcia tak, aby studenci zmieniali się często, co najmniej 2 razy w czasie techniki. Uważam za potrzebne to, aby, jeœli to możliwe, ćwiczyli z kazdš obecnš podczas zajęć osobš. Słyszałem o dojo w których pary umawiajš się przed zajęciami, ten zwyczaj ukazuje ignorancję nauczyciela.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
Cwicza ciagle ze soba? :roll: A no to niech sobie dalej cwicza :wink: Przede wszystkim nie przeszkadzac, jak mawial slynny grecki przodek lekarzy...no, czy jakos tak....
I tak sa skazani na sukces.... :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
primum non nocere-po pierwsze nie szkodzic.. Hipokrates i to nie przodek lekarzy..

no ale i tak gratuluje wiedzy.. poziom zniewalajacy :-)0
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
Zauważyłem, że ludzie często boją się zmieniać partnerów. Nie mylić z partnerami życiowymi. :D
Uważam, że powinno się jak najczęściej dokonywać zmian. Każdą technikę ćwiczyć z innym partnerem. Myślę, że dużo zależy od prowadzącego trening. Jeżeli prowadzący wydaje komendę do zmiany w parach to taka zmiana powinna nastąpić i nie ma zmiłuj się. A im częściej tym lepiej.
Wiadomo, że nie wszystko tam pięknie wychodzi jak ćwiczy się z kimś nowym, nie mającym pojęcia o tym co może się za chwile mu przydarzyć.

Uczmy się od wszystkich :D :D :!:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
Piotrus - masz jakies cytaty z pmasza?

co ty mi tu mydlisz oczy Chiba!

sorry ale takie frazesy o niczym i o wszystkim to przedszkolaki teraz mowia.

Tahalla czy jak ci tam daj juz lepiej to swoje zdjecie, bo na tego maszkarona to paytrzec nie mozna

Szczepan - cos ostatnio po lini najmniejszego oporu piszesz...

jak nie przeszkadzac/ to lepiej od razu z dojo pogonic coby innym nie wadzili, no chyba ze szkoda kasy ktora placa to faktycznie nie przeszkadzac, niech sie nie rozwijaja, byleby placili

jakos mi to nie pasuje do Twojego podejscia ktore tu wczesniej prezentowales!
Tego nawet moj Mc Donald nie robi!

No chyba ze dowcipny byles :)
  • 0

budo_maya
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
chyba wiadome, że to co jest w miarę łatwe i przyjemne do zrobienia na (lub przez :wink: ) 50kg koleżance(kę), która w dodatku ma do czynienia z aikido już jakiś czas, może być lekko niemiłe w konfrontacji z wysokim ważącym 80-90 kg i mocno zestresowanym codziennymi zmaganiami z szefem, żoną i dziećmi (a co za tym idzie niezbyt elastycznym) i w dodatku właśnie początkującym kolegą. więc to chyba jakaś bzdura, :idea: ćwiczenie ciągle z tą samą osobą mija się z celem i niespecjalnie chyba rozwija.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
A co jesli masz szanse zwykle ćwiczyc ze zestresowanym robotą (choć wcale nie sztywnym) kolegą, który waży @ 110-120 kg, a na dodatek sporo umie? (Pozdrawiam mistrza Jabbę :) :) :)
Ja twierdze, ze to jest dopiero challange. To cos jak ćwiczenie z obciążeniem, jak sie przerzucasz na lzejszą kategorię wszystko cudownie wychodzi :wink: :P :) To chyba moze rozwijać :?: :wink: :) 8)
  • 0

budo_maya
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

A co jesli masz szanse zwykle ćwiczyc ze zestresowanym robotą (choć wcale nie sztywnym) kolegą, który waży @ 110-120 kg, a na dodatek sporo umie?(...) :wink: :P :) To chyba moze rozwijać :?: :wink: :) 8)

jeja jeja :!: :shocked!: przestraszony na pewno, ale dla dobra innych weź czasem odwyk i potrenowuj z osobnikiem wagi piórkowej :idea: bo jeszcze tfu tfu machniesz kimś tak, że z maty trzeba będzie odklejać :!: :) :rofl: :wink:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

bo jeszcze tfu tfu machniesz kimś tak, że z maty trzeba będzie odklejać :!: :) :rofl: :wink:

Ze wstydem wyznam, że sie zdarzało :oops: :oops: :oops: Potem mi Pancer dogryzał, ze z człowieka zrobiłem warzywo :roll: :oops: . Na szczęscie nie było tak źle, ale moralniaka to miałem :cry: :wink: 8) bo ja tez do malutkich nie należę (już :cry: :( :oops: )
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
Moim zdaniem powinno się zmieniać pary. Szczególnie na początku osoba początkująca nie powinna ćwiczyć razem z koleżanką/kolega która również dopiero zaczęła trenować.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

Szczepan - cos ostatnio po lini najmniejszego oporu piszesz...

Dowcipny to ja sie staram byc, co mi sie dosc rzadko udaje. No i potem taki Labedz jeden mi to wytyka, nawet po latach :)

Ale w moich slowach wielka madrosc sie kryje, Panie Smailu, i jak nieco nad tym pomedytujesz, to MOZE dojrzysz niezglebione glebiny prawdy, ktora nie ma nic wspolnego z kasa.
Kluczem do Mantry niech bedzie "zmiennosc ludzka rzecza jest" :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

Ja twierdze, ze to jest dopiero challange.

No to taki powiedzmy dobrotliwy challange. Ktory przez swoja dobrotliwosc zmienia sie w przyjemne tête-à-tête.To jest tylko jednostronny rozwoj, drogi Labedziu. :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

Dowcipny to ja sie staram byc, co mi sie dosc rzadko udaje. No i potem taki Labedz jeden mi to wytyka, nawet po latach :)

Oj ze cie tam czasem skubne mym dzióbkiem nadobnym, zaraz tam wielkie halo robisz :) :) :) 8) Ale ja przecież obrzydliwy wazeliniarz wobec ciebie jestem co wszycy od dawna wiedzą 8) :) :) :) 8) :wink:

Ale w moich slowach wielka madrosc sie kryje,.... :wink:


Kryje, ale bardzo głęboko w pokładzie intelektualnego mułu :) :) :) :P :P :P :wink: :wink: :wink:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

Ja twierdze, ze to jest dopiero challange.

No to taki powiedzmy dobrotliwy challange. Ktory przez swoja dobrotliwosc zmienia sie w przyjemne tête-à-tête.To jest tylko jednostronny rozwoj, drogi Labedziu. :)

Może i jednostrony, ale we własciwym kierunku :) 8) :P
  • 0

budo_pinek21
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stargard

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...
jak tak juz o parach gadamy to tu labedz ze szczepanem jakas pare chyba stworza tak z rozmowy wynika :) :D choc to dziwna para by byla 8O No ale coz upleciecie se wspolnie jakies mile gniazdko :wink: :rofl:
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenie w stałych parach...

jak tak juz o parach gadamy to tu labedz ze szczepanem jakas pare chyba stworza tak z rozmowy wynika :) :D choc to dziwna para by byla 8O No ale coz upleciecie se wspolnie jakies mile gniazdko :wink: :rofl:

Ej! Nie! Prostest! Łabądek z drogim Szczepanem? 8O
Nieeeee :cry:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024