Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aiki w szermierce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Aiki w szermierce
Z pewnoscia cwiczacy bronia,czy to w kenjutsu,czy Aikido spotkali sie z
tym ze takie same zasady jakie panuja w technikach recznych sa i w broni,czesto dawniej najpierw uczono sie miecza i przechodzono to technik recznych,szermierzowi wbrew pozorom latwiej jest sie przestawic
na reczne niz odwrotnie.Moje pytanie skierowane jest glownie do cwiczacych aikido,ale tez do kendokow.Chodzi o uzywanie sily,a wlasciwie jej nie uzywanie,kontrolowanie klingi przeciwnika...Jak to wyglada w Aikido i Kendo??Moze na forum Aikido ktos sie wypowie bo na forum broni
jakos cicho... :(
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Ale konkretnie, to o co ci chodzi? Nie uzywanie sily??? przeciez nawet do mowienia musisz uzywac sily, juz nie mowiac o chodzeniu..a co dopiero do cwiczenia SW...
Co to jest Aiki wg ciebie? Myslisz ze wszyscy maja taka sama definicje? Sprecyzuj temat, zeby mozna bylo cos rozsadnego napisac...
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Ok Szczepan. :-) Pytam o nebari.Przeciwnik sie pcha.Jesli bedziesz sie zapieral dostaniesz szybko kote i po Tobie,wiec zeby tego uniknac,kontrolujesz klinge przeciwnika ale nie silujesz sie i tu sie zaczynaja schody. :-)
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Z tego co wiem sa dwie szkoly szermierki majace zasady Aiki:Hanno Itto Ryu i Katori Shinto Ryu,zreszta obie sa powiazane z Dayto Ryu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Co to jest nebari?
Kazda szkola uzywa swego slownictwa, np. w Daito ryu aiki to nie to samo co w innych Koryu. Sklejanie klingi, slizganie po klindze i inne sposoby jej kontrolowania sa powszechnie znane w chinskich SW, podobnie jak sklejanie rak.Oraz w szermierce europejskiej...itd Ale to nie ma nic wspolnego z aiki, jakie zostalo przekazane z Daito ryu.
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
W Katori nebari to kontrolowanie klingi,bo,naginaty czy yari przeciwnika ,moze troszeczke zadaleko wybieglem z aiki ale nebari do tego zmierza.Jest to podobne do Tui shou czy lepkich rak.Pytam,bo niewiele sie o tym mowi w broni japonskiej.Cwicze w Szkole Katori Shinto Ryu i nebari podobnie jak techniki tori sa na porzadku dziennym.Obok
Katori uczone jest Aikibudo.Czesto ludzie cwiczacy Aikibudo cwicza Katori i
na odwrot.Co do Hanno Itto Ryu,tutaj nie jestem pewien,ale jest to szkola miecza zwiazana scisle z Dayto Ryu.Proponuje wejsc na nasza stronke
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] zeby przyblizyc temat.
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Czołem!
W kendo siłowanie się w jakikolwiek sposób jest niewskazane... Nawet używanie zbyt dużo siły szkodzi tobie (wbrew pozorom przeciwnikowi rzadziej :) ) bo się męczysz, wolniej tniesz itd... A sposobów kontrolowania klingi przeciwnika jest kilka(naście?)... od "zwykłej obserwacji" :D po np: nakrywanie klingi przeciwnika swoim mieczem...
Czy o to Ci chodziło?....
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Być może się mylę, ale czy przy broni kontrola nie polega na kontroli przeciwnika poprzez jego linię centralną co z kolei pozwala kontrolować klingę, drzewiec czyco kolwiek? :wink: :D
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Zgadzam sie,bez tego nie mozna nawet myslec o jakiej kolwiek kontroli.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
A więc nie można robić tego siłowo. Siła zawsze się kiedyś kończy i co potem?? Fechtunek mieczem czy szablą, floretem czy szpadą jest sprawą czysto techniczną bazującą scisle na dystansie, przestrzeni i czasie wykonywania ataku czy obrony. Jedno się zagubi i jak to mawiała jedna wróżka er ist kaput!!! :wink:
Nie jestem znawcą ale lubię broń :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce

Co to jest Aiki wg ciebie?

wypraszam k..sobie..

Co do szermierki..zabawna sytuacja.. moj nauczyciel po konfrontacji z mistrzynia swiat w szpadzie stwierdzil ,ze nie ma sznas !!
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce

Co do szermierki..zabawna sytuacja.. moj nauczyciel po konfrontacji z mistrzynia swiat w szpadzie stwierdzil ,ze nie ma sznas !!

On czy ona? :wink:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
fakt.. troche enigmatycznie.. .. on..
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce

A więc nie można robić tego siłowo. Siła zawsze się kiedyś kończy i co potem?? Fechtunek mieczem czy szablą, floretem czy szpadą jest sprawą czysto techniczną bazującą scisle na dystansie, przestrzeni i czasie wykonywania ataku czy obrony. Jedno się zagubi i jak to mawiała jedna wróżka er ist kaput!!! :wink:
Nie jestem znawcą ale lubię broń :)

Siła czy technika, wszystko jedno. Wszystko się kiedyś kończy. Nie demonizujmy techniki ani siły, a szukajmy optimum, równowagi między nimi.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce

Z tego co wiem sa dwie szkoly szermierki majace zasady Aiki:Hanno Itto Ryu i Katori Shinto Ryu,zreszta obie sa powiazane z Dayto Ryu.


Katori Shinto Ryu i Daito Ryu Aiki jujutsu nie są ze sobą powiązane.Chociaż wszystkie klasyczne ryuha jakoś ze sobą się łączą.
Związki które obserwujesz wynikają z osobistego doświadczenia A.Floquet, który ćwiczył i Katori Shinto Ryu u Sugino sensei oraz Aikibudo u Tokimune Takeda. Dlatego też wszyscy jego uczniowie łączą te dwie szkoły podążając za swoim nauczycielem, nie ma w tym nic złego.
Obie te szkoły są warte poznania. Z tym że Takeda nauczał kenjutsu w/g Ono-ha Itto Ryu.
Parę dni temu odwiedziłem Katori Shinto Ryu hombu w Narita, w jednym z nastepnych Budojo coś o tej wizycie napiszę. Obok Kashima Shin Ryu właśnie Katori Shinto Ryu jest moją ulubioną szkołą miecza. 8) 8) 8)

  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
źle trafiłeś. W Aikido nie uczy się szermierki. Cały trening miecza to powtarzanie form i nie uczy się przy tym strategi walki. Założenie jest takie, że po prostu do zetknięcia nie dojdzie, bo Aikidocy napędzani NAJWYŻSZĄ PRAWDĄ zawsze będą szybsi...
  • 0

budo_piotrek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Ja tam nie wiem jak to jest w całym aikido,
ale podstawowym ćwiczeniem z bokkenem jakie znam to kumi tachi,
czyli sformalizowana próba utłuczenia uke :)
I wiele bokkenów poszło przy tym w drzazgi.

I jak najbardziej byłem uczony strategii i to czasem bardzo kontaktowo
z użyciem nawet co pomniejszych brzózek żeby ocalić najcenniejsze bokeny :lol:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce

źle trafiłeś. W Aikido nie uczy się szermierki. Cały trening miecza to powtarzanie form i nie uczy się przy tym strategi walki. Założenie jest takie, że po prostu do zetknięcia nie dojdzie, bo Aikidocy napędzani NAJWYŻSZĄ PRAWDĄ zawsze będą szybsi...

Nauka form jest bazą, której nie można pominąć. Kwestia jest jakich form i na czym bazujących. Chcesz pewnie się odnieść, że w treningu z bokenem nie ma sparingów i nie można tego zweryfikować. HMMM z tego co wiem, ale mogę się mylić (tu proszę redakcję o pomoc) większość wspaniałych pojedynków w Japonii tak pięknie opisywanych odbywało się nie za pomocą katan tylko przy pomocy zwykłego bokena. Pokonany często sam się poddawał po krótkiej wymianie "zdań".
Widzisz w pracy z bokenem w aikido nie chodzi o szybkość tylko o odpowiedni czas zadziałania. I nie jest to NAJWYŻSZA PRAWDA tylko czysta fizyka i mechanika( nauki ścisłe). O to samo chodzi w innych szkołach. W każdej szkole masz układy, które pokazują ci różne fazy, czasy i przestrzenie pracy. To pozwala zrozumeć do czego służy ten kijek lub ta brzytwa.
A co do słowa fechtunek- z niemieckiego szermierka czyli sztuka władania białą bronią. :D :wink:
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce
Z tym że Takeda nauczał kenjutsu w/g Ono-ha Itto Ryu.
Mozliwe ze to o te szkole mi chodzilo.Ciekaw jestem co redakcja Budojo
ma z materialow dotyczacych tej szkoly,jak i artykulu o Katori. :D
A jesli chodzi o forum Aikido to rzucilem taki temat tutaj bo na forum broni jakos nie bylo zainteresowania :( .Zreszta,techniki reczne wywodza sie z miecza :-)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aiki w szermierce

[color=blue]Katori Shinto Ryu i Daito Ryu Aiki jujutsu nie są ze sobą powiązane.Chociaż wszystkie klasyczne ryuha jakoś ze sobą się łączą.
Związki które obserwujesz wynikają z osobistego doświadczenia A.Floquet, który ćwiczył i Katori Shinto Ryu u Sugino sensei oraz Aikibudo u Tokimune Takeda. color]

Z tym jego treningiem u T.Takeda to cwiczyl tam moze z tydzien. I to by bylo na tyle jego zwiazkow z Daito ryu :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024