Skocz do zawartości


Zdjęcie

średniowieczna walka bronią


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

średniowieczna walka bronią

Nie mnie to oceniac, jednak w tamtych czasach walczono na noze/sztylety "nieco" czesciej niz teraz, ponadto jest malo prawdopodobne, zeby nie wpadli na pomysl trzymania broni odwrotnie, tj. ostrzem do gory. Cos chyba musi byc na rzeczy...

Do wypowiedzi kolegów, dodam jeszcze, że ten "sztylet" to czasem było ustrojstwo bez ostrza o czworąktnym przekroju (bo takie rany groźniejsze były) Ma to jakąś specjalną nazwę, pewnie WAR albo Chris wiedzą
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią
miłosierdzie!!!!
:lol:

kooniu
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

Walka w średniowieczu toczyła się z reguły pomiędzy dwoma mniej lub bardziej opancerzonymi przeciwnikami. To wymuszało zypełnie inny styl walki. Jakikolwiek dystans większy niż bezpośredni kontakt był bezsensowny bo skuteczne pole trafienia było zbyt małe. W takim wypadku reverse byłby uzasadniony. Lepszy do bezpośredniego kontaktu i jedsnocześnie zapewniający większą siłę sztychu.

Pozdrawiam
Peruk


Uwaga sluszna, ale na rysunkach w tej ksiazce wystepuja kolesie ubrani tak:
Dołączona grafika

Ale to niczego jeszcze nie przesadza
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

Do wypowiedzi kolegów, dodam jeszcze, że ten "sztylet" to czasem było ustrojstwo bez ostrza o czworąktnym przekroju (bo takie rany groźniejsze były) Ma to jakąś specjalną nazwę, pewnie WAR albo Chris wiedzą


Mizerykordia ? :)
Wojtek
  • 0

budo_przedwieczny
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

Przedwieczny:
jak masz na imię i skąd jesteś?

Witam
Nie chce być niegrzeczny ale czy to nie ty powinieneś się pierwszy przedstawić?
Dobra w rewersie łatwiej jest ukryć nóż i powiedzmy koleś który chciał o 24 zapytać o godzine przy legkim szczęściu nawet nie zauważy noża.(gdybanie i raczej cud nią szczęście-albo legka ślepota.)Co do ucieczki jak widzisz kolesia który idzie naprzeciwko i zaczniesz spier.... a on będzie chciał zapytać o godzine a ręce w kieszeniach rzyma bo nie ma rękawic?Co do baru świetny poysł tylko że koleś stoi z nożem nad twoim kumplem a żeby pier... ławą to trzeba mieć troche pary.Jak trzymasz nóż w rewersie i dostajesz 9./10 ciosów to może znaczy że nie umiesz w ten sposób walczyć(moge się mylić bo jak wiecie totalny amator ze mnie).Co do mizerykordii to tamci kolesie mieli lepsze żeczy do walki niż sztylety.Z tego co wiem kolesia w płytówie należało wypier... na glebe,odrzucić miecz wyjąć sztylet i wsadzić mu między płyty?Do tego rodzaju rooty chwyt jest raczej nieważny.Ja mając do dyspozycji,topór,szable,miecz albo berdysz nigdy nie wybiore sztyletu do walki z kolesiem w płytówie.A jak nie mam tylko sztylet to wtedy nawet jak chce o godzine spytać to nym spier...
Temat rozpoczęłem ponieważ reszta jest ciut archiwalna.Jak to już ktoś powiedział.Chodzi o wasze opinie na temat różnych,szkół,trenerów itd.Myśle że na aktualny m temacie nie tylko ja skorzystam.
Dzięki za odpowiedź
Tak jak wcześniej pisałem jestem amatorem i nie mam zamiaru nikogo obrazić.Jeśli wypisałem jakieś bzdury to przepraszam i uniżenie błagam o wybaczenie waćpaństwa.
Bywajcie
Przybysz
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

miłosierdzie!!!!
:lol:

kooniu

Nie, i po łacinie też nie :D
Kiedyś na Gorinkan były linki do czegoś takiego, było to sporawym kawałem żelastwa
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią
tak, mizerykordia byla do 'skluwania' przeciwnika, ze uzyje takiego mysliwskiego slowa. i tak by nie przebila pancerza, nawet w reverse, trzeba bylo wsadzac miedzy blachy i tym sposobem okazywac 'milosierdzie'.

co do reverse to jestem amatorem, ale z trzymanym tak nozem - niewidocznym - dochodzimy do zwarcia, i po plecach, nereczki odsloniete :) ale to nie walka na noze tylko morderstwo
pzdr
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

milosierdzie!!!!
:lol:

kooniu

Nie, i po lacinie tez nie :D
Kiedys na Gorinkan byly linki do czegos takiego, bylo to sporawym kawalem zelastwa


jedyne co mi sie kojarzy z kawalem zelastwa o przekroju geometrycznym to koncerz. ale to nie to - nawet nie sredniowiecze
pzdr
  • 0

budo_peruk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

jedyne co mi sie kojarzy z kawalem zelastwa o przekroju geometrycznym to koncerz. ale to nie to - nawet nie sredniowiecze


Owszem średniowiecze jak najbardziej.
Poprostu wcześniej takie ustrojstwo nazyawano poprostu granatem :)
Wygladało jak klasyczny długi miecz o romboidalnym przekroju ostrza.

Pozdrawiam
Peruk
  • 0

budo_peruk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

Uwaga sluszna, ale na rysunkach w tej ksiazce wystepuja kolesie ubrani tak:
Dołączona grafika

Ale to niczego jeszcze nie przesądza


Tak samo są ubrani na rycinach przedstawiających TRENING technik miecza długiego i dwuręcznego.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
NIE zmienia to jednak faktu ze WALCZONO pancerzu. Backrip sparwdzał się wtedy raczej nie ze względu na siłę przebicia co raczej na brak możliwości zadania precyzyjnego pchnięcia z dystansu. Nie było poprostu innej możliwości skutecznego znalezienia dziury w zbroi jak wejść w kontakt i szukać.

Pozdrawiam
Peruk
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią
no, sprawdzilem :)
koncerz - od XV wieku - sredniowiecze
w encyklopedii pwn jest fajnie opisany: bron sieczna (...) przeznaczona wylacznie do klucia :)
ale ja tego sobie w reverse nie wyobrazam, to jest cholernie dlugie i ciezkie! moze tez mniejsze robili?
pzdr
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią
nooo panowie daleko odeszliśmy od tematu :wink:

broń boczna rycerza zależała od wielu czynników miedzy innymi mody-były np. sztylety nerkowe a takze tarczkowe i te miały grot graniasty co wymuszało jeden sposób uzycia -pchnięcie i chwyty dwa (cała garścia) normalny i rewerse (zadny tam floretowy-tarczki wymuszały chwyt "młotkowy") a mazwa mizerykordia dotyczyła funkcji tej broni a nie sposobu jej budowy

kooniu

ps. koncerze były uzywane od sredniowiecza wyłącznie przez jeżdźców jako broń przy siodle- bardziej jak lanca niz miecz to ścierwo było baaaaardzo długie
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

nooo panowie daleko odeszlismy od tematu :wink:

bron boczna rycerza zalezala od wielu czynnikow miedzy innymi mody-byly np. sztylety nerkowe a takze tarczkowe i te mialy grot graniasty co wymuszalo jeden sposob uzycia -pchniecie i chwyty dwa (cala garscia) normalny i rewerse (zadny tam floretowy-tarczki wymuszaly chwyt "mlotkowy") a mazwa mizerykordia dotyczyla funkcji tej broni a nie sposobu jej budowy

kooniu

ps. koncerze byly uzywane od sredniowiecza wylacznie przez jezdzcow jako bron przy siodle- bardziej jak lanca niz miecz to scierwo bylo baaaaardzo dlugie

poklon
a koncerze byly takie masywne, ze przebijaly zbroje.
pzdr
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

a koncerze byly takie masywne, ze przebijaly zbroje.
pzdr

Tu raczej nie o masę koncerza chodzi, tylko masę konia i jeżdzca plus ich szybkość
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią
zaleta koncerzy było to ze były... kończyste :P i sztywne!!! no i przebijały owszem zbroję ale ... kolczą!!! do tego zostały wymyslone i co nazwa oddaje

kooniu
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią


a koncerze byly takie masywne, ze przebijaly zbroje.
pzdr

Tu raczej nie o mase koncerza chodzi, tylko mase konia i jezdzca plus ich szybkosc

oczywiscie ze nie mialy 3m i 40kg wagi, ale jesliby nie byly takie ciezkie i wielkie to dlugoby nie pozyly. poza tym nie uzywano tego tylko w szarzy.
w potopie chyba sienkiewicz pisze o tym jak kmicic (chyba) kogos tam CIAL koncerzem. lata temu to czytalem ale pamietam. nie zdawal sobie chyba sprawy o tym co pisal
pzdr
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

no to może rozwiązać spór i zaprojektować jakiś ładny sztylecik z ostrzami po obu stronach rękojeści ( 4 krawędzie tnące - miodzio ) D:


są takie , mam nawet kilka w kolekcji dokładnie trzy

kooniu
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią

zaleta koncerzy bylo to ze byly... konczyste :P i sztywne!!! no i przebijaly owszem zbroje ale ... kolcza!!! do tego zostaly wymyslone i co nazwa oddaje

kooniu

kooniu, jestes pewien? kobylinski daawno temu w telewizji mowil ze po prostu przebijaly zbroje. moze chociaz jakies lekkie blachy co? ;) w XVII wieku to juz tak zakuci nie chodzili
pozdrawiam
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią
pewny to jestem że kiedys umrę, ale konstrukcja koncerza i sposób uzycia świadczy jednak o tym że kolczą miał przebijać-wyobraż sobie lecisz z wyciągnięta łapą w której trzymasz koncerz(koonno oczywista) i trafiasz oponeta zakutego w stal (pod spodem miał kolczugę ) trafisz go w piers (tam blacha miała nawet do 5 mm i żebro często) ześlizguje sztych po blasze i trafia w złączę tam trafia w kółeczko i go rozrywa wnikajac w ciało

kooniu
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: średniowieczna walka bronią
sensowne
nawet bardzo :-)
przebijaly zbroje, tzn razily przeciwnika za nia. a w jaki sposob to juz inna bajka. a ze stania to chyba tez tego uzywali. potworne pchniecia cala sila + masa ciala z wysokosci siodla
pzdr
kooniu, nie umieraj :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024