Skocz do zawartości


Zdjęcie

Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
607 odpowiedzi w tym temacie

budo_kushee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Zapomniałem dodać w sprawie parteru właśnie o tradycyjnych chińskich zapasach. To się zwie Shuai jiao coś w rodzaju judo/ju jitsu
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Tak sobie czytalem tu na temat tego co jest na ulice dobre a co nie... Stojka czy parter itp co zamienilo sie w gloryfikacje jednego stylu na drugim.
Przy moim skromnym doswiadczeniu ze sztukami walki doszedlem do pewnych wnioskow ktorymi chcialbym sie tu podzielic:
Kazdy powinien sie skupic na treningu ktory mu najbardziej odpowiada (czuje ze jest dla niego naturalny). Znam ludzi ktorzy sa swietni w graplingu ale nieporadni w stujce a i tacy ktorzy sa swietni w stojce ale grapling to zupelnie nie ich rewir... Nie zmienia to ze dobrze jest chociaz liznac troche tej nie lubianej czesci zeby chocby wiedziec czego sie spodziewac zeby tez pozniej wiedziec/nauczyc sie jak to "obejsc".
BJJ jest niesamowite w parterze i super sport. Do tego wszyscy tu (tzn. w moim klubie) to fani UFC wiec jest o czym tez i gadac przy piwie :D lol
Przygoda z Tea Kwon Do oraz Kickiem nauczyly mnie jak uzywac rak i nog. Tak patrzac z perspektywy czasu zaluje TROSZKE ze zamiast na TKD nie poszedlem wtedy wlasnie na Kicka lub Karate (mialem obok...) czy na boks (chociaz o tym wtedy nawet przez sekunde nie pomyslalem...) :( Chociaz na TKD atmosfera byla fajna, spoko trener no czaskalo sie te szpagaty :lol:
Natomiast Kravka to przy dobrym instruktorze to dla mnie takie "MMA na ulice"... Pokazuje mi jak zastosowac znane z kicka, boksu itp techniki w samoobronie! Tak jak MMA uczy jak polaczyc grapling i style uderzane w walce sportowej :-)
Skad takie a nie inne wnioski?
Ja jako nastolatek sprobowalem przez pare miesiecy Aikido (Aikikai) i... znudzilo mi sie robienie w kolko tego samego na dodatek nie majaca nic wspolnego z walka! Zreszta pozniej spotkani przeze mnie ludzie z tej organizacji to glownie dzieci kwiaty ktore chyba w zyciu nie walczyli (jezeli rzucalem prostym rzutem przez biodro brazowym pasem po moich 2-3 miesiacach przygody z BJJ to co to ma byc :roll: )
Sam siebie pytalem: "Gdzie te sztuczki magiczki w styla Steven Seagal?! :lol:
I z tygodnia na tydzien zmienilem na cos zupelnie innego... trenowalem Tae Kwon Do (ITF) i bardzo podobaly mi sie te wszystkie fantastyczne kopniecia ale
po paru latach doznalem kontuzji ktora wyeliminowala mnie z treningow na pare miesiecy akurat w wieku imprezowym :wink: tak wiec jak sie domyslacie, trudno mi bylo wrocic do treningow :oops: . Zaczely sie studia, wiecej imprez ale cos tam zawsze pochodzilo sie na silownie, powyglupialo z rekawicami z kumplem trenujacym Kick boxing i bylo fajnie ale po jakims czasie zatesknilem za sztukami walki.
i zaczalem grzebac i szukac co tez tak wlasciwie bym chcial. Wkoncu w tym wieku juz powinienem miec wlasne zdanie 8) a nie oparte na zajawce "Krwawym Sportem" czy Pridem (W tamtym czasie nie slyszalem za wiele o UFC...)
I tak zajrzalem do paru sekcji... MMA w tamtym czasie wlasciwie nie istnialo. Pare klubow tzw Street Fight czy Vale Tudo to byla w moim rejonie banda wykolejencow ktorzy o MMA nie mieli bladego pojecia i tylko zerowali na niewiedzy ludzi albo zadzy "zajebania komus" koksikow itp elementu... W skrocie, nie dla mnie ;) heh
I trafilem na Krav Mage 8) Ktora uwielbialem i uwielbiam :) Po jakichs 6 miesiacach zauwazylem ze brakuje MI jednak sparingu tak zeby sie otrzaskac wiec jako ze w KM uzywa sie piesci, lokci, kolan i stop to wybor byl prosty... Tajski Boks! :-) Teraz wiem ze to nie mialo z prawdziwym Muay Thai wiele wspolnego bo byl to zwykly kick z bajerami. Nazywanie tego Tajskim boksem chyba bylo tylko chwytem reklamowym ale mi i w takiej formie wystarczalo ;) Niestety po kolejnym roku wyjechalem z kraju i w miejscu gdzi trafilem nie bylo niczego z tego. Jakies Judo, Karate, Kick czy Boks i to by bylo na tyle... :cry:
Wiec znowu byla silka i sporadyczne treningi boksu przez kolejne dwa lata ale wkoncu sie przeprowadzilem do bardziej cywilizowanego miejsca i mialem juz wszystko czego tylko bym zachcial... :D
Jest Boks, kick, thai, Aikido (trzy rozne style), judo, karate, wing chun, tradycyjne JJ, BJJ, MMA itp itd... Do wyboru do koloru. Moja praca nie pozwala mi z podobitym okiem czy zlamanym nosem po walce czy ostrzejszym sparingu chodzic. Poza tym sztuki walki to dla mnie hobby i zajawka a nie kariera sportowa a do tego za stary juz na takie rzeczy jestem :P hehe) wiec pierwsze trzy odpadly z biegu.
Tradycyjne JJ? Sprobowalem ale mi nie podpasowalo :wink: Fajne to bo rzuty judo, gadzety widziane na Aikido, troche parteru plus kopniecia i uderzenia a i do tego sensei jest rewelacyjny ale jak dla mnie to to wszystko przekombinowane i chyba na moj maly mozg zbyt skomplikowane :oops:
Oczywiscie musialem sprobowac Kravki ale instruktor tutaj to byl naprawde beznadziejny i to byla bardziej farsa niz krawke ktora znam z Polski :/
Wing Chun - fantastyczny system ktory szanuje tymbardziej ze widzialem kilka razy w akcji zarowno na ulicy jak i kolezenskim sparingu przeci bokserowi i bylem zaskoczony jak dobre to jest ale znowu nie dla mnie gdyz to raczej dla lekkich, dynamicznych artystow a nie dla takiego slonia jak ja (110kg). Dla mnie ruchy wydawaly sie nienaturalne... Mi nie lezy i tyle ;)
Dalem 2 szanse tez Aikido i rzeczywiscie temu stylowi (Yoshinkan) blizej do tego czego oczekiwalem ale brakuje mi tu jednak sparingow bo zgadzam sie ze stwierdzeniem ze nie mozna nauczyc sie walki nie walczac!! to tak jakby uczyc sie plywac machajac rekoma i nogami na plazy ale nigdy nie wchodzac do wody!! Co nie zmienia faktu ze tak raz w tygodniu ide sie pokulac i mam zamiar nadal to robic...
No i trafilem na BJJ... :D I zaluje teraz ze nie sprobowalem tego wczesniej bo jest to fantastyczne!!! Czy efektywne? Oj tak. Pierwszy raz spotkalem sie z systemem ktory niw w teorii a w praktyce udowadnia ze mniejszy zawodnik moze pokonac wiekszego... Nie bede tu przytaczal zadnych przykladow mimo ze znam ich wiele ale samo przez siebie przemawia ze (chyba) jest to jedyny sport walki kotory poza kategoriami wagowymi ma tez zawsze wilki final (jak dla mnie :P ) w tak zwanym ABSOLUT czyli walka bez podzialu na kategorie wagowe!!! Do tego nie wygrywaja je 125kg klocki tylko goscie z duzo lzejsi. Nie liczac Rogera ktory generalnie wygrywa prawie ze wszystkimi :twisted: wazac ponizej 100kg (Super Heavyweight do 100.5kg w gi - wazenie jest tuz przed walka) to do finalow dochodza z nim lub wygrywaja (jak go nie ma :P ) ludzie z kategorii do 94kg czy do 88kg. Poza tym jest to swietna zabawa!! 2 roczek leci i po kazdym treningu nie moge sie doczekac kolejnego 8)

Tak wiec po tych roznych przygodach z roznymi systemami trafilem na cos co lubie i mi pasuje. Nie za to ze BJJ jest najlepsze ale za to ze to sport walki gdzie trzeba myslec i kombinowac i dajacym mi mnostwo radochy ze sparingow. Yoshinkan Aikido nie dlatego ze jest super do samoobrony ale dlatego ze podoba mi sie i juz. Czesc technik jest do dupy i te "robie bo musze" czysto rekreacyjnie - jak joga :P Ale czesc naprawde dziala i nad nimi mocno sie skupiam :twisted: Ze brakuje mi czasem przywalic to od wielkiego swieta zaloze rekawice i poklepie cos na tajskim czy MMA (bo mamy w jednym klubie tradycyjne JJ, BJJ, thai i mma) ale nie skupiam sie nad tym za bardzo i robie to coraz mniej :P
Wczesniejsza dominacja BJJ w MMA minela... Overeem (glowni Thai) wygral z Verdumem (BJJ) w Strikeforce... Maia przegraz z zapasnikiem... Dos Santos jest przede wszystkim bokserem, Machida to Karateka (zreszta JSP tez), Jones to zapasnik itp itd... A nawet Silva w czasie przygotowania do walki bral wskazuwki do Seagala! (i przygladajac sie znanym mi zawodnikom wiem ze nie marnuja czas na trening czegos czego nie uznaja za przydatne!)
Nie zmieni to faktu ze BJJ to dla mnie najlepsze co moze byc jak sztuka walki ale nie koniecznie juz do zastosowania na ulicy ale wiem ze jak bede musial to komus przeszczepy polamie... :P
Tylko ze nie zrozumcie tego zle... Nie neguje tu wartosci innych sztuk czy systemow tylko... kazdemu cos pasuje bardziej lub mniej (jak wspomnialem wczesniej - kolega ze swoim Wing Chun masakruje mimo ze o tym systemie to nikt tu nawet slowem nie wspomnial) Dobry bokser czy judoka swietnie sobie beda tez radzic i ma ulicy (tych tez widzialem w akcji i nie mam powodow aby w to watpic...) kazdy z nich uzywajac tego co mu bardziej pasuje... Kwestia tylko tego co jest dla CIEBIE bardziej naturalne... Poza tym dostalem ostatnio maila ze bedzie nowa sekcja Kravki w mojej okolicy wiec zajrze tam bo pomimo tego ze uwielbiam BJJ jako sport to po tych wszystkich latach uwazam ze jezeli chodzi o samoobrone to JAK DLA MNIE Kravka nie ma sobie rownych! Moze tym razem instruktor bedzie OK a nie jakims kmiotkiem ktory zrobil sobie kurs...
Pozdrowiena z UK!
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
nagadales sie. A nie zuwazyles, ze wszyscy cwicza przekrojowo i sie po prostu nauczyli obron przed technikami bjj. A Verdum calkiem nie zle boksowal i moim zdaniem wygral z Overeemem.

K_P
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
I fak ze cwicza przekrojowo - wkonco na tym wlasnie MMA polega. Poza tym tez i wiekszosc ludzi juz wie o co z BJJ chodzi i mamy na MMA ludzi ktorzy opieraja sie np na Thaiu a ze BJJ dopiero zaczynaja albo maja zamiar dolaczyc to tylko nauczyli sie obrony przed sprowadzeniem do parteru i (z roznym efektem) radza sobie... Zreszta nie wazne... BJJ dla mnie jest i tak rewelacyjne i jezeli ktos nie zna parteru i da sie tam sprowadzic to w skrocie... DOBRANOC :) ))
To prawda i sie zgadzam... Fabricio sie poprawia z walki na waleke ale... Generalnie ta walka byla beznadziejna... Ja czekam teraz na Silva vs. Okami
A sie rozpisalem bo co tam... Raz a dobrze ;)
  • 0

budo_dawid(tekken)
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Cytat Użytkownika Tori:

. Wszelkie odmiany karate, kung fu it.p. odpadają w przedbiegach. Style te stworzone są bowiem do walki na odległość - zwarcia unikają, a w parterze są praktycznie bezużyteczne. Nawet jeśli zabronimy schodzenia do parteru, to i tak wspomniane style przegrywają w konfrontacji z boksem lub tajskim boksem (muay thai), w którym do perfekcji dopracowano kopnięcia, uderzenia łokciami i kolanami, a także klincz. Wyższość chwytów nad uderzeniami została wielokrotnie udowodniona. Niedowiarkom polecam obejrzenie kaset z pierwszych turniejów Vale Tudo.


A w Kalaripayattu, Kung-Fu , Karate, Taekwondo, Kenpo, Ninjutsu, i inne.Miały dużo czasu na dopracowanie kopnięć przeróżnych uderzeń itp.
Więc według mnie ten artykuł jest beznadziejny i mija się z prawdą.
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Można kogoś zgłosić do bana prewencyjnie? Tak czasowo, aż dorośnie? :)
  • 0

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.

A w Kalaripayattu, Kung-Fu , Karate, Taekwondo, Kenpo, Ninjutsu, i inne.Miały dużo czasu na dopracowanie kopnięć przeróżnych uderzeń itp.
Więc według mnie ten artykuł jest beznadziejny i mija się z prawdą.


I Hadouken. Koniecznie Hadouken.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.

A w Kalaripayattu, Kung-Fu , Karate, Taekwondo, Kenpo, Ninjutsu, i inne.Miały dużo czasu na dopracowanie kopnięć przeróżnych uderzeń...

... do reguł, np. sportowych, wg których sparują w tych stylach.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Kazdy z nas mial etap w zyciu fascynacji sztukami walki. Odczepcie sie od mlodego ... :)

Ja w jego wieku uczylem sie kopniecia okreznego na zewnatrz jako blok na prawy/lewy prosty :D
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.

Ja w jego wieku uczylem sie kopniecia okreznego na zewnatrz jako blok na prawy/lewy prosty :D

ze samo kopniecie to kumam - ale ze jako blok.. to zes wymyslil.. :lol: :lol:
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
NIe ja panocku nie ja :>

W certyfikowanej sekcji kung fu :>
  • 0

budo_megidox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Ty tak serio?xD
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.

W certyfikowanej sekcji kung fu :>

to ja w takiej samej sekcji zostalem pouczony ze kopniecie obrotowe z wyskoku jest najlepsza
obrona przed rabunkiem na ulicy :lol: :lol:
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.

Kazdy z nas mial etap w zyciu fascynacji sztukami walki. Odczepcie sie od mlodego ... :)

I ktoś każdego z nas sprowadził na ziemię :)

BTW Ja kiedyś uważałem, że najlepszą SW jest aikido. Dla niego rzuciłem judo...

... do tej pory żałuję ;-)
  • 0

budo_jkd1979
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Pamientajcie że sporty walki to nie ulica tam nie ma reguł dlatego kravmaga,jkd,bas itd. są trenowane na ulice natomiast bjj,boks,itp. są trenowane do walki sportowej gdzie trenuję się z regułami :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Poczytaj dzial zanim wywolasz kolejny flame war. Nie powielaj setek tematow :>
  • 0

budo_jkd1979
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Warhead to moja opinia na temat ulicy, nic nie powielam to fakty z którymi se zgadzam . :)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Z faktami nie można się zgadzać/nie zgadzać. Fakty po prostu są.
Zgadzać to można się z oceną, opinią, stanowiskiem i zdaniem.

A na ulice to najlepszy jest asfalt.
  • 0

budo_megidox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Rasista.
  • 0

budo_marbod
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Systemy i sztuki walki, a ulica. Częste pytania nt ulicy.
Od założenia tego tematu minęło 10 lat i śmiem twierdzić, że w tym czasie wiele się zmieniło.
Sądzę, że warto było by przystosować ten świetny artykuł użytkownika Combat do nowych realiów.

Przede wszystkim w ciągu ostatnich 10 lat, "uliczni zabijacy w dresach" przestali być tylko agresywnymi przeciętniakami i zaczęli trenować. Trenować w bardzo konkretnym celu.

Nie tak dawno w Krakowie, na hali Wisły Kraków znani zarówno mieszkańcom jak i policji zadymiarze/gangsterzy oficjalnie otwarto sekcję steet fightu na której werbuje się i szkoli przyszłych zadymiarzy.
I w tym przypadku nazwa "street fight" nie jest wyłącznie reklamą, bo sekcje prowadzą ludzie wielokrotnie skazywani za pobicia i rozboje.

Po mimo, że w Krakowskich gangsterskich porachunkach rzadko cierpią postronni, to jednak poziom bezpieczeństwa w mieście drastycznie spada.
Na ulicach pojawia się coraz więcej nabuzowanych testosteronem street fighterów którzy chcą się"sprawdzić"
I nie jest to wyłącznie problem Krakowa, tu doskonały przykład z przed paru miesięcy:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Jak teraz, po upływie dekady od założenia tego tematu wygląda samoobrona?
Teraz kiedy dresiarze nie walą już cepami podejrzanymi w westernach tylko kombinacjami bokserskimi.

Jakie są wasze spostrzeżenia na ten temat?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024