Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
157 odpowiedzi w tym temacie

budo_xaos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamy

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Może za mało sprecyzowałem... Kilka uściśleń:
Chodzi mi o styl "klasyczny", z długą tradycją duchową.
O taki styl, ćwiczenie którego nie będzie wymagało ode mnie pakowania na siłowni, nie bawi mnie to. Mam prawie 70 kilo na ponad 170 cm, tyle wystarczy.
Nie będę miał czasu na więcej niż jeden, może dwa treningi w tygodniu, odpadają więc SW wymagające wielkiego nakładu czasu (jeśli są takie, w których wymogiem są częstsze treningi).
Ucieszyłbym się, gdyby treningi obejmowały walkę nożem (nie dlatego, że marzę o krojeniu ludzi, tylko dlatego, że broń biała jest w jakiś sposób fascynująca... nie tylko estetycznie).
Nie znam nikogo, kto znał by się na sztukach walki, więc jest to jedyne miejsce, gdzie mogę zapytać. Jeśli zadaję złe pytania, poprawcie mnie, proszę. Mam nadzieję, że w końcu ktoś mi odpowie (thx Guldan :D )...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Masz za duze wymagania, a jednoczesnie chcesz za malo czasu i energii poswiecic.
  • 0

budo_xaos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamy

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Rozumiem.
Moje wymagania to SW z duchową tradycją, która jeszcze nie zniknęła całkowicie. SW, która pomogłaby mi rozwinąć umiejętności samoobrony i ogólną kondycję, ale nie wymagałaby ode mnie dużej siły, przynajmniej na początek (nie mówcie mi, że sztuki walki są tylko dla sterydów). To zbyt wysokie wymagania?
Jak pisałem, noże są fascynujące, ale treningi w tym kierunku nie są konieczne, choc byłyby pewnie zajefajne.
A ile czasu i energii musiałbym poświęcić? Nie poświęcę całego życia sztukom walki, ważniejszy jest dla mnie doktorat. Ale nie piszę też, że chcę być mistrzem po tygodniu. Zamierzam ćwiczyć długie lata, dlatego też ważny jest dla mnie wybór stylu, dopasowanie go do mojej scieżki życiowej.
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Wcześniej podałeś,że oczekujesz także medytacji,ćwiczeń oddechowych.
Więc zgadzam się z Prorockiem,że doradzenie Ci nie jest łatwe.Szczególnie,że podkreślasz,że dana SW ma odpowiadać Twojej ''ścieżce życiowej''-skąd mamy wiedzieć,jaka ona jest? :roll:
Ponadto,nie wiadomo skąd jesteś.

Pozdrawiam
  • 0

budo_xaos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamy

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Planuję przeprowadzkę do Wrocka w ciągu miesiąca, może dwóch, ale na razie chcę wybrać styl, potem trenera.
Co do medytacji itd. to powiem tak - im więcej będzie poświęcane temu uwagi, tym prawdopodobnie bardziej będę zadowolony. Ale rozumiem, że zależy to od trenera. Sądziłem, że rzucicie mi nazwy tych SW, w których jeszcze praktykuje się takie elementy, a ja poszukam konkretnego trenera, który przywiązuje do tego wystarczająco dużo uwagi.
Co do mojej "ścieżki" to najłatwiej będzie powiedzieć, że jestem ciekawski i staram się odkrywać tyle, ile mogę. Dlatego interesuje mnie tradycyjne podejście do SW - nie chcę ograniczać się do technik sportowych czy ulicznych. Jestem chaozofem i psychonautą, jeśli komuś tu cokolwiek to powie. ;]
Ach, i powiedzcie mi proszę, czy treningi z białą bronią stoją w sprzeczności z tym, co napisałem wyżej, bo nie wiem, pytać dalej o to, czy definitywnie zapomnieć.
Odnoszę wrażenie, że jestem wyjątkowo niekomunikatywny - trzeci post, by wytłumaczyć, co mam na myśli... Chcę po prostu nazw kilku SW, które najbardziej pasują do moich oczekiwań, a wtedy poszukam informacji o tych stylach, chociażby na tym forum.
  • 0

budo_vior
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płd

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Nie potraktuj tego co piszę jako przytyk, ale ...
Ten fakt że nikt specjalnie się nie pofatygował, aby Ci odpowiadać wynika prawdopodobnie z tego, że na tym forum znajdują się "zyliony" informacji, które są odpowiedziami na zadawane przez Ciebie pytania. :-)
Poza tym stopień ogólności pytania jest na tyle wysoki, że też prawdopodobnie nikogo specjalnie nie mobilizował:)
Teraz przynajmniej podałeś w jakim mieście masz zamiar rozpocząć treningi. W związku z tym, że to Wrocław, to jest tu całkiem przyzwoita baza . Ze swoimi założeniami możesz myślę smiało atakować sekcje aikido, kendo, iaido, kempo, karate i jiu jitsu tradycyjnego. Co do adresów proponuje odwiedzić konkretne działy na Budo, zapewniam, że tam znajdziesz potrzebne info. Zasada jest jednak jedna i niezmienna :) . Trzeba samemu wykonać rajd po sekcjach, a pytania i wątpliwości które masz teraz ....nie, nie znikną :) zamienią się na nowe :)
pozdr
  • 0

budo_sombre
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 296 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Gdańska

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Chyba koledze XAOS - owi najbardziej by pasowało Tai Chi.
Są różne szkoly, kładące nacisk na różne aspekty ( samoobrona, medytacja itp.). nie trzeba chodzić więcej niż te 2 razy w tyg, więc chyba pasuje najbardziej do wymagań .... pozdrawiam
  • 0

budo_rag
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
To ja mam pytanie czy są jakieś przeciwskazania do uprawiania sportów walki :?:
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
są. z takimi pytaniami należy się udać do lekarz i jednocześnie do instruktora danej sztuki (wszakże nie to samo przeszkadza z piłce nożnej i hokeju na trawie) masz coś konkretnego na myśli?
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki

Co do medytacji itd. to powiem tak - im więcej będzie poświęcane temu uwagi, tym prawdopodobnie bardziej będę zadowolony. Ale rozumiem, że zależy to od trenera. Sądziłem, że rzucicie mi nazwy tych SW, w których jeszcze praktykuje się takie elementy, a ja poszukam konkretnego trenera, który przywiązuje do tego wystarczająco dużo uwagi.


polecam nie sztuki walki a poszukanie nauczyciela duchowego, w polsce bardzo jest sporo takich z odłamów buddyzmu (zen, kagyu itd), chrześcijańskiego (duchowość ignacjańska)... bardzo w to wątpię żeby któryś z instruktorów sztuk walki miał doświadczenie w nauczaniu duchowości - to trudna rzecz i szkoda zebyc zrobil sobie krzywde.
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Ta duchowość najczęściej przejawia się w wymogu przelania odpowiednio wysokiej sumki na konto guru. 8)
Oczywiście po wcześniejszym ''zmiękczeniu'' adepta paplaniną o żywiołach/sferach/ ukrytych wymiarach osobowości...
Pamiętaj,uwalniając się od materialnych potrzeb wzmacniasz swojego ducha i osiągasz pełnię szczęścia :lol:

Pozdrawiam
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
no tak... zapomniałem ;) tutaj nuemr mojego konta 000-000-11--11000
jakbyś koniecznie chciał to mogę Cię nauczyć tej ... jak jej tam... medydacyji
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Hehe,właśnie przelałem okrągłą sumkę 8)
Oczekuję więc maili,ponieważ interesuje mnie medytacja... przez internet :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
XAOS nie bardzo szczerze powiedziawszy wiem co Ci doradzic... Zeby nie byc posadzonym o stronniczosc.
Moze powiem jedno - treningu w dzisiejszej formie nie uprawiano dawniej w "stylach tradycyjno-medytujacych", z prostej przyczyny - nie mieli na ten temat zielonego pojecia.
Dzis juz wiemy, ze zamiast np. dzbanow z woda, kamieni, kawalkow drewna mozna uzywac hantli, sztang etc. A mantra "coca cola", tak samo dziala jak np. "om". Jako przyszly naukowiec wiesz bowiem, ze wiedza nie stoi w miejscu.
Wiemy tez ze zadna dysyplina sportowa nie moze sie obejsc bez treningu silowego. A kto twierdzi inaczej - oszukuje sie.
A kazda walka realistyczna przypomina bijatyke - sklada sie bowiem z ruchow gwaltownych, agresywnych i nieprzewidywalnych.
K_P
PS. A jak interesuje Cie aspekty medytacyjne, to podziele sie z Toba z zasadnicza madroscia buddyjska (jej adepci wiedza co to jet medytacja) - rob zawsze to co masz przed nosem i nie spekuluj.
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Faktycznie XEOS wygląda na to, że bardzo mało wiesz na temat SW (bez urazy) i szukasz jakiegoś magicznego środka, co by za bardzo się nie zmęczyć, troszkę posiedzieć w kucki i koncentrować się na końcu kija i wreszcie posiąść mordercze techniki, żeby na ulicy oprychów w sytuacji zagrożeni nabić.
oczywiście wszystko to nie fatygując się na zbyt wiele treningów bo na to szkoda czasu.

hmmmmm.... tak sobie myślę, że się nie da :nie:

SW wymagają poświęcenia im sporej ilości czasu. Osobiście ćwiczę trzy razy w tyg i widzę, że to przerażająco mało (nie mam ambicji stać się mistrzem, ale chcę obserwować u siebie postępy).
Poza tym w pewnej sekcji we Wrocławiu mawiają (pewnie w innych też), że "silny może pokonać silniejszego, ale słaby nigdy nie pokona silnego".
Moim zdaniem musisz się zdecydować, na czym bardziej Ci zależy (medytacja, czy solidne rozwijanie swojego ciała) i obrać jakąś drogę, bo drogi środka prowadzą donikąd.

BTW - z Twoim podejściem nie dał byś rady przejść treningu tradycyjnego, bo to jest harówka do upadłego. Zapytaj tych co mieli okazję ćwiczyć w Azji zwoje SW.

pozdrawiam

kurm
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
XAOS:
Sprobuj ju jitsu lub kendo.

Troszke sie motasz w swoich umyslowych grach. Odpusc sobie, zacznij cwiczyc bez uprzedzen i ograniczen. Odkryles juz jedna prawde

popełniałem błąd, bagatelizując znaczenie rozwoju cielesnego


odkryj i druga: "nie ma rozwoju cielesnego bez wysilku fizycznego"

:paker: :lol:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Jakby nie patrzec zawsze "proba pudingu polega na jego zjedzeniu".
K_P
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
Bez zbednej zlosliwosci napisze ze duzo systemow duchowych wspiera sie cwiczeniami fizycznymi wlasnie zeby rekompensowac np. dlugi czas siedzenia w medytacji i oslabienie organizmu.

W Zen jest to proste, wspolnoty zen pracuja w polu itd. natomiast czesto tez mozna przeczytac ze dzien zaczynany jest cwiczeniami na bazie Yogi.

W Czan mnisi cwicza o ile pamietam shaolin kung fu - wzielo sie to z czasow Boddhidharmy.

W Tybetanskim buddyzmie wykonuje sie poklon y, gwarantuje ze godzina dziennie i po pol roku wyglada sie jak mega paker:)

Mysle ze jesli interesowalby mnie system rozwoju duchowego to wybralbym jeden i korzystal z jego metod rozwoju ciala, jesli ich nie ma np. katolicy nie proacuja z zadnymi energiami itd. to istnieje proste rozwiazanie, idziemy na budowe najblizszego kosciola i tam pomagamy za free. Sztuki walki sluza do walki systemy duchjowe do rozwoju duchowego

Natomiast zaden system czy to duchowy czy bojowy nie zdaziala jak poswiecimy mu godzine w tygodniu, jesli cos jest dla nas tak istotne to wypadaloby poswiecic temu wiecej czasu niz ogladaniu np. telewizji...do czego ja daze nieustannie:) :!:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki
"W Tybetanskim buddyzmie wykonuje sie poklon y, gwarantuje ze godzina dziennie i po pol roku wyglada sie jak mega paker".
Moze inaczej, jesli ktos ma cialko nieprzwyczajone do gimnastyki, to moze byc dla niego wyzwaniem i na pewno sie wzmocni, nie do uwierzenia. Ale poklon y sa glownie wyzwaniem nie tyle dla ciala, co dla umyslu.

Zaliczylem cykl (zajelo mi okolo dwa lata) i nie wygladalem wowczas jak mega paker (obok poklonow cwiczylem takze i inne rzeczy). W sumie powinienem sie zabrac za drugi cykl, skoro nadal jeszcze moge go zrobic. W chwilach (choroby, dlugotrwalej kontuzji), bowiem doswiadczylem, ze to wielkie szczescie moc je robic, co na codzien przyjmujemy jako rzecz, ktota sie nam nalezy.

Godzina dziennie na poklon y to duzo (jak sie pracuje, uczy, ma inne obowiazki. Ole Nydhal wspomina, ze walil te poklon y bedac w Tybecie, cale dnie i uporal sie z cyklem wpol roku). Ja odnajdywalem na to 20-30 min dziennie, ale ja nie jestem jakims tytanem pracy, raczej sie slisgam i wole robic mniej niz wiecej :wink: i brakuje mi zaparcia i konsekwencji, poza tym wszystko poddaje watpliwosci i racjonalizuje. A jak opuscilem jakas sesje w tygodniu, nadrabialem w weekend.
K_P
PS. Przepraszam, ze mowie tak "ja" i "ja", ale interesuja mnie konkretne doswiadczenia, a nie rady wyczytane w podreczniku i dlatego sam sie takimi dziele, mimo, ze mam swiadomosc, ze to mala miara.
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Poradnik Jak Zaczac Trening Sztuki Walki

Jak długo, tak mniej-więcej, wg was powinna trwać medytacja ?

5 minut wystarczy by się skoncentrować, 15 sekund by wyzwolić agresję.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024