Skocz do zawartości


Zdjęcie

Utracona szansa.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
A jednak otrzymalem sporo prywatnych listow na temat tego postu. Glownie od przyjaciol, ktorzy mnie rozpoznali, choc nie od razu. Dla wiekszosci z nich forma otwarcie byla irytujaca, podobnie zreszta jak dla prawie wszystkich moich dyskutantow. Coz, przyznalem sie do pewnego rodzaju prowokacji. Ale wbrew pozorom, pomysl moj okazal sie dla wielu z nich godny uwagi, a jeden z kolegow, pochodzacy zreszta z Litwy, nadal mojej inicjatywie nazwe: Popular Aikido. Czy aikido powinno wyjsc poza dojo, to zdania w tej kwestii byly podzielone. Co do jednej sprawy, prawie wszyscy byli zgodni. Aikido moze uczyc samoobrony, takiej wlasnie, jakiej maja nadzieje sie nauczyc mlodzi ludzie, garnac sie do sportow walki. Dwa pierwsze aspekty aikido o ktorych mowilem, tj. umiejetnosc opanowania stresu czy tez bezpiecznego padania, byly dla wielu, zupelnie nowym elementem. Dla aikidokow, aikido bez rzutow wydawalo sie byc zupelnym absurdem, ale faktycznie, pomysl ten dla nich jest przemawiajacy, jesli celem jest spopularyzowanie aikido. Zalozenie dzwigni napastnikowi po bezpiecznym sprowadzeniu go na ziemie okazuje sie byc argumentem, poniewaz wazne sa konsekwencje akcji, niezaleznie od tego co mowi prawo. Pojawily sie pytania techniczne, z ktorych najwazniejsze dotycza dzwigni po wykonaniu shiho-nage i irimi-nage (kokyo-nage). To w zwiazku z moim podejsciem do pozycji napastnika twarza do ziemi w momencie zakladania mu dzwigni. Praca indywidualna, takze naszym wspolnym zdaniem, powinna wyjsc poza rozmiar rozgrzewki, w szczegolnosci dotyczy to obrotow tulowia, ze wzgledu na ich specyfike przy zejsciu z lini ataku czy tez przy sprowadzaniu napastnika na ziemie. Zgadzam sie takze ze zdaniem, ze wazne jest poswiecenie wiecej czasu na nauke ataku, szczegolnie shomen, yokomen i munetski, ktore powinny byc wykonywane w stanie rownowagi atakujacego. Ataki w 'locie' sa nierealne. W kazdym razie nie podlegalo dyskusji moje polozenie nacisku na powtarzanie technik, choc zdaniem jednego z moich przyjaciol, rownie dobrze nawyki te mozna tworzyc cwiczac indywidualnie w domu. W sumie jednak takze on sam zauwazyl - ale komu sie chce?

Z tej korespondencji wynika jednak dobra wola, ze nad takim programem warto pomyslec, dopracowujac jednak szczegoly. Moj pomysl uprawiania aikido przy muzyce takze sie spodobal, choc byli i tacy, co sobie niezle z niego pokpili. W kazdym razie padaly slowa zachety, by sprobowac i podzielic sie doswiadczeniami. To moglo by wielu aikidokom poprawic kase, jesli program ten okazal by sie byc popularnym. Faktycznie, czemu nie? Najbardziej sceptycznie potraktowano pomysl wprowadzenia 'popularnego aikido' do szkol. I nie ze wzgledu na to, ze pomysl jest zly; ze wzgledu na to, ze w szkolach 'wiedza lepiej' i tego 'twardomozgowia' sie po prostu nie przeskoczy. Na zakonczenie uwaga - moze wlasnie taka burza mozgow cos przyniesie? Zachecam do wlaczenia sie i na tym forum.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
Mimo, ze ten temat jest martwy od dobrych kilku miesiecy, pozwalam sobie jednak przytoczyc moj glos w dyskusji na Aikido Journal Forum ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ) z dwoch powodow. Pierwszy powod to temat dyskusji: "When does AiKiDo stop being AiKiDo?", ktory jest bardzo zblizony do mojego tematu; drugi, to aktualna obecnie na Vortalu dyskusja pt:"Dlaczego ludzie przestaja cwiczyc aikido?".

Jeden z glosow w dyskusji: ".. Uprawiamy Aikido poniewaz lubimy techniki, atmosfere treningu i kulture japonska. .... Z tego co powiedzialem powyzej, sztuka posiadajaca podstawowe formy aiki waza (ikkyo, shiho nage, irimi nage and kotegaeshi), atmosfere i harmonie (wzajemny respect, dbalosc o siebie i wspolprace), jak i oddana w jakims stopniu kultywowaniu kultury japonskiej (etykieta i zachowanie sie w dojo) bedzie zaslugiwala na miano Aikido? Niestety nie. ..."

Zgadzam sie z powyzszym wnioskiem i z mojego punktu widzenia, aikido nie mozna nazywac aikido juz nigdy wiecej, poniewaz dzisiejsze aikido opiera sie na dwoch klamstwach. Od kiedy? A tego to juz nie wiem.

Pierwsze klamstwo, to to, ze aikido jest skuteczne w prawdziwej walce; drugie klamstwo, aikido to "pokojowa (lagodna) sztuka walki (peaceful martial art)".

By moc powiedziec, ze aikido jest skuteczne w prawdziwej walce, techniki aikido musza byc wykonywane przez nage (obrona) podczas gdy uke (atak) znajduje sie w stanie niewazkosci. Wydaje sie w dniu dzisiejszym, ze zadna ze szkol aikido nie chce rozumiec tej prostej prawdy. W zamian, uczymy sie mnostwo o magicznej mocy Ki, utrzymywania centrum, uzywania broni, itd.; nie wspominajac juz o jednoczeniu sie z Kosmosem. Jest oczywiste, ze wychwycenie momentu w ktorym uke znajduje sie w stanie niewazkosci jest niezwykle trudne, ale to wlasnie stawia aikido ponad wszystkie inne sztuki walki.

Wiemy takze, ze normalnie znajdujemy sie w stanie niewazkosci w dwoch sytuacjach: przenoszac ciezar ciala z nogi na noge, co ma miejsce w trakcie chodzenia, biegania itp., lub kiedy ktos lub cos wyprowadzi nas fizycznie z rownowagi. Podczas uprawiania aikido, uke musi wykonac jeden lub kilka krokow by zblizyc sie do nage, jesli dystans pomiedzy nimi jest wlasciwy, lub tez czesto sam zostaje wytracony z rownowagi przez samego siebie, tracac cel ataku. Ten stan niewazkosci towarzyszy nam poczawszy od pierwszego roku naszego zycia, i my wiemy jak sie z nim uporac na codzien. I robimy to dobrze. Zatem, siegnijmy do wspomnien Kazuo Chiby (opisanych przez Stanleya Pranina w Aikido Journal nr 102):

"... Trening z O-Sensei byl niezwykle uciazliwy! ... Techniki O-Sensei byly tak szybkie, ze mialem prawdziwe problemy ze zrobieniem ukemi. ... W istocie, O-Sernsei byl w ruchu, zanim jeszcze nawet rozpoczelismy nasz atak. Bylismy po prostu za wolni by nawet to dostrzec. Dla mnie, wydaje sie to wlasnie byc niezwyle interesujace. ..."

Zgadzam sie, to jest bardzo interesujace, ale moim zdaniem, znalezienie tego faktu interesujacym, to nie wystarczy. Tak, aby podjac akcje w momencie, kiedy uke jest w stanie niewazkosci, osoba musi byc bardzo szybka; musi prawie to przewidziec. I O-Sensei byl w tym rzeczywiscie bardzo dobry; nie ma tu zadnych watpliwosci. Ale nikt mi nie powie, ze sie z tym urodzil.

A to juz z innego miejsca: "... Jak wielu, zaczalem uprawiac aikido poniewaz chcialem nauczyc sie bronic nie stajac sie jednoczesnie brutalnym czlowiekiem lub tez stosujac przemoc. Takze, jak inni bylem zaatakowany na ulicy ...."

To nie sa moje slowa, ale mogly by nimi byc. I co? .... Zauwazmy, ze pierwszym cwiczeniem, we wszystkich szkolach aikido, jest nauka padania (ukemi). Dlaczego? Odpowiedz jest bardzo prosta - dla naszego bezpieczenstwa. OK. Wyobrazmy sobie zatem prawdziwy konflikt na ulicy.
- "Hej, wstrzymaj sie na chwile! Pozwol, ze dam ci krotka lekcje padania, zanim cisne cie o ziemie. Dla twojego bezpieczenstwa!"

Czy musze dadawac cokolwiek? Do czasu, kiedy wszystkie nauczane techniki aikido nie beda zakonczone kontrolujaca dzwignia, nigdy nie powiem o aikido, ze jest to "peaceful martial art".

Maciej Jesmanowicz
Santa Barbara, CA
  • 0

budo_harandil
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
Ze zacytuje goscia tyle ze z innego topicu:
"To chyba jednak topic: Aikido na wesolo; chyba, ze utworzymy nowy: Smiechu warte rozmowy na Vortalu Budo."
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
Hi Gosciu,
Fajnie ze masz imie i nazwisko, teraz bedzie nam razniej dyskutowac! :) Od razu powinienem sie domyslec ze mieszkasz w Kalifornii, tak zawsze namieszasz we wlasnych postach ze dokladnie nie wiadomo O Co Chodzi ?
Wy wszyscy z lewego wybrzeza tacy jestescie, to klimat na was tak dziala czy co?? :wink: :lol: :lol:

Co do AJ, to niezwykle jestem ciekaw co ci odpisza, strasznie sie juz z gory ciesze na te odpowiedzi :rofl: :rofl: :rofl:
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
Zapraszam Ciebie zatem Szczepan do tej slonecznej Kalifornii, gdzie klimat na nas wszystkich tak dziala; przynajmniej w drodze do San Diego moglbys wstapic do Santa Barbara. Obiecuje, ze nie bede ciagal Cie na mate i z pewnoscia bedziesz dobrze wspominal spacery nad Oceanem. Wtedy porozmawiamy. A jezeli juz wytykasz mi 'mess' w moich postach, to czemu wprost nie zapytac o co mi chodzi, jesli czegos nie rozumiesz. Wie, wiem, to nie bylo na serio i mysle, ze nie masz watpliwosci, ze kieruje sie dobrymi intencjami.
  • 0

budo_smile
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
Zastanawiam się kto z Was zadał sobie trud przeczytania od deski do deski postów gościa. Zawsze coś nowe muśi być na początku odrzucone, ale warto by może z tego wyłuskać wiele ocen, którym mozna przyznać rację :oops: i może warto by się zastanowić nad zmianą w końcu bez takiej postawy Aikido wogóle by nie powstało. :D
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
Powiem krótko i zwiężle AIKIDO RULEZZZ
  • 0

budo_grey fox
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
Krótko, zwięźle i chyba nie na temat... :-) Poza tym większość osób które trenują aikido i/lub odwiedzają to forum tak sądzi (przynajmniej ja tak sądzę, tzn. że aikido rulez i że inni sądzą że aikido rulez... Jezuuu! Zabierzcie mi klawiaturę! :-) )
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.

większość osób które trenują aikido i/lub odwiedzają to forum tak sądzi ....że aikido rulez....


Uff...przeczytałem od deski do deski (wszystkie odpowiedzi.. ) 8O ... miałem nawet doznania... choć nie były to omany... a na dodatek nie ćwiczę aikido..

znam wielu aikidoków... ileś tam razy prowadziłem nawet zajęcia w ich sekcjach...i było spoko...!
co do tekstów jednak, to lektura wstrząsowa przed snem... ale teraz, będąc już w Europie... nie straszne mi takie "rulezy"....

no chyba, że Szczepan leci na wybrzeże... :) ...ukorzyć się...

pozdrówka... :D
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :D

Za duzo przechwytow. Jak zmienasz uchwyt to daje okazje do kontry - w zyciu nie utrzymasz kontroli przekladajac atakujacego reke tak jak ty to robisz.

Poza tym jak robisz przechwyt w aihami(w czesci o odruchach) to odwracasz sie plecami do atakujacego a dystans jest taki ze cie trafi od razu.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.
>filmik<

rotfl
  • 0

budo_wydra
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :D

Kliknąłem. Obejrzałem. Zdębiałem. 8O

To jest aikido czy jakieś własne "radosne" wymysły?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Utracona szansa.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :D

Czy to jest kontynuacja Aikido-aerobiku, ktory Gość zaprezentowal pare lat temu?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024