Skocz do zawartości


Zdjęcie

1,2,3 dan- sensei????


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

1,2,3 dan- sensei????
Wiem że zaraz bedzie krzyk, że było :) 8) Ale konia z rzędem temu co wygeneruje całkowicie nowy temat :) :lol:

No więc jak, czy goscie z 1,2,3 danem powinii sie tytyłowac sensei :?: To dla mnie smieszne zwłaszcza ze owych mistrzów pamietam jak majty w zebach nosili bo jeszcze żadnego paska nie mieli. Czy to nie jest przeginanie pały (vide te wszystkie strony internetowe) Dla mnie najwłasciwsza formułą jest nazywanie człowieka instruktorem, bo sensei to jest ktoś bardzo ale to bardzo doświadczony, ze o aspekcie pewnej obcości kulturowej stosowanego rozwiązania nie wsponę
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
Żeby być instruktorem czy trenerem, też sobie trzeba zasłużyć. :-D
Tak samo jak z magistrem.
  • 0

budo_fasola
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
JA bedac laikiem w systemie oceny mistrzostwa mistrzow
Jaka bedzie roznica pomiedzy Super Hiper wooooooow 10 DAN Karate
A np 5 dan krav maga
Nawet nie wiem czy moje pytanie jest sformulowane prawidlowo
Czy osiagnowszy 10 dan juz nie mozna dostac 11 ?

Fasola
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
Sensei oznacza tyle co nauczyciel, więc nie ma co bić piany.
Wystarczy wspaść na jakąkolwiek sekcje karate, gdzie sensejowanie i sempajowanie sie po twarzy jest na początku dziennym.
Strony internetowe są w pewnym sensie czymś formalnym, więc nie widze powodu dlaczego nie używać tych zwrotów.

Mysle ze to pewna analogia jak ze zwrotem Pan, lepiej użyć jak sie z kimś wódki nie piło :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????

Sensei oznacza tyle co nauczyciel, więc nie ma co bić piany

I tu sie z toba nie zgodzę. Bynajmniej nie idzie o bicie piany a o zdrowy rozsądek i niepompowanie ego tych co bez tego maja je rozdete do granic wytrzymałosci :) 8) Tak jak każdy tytuł funkcjonuje on w okreslonej poetyce i sytuacjach kulturowych. Jak Pancer mówi do mnie Effendi a ja do niego Baronecie to jest to konwencja (humorystyczna :P ) - gorzej jest jak byśmy obaj w to uwierzyli a wielu ludków ma do tego poważne predyspozycje do uwierzenia w swoje mistrzostwo i senseiowanie:cry: :( :? .
Powoływanie sie na obyczaje z karate to nieporozumienie i żaden argument bo to takie samo wypaczenie jak u nas. Kiedys człowiek co miał czarny pas w SW i 1 dana był uważany za półboga o magicznej mocy - dziś jest inaczej i nie ma powodów by se autorytet próbować wyrabiac za pomoca narzucania takiej sformalizowanej tytułomanii. :roll: :idea:
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
Przepraszam, jesli to kogos z tu obecnych urazi. Naszla mnie taka mysl. Nadmieniam, ze rowniez czasem parskam smiechem widzac kto nazywa (i kaze nazywac) siebie sensei. Ale widze taka analogie - tak samo oni sa upowaznieni do tytulowania sie senseiami, jak my jestesmy upowaznieni do dyskutowania na ten temat. Im wiecej o tym mysle, tym bardziej sie utwierdzam w poprawnosci tej analogii.

Wniosek - niech bedzie jakkolwiek by nie bylo, a rozum kazdy ma wlasny i niechaj go uzywa do odsiania miszczow od mistrzow...
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
jesli ktoś decyduje sie na bycie tak nazywanym - ponosi wielką odpowiedzialność a tytułowanie staje sie zewnętrzną oznaka wewnętrznej więzi uczen- mistrz. jesli sie nie ma wiedzy, woli, siły, żeby ten krzyż nieść to sie powinno dalej pozostawać przy instruktorze Zenku co to 2 razy w tygodniu przychodzi pofikać i zerwać niunie z młodszej grupy. jesli z drugiej strony decydujesz sie uczyć - to jestes nauczyciel i sensei. co nas prowadzi do tego że moze za duzo takich co uczą a nie powinni?
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
Nie ma przymusu tytulowania proadzacego per "sensei". Szczegölnie, jesli ten prowadzacy jest kiepskim aikidoka, bez autorytetu.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????

Kiedys człowiek co miał czarny pas w SW i 1 dana był uważany za półboga o magicznej mocy - dziś jest inaczej i nie ma powodów by se autorytet próbować wyrabiac za pomoca narzucania takiej sformalizowanej tytułomanii. :roll: :idea:


Ale łąbędziu po pierwsze dla wyzszych danów są insze tytuła like shinan czy shihandai. A sensei słownikowo oznacza własnie 'nauczyciel' redakcji sie spytaj ;) Ponadto jak wiesz punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Dla ciebie starej wygi czarny pas znaczy tyle co koza z nosa. I być moze śmieszą tytuła z tym związane. Dla mnie osobiście to sprawa poza moim zasięgiem, więc respekcik mam dla tych którym się udało :)

Przez analogie patrząc pisac mgr przed nazwiskiem dzisiaj to swego rodzaju obciach, choc się za przeproszeniem przed maturą w gacie srało.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
tak sie kilka razy zastanawialem na ta sprawa....Sam tytul sensei to sprawa kulturalna, w Japonii oznacza jakiegokolwiek nauczyciela, od muzyki, polskiego, nauczyciela dzieci w przedszkolu, ...itd. Wiec wlasciwie nie ma o co bic piany, jak mawiaja w Himalayach...Tymczasem w cywilizacji zachodniej, tytul ten zwyczajowo jest nadawany instruktorom SW, lub rownie czesto sami oni sobie ten tytul nadaja. I oznacza jakis nadzwyczajny respekt, moze z braku innego, miejscowego slowa, w dowolnym jezyku europejskim.

Poniewaz tak juz sie przyjelo, to chyba nie ma sily zeby to ludziom wybic z glowy. Faktem jest, ze sam szacunek, to sprawa dosc osobista pomiedzy ludzmi. Znaczy, ze jak jakis cwiczacy robi strone na internecie to wlasnie z takiego szacunku bedzie tytulowal sensei'em swego instruktora, ktory ma przykladowo 3 kyu czy 3 dan. Jak taki sensei ma dobrze poukladane w glowie - co jest duza rzadkoscia w obecnych realiach aikido - to nic nie szkodzi. W wiekszosciw wypadkow jednak, instruktorzy chetnie przyjmuja tytul sensei'a (ach ta proznosc, ach ta proznosc :wink: )ale nie przyjmuja odpowiedzialnosci z tym zwiazanej - jak pisal Pmasz. Czyli dynamicznej rownowagi NIET. Co powoduje roznorodne wykoslawienia. Czesto wynika to z ich niepewnosci co do wlasnych umiejetnosci, nie sa pewni respektu wlasnych uczniow, wiec niejako narzucaja go z gory.

Osobiscie sadze, ze w przypadku aikido, nalezy tytulowac sensei'em shihanow, uczniow Dziadka. Nawet Ch. Tissier, kaze siebie nazywac Christian(przynajmniej tak bylo jak cwiczylem u niego w na stazach i w dojo). Podobnie jest u nas - wszyscy instruktorzy niejaponscy, majac nawet 6 czy 7 dana kaza mowic do siebie po imieniu. I to ma sens.Zarowno z punktu widzenia kultury(do Japonczykow stosujesz ich konwencje kulturalne, o do gaijinow - ichniejsze) jak i zdrowego rozsadku.

GArry, shihan to tytul formalny, i na co dzien nie nazywasz mistrza shihanem jak sie do niego zwracasz. Mowisz do niego sensei. Tytulu shihan uzywa sie w ogloszeniach, na plakatach stazu, w publikacjach oficjalnych ...itd, gdzie podkresla sie ich pozycje ogolna w w aikido.
  • 0

budo_peedro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
u mnie to tak:
1,2 dan - sempai 3-5 dan sensei 6- shihan
w systemie odgornie narzucone, a o takich np 10 danach nadanych przez burmistrza miasta nie ma co dyskutowac :)
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????

No więc jak, czy goscie z 1,2,3 danem powinii sie tytyłowac sensei :?:


siur ze nie, co zdogne jest z polityka :) yoshinkanu, u nas sensei dopiero od 4 :)

3 to jest dopiero dostateczny :) 2 mierny hehe, a 1...
  • 0

budo__samuel_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
Bedac wychowanym anime i mangach, gdzie postacie sensejuja praktycznie kazdemu nauczycielowi, mowiac sensei zwracam sie po prostu do trenera u ktorego wlasnie cwicze, bez znaczenia jaki on tam ma oficjalnie tytul, chocby to byl High Grandmaster O'Shihan Soke 11 dan :-) Ale np. nie wyobrazam sobie zeby ktos z piatym danem do kogos z trzecim zwracal sie per sensej.
Co najwyzej u siebie w klubie jak jestem w nastroju na rzucanie japonszczyzna, to ludzi ze starszymi stopniami ode mnie tytuluje sempai, a oni wtedy i tak nie rozumieja o co mi chodzi, bo ich prawidlowe tytuly to Maja, Leszek, Janusz itede :D [/b]
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
A do mnie mowia sensei i jest ok
ani mnie, ani nikomu chyba nie przeszkadza taka sytuacja

mnie nawet sie podoba :)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
Moi zdaniem jeśli uczęszczamy do kogoś na dojo,trener jest dobry (nawet jeśli miałby 1 dana) to powinniśmy nazywać go sensei. Senseiem możemy nazywać też człowieka od którego dużo się nauczyliśmy,który wniósł wiele w nasz trening. Jest duża różnica między sempaiem a senseiem. Sempai to osoba starsza stopniem,która czesto może pomóc,wytłumaczyć coś.Ale nie jest senseiem Takie jest moje zdanie :wink:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
A mnie się wydaje Łabędziu, że jakaś zazdrość z twych ust wypływa :-) To, że pamiętamy kogoś kto zaczął treningi długo po nas nie znaczy, że nie mógł osiągnąć poziomu wyższego od naszego i jeżeli zaczął prowadzić zajęcia to dla swoich uczniów będzie sensei'em. Jak komuś się to nie podoba to nie ćwiczy u niego. Bardzo simply :) :) :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????

A mnie się wydaje Łabędziu, że jakaś zazdrość z twych ust wypływa :-) To, że pamiętamy kogoś kto zaczął treningi długo po nas nie znaczy, że nie mógł osiągnąć poziomu wyższego od naszego i jeżeli zaczął prowadzić zajęcia to dla swoich uczniów będzie sensei'em. Jak komuś się to nie podoba to nie ćwiczy u niego. Bardzo simply :) :) :)

Bładzisz wingman więc ci wybaczam te niecne podejrzenia :) :P . Mnie tez próbowali i próbuja senseiować i składac hakamy rózni tacy więc nie mam powodów do nerwowych ruchów i patrzenia spode łba na innych. Nie znoszę jednak bufonady, taniego efekciarstwa i innego prezenia ego bez powodu a w 95% niestety ma to miejsce.:roll: :oops: :evil: Raczej mnie to śmieszy i niesmaczy. Z tego co wiem nie jestem w tym odosobniony :peace: Ot i wsio 8) :wink: :peace:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
a to że niktórzy się noszą, no cóż kiedyś będzie im to policzone :twisted: :twisted: a nazewnictwo jest pewną przyjętą tradycją. Jak ktoś się nosi to tylko wzbudza u mnie uśmiech i tyle. Widać w jakiś sposób musi leczyć swoje komplesy :wink:
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
Gdy w 1981 roku sensei Ichimura był w Polsce ,powiedział żeonjest sensei , natomiast polscy instruktorzy są jego asystentami .Są sempai.
M. Osiński zawsze używał tytułu sempai i w moim dojo też tak zostało .
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: 1,2,3 dan- sensei????
cale szczescie ze od 1981 roku u Was nic sie nie zmienilo w aikido...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024