Skocz do zawartości


Zdjęcie

Throwing knife.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Throwing knife.
Wszystkich ladnie witam i pokornie pytam,
(sorki, ale ja nadal na prochach...) jaki noz do rzucania powinien nabyc poczatkujacy milosnik tego sportu aby od poczatku wyrobic sobie dobre nawyki? Dla przykladu wezmy wyroby naszej polskiej firmy Gerlach (teraz Polska!) - noz NDR wz. 93 oraz noz TRENER. Ktory z nich ma wedlug Was lepszy ksztalt, ciezar i dlugosc aby zbudowac u greenhorn'a wlasciwe fundamenty dla tej dyscypliny sportu? Czytalem kiedys w jakims poradniku dla totalnych ignorantow, ze noz powinien miec dlugosc od 11" do 16" (moglem sie pomylic bo to bylo dawno) a najlepszy na poczatek jest 12". W chwili obecnej rzucam sobie czasami takim nozykiem o ksztalcie bardzo zblizonym do NDR-a ale nie wiem, czy nie jest zbyt krotki. Ma okolo 8 1/2" lecz wbija sie w deski.
Mam jeszcze jedno pytanie: czy mowi komus cos nazwa MAMMUT ? Taki napis (oprocz ROSTFREI oraz No.25480) widnieje na moim nozu. Na lewo od tych napisow jest wybita ladna postac mamuta. Jesli ktos nie wie jak wyglada mamut to polecam obejrzenie filmu Ice Age (Epoka Lodowcowa) i wszystko stanie sie jasne :wink:
Zastanawiam sie, jaka firma wyprodukowala moj noz.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
skoro sie wbija więc chyba sie nadaje,
polecam NDRa bo z mojej ręki latał cudnie aż sie zgubił
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
Hmmm ja polecam tego trenerka wzorowanego na cold steel'u sam go mam (kumple tez) a sam noz jak na nauke rzucania jest swietny naprawde duzo przeszedl nawet upadki na beton poprzez odbicie od drzewa ;) ...przypierniczyc sie mozna do oplotu ...jak noz spadnie kilka razu na betonowy murek oplot sie rozprowa...ale tak czy siak nie widze sensu w kupowaniu CS za ok.120zl jak mozna miec trenera za ok.60 i tez naprawde duzo wytrzymuje ;) rzucanie tym nozem , badanie odleglosci ,ilosci obrotow jakie noz robi to swietna zabawa nawet tym trenerem.... na nude goraco polecam :]

pozdrufka
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
ja bym jednak polecal tego cold steela, ze stali carbonv o ile sie nie myle, jakosc to jakosc a do polskich nigdy nie mialem zaufania ;)
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
tak ale dlatego napisalem ze kupilem i sam sie przekonalem ....cena polowe mniejsza wali o beton jak nienormalne i nic sie nie dzieje ...a ktos chce noz do rzucania=demolowania po co przeplacac? powiedz mi po co? owszem CS bedzie dobry ja ten noz bys chcial pouzytkowac plus porzucac (umiejetnie ...chocby nie wiem jaka stal jak ci pizdnie na beton to raczej nie przezyje)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.

tak ale dlatego napisalem ze kupilem i sam sie przekonalem ....cena polowe mniejsza wali o beton jak nienormalne i nic sie nie dzieje ...a ktos chce noz do rzucania=demolowania po co przeplacac? powiedz mi po co? owszem CS bedzie dobry ja ten noz bys chcial pouzytkowac plus porzucac (umiejetnie ...chocby nie wiem jaka stal jak ci pizdnie na beton to raczej nie przezyje)


Nie zgadzam sie... im lepsza stal tym dluzsza zywotnosc noza i podejrzewam, ze musialbys sie mocno nastarac, zeby rozpierniczyc po jednym rzucie noz z takiej np. M2, choc nie wiem czy to dobry material na noz do rzucania, bo taki musi miec nieco sprezynujace wlasciwisci zeby sie nie wykruszac.
Jak sie ktos bedzie staral, zeby zajechac noz to predzej czy pozniej go zajedzie, ale daje sobie glowe uciac, ze ndr z 420 odpadnie o polowe szybciej od takiego np cold steela wykonanego z lepszej gatunkowo stali.


Nie jestem ekspertem, ale w nozach do rzucania nie chodzi chyba tylko o twardosc, ale i wywazenie itp. Nie wiem jak sie maja do siebie oba modele, bo nie mialem ani jednego ani drugiego, po prostu cold steel to sprawdzona firma, a cena noza nie jest az tak wygorowana (jak na w firme) zeby nie kupic.
Po raz kolejny podkreslam: takie jest moje zdanie... nikomu na sile nie staram sie lansowac swoich racji ;)
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
tak tylko ja nie napisalem ze CS jest gorszy czy bron boze taki sam ....bo chyba oczywiste ze ten noz wygra...tak czy siak jak juz napisalem mi sie trener sprawdzil i na nauke rzucania nozem jest super...chyba ze masz jakies cud zdolnosci nie (nie wiem do zniszczenia metalowej kulki czy cos) to faktycznie nie dziwi mnie to
  • 0

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
Dziekuje za dotychczasowe rady ale nic mi one nie daly.
Bylo trzech odpowiadajacych i trzy rozne odpowiedzi. Dla uproszczenia skreslimy odpowiedz CS a pozostawimy dwie Sanitas-Gerlach.
Przypomne, ze bardziej niz sztuka latania interesuje mnie wartosc edukacyjna noza. Jak ktos jest po 40 to pewnie pamieta, ze w szkolach pisalo sie wowczas (w pierwszej klasie) stalowka maczana w kalamarzu. Pani nauczycielka wprost zabraniala uzywania dlugopisow, ktore w/g pewnych utartych przekonan, wypaczaly charakter pisma.
W moim pytaniu chodzi o to samo z grubsza. Chce wiedziec, czy rzucajac takim albo innym nozem nie nabiore jakichs zlych nawykow, ktore pozniej bedzie trudno wyplenic.
Na dodatek nie chcialbym popelnic wielokrotnego bledu, gdyz noze do rzucania kupuje sie po kilka sztuk na raz (minimum 3). Nie wyobrazam sobie nauki jesli musialbym po kazdym rzucie chodzic do tarczy po noz.
No i czekam na info o mamucie.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.

tak tylko ja nie napisalem ze CS jest gorszy czy bron boze taki sam ....bo chyba oczywiste ze ten noz wygra...tak czy siak jak juz napisalem mi sie trener sprawdzil i na nauke rzucania nozem jest super...chyba ze masz jakies cud zdolnosci nie (nie wiem do zniszczenia metalowej kulki czy cos) to faktycznie nie dziwi mnie to


zdolnosci do niszczenia kulek u siebie nie zaobserwowalem, kulki jak naraziemam cale :)

A tak na powaznie, Jacu$ skoro kolega Gacman_C poleca Ci trenera, powolujac sie na autopsje, to z dwojga wymienionych polecalbym jego... A co do zlych nawykow, to wyczytalem na innym forum niedawno, ze nie nauczysz sie rzucac `wszystkimi nozami` jednoczesnie a jedynie tym konkretnym typem, ktorego uzywasz... A zle nawyki podczas rzucania nozem chyba latwo idzie zauwazyc - po prostu jak sie nie wbije, to zle rzucasz :)
  • 0

budo_xarr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 409 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
moj trenerek nawet padal czubkiem na sam beton (jak by nie patrzec to 4mm kawalek stali ...)... miedzyczasie przezyl tylko zmiane oplotu na troszke lepszy i zdrapalem z niego oksyde :) ... czasem przydal sie na ognisku do siepania rąbania (reka ciutes po tym boli ale to nie noz na wypady wiadomo )

Takze popre tutaj Gacmana ... noz cold stella to tylko tyle ze jest z Carbon V no i marka ... ten trenerek to naprawde dobra zabawka zeby sie nauczyc.I zniesie naprawde wiele.

Vince ... noz do rzucania powinien byc przedewszystkim sprezysty (a trenerki sa ze stali sprezynowej) i ostry na czubku - o ile wiem M2HS do sprezystych stali specjalnie nie nalezy ...a moze sie myle ?

Tak na marginesie to te duze Trenery sprzedawane na militaria.pl to sa ciezkie nozyki do rzucania - tzw daleko zasiegowe 3-5m ...
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
No to Jacu$ : ten co jak lyzka wyglada (sorki za to ale nie pamietam nazwy trener wz.costam)
z racji swojej budowy jest bardziej rzutka niz nozem ;) przynajmniej moim zdaniem ...latwiej jest go wbic cos na zasadzie lotki do babingtona ;)
jesli myslisz o rzucaniu nozem jako o sporcie takim jak "gra w lotki" to wez noz tego typu...jesli myslisz o tym zeby pocwiczyc najpierw na tanim nozu a potem kupic cos jak CS i uzytkowac a od czasu do czasu rzucic bierz wspomnianego trenerka ala CS ;) tylko wymaga on wiecej pracy przy nauce...no i jest tez wiecej technik ktorymi mozna rzucac...powiedzmy ze rzucanie nim nauczy cie odruchu takiego ktory pozwoliby ci spokojnie i z sukcesem rzucic nozem np. survivalowym....jest to of coz moje zdanie

pozdrawiam
  • 0

budo_xarr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 409 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.

W moim pytaniu chodzi o to samo z grubsza. Chce wiedziec, czy rzucajac takim albo innym nozem nie nabiore jakichs zlych nawykow, ktore pozniej bedzie trudno wyplenic.


Nie zebym jakos bronil jak lew tych trenerow ale rzucajac nimi raczej zadnych zgubnych nawykow sie nie nauczysz ... :) Lataja bardzo dobrze i przy dobrym wyczuciu mozna nimi łupnąć nawet ze sporej odleglosci.

Pozdrawiam
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
A wlasnie Vince ....bron boze zadnej M2HS do noza do rzucania.....dla czego bo to twarda stal do ciecia innych stali stad nazwa high speed ...a dlaczego...ano dlatego ze ta stal przy naprawde ogromnym tarciu nie nagrzeje sie do tego stopnia zeby sie rozhartowac ;) i powiem tyle ze ona odrazu by sie polamala przy probach uzywania tej stali jako "rzutki" moj ojciec robil kiedys noze ze stali szybko tnace (taka nazwa u nas) wystarczyl sprobowac cos podwarzyc zeby noz sie zlamal ;) a ostrze trzymal nieziemsko dobrze ;)

pozdrawiam
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
No wiec zapodalem m2 jako przyklad dobrej stali, jak juz zreszta napisalem, niekoniecznie adekwatny do przeznaczenia jako material na rzutke, wiem ze wysokoweglowki sa twarde ale podatne na wykruszanie, po prostu zaden inny gatunek nie przyszedl mi akurat do glowy :)

I takie pytanko: z jakiej stali wykonuje sie markowe, profesjonalne noze do rzucania ? Jako stal sprezynujaca przychodzi mi do glowy tylko 410 ...
  • 0

budo_wojtek22
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy mowi komus cos nazwa MAMMUT ? Taki napis (oprocz ROSTFREI oraz No.25480) widnieje na moim nozu. Na lewo od tych napisow jest wybita ladna postac mamuta.

Mammut to moim zdaniem dobra firma robiąca sprzęt turystyczny. Mam ich niezły plecak i kilka inych pierdół niektórymi rozwiązaniami wali bardziej uznane firmy na ryj. Jak to w tym dziwnym świecie bywa wszystko "skośnookie" . Do stli nie miałbym zaufania. Widziałem pare rzeczy i to klasyczna chińszczyzna.
  • 0

budo_xarr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 409 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
mozna w sumie wybierac w 420 , 440 , stalach weglowych (no ale ofkoz nie do przesady :P mowimy tu o weglowkach seri 10 czyli 1095 ,1084, 1070, 1060, 1050, etc.)
Ale przedewszystkim pozostaje kwestia hartowania - tak by noz nie zlamal przy niezbyt udanym rzucie (wiadomo ... rzut moze nie udac sie nawet jakiemus mistrzowi) :wink:
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
w polsce noże od rzucania robi się ze stali 55. jest to stal o tyle dobra na noże od rzucania, że prędzej się zegnie a nie złamie]

cytat:

Nie jestem ekspertem, ale w nozach do rzucania nie chodzi chyba tylko o twardosc, ale i wywazenie itp. Nie wiem jak sie maja do siebie oba modele, bo nie mialem ani jednego ani drugiego, po prostu cold steel to sprawdzona firma, a cena noza nie jest az tak wygorowana (jak na w firme) zeby nie kupic.


pasjami uwielbiam takie sądy

co do wyważenia to nóż ma lecieć statecznie i obracać się w sposób przewidywalny i tylko tyle wymaga się od wyważenia. Ponieważ nie spotyka się w stali skokowych przyrostów ciężaru właściwego to można liczyć że trener o bardzo zblizonej geometrii do CS bedzie latał tak samo (o ile sie nie myle to geomertycznie różnią się tylko tym, że CS ma 254 mm - 10'' a trener 250 mm bo zwymiarowany metrycznie).

w zasadzie wszystkie noże z jednego kawałka takie jak trener czy ndr czy inne o podobnej zwartej budowie są dobrze wyważone. wg mnie ważniejsze jest jak się w dłoni układa w momencie rzutu - czy na przykład nie mam tendencji do skręcania nadgarstka tak że nóż leci wirując nie tak jakby kroił powietrze ostrzem lecz jakby ciął je płazem. Chodzi o to, czy w momencie wbicia nóż robił pionową kreske a nie poziomą.

A wracając do stali - nie wyobrażam sobie zajechania trenera czy ndra rzucaniem. Przy ich budowie i przekrojach to chyba nawet jakby był z St3S to niewiele by im sie działo.

cytat:

Na dodatek nie chcialbym popelnic wielokrotnego bledu, gdyz noze do rzucania kupuje sie po kilka sztuk na raz (minimum 3). Nie wyobrazam sobie nauki jesli musialbym po kazdym rzucie chodzic do tarczy po noz.


bez przesady, powolutku, ja zaczynałem od jednego ostrza i przez długi czas bawiłem się jednym. tzry metry w jedną i trzy metry w drugą to nie jest wyprawa na everest. więcej noży przydaje się jak zaczyna się praca nad celnością, a ja jakoś nigdy nie kupowałem throwera którego już miałem. pól kroku w tył, pół kroku w przód i cała kolekcja w desce...

a propos kolekcji

Dołączona grafika

ale niestety jeż bez ndra bo leży gdzieś w trawie i nie daje znaku życia... :cry:
  • 0

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
@Wojtek22: Dziekuje za info o prehistorycznych elefantach.

@Lubomir: Widze, ze znasz sie na rzeczy i piszesz same konkrety. Dzieki!

A teraz pomyslalem o czyms, co powinienem byl zrobic w pierwszym poscie ale nie zrobilem, bo bylem na prochach i slabo mi sie myslalo :wink: .
Nalezalo od razu zamiescic fotki obu kandydatow na "lataczy" i teksty, ktore spowodowaly moje watpliwosci. Teraz to nadrobie...

NDR wz. 93

Dołączona grafika

Trening z użyciem tego ostrza pozwala na wyrobienie u ćwiczącego nawyków prawidłowego trzymania noża i poprawnej techniki wykonywania samego rzutu.



A teraz TRENER

Dołączona grafika

Doskonale nadaje się do nauki i treningu w rzucaniu nożem. Kształt ostrza, czubka oraz wyważenie wymuszają na użytkowniku wykonywanie silnych i poprawnych technicznie rzutów.


Piszac moj post chcialem sie dowiedziec przede wszystkim, czy teksty pisal fachowiec od rzucania nozem, czy raczej wymyslal je fachowiec od marketingu. Sam nie jestem fachowcem w zadnej z w/w branz wiec wolalem poszukac fachowcow na naszym forum. Ale fachowo zbudowalem zdanie :oops:

Dziekuje wszystkim za wziecie udzialu w dyskusji i zaczne sie zastanawiac co dalej. Chyba kupie Trenera ale na tym nie poprzestane. Pewnie jeszcze zakupie NDR-a albo mamucika (moze wiekszy model).
Myslalem tez przez jakis czas o nozu OSA ale jakos nie mam przekonania. A moze mnie ktos przekona? Moim zdaniem do rzucania nadaje sie gorzej niz te omawiane wczesniej a do innych celow chyba mam lepsze wiec nie widze dla niego zastosowania.
O! Wlasnie znalazlem! Jesli mialbym jakis noz zgubic to Osy byloby mi chyba najmniej zal :wink:

Jesli ktos jeszcze chce cos napisac w temacie rzucania nozem to chetnie poczytam.
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
Z moich skromnych doświadczeń wynika, że Osa rządzi jednak!
Trochę polatała, chociaż poważny trening mam wciąż przed sobą... Uważam, że to naprawdę fajny nóż! Dobrze lata, dość cięzka i zwartej budowy, fajnie się ją nosi na pasku... Nie ukrywam, że jakoś mi się podoba.
Była nawet ostra fabrycznie, czego nie można powiedzieć o niektórych innych, typowych, throwerach... Także w razie nie wiem czego nawet kiełbasy można było uciąć albo kija zaostrzyć.
I za oplot fajnie się trzyma jak jest zimno... pewno, że można se zrobić samemu, ale...
No po prostu nie jast zła.
Pozdrawiam
Mithr
  • 0

budo_wojtek22
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Throwing knife.
I ja dodam coś o OSA, tyle o niej pisano, że w końcu kupiłem, a co. Mam pare noży lepszych to fakt. Naostrzyłem ją na brzytwę i od czasu do czasu oglądam i z tego oglądania doszedłem do wniosku ..... dać lepszą stal, dokładniejszą obróbkę i jakiś magiczny napis..... to przy cenie 200$ szła by jak świerze bółki. Moim zdaniem to dobry projekt.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024