Skocz do zawartości


Zdjęcie

Clo itp.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Clo itp.
Wlasnie dostalem potwierdzenie z New Graham, ze moja kasa za noz doszla, wysylaja go jeszcze dzis, mam wiec do Was pytanie, jak sie ma sprawa z ewentualnym clem, tzn jesli (a pewnie tak) bede musial takowe zaplacic to czy przyjdzie do mnie listonosz i bede musial zaplacic jak za pobraniem, czy przyjdzie kwitek i bede musial sie zwrocic do jakiejs placowki ? Czy jeslibym nie mial kasy w domu akurat (albo jak nikogo by nie bylo akurat) to czy paczka poczeka na mnie dzien lub dwa ? Byloby glupio zmarnowac w tak kretynski sposob 115$ ...
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
Raczej nic nie będziesz musiał płacić. Przesyłka nie powinna trafić na cło z powodu małej wartości i fakt, ze adresatem jesteś ty, czyli osoba prywatna nie firma.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
To by mi bylo zajebiscie na reke, ale gdyby jednak doszlo ? Jaka jest procedura placenia tego cla itp itd... ?
  • 0

budo_m_a_c
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świebodzin

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
Cześć

Jeśli przesyłka "przyjdzie" od osoby prywatnej (np. sprzedawca wysłał to jak "od siebie" a nie od firmy) to nie powinno być wiekszych kłopotów. A i czasami są cyrki z cłem. Niedawno znajoma kupiła dla mnie lunetke do wiatrówki i wysłała ją. Niestety ubezpieczyła przesyłke i dowalili mi cło.

Jeśli w paczce nie bedzie "papierków" z ceną i nie bedzie ubezpieczona to powinno być ok.

Pozdrawiam
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

Raczej nic nie będziesz musiał płacić. Przesyłka nie powinna trafić na cło z powodu małej wartości i fakt, ze adresatem jesteś ty, czyli osoba prywatna nie firma.


a g....prawda, kazda przesylka niezaleznie do kogo i od kogo jesli przekracza wartscia 45 EUR podlega cleniu : noze 9% + VAT 22%

zwolnione z cla sa przesylki ponizej 45 EUR (wartosc razem z kosztem przeslania) jesli ida od osoby prywatnej do osoby prywatnej....jak wysylaja z firmy to zaplacisz nawet za gowniane 10 dolcow (sic!)

ostatnimi czasy czesza rowno (odkad sie pokumali ze ludzie fajki kupuja w USA bo razem z przesylka wychodzi duzo taniej niz w sklepie w Polsce, wyszlo ze skarb panstawa byl w zeszlym roku grube miliony w plecy na zakupach przez internet :) , wyszedl ukaz wew UC i sie zaczelo :evil: )...clo za pobraniem listonosz kasuje wydajac kopie SAD
nie liczyl bym na ulgi...no chyba ze ktos ma ciocie w UC :)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

)...clo za pobraniem listonosz kasuje wydajac kopie SAD
nie liczyl bym na ulgi...no chyba ze ktos ma ciocie w UC


No to ja czekam na listonosza :)

A z clem czy bez, nadal bede do przodu o minimum 50$.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

Raczej nic nie będziesz musiał płacić. Przesyłka nie powinna trafić na cło z powodu małej wartości i fakt, ze adresatem jesteś ty, czyli osoba prywatna nie firma.

a g....prawda

G... prawda? A czemu tak niemiło amigo? Ja kupuje rzeczy regularnie i jeszcze mi się nie zdażyło zapłacić cła, tak więc z moich doświadczeń wynika to co powiedziałem. :evil:
  • 0

budo_tau
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
Nie tak dawno, jak 3 tygodnie temu doszla do mnie paczka o wartosci wyzszej niz 45EURO - bez cla.
  • 0

budo_maneva
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
Teoria wg kodeksu celnego :
Art. 190 10. § 1. Zwolnione od cła, w ramach ustanowionych norm, są
towary umieszczone w przesyłce wysyłanej z zagranicy przez osobę
fizyczną i przeznaczonej dla osoby fizycznej znajdującej się na polskim
obszarze celnym, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) przesyłka ma charakter okazjonalny,
2) przesyłka zawiera towary wyłącznie osobistego użytku, których ilość
i rodzaj nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe,
3) odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia jakichkolwiek opłat na
rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki.
§ 2. Zwolnienie od cła, o którym mowa w § 1, stosuje się do kwoty 45
euro na przesyłkę. W wypadku gdy łączna wartość towarów w przesyłce
przekracza tę kwotę, zwolnienie od cła stosuje się do wysokości tej
kwoty w stosunku do towarów, które, przywożone oddzielnie, mogłyby
korzystać z takiego zwolnienia.
§ 3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze
rozporządzenia, tryb, warunki, normy ilościowe oraz dokumenty wymagane
do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła, o którym mowa w
§ 1.
Tyle mowi prawo celne. Praktyka wyglada tak ze 1:1000 kontroluja. Bezpiecznie deklarowac jako nie towar handlowy ale prezent (GIFT). Kwity i wszelmie papiery z tym idace w drugiej paczce. Po tym wszystkim w zasadzie nie mam szansy na zaplacenia cla. Pchac do Polski warto USSP - duza paczka to koszt 17 USD -- termin dostawy +- 10 dni. O tyle wazne ze gdyby jednak zdarzylo sie clo to zawsze jest liczone od wartosci z przesylka. A tak przynamnjiej ta tanio wypada
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
a wiec jest szansa, ze mi sie upiecze :) Poczekamy, zobaczymy, NG posyla mi paczke poprzez Global Priority... niewiele mi to mowi, ale przynajmniej dostane numerek i bede mogl namierzyc swoja przesylke :)
  • 0

budo_maneva
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

NG posyla mi paczke poprzez Global Priority...

czyli czescia amerykanskie poczty - czyli dobrze :)
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

A czemu tak niemiło amigo? Ja kupuje rzeczy regularnie i jeszcze mi się nie zdażyło zapłacić cła, tak więc z moich doświadczeń wynika to co powiedziałem. :evil:


sorki...nie mialo byc nie milo amigo....ja tez kupuje regularnie....i wszystkie wysylki z ostatniich kilku mieisiecy mi przeczesali clem
a w zeszlym roku np. zadnej a tez kilka bylo....a przepisy te same...tyle tylko ze sie gorliwiej do roboty wzieli pecha mozna miec na jednej...dwoch ale nie kilku z rzedu...wiec to juz nie pech a rutunowe dzialanie...tak to widze

jedyna ktora sie uchronila od tych sempow to od osoby prywatnej i z warotscia ponizej 45 EUR

jakie wyjscie ? prosic o wysylki z prywatnych adresow...ale to przy rzeczach mniejszej wartosci dos ryzykowne...dlaczego ? no bo sama wysylka 20 dolcow...to towar nie moze byc drozszy jak jakied 25-30 dolcow (tak aby razem nie przekraczalo 45 EUR)...czyli na tyle tylko ubezpieczenie przesylki....zatem jak kupujesz cos za 50 dolcow to jeszcze ujdzie....jak kupujesz za 200 juz nie bardzo...bo jak ci zniknie to mozesz dochodzic tylko tych 30 dolcow...zatem czy gra warta swieczki niech kazdy sam rozsadza
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

a w zeszlym roku np. zadnej a tez kilka bylo....a przepisy te same...tyle tylko ze sie gorliwiej do roboty wzieli pecha mozna miec na jednej...dwoch ale nie kilku z rzedu...wiec to juz nie pech a rutunowe dzialanie...tak to widze


:(

Coz, poczekamy zobaczymy, za tydzien przesylka powinna juz dojsc, wiec napisze czy doszla z clem czy bez...
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
Przepisy są doładnie takie, jak koledzy powiedzieli - powyżej 45EURO dostajesz 9% cła + 22% VAT. Niestety musisz też dostarczyć wypełniony SAD (a kosztuje to średnio ok 100zł w dowolnej agencji celnej).

Jeśli U.C. nie skasował za przesyłkę to tylko się cieszyć.
Niestety możesz jeszcze (przez 2 lata?) otrzymać "zaproszenie" od U.C. do zapłacenia "zaległości celnych".
Wtedy dowalą dodatkowo karne odsetki i zrobią z Ciebie terrorystę okradającego swoje biedne państwo.
Nie słyszałem co prawda, aby jakiemuś celnikowi chciało się interesować "maluczkim" który coś tam raz sprowadził i nie zapłacił paru złotych cła ale gdybyś zaczął regularnie coś sprowadzać...
Tatoine
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

Przepisy są doładnie takie, jak koledzy powiedzieli - powyżej 45EURO dostajesz 9% cła + 22% VAT. Niestety musisz też dostarczyć wypełniony SAD (a kosztuje to średnio ok 100zł w dowolnej agencji celnej).


czyli 30% cla + 100 zeta za SAD ?Arghh :(

Jeśli U.C. nie skasował za przesyłkę to tylko się cieszyć.
Niestety możesz jeszcze (przez 2 lata?) otrzymać "zaproszenie" od U.C. do zapłacenia "zaległości celnych".
Wtedy dowalą dodatkowo karne odsetki i zrobią z Ciebie terrorystę okradającego swoje biedne państwo.
Nie słyszałem co prawda, aby jakiemuś celnikowi chciało się interesować "maluczkim" który coś tam raz sprowadził i nie zapłacił paru złotych cła ale gdybyś zaczął regularnie coś sprowadzać...


Jak to ? UC decyduje czy place clo czy nie, zadecyduja ze nie musze, a potem jeszcze obciaza mnie odsetkami ?!
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
Wydaje mi się, że jeśli otrzymasz papiery podstęplowane przez U.C. (czyli potwierdzenie, że celnik towar widział i nie oclił go z uwagi na cytowane przez kolegów, obowiązujące w PL przepisy), to masz spokój.
Jeśli zaś paczka nie przeszła przez U.C. to dla celników nie została odprawiona i wówczas to Ty :) :) :) powinieneś (samodzielnie?) poddać się procedurze odprawy.
Tatoine

sorki, ale nigdy nie przerabiałem tego tematu - zawsze muszę płacić cło. Znam jednak przypadek kolesia, który jakies 5 lat temu kupił sobie w e-sklepie w USA kufry motocyklowe. Firma kurierska przywiozła mu paczkę do domu - pełen luksus. Zapłacił więc tylko za transport kurierowi (wszystko pozostałe zapłacił kartą przy składaniu zamówienia). Nawet nie zwracał uwagi, czy przeszło to przez celników, czy nie - po prostu pudło i papiery wywalił, a kufry zamocował na motocyklu. Po pół roku dostał wezwanie z U.C. "zweryfikowania należności celnych" czyli do przedstawienia potwierdzeń zapłaconego cła. Potwierdzenia nie miał, no bo skąd :(
Miał zarobić 200USD nie kupując ich w PL, a de facto wyszło go to kilkadziesiąt dolarów drożej niż u nas w sklepie (ciekawe ile wydał na wszystkie wizyty w U.C. celem wyjaśnień).
No, tyle że takie kufry to było wielkie pudło, a nożyk to malutka paczuszka.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
Nie chcialbym byc upierdliwy, ale nadal czegos nie rozumie... Jesli paczka doszla do mnie do domu bez cla, znaczy to ze celnicy uznali, ze nie musze placic cla (choc watpie, bo NG zaznaczyl na paczce `merchandise` i dal wartosc 80$) wiec wystarczy ze zachowam papiery i jestem cacy tak ?

No a jesli paczka nie przejdzie przez uc, to bede musial zaplacic clo chyba nie ? No bo innego wyjscia nie widze: nie przeszla przez UC a listonosz dostarczyl mi ja do domu bez oplat. :?:
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

No a jesli paczka nie przejdzie przez uc, to bede musial zaplacic clo chyba nie ?


kazda przesylka z zagranicy przechodzi przez reke celnika...jesli ten ma jakiekolwiek watpliwosci ze to co ma w lapie jest zwolnione z cla, przesyla do UC o/pocztowy (jest kilka w RP)...tam czesza dokladniej, wypelniaja SAD etc...ale kazda paczka jak do ciebie dociera ma stepel odprawy celnej...a przynajmniej powinna miec
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.

kazda przesylka z zagranicy przechodzi przez reke celnika...jesli ten ma jakiekolwiek watpliwosci ze to co ma w lapie jest zwolnione z cla, przesyla do UC o/pocztowy (jest kilka w RP)...tam czesza dokladniej, wypelniaja SAD etc...ale kazda paczka jak do ciebie dociera ma stepel odprawy celnej...a przynajmniej powinna miec


A czy celnik otwiera paczke ? No i jesli sklep zaznaczyl `merchandise` i wartosc paczki na 80$ to raczej nie mam sie ludzic ze ominie mnie clo prawda ?
  • 0

budo_maneva
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Clo itp.
paczki nadawane i dobiewrane na poczcie coskolwiek sie rownia od innych przesylek podlegajacych clu np. kontenerowi obuwia. zasadanicza roznica to ta ze podlegaja one decyzji a nie procedurze. czyli nie wystepuje cos takiego jak SAD ( zaintresowanym wyjasnie todetalicznie). To w sumie pozostalosc po komunizmie gdzie ta metoda trafialo do polski wiele dobr powszechnie nieosiagalnych i trzeba bylo miec sdzybki i skuteczny mechanizm egzekwowania kasy za clo. Na dzis prawda taka ze jak za bardzo nie kluje w oczy np.wielkoscia, czestoscia, iloscia, czy wartoscia to machaja reka. stad tez mowilem ze prawdopodobienstwo wynosi 1:10000. inaczej to wyglda w przypadku np. podobnej paczki nadawanej via (np.) UPS>. Cla rowno wszystko i to glowny powod dlaczego nie wysyla sie takimi spedytorami.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024