Skocz do zawartości


Zdjęcie

Becker BK9 Desert Tan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Becker BK9 Desert Tan
Witam wszystkich,

podziele sie wakacyjnymi wrazeniami z uzytkowania BK9 "Desert"...

Po wyjeciu z pudelka(waga samego pudla robila juz wrazenie) noz albo raczej nozysko ze wzgledu na wymiary jest caly obsmarowany oliwka zabezpieczajaca, wiec pierwsze co to wizyta pod prysznic. Noz bardzo ostry i wygladzony na bardzo gladkich szlifierkach - golenie wlosow fabrycznie naostrzonym beckerem to chleb powszedni.

Jest on gruby (0,25'') i ciezki!! Wyraznie ciezszy niz moj Light Khukri, co przeklada sie takze na wieksza efektywnosc w powalaniu drzew....

Mialem na dzialce porobic porzadki, m.in. wyciac pare niewygodnych lub uschnietych sosenek...tradycyjnie zabralem ze soba khukri. Jednak na miejscu okazalo sie ze khukri nie nadaje sie do karczowania konarow o srednicy wiekszej niz, powiedzmy, 8/9 cm... wtedy do akcji wkroczyl moj nowy becker - poradzil sobie znacznie lepiej i szybciej. Stal 0170-6C to po prostu typowa weglowka, o wlasciwosciach podobnych do Carbon V, podobnie tez szybko rdzewieje...ciezko bylo mi stwierdzic ktora jest lepsza, prawda jest taka ze po calodziennej pracy na dzialce obydwa byly stepione na maxa. Obydwie stale wykazuja tendencje ku delikatnemu kruszeniu sie jesli np niechcacy trafi sie na jakies kamyki albo cos rownie twardego...nic powaznego, da sie to skorygowac szybko za pomoca diamentowego pretu. Stal dobrze sie trzyma jednak pamietajmy ze INFI(ani inny kosmos) to nie jest. Oczywiscie nie placimy tez 350USD tylko forse rzedu 60 USD czyli ok. 6 razy mniej. Rekojesc jest z materialu zwanego GV6H (glass filled nylon) - sprawia wrazenie takiej utwardzonej plastiko-porcelany jakby dotknac po raz pierwszy :) wytrzymale jak cholera, ale w swej prostocie powoduje otarcie skory przy ciezszej pracy bez ochronnych rekawic. Jest ona typu full tang - koncowka zelastwa moze sluzyc do np. wbijania gwozdzi.
Ma tez stosunkowo duzy poslizg, lepiej od razu nawlec przez dziure jakis sznurek i zrobic oplot na nadgarstku. Nie jest to wada rzucajaca sie od razu w oczy wiec bez paniki. Jednak moja dlon lepiej dogadala sie z kratonowa rekojescia stosowana przez Cold Steel...ksztalt i material jest po prostu bardziej dostosowany do mojej dloni.

Warstwa zabezpieczajaca klinge jest srednio trwala - po 1 dniu w terenie juz zaczela schodzic - trzeba tez brac pod uwage ze noza nie oszczedzalem, to byla calodniowa jazda bez trzymanki...
Pomimo swej grubosci becker ma dosc dobra penetracje - z racji dosc gwaltownego zwezenia sie grubosci od ok. 3cm od czubka.

Wieksza wada to pochwa. Niba ladna od zewnatrz, ma fajna kieszonke na jakis bajer, wszystko jest na swoim miejscu ale po przypieciu do paska, BK9 zaczyna w niej niemilosiernie telepac. Ten problem jednak jest do skorygowania, jak bedzie mi sie chcialo to sie za to zabiore.

Generalnie uwzgledniajac ograniczone mozliwosci finansowe - noz jest absolutnie wart swej ceny, BK&T pokazal ze nie trzeba wywalac 400 dolcow aby miec dobrej, w sumie klasy sprzet do:
- karczowania drewna
- survivalu
- ogolnie pojetej hardcorowej dzialalnosci w obszarze nie dotknietym cywilizacja

To kawal prawie ze niezniszczalnego bydlatka dla ktorego przerabanie sie przez stos twardszego lub miekszego drewna lub cegiel nie stanowi problemu. Jesli chodzi o rabanie,jak i ogol czynnosci do jakich mozna zaprzac 9 calowego potworka, to bije na glowe moje light khukri.

Polecam, ten noz ma moje blogoslawienstwo.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan
Toz to porzadny kawal zelastwa, maczeta jak na niedzwiedzia:)

No i fajna recenzja!
  • 0

budo_xarr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 409 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan
a jak z wywazeniem tego kolosa ? rabanie rabaniem a jakies lzejsze prace ? :)
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan
Możesz sprecyzować ...
Porównywałeś z CS Mini Gurkha Kukri Light (14 5/8" dł. głowni) czy Ghurka Light Qukri (17" dł. głowni) ?
Dzięki
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan

Możesz sprecyzować ...
Porównywałeś z CS Mini Gurkha Kukri Light (14 5/8" dł. głowni) czy Ghurka Light Qukri (17" dł. głowni) ?
Dzięki


Mini Ghurka Light Khukri, te noze maja 9'' glownie i cos kolo 0,19'' (biore z pamieci) grubosci.

Dołączona grafika

zeby bylo jasne...


a jak z wywazeniem tego kolosa ? rabanie rabaniem a jakies lzejsze prace ?


srodek ciezkosci ma ulokowany 2 cm od rekojesci co mialo predysponowac noz do machania jako fighterem. Jednak uwazam ze trzeba by byc bardzo silnym czlowiekiem zeby swobodnie machac czyms takim...

Lzejsze prace? Co masz na mysli? Obieranie ziemniakow, krojenie chleba, struganie kijaszka? :) nieee........

Na upartego da sie wszystko zrobic ale w teren do lzejszych prac zabieram 4,5'' Nimravusa.

Przeznaczenie ciezkich nozy od 8,5 cali jest jasne - rabanie, wywazanie okna czy nawet drzwi jak bedzie przymus...ale glownie rabanie, rabanie, rabanie ;)
  • 0

budo_j_a_r_o
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan

...ale glownie rabanie, rabanie, rabanie ;)

No, to teraz masz ...przerabane :) :)
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan
Witam !!! Co do pochwy tego noża to faktycznie po przewleczeniu pasa przez ucho nóż trochę sie buja ale nie wiem dark lord czy zauważyłeś że na wysokości ucha od tyłu pochwy masz naszyte jak by dwie szlufki. Służą one do przełożenia zatrzasków ślizgowych używanych w amerykańskim oporzędzeniu wojskowym Alice. Po ich założeniu montujesz nóż na pasie za ich pośrednictwem i wtedy nóż niema już tendencji do bujania sie w pochwie na pasie. Pozatym po to są otwory w dolnej części pochwy żeby przewlec przez nie linkę i zawiązać wokół uda, wtedy nóż będzie całkowicie nieruchomy. Co do precyzyjnych prac Beckerem, to moim BK 7 bez problemu kroiłem chleb, porcjowałem rybę, patroszyłem kurczaka i chodź mniejszym nożem było by pewnie wygodnej BK 7 też sobie poradził. Niewiem jak to by było BK 9 bo jak by nie patrzeć to dodatkowe 5 cm ostrza no i masa większa. Materiał na rękojeść to faktyczniewg. producenta GV6H (glass filled nylon) ale na stronie Pitera M. przeczytałem że to Zytel. Niewiem ale to chyba nie to samo?
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan
surval:
ale ja mialem na mysli telepanie noza WEWNATRZ pochwy - kazda (prawie kazda?) pochwa do beckera ma niedopracowany ksztalt kydexowych wkladek znajdujacych sie wewnatrz nylonowej otoczki. Ten kydex jest przyklejony wiec po ogrzaniu bez problemu (ponoc) mozna je wyjac i termicznie bardziej docisnac. Pozniej wlozyc i zakleic jakims superglue czy czyms podobnym...

co do podobienstw rekojesci do zytelu to sam jestem ciekawy - wyglada mi na to ze to jest to samo....zytel to wg Pitera - mikrowlokna szklane zatopione w bazie nylonowej a glass filled nylon to przeciez to samo.
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan
MINI GURKHA LIGHT KUKRI
Specifications:
Weight: 13.9 oz.; Blade Thickness: 9/64"
Blade Length: 9 1/2"; Handle: 5 1/8" long. Kraton
Steel: Carbon V; Overall Length: 14 5/8"

Pomyliłem więc długość całkowitą z długością głowni ... sorki.
A swoją drogą kawałkiem ostrza zaraz za rękojeścią doskonale się wszystko obiera. Aż się zdziwiłem jak po pierwszych minutach od rozpakowania i umycia noża (zanim się człek oswoi i wprawy nabierze), ziemniaka obrałem łatwo i dość komfortowo jak na gabaryty noża.

Pozdrawiam
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Becker BK9 Desert Tan
No to się niezrozumieliśmy ja zrozumiałem że chodzi Ci o to że nóż telepie na pasie. Ja w moim BK 7 nie stwierdziłem żeby nóż bardzo telepał o kydeksową wkładkę pochwy , może faktycznie jak mówisz zależy to od tego jak bardzo ta wkładka przylega do ostrza.Może nie trzeba oddzielać wkładki z kydexu od pochwy z Codury a poprostu zamoczyć całość w ciepłej wodzie i uformować na klindze wkładkę z kydexu. Codura raczej nie powinna ucierpieć w kontakcie z ciepłą wodą. Pozdr.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024